genevievebernis
18.11.10,06:44
Dobrý deň!

Chcela by som sa v krátkosti spýtať zopár otázok ohľadom dedičstva. Podľa mojich vedomostí a znalostí sa v súčasnosti podľa zákona dedí pomerovo - 1/2 manželka po pozostalom a ďalšia polovica na tretiny: manželka a deti. Takýmto spôsobom sa dedia majetky aj dlžné vzťahy. Ako dedič menšinovej časti ale nemám záujem vlastniť šestiny všetkých majetkov a záväzkov a chcem sa dohodnúť na "prerozdelení" podielov. Pokiaľ s tým "väčšinový dedič" nebude súhlasiť, existuje nejaký spôsob vynútenia tohto prerozdelenia? Môže napríklad dôjsť k situácii, že sa rozhodnem odpredať moje menšinové podiely a väčšinový podielnik ich bude musieť odkúpiť? Čo v prípade, ak sa tak urobiť rozhodnem a on nebude mať na kúpu finančné prostriedky?

Ďakujem!
Zoltán Kovács
18.11.10,05:52
AKo máme chápať "prerozdelenie" ?
genevievebernis
18.11.10,06:17
Už som trochu googlila :)... Vraj k prvej skupine dedičov patrí manželka a deti (patria sem aj deti z prvého manželstva alebo iba žijúceho v spoločnej domácnosti?). A v rámci tejto skupiny sa delia majetky a dlhy na tretiny. Ja ale nemám záujem vlastniť tretinu všetkých pozemkov, bytov a domov, ale sa chcem dohodnúť na ponechaní si iba časti - jedného domu a pozemku, ktorá je podľa mňa adekvátna jednej tretine pri zohľadnení celkového majetku. To som myslela pod prerozdelením. Budem veľmi vďačná za rýchlu odpoveď. ;)
genevievebernis
18.11.10,06:21
A ešte jeden dotaz, maželia boli v bezpodielovom vlastníctve, poručník ale nadobudol jeden byt darovaním počas manželstva. Ako sa narába s týmto bytom? Môže ho darca požadovať naspäť? Alebo bude v rámci dedičného konania s bytom zachádzané ako s ostatným majetkom?

Vrelá vďaka!
profesional
18.11.10,06:51
Ak dedic vacsinoveho podielu nebude suhlasit s tym ze on ziska aj tvoj podiel a vyplati ta z neho, tak vznikne podielove spoluvlastnictvo.
Nasledne by si sa mala pokusit predat svoj podiel. A si povinna ho ponuknut vsetkym ostatnim spolumajitelom. V pripade ak neprejavia zaujem v zakonnej lehote, mozes svoj podiel odpredat inej osobe ak o to prejavi zaujem.
V pripade ak sa podiel nepodari odpredat, mozes na sud podat navrh na zrusenie podieloveho spoluvlastnictva, kde sud preskuma majetkove pomery a hodnotu dedenej veci a nasledne pririekne vec jednemu pripadne viacerym spoluvlastnikom a ten alebo ti je alebo su povinni vyplatit toho alebo tych koho podiely nadobudnu.
genevievebernis
18.11.10,07:00
Ďakujem za promptnú odpoveď. Znamená to ale, že sa nedá dohodnúť na inom rozdelení majetku (ako som to načrtla v príklade získania domu a pozemku a vzdania sa ostatného majetku) a musí sa principiálne majetok rozdeľovať na podiely?

Pokiaľ som dcérou poručníka z prvého manželstva a nežila som s ním v spoločnej domácnosti, mení to niečo na tretinovom podielovom delení? (po poručníkovi ostala manželka a neplnoleté dieťa)
Ice dive
18.11.10,07:03
v podstate ak je jasná hodnota celého majetku, je možné sa aj na dedičskom konaní dohodnúť, kto čo zdedí v celosti a čo bude v podieľovom spoluvlastníctve... tomu 2x toľko poľa hentomu celý dom a pod.... t.j. na Vašom mieste by som sa podielovému spoluvlastníctvu chcel vyhnúť a toto by malo byť aj v záujme ostatných spoludedičov... nakoľko ak budú mať všetci všetko a v podstate nikto nič dedičstvo si veľmi neužijete....
Mária27
18.11.10,07:08
Máš veľa otázok naraz, vidno že začínaš:) Možno by ti nezaškodilo prečítať si iné témy - daj si do vyhľadávača slovo "dedič" alebo "dedičstvo".

