pedrina
18.11.10,10:05
Dobrý deň, poprosila by som o radu, bo ma chytá už zúfalstvo.
Požičala som kamarátke 20 000,-euro, nespísali sme spolu žiaden papier,jediné čo mam je jej mail kde ma žiada o peniaze a kde píše ako mi to bude splácať a výpis z banky že jej z môjho účtu boli poslané peniaze z poznamkou ,,požičanie,,.Prestala mi posielať splátky a nemôžem sa s nou dohodnúť na dalšom splácaní, jej odpoved je momentálne nemám.ako dalej postupovať??vela známych mi tvrdi že ked nemam papier som v keli, je to tak???vyhráža sa mi totiž, že ak podniknem súdne kroky sfalšuje môj podpis ktorý samozrejme ovláda na primový doklad že mi peniaze už vratila!!!!(vie moj podpis bola moja prava ruka a podpisovala za mna faktúry, poistky,)
hanelie
18.11.10,09:10
Dobrý deň, poprosila by som o radu, bo ma chytá už zúfalstvo.
Požičala som kamarátke 20 000,-euro, nespísali sme spolu žiaden papier,jediné čo mam je jej mail kde ma žiada o peniaze a kde píše ako mi to bude splácať a výpis z banky že jej z môjho účtu boli poslané peniaze z poznamkou ,,požičanie,,.Prestala mi posielať splátky a nemôžem sa s nou dohodnúť na dalšom splácaní, jej odpoved je momentálne nemám.ako dalej postupovať??vela známych mi tvrdi že ked nemam papier som v keli, je to tak???vyhráža sa mi totiž, že ak podniknem súdne kroky sfalšuje môj podpis ktorý samozrejme ovláda na primový doklad že mi peniaze už vratila!!!!(vie moj podpis bola moja prava ruka a podpisovala za mna faktúry, poistky,)
vo všeobecnosti platí, že aj ústna dohoda je dohoda, avšak je potrebné ju dokázať relevantným spôsobom - ten máš - odoslanie peňazí z tvojho účtu, ústne už s ňou nekomunikuj, všetko písomne, buď poštou, alebo mailom//
Mária27
18.11.10,09:12
Musíš sa o to pokúsiť. V každom prípade máš doklad o požiadaní o pôžičku a o zaslaní peňazí. Máš doklady aj o splácaní?

Ak sfalšuje podpis, požiadaš o grafologický posudok. Oni to dokážu rozoznať.
Vlastas
18.11.10,09:18
Aj keď nemáš "papier" (dosť veľa Eur požičané bez papiera), máš dosť dokladov
e-mailová pošta, výpisy z účtov a pod. ktoré vašu transakciu môžu dosvedčiť.
Netreba sa báť vyhrážok a treba čím skôr konať. Podpis grafológ overí. Držím palce.
pedrina
18.11.10,09:44
Musíš sa o to pokúsiť. V každom prípade máš doklad o požiadaní o pôžičku a o zaslaní peňazí. Máš doklady aj o splácaní?

Ak sfalšuje podpis, požiadaš o grafologický posudok. Oni to dokážu rozoznať.
mam výpisy z banky, ale to by stačiť malo či nie?
Nandrolon
18.11.10,09:48
mail by som nepovažoval za nejaký dôkaz, ale výpis z banky to už hej...
Nandrolon
18.11.10,09:51
a ak sa už začína takto svinsky vyhrážať, začína to veeeeeeeeeeeľmi smrdieť, treba začať rýchlo konať !!!
pedrina
18.11.10,10:23
mail by som nepovažoval za nejaký dôkaz, ale výpis z banky to už hej...
je tam doslova napisane POZICANIE, nemože sa to chapat aj tak, že to otočí proti mne že som si ich požicala ja niekedy z ruky do ruky a teraz som jej ich vratila a vlastne mi ona nieje nič dlžna...ja som totiž do poznamky nenapisala nic ine len to slovo!Priatel mi vravel že to som napisala zle.možno sa pytam hluposti,ale nikdy som nebola na sude....ani neviem kde tu u nas je som uplne vymleta v takychto veciach....nechcem urobit chybny krok,už nad tym premyslam dva mesiace a stale ked si to popišem mi to nepride ako tutove dokazy a porazi ma ak by som prehrala a za tu mrchu platila este sud.
pedrina
18.11.10,10:28
1.mam mail kde mi opisuje kolko chce pozicat a ako mi to bude splacat.
2.vypis že som jej na učet previedla sumu(poznamka POZICANIE)
3.vypis že mi mesacne chodili od nej splatky(len 4krat mi poslala splatku,aj to každý krát inu sumu)
stači to?????
Nandrolon
18.11.10,10:29
ja nie som právnik, ale mail dokáže hocikto "zinscenovať" akože to prišlo z nejakej adresy...
výpis z banky už dokazuje, že k "nejakému" plneniu došlo, myslel som iba to...

samozrejme aj tie maily aj toto môže byť "nápomocné" ale či aj účinné, to neviem...
pedrina
18.11.10,10:31
ja nie som právnik, ale mail dokáže hocikto "zinscenovať" akože to prišlo z nejakej adresy...
výpis z banky už dokazuje, že k "nejakému" plneniu došlo, myslel som iba to...

samozrejme aj tie maily aj toto môže byť "nápomocné" ale či aj účinné, to neviem...
dakujem, velmi si to važim.
Mária27
18.11.10,11:18
Kedže ste sa dohodli na plnení dlhu v splátkach, zatiaľ ti dlhuje len sumy nezaplatené podľa rozvrhu splátok. Môžeš žiadať spatenie dlhu každej dlžnej splátky a úroku z omeškania do zaplatenia.

