Llívia
17.11.10,22:20
Mám dve otázky:
1. Kde zistím názov ulice (ide mi o názov "našej" ulice, ktorá nie je označená žiadnymi tabuľkami s názvom, ani nie som si vedomá, žeby vôbec kedy nejaký názov mala)?

2. Toto som si našla v zákone:

Zákon č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení:
§ 2b Označovanie ulíc a iných verejných priestranstiev
(1) Obec určuje a mení nariadením názvy ulíc a iných verejných priestranstiev.
(2) V obci, v ktorej je viac ulíc alebo iných verejných priestranstiev, má každá ulica alebo iné verejné priestranstvo svoj názov.
(3) Názvy ulíc a iných verejných priestranstiev sa určujú s prihliadnutím na históriu obce, na významné nežijúce osobnosti, na veci a pod. Neprípustné sú názvy po žijúcich osobách, názvy dlhé, duplicitné, urážajúce mravnosť, náboženské alebo národnostné cítenie, jazykovo nesprávne a názvy nepriliehavé vzhľadom na históriu obce.
(4) Označenie ulíc a iných verejných priestranstiev v jazyku národnostnej menšiny upravuje osobitný zákon.2b)
(5) Označovanie ulíc a iných verejných priestranstiev názvami zabezpečuje obec na vlastné náklady.

Vyhláška č. 31/2003 Z.zktorou sa ustanovujú podrobnosti o označovaní ulíc a iných verejných priestranstiev a o číslovaní stavieb
§ 1 Označovanie ulíc a iných verejných priestranstiev
(1) V obci, v ktorej je viac ulíc alebo iných verejných priestranstiev (ďalej len "ulica"), má každá ulica názov.1) V obci, ktorá sa člení na časti, nemôžu byť v rôznych častiach obce ulice s rovnakým názvom.
(2) Ulice sa označujú názvami na orientačných tabuliach rovnakého typu.
(3) Orientačná tabuľa s názvom ulice sa umiestňuje na pozemnú stavbu2) (ďalej len "budova"), ktorá sa nachádza najbližšie k miestu vyústenia ulice do stredu obce, a na budovu, ktorou sa ulica končí. Ak do ulice vyúsťuje iná ulica, označuje sa orientačnou tabuľou s názvom ulice aj najbližšia budova pri takomto vyústení ulice.

Je možné nejakým spôsobom donútiť obec, aby dala tabuľky s názvom ulice na našu ulicu, resp. ak sa zistí, že "naša" ulica ani nemá žiadne pomenovanie, tak aby ju obec pomenovala a dala na ňu tabuľky s označením?
kaco11
18.11.10,13:45
položím otázku ináč. Je to jediná ulica v obci??? Pretože pokiaľ sa obec skladá z jednej dlhej ulice tak si myslím, že je dosť zbytočné aby sa dával názov a to si bude myslieť aj obec a zbytočne vynakladali peniaze na výrobu a montáž tabuliek.

A ak to nie je jedna dlhá a jediná ulica v obci tak sa musíte ohlásiť celá ulica resp. spísať petíciu celá ulica a žiadať pomenovanie a označenie ulice.
Mária27
18.11.10,15:34
Niekedy sú ulice pokrútené, že by ťa nenapadlo pokračovanie - alebo napr. 3 domy za železničnou traťou, cez ktorú sa nedá presť!

Pozri mapu obce na jej web stránke, alebo názvy ulíc môžeš nájsť aj na Google Earth.

Môžeš dať aj dotaz starostovi - starému aj navrhnutému.
Llívia
21.11.10,00:23
položím otázku ináč. Je to jediná ulica v obci??? Pretože pokiaľ sa obec skladá z jednej dlhej ulice tak si myslím, že je dosť zbytočné aby sa dával názov a to si bude myslieť aj obec a zbytočne vynakladali peniaze na výrobu a montáž tabuliek.

A ak to nie je jedna dlhá a jediná ulica v obci tak sa musíte ohlásiť celá ulica resp. spísať petíciu celá ulica a žiadať pomenovanie a označenie ulice.
V obci je viac ulíc než len tá jedna.
Skutočne sa musíme ohlásiť sami? Nie je povinnosťou obce ulicu pomenovať (podľa toho, čo som hrubo zvýraznila, si myslím, že je povinnosťou obce nejako nazvať ulicu)?

Zákon č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení:
§ 2b Označovanie ulíc a iných verejných priestranstiev
(1) Obec určuje a mení nariadením názvy ulíc a iných verejných priestranstiev.
(2) V obci, v ktorej je viac ulíc alebo iných verejných priestranstiev, má každá ulica alebo iné verejné priestranstvo svoj názov.

