vlado.pol
18.11.10,00:31
Dobrý deň,

chcem sa informovať od Vás skúsenejších ohľadne založenia s.r.o.
Stručná charakteristika:
Mala by to byť s.r.o. kde budem spoločníkom ja a otec, ja som momentálne evidovaný na ÚPSVaR, otec je už 10 rokov živnostník, teoreticky by sme pokračovali v jeho činnosti plus niečo navyše.Jedná sa o otvorenie veľkoskladu s potravinami, následný rozvoz vlastnými vozidlami a pod.
Mám viacej otázok, tak ich radšej očíslujem:
1. Ako najlepšie založiť takúto spoločnosť? Dá sa nadviazať na otcovu živnosť? Má koncesiu na autodopravu, chcel by som k tomu ešte určite zasielateľstvo.(ak prejde na s.r.o. môže čakať kontrolu?)
2. Aké sú podmienky na získanie oprávnenia na zasielateľstvo?
3. Ako previesť majetok predchádzajúcej fy, teda živnosti?(mám na mysli 5ks nákadných vozidiel) Stačí iba prepis u policajtov? alebo aj darovacia zmluva či ako?
4.(taký detail) Firma XY, s.r.o. - musí byť za názvom firmy čiarka alebo nie?
5. Bolo by dobre, aby sme sa obidvaja následne vo firme zamestnali? ak áno je lepšie si dať minimálnu mzdu alebo čo najvačší plat?(mali by sme obaja 50%podiel vo firme)
6.Na akú inštitúciu sa treba obrátiť ak chcem otvoriť prevádzku skladu potravín?(myslím hygienu)

Za odpovede Vám vopred veľmi pekne ďakujem.
blavaciko
18.11.10,18:26
1. ak ako sro potrebujete splnat urcite poziadavky na zivnosti a tvoj otec ich splna, vsetko ok
2. netusim co je zasielatelstvo
3. kludne to moze byt vklad spolocnika, alebo prevod, alebo dar... hocico
4. ano za nazvom fimy musi byt ciarka
5. nemusite byt zamestnancami, ak ste spolocnici mate narok na vyplatenie podielu zo zisku (podla rozhodnutia valneho zhromazdenia) spravidla raz rocne
6. Regionálny úrad verejného zdravotníctva podľa miesta podnikania
sroservis
18.11.10,20:30
Dobrý deň,

len doplním:
1. Ak založíte novú s.r.o., vznikne úplne nový právny subjekt, ktorý musí mať na všetky ním vykonávané činnosti svoje vlastné podnikateľské oprávnenia (napr. živnosti). Samozrejme môžete postupne prevziať otcových zákazníkov, ale zrejme by ste si mali zvážiť, čo vlastne chcete dosiahnuť založením s.r.o. (rozširuje svoj biznis, rastiete alebo chcete len získať podiel na podnikaní? V tom prípade by stačilo, aby ste sa u otca zamestnali?) Tým len chcem povedať, že je potrebné si to dobre premyslieť.

2. Zasielateľstvo je viazaná živnosť - na jej získanie musíte ustanoviť zodpovedného zástupcu, ktorý musí preukázať buď stredošk. vzdelanie a najmenej 2 roky praxe v obore alebo vysokoškol. vzdelanie a a 1ročnú prax v obore (je to položka 83 v živn. zák.). Zodpovedný zástupca musí byť v pracovnom pomere k spoločnosti (to neplatí, ak je zároveň spoločníkom spoločnosti).

3. Túto otázku je potrebné posúdiť z pohľadu daní, v čom sa necítim až tak kompetentná. Samozrejme spoločnosť môže tento majetok nadobudnúť bezodplatne (darovacou zmluvou), ale aj odplatne (kúpnou zml.). Ak by však kúpna cena dosiahla 10% zákl. imania s.r.o. je potrebné predmet kúpy oceniť znaleckým posudkom, to platí aj v prípade, ak by ste majetok otca vkladali do základného imania s.r.o. ako nepeňažný vklad.

4. Tá čiarka môže alebo nemusí byť - obchodné meno však musí obsahovať dodatok buď s.r.o. alebo spol. s r.o. (ako sa rozhodnú zakladatelia).

5. Zamestnanie vo vlastnej s.r.o. aj práca len za podiel na zisku má svoje výhody aj nevýhody. Ak sa zamestnáte budete platiť odvody, čim väčšia mzda, tým (až do dosiahnutia stropov) aj vyššie odvody, ale zase ak by sa Vám niečo stalo máte prístup k solidárnym verejným dávkam (slušný dôchodok, nemocenská :-).
Ak sa nezamestnáte, "ušetríte" na odvodoch a môžete sa zabezpečiť inak.

6. Odpovedal Vám blaváčisko.

Ak si nevybavíte to zasielateľstvo, zvážte si ešte voľné živnosť skladovanie a baliace činnosti a manipulovanie s tovarom.
Inak, aby ste sa rozhodli zakladať s.r.o. môžem Vám s tým pomôcť, návrhy do obchodného registra podávam prostredníctvom zaručeného elektronického podpisu s 50% zľavou na súdnom poplatku.