Dohodou dedičov možno dediť aj inak ako zo zákona. Môže zdediť aj jeden všetko a ostatných vyplatiť. Ak sa podelia inak, vyrovnajú si hodnoty doplatkom.

Dedí sa len poručiteľov majetok, t.j. polovica z BSM (z toho, čo nadobudli s manželkou) plus jeho výlučný majetok (čo zdedil, dostal darom ..).

Zo zákona v prvom rade dedí rovnakým dielom manželka a každé dieťa - aj z prvého manželstva. Ak sa nedohodnete inak (všetci), bude to tak.
genevievebernis
18.11.10,07:19
Práveže googlim už od skorého rána a zatiaľ sa mi zdá, že čím viac viem, tým som viac zmätená. Takže je to predsalen tak, že ako dcéra mám nárok iba na tretinu z polovice (zvyšné dve tretiny pripadnú manželke a neplnoletému synovi). Ak to správne chápem, výnimkou sú práve majetky darované poručníkovi, ktoré sa potom delia úmerne medzi všetkých dedičov?

Nuž, manželka, žiaľ počas spoločného manželstva nenadobudla nič a všetky majetky boli majetkom poručníka. Ale keďže boli v BSM, pripadne jej takmer všetko.
Mária27
18.11.10,07:34
Nemyslím googliť. Tu hore na tejto stránke máš "Akú informáciu hľadáte?" Tam si napíš vyhľadávacie slovo a stlač "hľadať".

Nuž, manželka, žiaľ počas spoločného manželstva nenadobudla nič a všetky majetky boli majetkom poručníka. Ako to myslíš? Veď to nadobudli spolu - len to je v BSM! Polovicu treba z dedenia vylúčiť - to je jej.
Čo nadobudol sám, to je len jeho, ale sa to dedí.
genevievebernis
18.11.10,07:36
Myslím to tak, že ona za 10 rokov manželstva nepracovala a do manželstva šla tiež úplne bez majetku. Takže áno, zo zákona všetko čo nadobudol môj otec, nadobudli spolu aj keď z pragmatického hľadiska to tak nie je.
Ice dive
18.11.10,07:44
Práveže googlim už od skorého rána a zatiaľ sa mi zdá, že čím viac viem, tým som viac zmätená. Takže je to predsalen tak, že ako dcéra mám nárok iba na tretinu z polovice (zvyšné dve tretiny pripadnú manželke a neplnoletému synovi). Ak to správne chápem, výnimkou sú práve majetky darované poručníkovi, ktoré sa potom delia úmerne medzi všetkých dedičov?