Zmeniť plnenie v splátkach na splatnosť celého dlhu možno len obojstrannou dohodou (rozhodnutím súdu len ak by tak bolo o splátkach rozhodnuté) - ty si jej však na to súhlas nedala. To máš ďalší argument.

Požiadaj o splatenie dlhu platobným rozkazom, je to jednoduchšie. Len ak by dala voči nemu odpor, bude prebiehať súdne konanie.

Obč. zák.
§ 565

Ak ide o plnenie v splátkach, môže veriteľ žiadať o zaplatenie celej pohľadávky pre nesplnenie niektorej splátky, len ak to bolo dohodnuté alebo v rozhodnutí určené. Toto právo však môže veriteľ použiť najneskôr do splatnosti najbližšie nasledujúcej splátky.
adam
18.11.10,11:33
Keď som mala jedno súdne konanie, všetko dokazovanie sa opieralo o mailovú poštu, a tú sudkyňa uznala ako hodnoverný dôkaz.
misoft
18.11.10,16:15
Okrem toho - výpis z banky v jednotlivých položkách pohybu na účte pri prevode peňazí obsahuje číslo odchádzajúceho účtu a číslo účtu, kam sa to previedlo. Toto ako dôkaz by muselo stačiť každému sudcovi, pretože by bolo preukázané, že tie peniaze boli jej na účet prevedené.
karol x
18.11.10,23:23
existuje dokonca judikat, podla ktoreho postacuje ako dokaz samotna smska. podla zakona je dokazom vsetko, co preukazuje tvrdenu skutocnost. podla toho, co pises, je vysoko pravdepodobne, ze sud nebude mat problem, priznat pravo tebe. pochybujem, ze by prikrocila k tak primitivnej a riskantnej veci ako k falsovaniu podpisu. podla mna to su len reci, aby ta ako neskusenu odradila.myslim, ze nebude ani tak problem ten spor vyhrat, ale dostat tie prachy od nej v exekucii, kedy moze robit kopu obstrukcii, existuje na to mnozstvo moznosti. ma nejaky majetok?
pedrina
19.11.10,10:43
ma RD, ale brala hypo ma tam vec.bremeno v prospech banky.
hviezdy
19.11.10,10:54
Ja síce nemám požičané peniaze od nikoho, momentálne som v takej situácii, že potrebujem sama požičať, aby som mohla splatiť iný úver, aby som neprišla o dom, čo sa mi zatiaľ nedarí. No ja som hneď, keď som sa niekoho opýtala či by mi vedel pomôcť, tak som povedala, že chcem zmluvu podpísať u notára s vopred dohodnutými splátkami a poplatkami. Podľa mňa je to najistejšie, prípadne aspoň pred svedkami. Ale teraz by bolo asi najlepšie zobrať všetky emaily, prípadne všetky papiere a ísť za právnikom.
harleydavidson
19.11.10,11:07
Este ma napada jedna moznost. Skus ju dostat pred notara, kde by uznala dlh, o com by bola spisana not. zapisnica a na zaklade ktorej by po nezaplateni jednej splatky bola splatna cela pohladavka. Takato zapisnica je zaroven exekucnym titulom, na zaklade ktoreho je mozne exekuciu vykonat. Je to narychlejsia cesta, len protistrana musi byt ochotna uznat dlh aj pred notarom. No a ak odmietne, nie je co riesit, treba postupovat tak ako napisal Mária27. Pred podanim navrhu na vydanie platobneho rozkazu jej najskor musis poslat doporucene predzalobnu upomienku, ktoru aj ked neprevezme, povazuje sa za doručenu.

...a co sa tyka sfalsovania tvojho podpisu, o to sa netrap, lebo len blbec by take nieco vykonal. Taky podpis sa da lahko odhalit nech ho uz ma akokolvek natrenovany a za to by mala opletacky so zakonom.
adam
20.11.10,07:25
Este ma napada jedna moznost. Skus ju dostat pred notara, kde by uznala dlh, o com by bola spisana not. zapisnica a na zaklade ktorej by po nezaplateni jednej splatky bola splatna cela pohladavka. Takato zapisnica je zaroven exekucnym titulom, na zaklade ktoreho je mozne exekuciu vykonat. Je to narychlejsia cesta, len protistrana musi byt ochotna uznat dlh aj pred notarom. No a ak odmietne, nie je co riesit, treba postupovat tak ako napisal Mária27. Pred podanim navrhu na vydanie platobneho rozkazu jej najskor musis poslat doporucene predzalobnu upomienku, ktoru aj ked neprevezme, povazuje sa za doručenu.

...a co sa tyka sfalsovania tvojho podpisu, o to sa netrap, lebo len blbec by take nieco vykonal. Taky podpis sa da lahko odhalit nech ho uz ma akokolvek natrenovany a za to by mala opletacky so zakonom.

Uznanie dlhu musí byť spísané pred notárom, alebo stačí aj právnik s advokátskou praxou? Podľa akého zákona?
harleydavidson
20.11.10,11:55
Uznanie dlhu musí byť spísané pred notárom, alebo stačí aj právnik s advokátskou praxou? Podľa akého zákona?

Musi to byt notarska zapisnica, teda musi byt spisana vylucne len pred notarom (samozrejem spise ju notar). Na to, aby bola tato zapisnica v pripade neplnenia zavazkov aj okamzite vykonatelna a zaroven aby sluzila ako exekucny titul(zakon č. 233/95Zz, §41 Exekucneho poriadku), musi to byt v nej dohodnute. Ale to uz notar vie, ako to spisat. S takouto zapisnicou uz netreba zalovat protistranu na sude, rovno staci poziadat exekutora o vykonanie exekucie.
adam
20.11.10,15:05
Ďakujem...