Jogobela
24.11.05,08:52
dobry den,
mozno sa o tom uz pisalo, neviete ako je to so zdravotnym poistenim, ak je niekto poisteny v clenskom state EU? Neviem najst ten zakon ...

dakujem
Jogobela
24.11.05,08:00
este to doplnim: zamestnanec- cudzinec, ktory ma k nam nastupit tvrdi, že ma Europsky preukaz zdravotn. poistenia, dnes by ho mal predlozit.
To zn. ze u nas nepotrebuje zdravotne poistenie?
A este ako je to s odvodmi na starobne. Ak po niekolkych rokoch odide z nasej
krajiny, tie peniaze sa mu vratia?

kto by mi vedel poradit?

vopred dakujem
ebeš
24.11.05,09:45
EPZP musel byť vydaný z titulu nejakého poistenia v členskom štáte, ktorý mu ho vydal.
Akého? Má tam ešte nejaký pracovný pomer ?
Jogobela
24.11.05,11:34
nemá žiadny PP. Len je to rodinný príslušník diplomata.
matafe
24.11.05,12:24
dobry den,
mozno sa o tom uz pisalo, neviete ako je to so zdravotnym poistenim, ak je niekto poisteny v clenskom state EU? Neviem najst ten zakon ...

dakujem

Zákon o ZP §3 ods.3 Povinne verejne zdravotne poistená je fyzická osoba, ktorá nemá trvalý pobyt na území SR; ak nie je zdravotne poist. v inom členskom štáte. ...

§3 ods.4 hovorí o tom, čo sa rozumie pod pojmom ZP v cudzine.

Čiže pokiaľ ide o cudzinca, ktorý je ZP v inom členskom štáte a zamestná sa u zamestnávateľa na územi SR, tento cuzdinec nie je účastníkom povinného verejného poist.
ebeš
29.11.05,08:20
Jogobela, predpokladám, že si sa bola informovať na ZP. Bola by som rada, keby si nás informovala, čo Ti povedali.
Podľa mňa nie je také jednoznačné, že tu nemusí platiť ZP. Podľa mojich informácii EPZP sa vydáva iba na krátke obdobie ( dovolenka, výlet) a predovšetkým stále chýbajú informácie o tom, kto a prečo za neho platí ZP, keď nie je zamestnanec.
Neviem, aké privilégiá majú rodinní príslušníci diplomatov. Ale môže sa stať, že ten "niekto" bude to poistenie za neho platiť len dovtedy, pokiaľ nebude zamestnaný.
Jogobela
09.12.05,11:22
Takže info zo ZP: Ak sa cudzinec zamestná na Slovensku, z titulu zamestnania
musí byť poistený u nás a musí odvádzať odvody na Slovensku. To, že je poistený aj v EÚ je potom druhorodé.
Jogobela
12.12.05,08:53
máš pravdu, musí platiť ZP.