Monique1
18.11.10,11:32
Dobry den, som tu nova a srdecne zdravim vsetkych ochotnych poradit. Som ,co sa tyka zakonov, taky komplikovanejsi pripad:(. Od 1.2. som poberala davky v nezamestnanosti do 20.8.2010 . To by ale nemalo mat nijaky suvis na to co potrebujem vediet. 29.3.10 mi vzniklo dobrovolne nemocenske poistenie, nie narok,ale teda termin od kedy som nan prihlasena a zacina mi plynut tych 270 dni. Nakolko som so sebou a synom neustale v kolotoci zdravotnych problemov, ja som ostala na PN pocas poberania tej horeuvedenej davky od 7.7.2010, samozrejme mne nevznikol narok na nemocenske, ale OCR som cerpala asi 2x aj to mi zasa pozastavili nezamestnanecke davky na tie dve obdobia. Skratka ked nemate koho poslat s chorym dietatom ku lekarovi, tak sa musite hlasit aj s hladanim si noveho miesta na urade prace, ale ak si nedate PN, tak vas stale nahanaju aj s chorym dietatom ist si dat potvrdit zaujem o pracovne miesto:mee::cool::eek:Pripadala so si ako debilek, pretoze mi bolo povedane, ze dieta ma aj inych rodicov, starych rodicov a tak... co v mojom mpripade ma ,ale 300 a 1ookm vzdialenych a so svojimi problemami... no skratka. Teraz,ked by syn mal po dvoch operaciach byt v poriadku, tak mne hrozi operacia ruky a 2-3 dalsie diagnozy, z uradov zaludocne vredy urcite!!!
K veci: som stale na PN, nic nepoberam, k 1.1.2011 som si zvysila zaklad na platenie DNP na max. . Otazka znie: Co s touto mojou PNkou,kedze mam terminy u lekarov az na februar a co sa tyka operacie az na jar, tak ci si mam tuto PNku zrusit a novu si potom pytat od lekara az ODKEDY??? Aby mi skratka vznikol narok na to cerpanie DNP. Este mi neda napisat: na socialke mi minuly tyzden pracovnicka sepla, ze teraz ukoncit a od 23.12.2010 si dat vypisat novu. Tento tyzden som vybavovala aj ine veci, tak som si chcela zvysit ten zaklad, este raz som tam vbehla za tou istou pracovnickou a povedala mi na tu istu otazku, ze aby som sa spytala na nemocenskom, lebo nevie, ci by som si neposkodila???!!!:eek::D:mad: Som v panike, ci skoncit s lekarmi, ci nechat plavat vsetky tie moje neliecene diagnozy alebo este vyuzit , ak pan Boh a Mihal da, nieco z toho pripoistenia.. tak ak bude niekto ochotny si toto cele precitat, budem mu velmi povdacna... M.
veronikasad
18.11.10,10:40
Nechce sa mi to prepočítať, ale pracovníčka SP ti asi pošepla, že 22.12.2010 budeš mať splnenú podmienku 270 dní poistenia. Súčasnú PN-ku treba ukončiť a dať si vypísať novú - po 23.12.
Nemocenské budeš dostávať z vymer. základu za obdobie 03-11/2010. Z akej sumy si platila DNP ? Platila si ho aj počas PN-ky bez nároku na nemocenské ?
Monique1
18.11.10,10:47
Platila som aj pocas tejto PN, zo zakladu tusim 445e Len som si chcela dat teraz vyssiu na max. a to by som muslea pockat a dat si asi novu PN az v novom roku aspon po dvoch splatkach, to mi moc asi nenavysi tu davku, ked to spriemeruju...?! A hlavne dakujem za rychlu odpoved!M.
veronikasad
18.11.10,10:50
Platila som aj pocas tejto PN, zo zakladu tusim 445e Len som si chcela dat teraz vyssiu na max. a to by som muslea pockat a dat si asi novu PN az v novom roku aspon po dvoch splatkach, to mi moc asi nenavysi tu davku, ked to spriemeruju...?! A hlavne dakujem za rychlu odpoved!M.
Vymeriavacím základom bude rok 2010, zvýšenie sa prejaví až pri PN v roku 2012.