Nuž, manželka, žiaľ počas spoločného manželstva nenadobudla nič a všetky majetky boli majetkom poručníka. Ale keďže boli v BSM, pripadne jej takmer všetko.
no ak boli majetku v BSM, tak ich nadobudli počas manželstva a patrí jej polovica, nakoľko aj peniaze ktoré zarobil poručník po uzavretí manželstva spadajú do BSM... t.j. ak niečo kúpili zhodnotili tak to nadobudli spoločne... iné je ten byt, ktorý dostal darom, tento sa bude deliť na tretiny medzi manželku a deti... ak nenadobudli počas manželstva spoločne nič, tak sa celý majetok delí na tretiny medzi účastníkov konania... napr. byt, auto...
Mária27
18.11.10,07:46
Myslím to tak, že ona za 10 rokov manželstva nepracovala a do manželstva šla tiež úplne bez majetku. Takže áno, zo zákona všetko čo nadobudol môj otec, nadobudli spolu aj keď z pragmatického hľadiska to tak nie je.
Aj keby si ju choval pre krásu, nadobúdali majetok počas manželstva spolu, nemusela chodiť do práce.
Ak mal nejaký majetok otec pred sobášom, môžeš ho žiadať vyňať z BSM vytvoreného s druhou manželkou.
Ice dive
18.11.10,07:50
Myslím to tak, že ona za 10 rokov manželstva nepracovala a do manželstva šla tiež úplne bez majetku. Takže áno, zo zákona všetko čo nadobudol môj otec, nadobudli spolu aj keď z pragmatického hľadiska to tak nie je.
toto je trochu diskutabilné... nakoľko kým otec pracoval, tak jeho manželka sa starala o domácnosť, nezaopatrené dieťa a pod... t.j. možno fyzicky peniaze do domácnosti nedoniesla, avšak sa podieľala na jej zveľaďovaní...
genevievebernis
18.11.10,08:08
Výborne! Už to začína zapadať!!!! A pokiaľ získal počas manželstva pozemky dedením, tie patria tiež do BSM? Alebo sa to berie ako darovaný majetok a môže sa požiadať o ich vyňatie z BSM? Toť moja posledná otázka.. :---
ivka70
18.11.10,08:13
Výborne! Už to začína zapadať!!!! A pokiaľ získal počas manželstva pozemky dedením, tie patria tiež do BSM? Alebo sa to berie ako darovaný majetok a môže sa požiadať o ich vyňatie z BSM? Toť moja posledná otázka.. :---

Zdedene majetky patria len dedicovi, aj ked ich zdedil pocas trvania manzelstva a nie su sucastou BSM.
Mária27
18.11.10,08:32
Také majetky do BSM nepatria. Nemusia sa ani žiadať vyňať z BSM (lebo v skutočnosti v ňom nie sú), len v prípade, že by ich tam chceli zahrnúť - či už omylom, opomenutím alebo úmyselne - treba notárovi nahlásiť, že to v zmysle § 143 občianskeho zákonníka do dedičstva nepatrí. Čo získal pred manželstvom - tiež nie je BSM.

Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov
§ 143

V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.3
Oliwa
18.11.10,13:50
Aj keby si ju choval pre krásu, nadobúdali majetok počas manželstva spolu, nemusela chodiť do práce.
Ak mal nejaký majetok otec pred sobášom, môžeš ho žiadať vyňať z BSM vytvoreného s druhou manželkou.
Tak týchto 7 slov ma nesmierne pobavilo...:);) Kvôli nim Ti dávam výnimočne zábavné - hoci samozrejme o odbornosti a užitočnosti Tvojich rád Mária27 niet pochýb - ale toto sa Ti fakt podarilo...;) Ja som si v tom momente predstavila páva...:)
Rozalka
29.11.10,18:09
V okruhu mojich známych nastala situácia, že v bezdetnom manželstve zomrela manželka. Dozvedela som sa, že v takomto prípade dedia aj jej rodičia.
Z čírej zvedavosti ma zaujíma:
- ako sa rozdelí majetok, ak nežijú jej rodičia?

Ako sa bude dediť, ak je manželstvo bezdetné, ale každý z manželov má z prvého manželstva deti, resp. jeden z nich?
Mária27
29.11.10,18:24
Ak nie je zanechaný závet, dedí sa zo zákona podľa skupín - neskoršia nastupuje vtedy, ak predchádzajúca nenapĺňa dedičov:

1. V prvej skupine manžel a deti (ich potomkovia). Manžel nemôže sám, deti môžu. Každý rovnaký diel
2. v druhej - manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku. Manžel polovicu.
3. v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci (ich deti) a tí, ktorí žili s poručiteľom
4. rovnakým dielom prarodičia poručiteľa, a ak nededí žiaden z nich, dedia rovnakým dielom ich deti.

Ak nikoho nie je - prejde majetok na štát. Deti z prvého manželstva dedia len po svojom rodičovi (rovnako ako z ďalšieho manželstva).