Alise
18.11.10,09:47
Mozem dat do nakladov s.r.o. naklady za najom bytu(napisu mi na zmluvu priestor), ale z LV je jasne ze sa jedna o byt.Prenajimatel je platcom DPH.Spolocnost nepotrebuje nebyt.priestor na podnikatelske ucely, nakolko vykonava dusevnu pracu(programovanie,uctovnictvo).Zamestnanec je trvalym pobytom mimobratislavsky ako aj konatel.Byt chceme zobrat na vykon prace, ale zaroven aj na obcasne prespanie.Ak mi vie niekto spracovat tento uctovny pripad, rada za neho zaplatim.Dakujem
ondrejvla
18.11.10,15:31
Mozem dat do nakladov s.r.o. naklady za najom bytu(napisu mi na zmluvu priestor), ale z LV je jasne ze sa jedna o byt.Prenajimatel je platcom DPH.Spolocnost nepotrebuje nebyt.priestor na podnikatelske ucely, nakolko vykonava dusevnu pracu(programovanie,uctovnictvo).Zamestnanec je trvalym pobytom mimobratislavsky ako aj konatel.Byt chceme zobrat na vykon prace, ale zaroven aj na obcasne prespanie.Ak mi vie niekto spracovat tento uctovny pripad, rada za neho zaplatim.Dakujem

Nie je mi jasné, prečo píšeš, že spoločnosť nepotrebuje tento byt na podnikateľské účely, to vari nemáte v činnosti tieto duševné práce? Robíte ich načierno? Ak vykonávate tieto činnosti na základe popisu výkonov podľa výpisu z OR, je vašim nákladom aj nájomné za tento byt. Pomernou čiastkou rozpočítaš podľa mesiaca, v ktorom je aj ubytovanie aj výkon podnikateľskej činnosti na dni, kedy sa ako byt využíval. Predpokladám, že nie si platiteľ DPH, takže celé nájomné, včítane DPH ti ide do nákladov na účet 518/A/379/A ak uhrádzaš na základe zmluvy, ak na základe došlej faktúry, tak 518/A/321/A, vypočítaš pomernú časť za ubytovanie zamestnanca a o to znížiš účet 518 a účtuješ ubytovanie zamestnanca na účet 335/A, teda príklad, 500,-€ včítane DPH za nájom, z toho zamestnanec použil byt na ubytovanie 10 dní, daj si vzorec : 500/30=cena nájmu za mesiac = 16,666 a zamestnancovi zaúčtuješ 335/A/321 166,66 €, a náklady na účet 518/A / 321/A 333,34 €, príjem od zamestnanca do pokladnice 211/A/335/A 166,66, prípadne mu to stiahneš zo mzdy, vtedy zaúčtuješ na mzdovom doklade 331/335/A 166,66€.
ondrejvla
18.11.10,15:33
Ešte doplním, že musí byť v zmluve jasne napísané, že sa jedná o prenájom na podnikateľské účely spoločnosti, predsa aj duševná činnosť je podnikateľská činnosť.
P.S. na tejto stránke to máš bezplatne :)
Alise
18.11.10,20:09
Dakujem za radu, ale preco som sa pytala.Logicky som prisla tiez na taketo riesenie,ale.........dala som si problematiku spracovat tzv.uctovnej poradkyni a dostala som odpoved, ze danovakom sa taketo polozky nepacia.
Ale dakujem skusim sa s tym popasovat.
ondrejvla
18.11.10,22:02
Dakujem za radu, ale preco som sa pytala.Logicky som prisla tiez na taketo riesenie,ale.........dala som si problematiku spracovat tzv.uctovnej poradkyni a dostala som odpoved, ze danovakom sa taketo polozky nepacia.
Ale dakujem skusim sa s tym popasovat.

