ivvka11
17.11.10,20:08
Zdravim. Som nezamestnana a poberam podporu v nezamestnanosti. Po jej vycerpani by som chcela zacat podnikat. Chcem sa opytat, ci si mozem zivnost zacat vybavovat uz teraz, t.j. pocas plynutia podpory, alebo by sa mi vybavenim zivnostenskeho listu narok na podporu automaticky skoncil?
Predstavovala som si to tak, ze kym som nezamestana, vybavim si ZL a na zaklade toho si vybavim vsetky formality, povolenia, pripravim priestory a zaobstaram tovar do predajne a fyzicky zacnem podnikat az ked mi podpora skonci. Od vybavenia ZL sa vsak do osmich dni musim zaregistrovat na zdravotnej poistovni.....neda sa toto nejako obist? Bude mi nieco platne, ak uvediem neskorsi datum zacatia podnikania? Som v tomto smere uplne neskusena, tak budem vdacna za kazdu radu....Iva
veronikasad
17.11.10,19:17
Budeš žiadať aj o dotáciu na samostatne zárobkovú činnosť z UP ?
ivvka11
17.11.10,19:40
skor nie ako ano....preco? Ma to nejaky vplyv na narok na podporu resp. jeho ukoncenie?
terezamaria
17.11.10,19:51
Po 3 mesiacoch evidencie na ÚPSV a R môžeš požiadať o príspevok na podnikanie. Choď na ÚPSV a R, informuj sa, či ešte majú nejaké peniaze, až nie, požiadaj si hneď začiatkom nasledujúceho roka. Príspevky sa schvaľujú štvrťročne a celková suma môže byť už vyčerpaná, až zasadal Správny výbor, na ktorom sa tieto príspevky schvaľujú.

T.č. veľmi veľa peňazí ide na tieto účely. Na ÚPSV a R Ti aj povedia, čo môžeš pri Tvojej plánovanej živnosti z tohoto príspevku zakúpiť. Treba len predložiť do stanoveného času projekt, ktorý si vypracuješ sama alebo si ho dáš vypracovať odborníkom. Držím Ti palce.
ivvka11
17.11.10,20:04
Dakujem velmi pekne za odpoved, prispevok na podnikanie vsak momentalne neriesim (zatial). Jedna sa o to, ze planujem poberat podporu tak dlho, ako mam na nu narok (lebo sa mi to oplati),takze podnikat chcem zacat az po jej skonceni. Zaujima ma, ci si zivnostensky list mozem vybavit uz teraz...Skonci mi narok na podporu automaticky dnom vystavenia ZL, alebo az dnom realneho zacatia zivnosti?
veronikasad
17.11.10,20:07
Dakujem velmi pekne za odpoved, prispevok na podnikanie vsak momentalne neriesim (zatial). Jedna sa o to, ze planujem poberat podporu tak dlho, ako mam na nu narok (lebo sa mi to oplati),takze podnikat chcem zacat az po jej skonceni. Zaujima ma, ci si zivnostensky list mozem vybavit uz teraz...Skonci mi narok na podporu automaticky dnom vystavenia ZL, alebo az dnom realneho zacatia zivnosti?
Myslím, že ŽL si môžeš vybavovať už teraz, začiatok podnikania treba určiť ako prvý deň po skončení poberania dávky a týmto dňom sa odhlásiš z evidencie UP. (pre istotu sa informuj na UP, aby ťa náhodou nevyradili z evidencie).

Do ZP sa prihlasuješ do 8 dní od začiatku podnikania. Keď si budeš vybavovať ŽL skôr, nezaškrtavaj, aby to za teba vybavil ŽU, prihlás sa potom sama.
terezamaria
17.11.10,20:13
Dakujem velmi pekne za odpoved, prispevok na podnikanie vsak momentalne neriesim (zatial). Jedna sa o to, ze planujem poberat podporu tak dlho, ako mam na nu narok (lebo sa mi to oplati),takze podnikat chcem zacat az po jej skonceni. Zaujima ma, ci si zivnostensky list mozem vybavit uz teraz...Skonci mi narok na podporu automaticky dnom vystavenia ZL, alebo az dnom realneho zacatia zivnosti?