Všetko dobré.
zalobaba
18.11.10,20:46
1. ak ako sro potrebujete splnat urcite poziadavky na zivnosti a tvoj otec ich splna, vsetko ok otec môže byť zodpovedným zástupcom pre určité predmety podnikania, ak spĺňa požiadavky kladené na zodpovedného zástupcu
2. netusim co je zasielatelstvo viazaný predmet podnikania, vyžaduje sa zodpovedný zástupca
3. kludne to moze byt vklad spolocnika, alebo prevod, alebo dar... hocico môže, akurát pri vklade nehnuteľného majetku do ZI sa vyžaduje znalecký posudok
4. ano za nazvom fimy musi byt ciarka redíš zle, existencia čiarky je iba na rozhodnutí spoločníkov, takisto ako to, či právna forma bude v tvare "s. r. o." alebo spol. s r. o."
5. nemusite byt zamestnancami, ak ste spolocnici mate narok na vyplatenie podielu zo zisku (podla rozhodnutia valneho zhromazdenia) spravidla raz rocne potreba zamestnať sa alebo nie vo vlastnej spoločnosti je veľmi individuálna, každému vyhovuje niečo iné. Mzda nemusí byť minimálna, pracovný úväzok môže byť predsa dohodnutý aj na kratší čas.
6. Regionálny úrad verejného zdravotníctva podľa miesta podnikania áno
MatoB
18.11.10,22:13
Ciarka v nazve spolocnosti repektive medzi nazvom a pravnou formou sa pise s toho dovodu, ze je to tak gramaticky spravne, bez cirky nie. Takze firma, ktora tam tu ciarku ma sa moze pysit inteligentnym zakladatelom, respektive majitelom a ta ktora nie sa pisy uz menej yntelygentnim zakladatelom, respektyve majytelom.
blavaciko
19.11.10,14:46
prave o to mi islo, ze zo zakona mozno vyplyva ze ciarka tam byt nemusi, ale z gramatickeho hladiska tam byt ma, kedze je to dodatok
a nemusi tam byt s. r. o. alebo s r. o., kludne tam moze mat aj Firma, spoločnosť s ručením obmedzeným
vlado.pol
21.11.10,10:23
Dakujem za odpovede, ale skor ma to zaujima z trosku inej ako pravnej stranky.Skusim este raz konkretnejsie.
1. K zalozeniu s.r.o. treba vytvorit nove zivnosit, nove opravnenia alebo staci ak sa presunie doterajsia zivnost?
2.Ak nesplnam ani strednu skolu ani vysoku, je este moznost ziskat opravnenie na zasielatelsktvo?
3.Z toho mi vyplyva ze staci jednoducha darovacia zmluva a je to rychlo a jednoducho vyriesene hej?
4.o tu ciarku az tak neislo:)
5.co je myslene tym zapezpecit inak?? ak sa nezamestnam vo vlastnej sro a budem zaroven spolocnikom tak som de facto nezamestnany hej? alebo ako sa to da obist? ako sa to bezne riesi v praxi?? poradte...
6.A neviete nejaky link na citat zakona ohladne tej hygieny? co musi splnat ta prevadzka, ake vybavenie a pod.????
blavaciko
21.11.10,16:06
k hygiene len tolko... na googli si najdi regionalny urad verejneho zdravotnictva pre tvoj kraj...
a zajdi tam osobne, kazdy hygienik ma aj tak svoje vlastne pravidla a tak ci tak tam budes musiet niekedy zajst a poziadat o schvalenie prevadzky

zivnost budete musiet ziskat nove opravnenia, kedze sa bude de facto jednat o novu firmu
zalobaba
21.11.10,16:21
Dakujem za odpovede, ale skor ma to zaujima z trosku inej ako pravnej stranky.Skusim este raz konkretnejsie.
1. K zalozeniu s.r.o. treba vytvorit nove zivnosit, nove opravnenia alebo staci ak sa presunie doterajsia zivnost? nestačí
2.Ak nesplnam ani strednu skolu ani vysoku, je este moznost ziskat opravnenie na zasielatelsktvo? prostredníctvom zodpovedného zástupcu, ktorý požiadavky spĺňa
3.Z toho mi vyplyva ze staci jednoducha darovacia zmluva a je to rychlo a jednoducho vyriesene hej? áno
4.o tu ciarku az tak neislo:)
5.co je myslene tym zapezpecit inak?? ak sa nezamestnam vo vlastnej sro a budem zaroven spolocnikom tak som de facto nezamestnany hej? alebo ako sa to da obist? ako sa to bezne riesi v praxi?? poradte... veď som ti už poradila....nemusíš byť nezamestnaný, môžeš sa zamestnať aj na kratší pracovný úväzok = nižšia mzda, ale aj výrazne nižšie odvody
6.A neviete nejaky link na citat zakona ohladne tej hygieny? co musi splnat ta prevadzka, ake vybavenie a pod.???? zájdi na príslušný regionálny úrad