Vyhláška č. 31/2003 Z.zktorou sa ustanovujú podrobnosti o označovaní ulíc a iných verejných priestranstiev a o číslovaní stavieb
§ 1 Označovanie ulíc a iných verejných priestranstiev
(1) V obci, v ktorej je viac ulíc alebo iných verejných priestranstiev (ďalej len "ulica"), má každá ulica názov.1) V obci, ktorá sa člení na časti, nemôžu byť v rôznych častiach obce ulice s rovnakým názvom.
buchač
21.11.10,05:08
""má každá ulica""

""má každá ulica názov""

Laicky si to vysvetľujem , slovensky k tomu ešte ...
Nemalo by byť aj v tých citáciách slovíčko "mať" ...alebo " musí " ...????

Predsa ulica s pár domami 2 - 5 predsa ešte nemusí mať názov , alebo musí ???

Lenže zároveň mi otázka vŕta v hlave ...ako je to potom s označením domu ???
Ako vôbec bolo číslo domu pridelené ...a popisné taktiež ???
marjankaj
21.11.10,06:08
V obci je viac ulíc než len tá jedna.
Skutočne sa musíme ohlásiť sami? Nie je povinnosťou obce ulicu pomenovať (podľa toho, čo som hrubo zvýraznila, si myslím, že je povinnosťou obce nejako nazvať ulicu)?

Zákon č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení:
§ 2b Označovanie ulíc a iných verejných priestranstiev
(1) Obec určuje a mení nariadením názvy ulíc a iných verejných priestranstiev.
(2) V obci, v ktorej je viac ulíc alebo iných verejných priestranstiev, mámusí mať každá ulica alebo iné verejné priestranstvo svoj názov.

Vyhláška č. 31/2003 Z.zktorou sa ustanovujú podrobnosti o označovaní ulíc a iných verejných priestranstiev a o číslovaní stavieb
§ 1 Označovanie ulíc a iných verejných priestranstiev
(1) V obci, v ktorej je viac ulíc alebo iných verejných priestranstiev (ďalej len "ulica"), mámusí mať každá ulica názov.1) V obci, ktorá sa člení na časti, nemôžu byť v rôznych častiach obce ulice s rovnakým názvom.

Iniciuj novelu toho zákona na doplnenie slovíčka musí alebo obec musí zabezpečiť, aby každá ulica mala svoj názov A doplniť sankcie za nedodržanie. Potom bude môcť byť obec postihnutá.
jar88
21.11.10,06:26
V obci je viac ulíc než len tá jedna.
Skutočne sa musíme ohlásiť sami? Nie je povinnosťou obce ulicu pomenovať (podľa toho, čo som hrubo zvýraznila, si myslím, že je povinnosťou obce nejako nazvať ulicu)?

Zákon č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení:
§ 2b Označovanie ulíc a iných verejných priestranstiev
(1) Obec určuje a mení nariadením názvy ulíc a iných verejných priestranstiev.
(2) V obci, v ktorej je viac ulíc alebo iných verejných priestranstiev, má každá ulica alebo iné verejné priestranstvo svoj názov.