Ja by som vybavovala živnosť až ku koncu poberania podpory, pokiaľ ju chceš vybrať.
Ale každopádne by som požiadala ku koncu evidencie o príspevok na podnikanie. Je to len na Tebe, ale je to dosť peňazí a rozhodne by som sa o ne uchádzala. Informovať sa môžeš aj skôr, za to nič nedáš, čo sa pôjdeš opýtať, či na konkrétnu živnosť, ktorú si zadáš do živnostenského listu dostaneš peniažky.:):):)
zlatica27
17.11.10,20:14
Prečo sa tak ponáhľaš veď živnostenský list vybavíš za jeden deň.
ivvka11
17.11.10,20:21
Dakujem krasne, na UP sa urcite budem informovat tiez, ale po skusenostiach s nasimi uradmi mam uz chut od nich na vsetko ziadat pisomnu odpoved :) , nech sa mam na co odvolat, lebo kazda teta povie nieco ine a uplne ina je aj realita.... preto sa radsej pytam aj ludi, ktori s tym maju osobnu skusenost .. tak snad to vyjde tak, ako si predstavujem :)
A zatial aj porozmyslam nad tym prispevkom, problem je, ze este nemam presny rozpocet, takze neviem ako velmi ho budem resp. nebudem potrebovat. Ono peniazky je pekne dostat, ale vsetci vieme ze to ma vela podmienok a vela zavazkov z toho vyplyva, takze niekedy sa clovek radsej spolahne len sam na seba (ak moze)
Inak citam aj hlasky, ze sa prispevok na podnikanie z UPSVaR mozno po novom roku aj zrusi...ako to vidite vy? Urcite treba mysliet pozitivne, ale fakt je, ze sa uz setri naozaj na vsetkom..
ivvka11
17.11.10,20:28
Prečo sa tak ponáhľaš veď živnostenský list vybavíš za jeden deň.


Z viacerych dovodov - napr. dodavatel tovaru (velkosklad) mi urobi objednavku len ak mam platny ZL. Rovnako aj na uvedenie priestorov do prevadzky ZL potrebujem....skratka si chcem vsetko potrebne pripravit dopredu a potom sa uz len pustit "do akcie"...ak je taka moznost
terezamaria
17.11.10,20:28
Dakujem krasne, na UP sa urcite budem informovat tiez, ale po skusenostiach s nasimi uradmi mam uz chut od nich na vsetko ziadat pisomnu odpoved :) , nech sa mam na co odvolat, lebo kazda teta povie nieco ine a uplne ina je aj realita.... preto sa radsej pytam aj ludi, ktori s tym maju osobnu skusenost .. tak snad to vyjde tak, ako si predstavujem :)
A zatial aj porozmyslam nad tym prispevkom, problem je, ze este nemam presny rozpocet, takze neviem ako velmi ho budem resp. nebudem potrebovat. Ono peniazky je pekne dostat, ale vsetci vieme ze to ma vela podmienok a vela zavazkov z toho vyplyva, takze niekedy sa clovek radsej spolahne len sam na seba (ak moze)
Inak citam aj hlasky, ze sa prispevok na podnikanie z UPSVaR mozno po novom roku aj zrusi...ako to vidite vy? Urcite treba mysliet pozitivne, ale fakt je, ze sa uz setri naozaj na vsetkom..

Písomne Ti nedá žiadna pracovníčka dopredu nič. Môže Ti však povedať, či máš nádej, či Ti bude ten príspevok pridelený.
Opakujem sa, že ho prideľuje Správny výbor, ktorý je zložený v rôznom zastúpení, napr. primátor mesta, riaditeľ nejakého podniku.........atď, nemusia to byť len vedúce pozície, môže to byť aj napr. predavačka........

Výšku určujú oni, je určitá celková suma, ktorá sa delí. Delí sa podľa projektu, ktorý budeš mať vypracovaný a podľa toho, koľko financií si tam vyčísliš. Vždy sa niečo kráti, ale pokiaľ budeš mať živnosť vhodnú do regiónu, kde bývaš, tak príspevok určite dostaneš.:)