Ak si vieš zdôvodniť, prečo bol byt prenajatý, že z dôvodu priestorov pre výkon duševnej činnosti, no a budeš mať príjmy z tejto činnosti, nemáš mať prečo obavy. Len aby to nebrali ako byt pre konateľa, ak okrem tohoto bytu máte nejaké iné priestory. Vtedy by som pochybovala aj ja.
Alise
19.11.10,07:52
Od 1.3.2011 nebude mat spolocnost ziadne ine priestory.Byt bude realne vyuzivany nielen na prespavanie zamestnanca, ale aj kanc. prace.Vikendy a sviatky bude byt prazdny.Este jeden dotaz.Konatel nemoze byt sucastne zamestnanec? Ked robí nielen výkon riadenia, ale aj samotny realizacny výkon? Konatel nema narok na vyuzitie takehoto bytu?Dakujem
ondrejvla
19.11.10,14:17
Od 1.3.2011 nebude mat spolocnost ziadne ine priestory.Byt bude realne vyuzivany nielen na prespavanie zamestnanca, ale aj kanc. prace.Vikendy a sviatky bude byt prazdny.Este jeden dotaz.Konatel nemoze byt sucastne zamestnanec? Ked robí nielen výkon riadenia, ale aj samotny realizacny výkon? Konatel nema narok na vyuzitie takehoto bytu?Dakujem

Konateľ môže byť aj zamestnanec. Nemá nárok na využitie tohoto bytu, alebo má, ale je to nedaňový náklad. Ak tento byt budete mať na podnikateľské účely ako jediné priestory, tak je to OK, máte tam sídlo podnikania, ale pozor, musí byť aj vo výpise z OR, takže ak nie je, čo najskôr vykonať zmenu v OR.
lynn
01.08.12,06:01
Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť poraďáci o odpoveď na nasledovnú otázku:
- zamestnali sme zamestnanca, ktorý má trvalý pobyt mimo sídla našej firmy /250 km/. Ak máme záujem, aby pre nás pracoval denne, potrebuje mať ubytovanie.
1. Je nejaká možnosť, aby náklady za ubytovanie boli daňovým nákladom firmy?
2. Alebo, ak túto výhodu chce firma zamestnancovi poskytnúť, je to jednoznačne nedaňový náklad, bez možnosti odpočtu DPH a súčasne by to bol nepeňažný príjem zamestnanca, ktorý mu musí byť mesačne zdaňovaný?-prikláňam sa k tejto variante.
Prosím poraďte mi
ďakujem
KEJKA
01.08.12,08:06
1. áno
2. ZDP nenariaďuje dvojité zdanenie.
Ak budete mať dklad na firmu za nájom bytu pre zam-ca a bude to platiť firma, tak mu túto sumu budete pripočítavať k ZD a zdaňovať. Pre firmu to bude daňový náklad /je to už zdanené u zam-ca. je to asi tak, ako keby ste mu vyplatili odmenu -súčasť mzdy-teda náklad isto daňový pre firmu, a on by si z tej odmeny platil byt sám. je to logické, nie?

Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť poraďáci o odpoveď na nasledovnú otázku:
- zamestnali sme zamestnanca, ktorý má trvalý pobyt mimo sídla našej firmy /250 km/. Ak máme záujem, aby pre nás pracoval denne, potrebuje mať ubytovanie.
1. Je nejaká možnosť, aby náklady za ubytovanie boli daňovým nákladom firmy?
2. Alebo, ak túto výhodu chce firma zamestnancovi poskytnúť, je to jednoznačne nedaňový náklad, bez možnosti odpočtu DPH a súčasne by to bol nepeňažný príjem zamestnanca, ktorý mu musí byť mesačne zdaňovaný?-prikláňam sa k tejto variante.
Prosím poraďte mi
ďakujem
lynn
01.08.12,08:48
Ďakujem pekne Kejka, takže záver je, že ak bude doklad vystavený na firmu, tak je to daňový náklad a čo s DPH, môžem ju predpokladám odčítať na vstupe a potom je nepenažným príjmom zamestnanca, ktorý treba zdaniť v mesačnej výplate, bude suma bez DPH alebo celá výška faktúry?
KEJKA
01.08.12,09:08
Ďakujem pekne Kejka, takže záver je, že ak bude doklad vystavený na firmu, tak je to daňový náklad a čo s DPH, môžem ju predpokladám odčítať na vstupe a potom je nepenažným príjmom zamestnanca, ktorý treba zdaniť v mesačnej výplate, bude suma bez DPH alebo celá výška faktúry?
a/ DPH odpočítaš, následne vystavíš doklad o použití pre zamestnanca a DPH odvedieš
b/ DPH neodpočítaš, predsa len ide o konečnú spotrebu pre zam-ca a neuplatníš DPH na výstupe
samozrejme, že zam-covi zdaňuješ konečnú cenu s DPH.
lenka_bodorova
01.08.12,13:54
Ja prikladám môj dopyt z DRSR:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Poskytnutie bytu zamestnancovi predstavuje pre zamestnanca jednoznačne zdaniteľný príjem podľa § 5 ods. 2) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znp.(ďalej ZDP), nakoľko zdaniteľnými príjmami sú všetky príjmy bez ohľadu na ich právny dôvod, príjmy pravidelné, nepravidelné alebo jednorazové, príjmy ktoré sa vyplácajú, poukazujú alebo pripisujú k dobru, alebo spočívajú v inej forme plnenia zamestnancovi od zamestnávateľa.
U zamestnávateľa ide o nedaňový výdavok, nakoľko ho nie je možné podľa § 19 ods. 2 písm. c) ZDP považovať za výdavok vynaložený na pracovné a sociálne podmienky a starostlivosť o zdravie zamestnanca.
Podľa § 43 ods. 4 Zákonníka práce je však možné v rámci mzdových nárokov v pracovnej zmluve dohodnúť ďalšie hmotné výhody, ktoré by boli súčasťou mzdy za prácu. V tomto prípade by náklady spojené s poskytnutým bytom bolo možné považovať za daňový výdavok.
Ing. Daniela Miháliková

Váš dopyt:

Dobrý deň,

som podnikateľka - živnostník. Chcela by som sa spýtať, keď poskytnem zamestnancovi byt čo mi z toho vyplíva zo zákona o dani z príjmov? Chcela som získať zamestnanca, ktorý býva ďaleko od miesta pracovisko a dochádzať by sa mu neoplatilo. Je nájomné za tento byt daňový náklad? Pokiaľ nechcem zamestnancovi zrážať nič zo mzdy kvôli bytu, je takáto možnosť?
lenka_bodorova
14.08.12,09:33
Chcela by som poprosiť o radu ohľadom nedoplatku za elektrinu. Prenajímame si byt od FO-nepodnikateľa, s ktorým máme uzatvorenú nájomnú zmluvu. Teraz mi doniesol jeho vyúčotaciu faktúru, kde je nedoplatok, ktoré máme uhradiť. Aký doklad by som k tomu mala dať a ako to zaúčtovať. Nájom vrátane energii účtujem na 518/379. Ďakujem
Tweety
14.08.12,09:35
Chcela by som poprosiť o radu ohľadom nedoplatku za elektrinu. Prenajímame si byt od FO-nepodnikateľa, s ktorým máme uzatvorenú nájomnú zmluvu. Teraz mi doniesol jeho vyúčotaciu faktúru, kde je nedoplatok, ktoré máme uhradiť. Aký doklad by som k tomu mala dať a ako to zaúčtovať. Nájom vrátane energii účtujem na 518/379. Ďakujem
Doklad do účtovníctva je vúčtovacia faktúra a zmluva.
lenka_bodorova
14.08.12,09:42
Ale vyúčtovacia faktúra je od SSE na prenajímateľa, ale tak to by sa dalo vypárovať s nájomnou zmluvou. A zaúčtovať to tak ako nájom?
KEJKA
14.08.12,13:28
neviem, aké párovanie máš na mysli.
v NZ musí byť ustanovenie, že si povinná platiť nedoplatky, teda že energie podľa NZ platíš iba zálohovo.
zaúčtuješ rovnako 518/379.