Monique1
18.11.10,11:09
Jemine, tiez som sa mohla skor opytat, tak to mozem znova zmenit? Tiez mi tak ina pani poradila, ze zvyste si, ale nepovedala toto... vobec tam nefunguju pre ludi...dakujem No len teda mam si dat stopnut tu PN momentalnu a potom novu, nevznikne mi narok ked pojde PN dalej? Zas aby mi potom nepovedali, ze prevo vam prerusili PN ??? To mi nim neuveri, ze som na PN koli dietatu, aby malo s kym byt doma,ked je chore:O(
veronikasad
18.11.10,11:13
Jemine, tiez som sa mohla skor opytat, tak to mozem znova zmenit? Tiez mi tak ina pani poradila, ze zvyste si, ale nepovedala toto... vobec tam nefunguju pre ludi...dakujem No len teda mam si dat stopnut tu PN momentalnu a potom novu, nevznikne mi narok ked pojde PN dalej? Zas aby mi potom nepovedali, ze prevo vam prerusili PN ??? To mi nim neuveri, ze som na PN koli dietatu, aby malo s kym byt doma,ked je chore:O(
Vymeriavací základ môžeš meniť po 26 týždňoch od začiatku poistenia, resp. poslednej zmeny.
Ak PN DNP zrušíš a uzatvoríš nové (prerušiť sa nedá), nové rozhodné obdobie budeš mať od začiatku nového DNP do konca roka, ale ak na PN-ku nastúpiš do 26 týždňov od uzatvorenia nového, nemocenské budeš mať vyplatené len z minima, bez ohladu na výšku VZ ...
Monique1
18.11.10,11:27
Veronika zlata, tak tomuto moc dobre nerozumiem, myslis tym ...Ak Pn zrusis a uzatvoris nove[prerusit sa neda)...., teda novu Pnku? ak mam tu zmenu platnu az od 1.1.11 ako mi kocky povedali, poradit nevedeli:O( , tak to znamena uobit to tak ako mi bolo poradene 1x teraz Pn ukoncit a od toho 23.12. nastupit novu a vtedy sa mi bude este ratat ten VZ co som mala povodny.cca 445e?! Som mimo nervovo, aj ked v podtate ide len o prachy...
veronikasad
18.11.10,11:30
Veronika zlata, tak tomuto moc dobre nerozumiem, myslis tym ...Ak Pn zrusis a uzatvoris nove[prerusit sa neda)...., teda novu Pnku? ak mam tu zmenu platnu az od 1.1.11 ako mi kocky povedali, poradit nevedeli:O( , tak to znamena uobit to tak ako mi bolo poradene 1x teraz Pn ukoncit a od toho 23.12. nastupit novu a vtedy sa mi bude este ratat ten VZ co som mala povodny.cca 445e?! Som mimo nervovo, aj ked v podtate ide len o prachy...
opravujem, nie PN, ale DNP ...
Nerob s tým tento rok už nič, 22.12. ukonči doterajšiu PN, a po Vianociach si daj vystaviť novú.

Nezabudni do 8.1.2011 uhradiť alikv.časť poistného za december 2010. Daj si skontrolovať aj ostatné platby, či tam náhodou nemáš nedoplatok.
Monique1
18.11.10,11:40
Ja som nechcela rusit DPN ale teda len PN terajsiu co mi je nanic, akurat si musim hladat zamestnanie, ale to je najmenej.
Este minimalna otazocka: po Vianociach este tento rok alebo hned v januari? nedoplatok tam mam 0,70e to idem uz aj zaplatit, lebo to by mohlo mat velke nasledky:O)Tu alikv. cast mi hadam budu vediet povedat hned v januari, vsak ? A predsa k tej PN mozem ju ukoncit aj teraz k novembru, tak mam kontrolu? Diky, diky
veronikasad
18.11.10,11:49
Ja som nechcela rusit DPN ale teda len PN terajsiu co mi je nanic, akurat si musim hladat zamestnanie, ale to je najmenej.
Este minimalna otazocka: po Vianociach este tento rok alebo hned v januari? nedoplatok tam mam 0,70e to idem uz aj zaplatit, lebo to by mohlo mat velke nasledky:O)Tu alikv. cast mi hadam budu vediet povedat hned v januari, vsak ? A predsa k tej PN mozem ju ukoncit aj teraz k novembru, tak mam kontrolu? Diky, diky
Nedoplatok dorovnaj. PN-ku môžeš zrušiť kedykolvek - podla možnosti nech ti už novú do splnenia podmienky 270 dní poistenia nevystavujú. Ošetrovné môžeš čerpať - do konca roka sa nevyžaduje podmienka splnenia 270 dní poistenia.

Výška nemocenského z DNP bude rovnaká - či PN vznikne v tomto, alebo budúcom roku.
Monique1
18.11.10,12:02
Cmuk