Treba si uvedomiť, že obec, je samosprávny celok a má svoje zastupiteľstvo. To zastupiteľstvo zastupuje občanov a tak je dosť logické, že zastupitelom navrhujú občania, čím sa majú zastupitelia zaoberať.
To znamená, čo majú pre vás robiť.
(To skutočne sa musíte ohlásiť /ozvať/ sami.) Iniciatíva je na vás, je to váš obecný úrad.
jar88
21.11.10,07:43
Treba si uvedomiť, že obec, je samosprávny celok a má svoje zastupiteľstvo. To zastupiteľstvo zastupuje občanov a tak je dosť logické, že zastupitelom navrhujú občania, čím sa majú zastupitelia zaoberať.
To znamená, čo majú pre vás robiť.
(To skutočne sa musíte ohlásiť /ozvať/ sami.) Iniciatíva je na vás, je to váš obecný úrad.
Ešte ma napadá otázka, prečo potrebuješ pomenovať ulice v obci, kde máte len popisné čísla.
Lebo ak sa jedná o Malé Kocúrkovo s 200 číslami a tromi ulicami, je to zbytočnosť a zbytočná komplikácia.
Možno si to neuvedomuješ, ale na vytvorenie ulíc nestačí len navrhnúť názvy, schváliť ich a priklincovať ich na prvý a posledný dom v ulici.
Ono to totiž má aj iné následky. Napríklad zmena všetkých adries v dedine. Doteraz si píšete len "Kocúrkovo 128" a v budúcnosti si budete písať Kocúrkovo, Kocúrkova 1, Za Kocúrkovou 1 a Pred Kocúrkovou 1.
Budete mať potrebu zmeniť si Občiansky preukaz, prepísať list vlastníctva a podobné maličkosti.
marjankaj
21.11.10,18:09
Ešte ma napadá otázka, prečo potrebuješ pomenovať ulice v obci, kde máte len popisné čísla.
Lebo ak sa jedná o Malé Kocúrkovo s 200 číslami a tromi ulicami, je to zbytočnosť a zbytočná komplikácia.
Možno si to neuvedomuješ, ale na vytvorenie ulíc nestačí len navrhnúť názvy, schváliť ich a priklincovať ich na prvý a posledný dom v ulici.
Ono to totiž má aj iné následky. Napríklad zmena všetkých adries v dedine. Doteraz si píšete len "Kocúrkovo 128" a v budúcnosti si budete písať Kocúrkovo, Kocúrkova 1, Za Kocúrkovou 1 a Pred Kocúrkovou 1.
Budete mať potrebu zmeniť si Občiansky preukaz, prepísať list vlastníctva a podobné maličkosti.

Možno bez tej tabule netrafí domov.:---:---:---
Llívia
21.11.10,20:45
Ešte ma napadá otázka, prečo potrebuješ pomenovať ulice v obci, kde máte len popisné čísla.
Lebo ak sa jedná o Malé Kocúrkovo s 200 číslami a tromi ulicami, je to zbytočnosť a zbytočná komplikácia.
Možno si to neuvedomuješ, ale na vytvorenie ulíc nestačí len navrhnúť názvy, schváliť ich a priklincovať ich na prvý a posledný dom v ulici.
Ono to totiž má aj iné následky. Napríklad zmena všetkých adries v dedine. Doteraz si píšete len "Kocúrkovo 128" a v budúcnosti si budete písať Kocúrkovo, Kocúrkova 1, Za Kocúrkovou 1 a Pred Kocúrkovou 1.
Budete mať potrebu zmeniť si Občiansky preukaz, prepísať list vlastníctva a podobné maličkosti.
Jar88, nebývam v tvojom Kocúrkove s 3 ulicami a 200 domami. V "mojej" obci je viac ulíc než tri a ďaleko viac domov než 200 domov (čísel). Pri pomenovaní "našej" ulice by určite nedošlo k zmene všetkých adries. Ostatné ulice svoje meno majú, len táto jedna nie.
marjankaj
22.11.10,11:37
Jar88, nebývam v tvojom Kocúrkove s 3 ulicami a 200 domami. V "mojej" obci je viac ulíc než tri a ďaleko viac domov než 200 domov (čísel). Pri pomenovaní "našej" ulice by určite nedošlo k zmene všetkých adries. Ostatné ulice svoje meno majú, len táto jedna nie.


A prečo si to nenapísala hneď? Nie sú tu všetci jasnovidci.:eek:
buchač
22.11.10,15:31
A prečo si to nenapísala hneď? Nie sú tu všetci jasnovidci.:eek:

Hneď ????
A načo ....????
A vôbec ...prečo aj ..???

Veď ako v Kocúrkove ....či ...??????? ;):---:D
Llívia
22.11.10,19:52
Možno bez tej tabule netrafí domov.:---:---:---
Nie som ty, na staré kolená netrpím sklerózou, aby som potrebovala "tú tabuľu" na trafenie domov. Keď som cez 20 rokov vždy trafila bez nej, trafím aj naďalej.
:---;)

A prečo si to nenapísala hneď? Nie sú tu všetci jasnovidci.:eek:


Hneď ????
A načo ....????
A vôbec ...prečo aj ..???

Veď ako v Kocúrkove ....či ...??????? ;):---:D
Vidíte v niečom rozdiel, či má obec 1 alebo 10 nepomenovaných ulíc?:eek: :eek::eek:
Llívia
22.11.10,19:55
...Budete mať potrebu zmeniť si Občiansky preukaz, prepísať list vlastníctva a podobné maličkosti.
Neviem, či by bolo v tomto prípade potrebné meniť aj OP, ale viem, že aj ľudia, ktorých ulice majú názov, tento názov v OP nemajú napísaný. Ulice sú pomenované desiatky rokov, OP tých ľudí sú vydané len pár rokov.