Jennys
17.11.10,17:29
Prosím vedel by mi niekto poradiť ohľadom prerušenia živnosti? Ja som teraz na materskej, potom pôjdem na rodičovskú. Živnosť mi zatiaľ stále platí len žiadnu činnosť nevykonávam ani nefaktúrujem. Najskôr som myslela, že si živnosť preruším pri nástupe na rodičovskú ale asi nemá význam dovtedy čakať, preto by som si ju mohla prerušiť už teraz. Materskú poberám od 4.7.2010, predtým som od februára bola PN, platila som si aj DNP, teraz vlastne za mňa platí štát. Bol by v tom rozdiel keby som si ju prerušila už teraz a k akému dátumu si ju mám dať? Rodičovská by mi skončila potom asi 4.7.2013, odkedy si potom mám dať obnovenie živnosti? Po rodičovskej by som chcela hneď pokračovať v podnikaní. Dakujem.:)
Jennys
24.11.10,09:27
nikto neporadí?:confused:
veronikasad
24.11.10,09:29
Kedy ti končí materská ?
Jennys
24.11.10,10:51
Na materskej by som mala byť nie 28 týždňov ako pri jednom dieťati ale viac, len neviem presne koľko. Tuším 37 týždňov. Pokiaľ dobre pozerám tak do 20.3.?
veronikasad
24.11.10,10:54
Na materskej by som mala byť nie 28 týždňov ako pri jednom dieťati ale viac, len neviem presne koľko. Tuším 37 týždňov. Pokiaľ dobre pozerám tak do 20.3.?
Počkaj na schválenie novely zákona - počas poberania materskej odvody neplatíš, živnosť rušiť nemusíš.
Aká bude konečná podoba zákona o rod. príspevku - uvidíme po schválení novely ...

Si povinným platitelom odvodov do SP od 1.7.2010 (samozrejme počas poberania materskej ich neplatíš)? Predpokladáš počas rod. dovolenky príjmy zo živnosti ?
Jennys
24.11.10,11:24
Počkaj na schválenie novely zákona - počas poberania materskej odvody neplatíš, živnosť rušiť nemusíš.
Aká bude konečná podoba zákona o rod. príspevku - uvidíme po schválení novely ...

Si povinným platitelom odvodov do SP od 1.7.2010 (samozrejme počas poberania materskej ich neplatíš)? Predpokladáš počas rod. dovolenky príjmy zo živnosti ?

Viem, že odvody počas materskej neplatím ale chcem si dať to prerušenie čo najskôr, ovplyvnilo by to niečo keby som si to ukončila skôr ako nastúpim na rodičovskú? Toto hlavne potrebujem vedieť. Preto sa na to pýtam a počas rodičovskej pracovať určite nebude, ani nepredpokladám žiadne príjmy, po rodičovskej potom začnem nanovo s inou činnosťou, takže preto.
Jennys
24.11.10,11:26
A okrem toho, u nás dávajú vraj pokuty za činnosti uvedené v živnostenskom, ktoré za dva roky neboli vykonávané, teda sa nefaktúrovali a ja ich tam mám veľa, asi by bolo najlepšie si to prerušiť lebo som sa všetkými činnosťami nezaoberala. Nerada by som dostala nejakú pokutu. Malo by to byť v živnostenskom zákone ale keďže mám dvojčatá ešte som nemala šancu sa k tomu dostať, nestíham to aj na túto poradu som sa ledva dotrepala, večer mi tu už nemá kto poradiť.
veronikasad
24.11.10,11:29
A okrem toho, u nás dávajú vraj pokuty za činnosti uvedené v živnostenskom, ktoré za dva roky neboli vykonávané, teda sa nefaktúrovali a ja ich tam mám veľa, asi by bolo najlepšie si to prerušiť lebo som sa všetkými činnosťami nezaoberala. Nerada by som dostala nejakú pokutu. Malo by to byť v živnostenskom zákone ale keďže mám dvojčatá ešte som nemala šancu sa k tomu dostať, nestíham to aj na túto poradu som sa ledva dotrepala, večer mi tu už nemá kto poradiť.
Ohladom tých pokút si to over na ŽU, pred časom som si to meilom preverovala a odpísali mi, že pri kontrole neaktívne živnostenské oprávnenie zrušia (o pokutách nebola reč). To by sa niektorí živnostníci nedoplatili ...
Jennys
24.11.10,12:01
Ale čo ja viem, tak vraj u nás za to dávajú pokuty, teda švagor ma o tom informoval, on má tiež živnosť. A keď si dám to prerušenie tak si mám dať potom k akému dátumu? Tie neaktívne si mám ísť teda zrušiť alebo ako? A v zákone neviem kde sa o tom píše, nemám čas to celé študovať...
veronikasad
24.11.10,14:55
Ale čo ja viem, tak vraj u nás za to dávajú pokuty, teda švagor ma o tom informoval, on má tiež živnosť. A keď si dám to prerušenie tak si mám dať potom k akému dátumu? Tie neaktívne si mám ísť teda zrušiť alebo ako? A v zákone neviem kde sa o tom píše, nemám čas to celé študovať...
Neaktívne si zruš a živnosť pozastav (ak nepredpokladáš príjem) po nástupe na rodičovskú dovolenku.
Jennys
25.11.10,20:51
Neaktívne si zruš a živnosť pozastav (ak nepredpokladáš príjem) po nástupe na rodičovskú dovolenku.

A ako prebieha to zrušenie? Mám si to zrušiť teraz pred pozastavením živnosti alebo je to zbytočné a lepšie urobiť až po rodičovskej keď si živnosť obnovím? A ku ktorému dátumu si potom mám zrušiť tú živnosť?