Pasztorka
18.11.10,13:21
Dobrý deň, sme s.r.o. a máme podvojné účtovníctvo.
Chcem sa opýtať, či je pravda, že daň. kontrola požaduje, aby na výpise z banky bola pri každej položke perom napísaná predkontácia daného učt. prípadu.... ? Zatial sme mali kontrolu iba ako fo, a tam nič také nechceli...

a čo vlastne treba odovzdať daň. úradu pri daň. kontrole?
ondrejvla
18.11.10,14:01
Dobrý deň, sme s.r.o. a máme podvojné účtovníctvo.
Chcem sa opýtať, či je pravda, že daň. kontrola požaduje, aby na výpise z banky bola pri každej položke perom napísaná predkontácia daného učt. prípadu.... ? Zatial sme mali kontrolu iba ako fo, a tam nič také nechceli...

a čo vlastne treba odovzdať daň. úradu pri daň. kontrole?

Rozhodne musí byť predkontácia nielen na bankovom výpise, ale aj na VPD a PPD, na odoslaných a došlých faktúrach, ku ktorým si lepím košieľky a na nich je predkontácia. Pri FO si predkladala peňažný denník a súvisiace doklady, ktoré boli očíslované podľa PD, takže kontrola si našla všetko podľa toho a účtovala si v JÚ.
Pri kontrole očakávaj, že budú požadovať všetko, od pokladničných dokladov, banky,odoslaných a došlých faktúr, aj zmluvy, ak boli na fa spomenuté, prípadne sa týkali dodávok služieb, mzdové doklady- zúčtovania, ak máš zamestnancov, interné doklady, všade musia byť podpisy zodpovedných.
Llívia
18.11.10,21:17
Rozhodne musí byť predkontácia nielen na bankovom výpise, ale aj na VPD a PPD, na odoslaných a došlých faktúrach, ku ktorým si lepím košieľky a na nich je predkontácia...
Podľa mňa nemôže daňová kontrola požadovať, aby bola predkontácia písaná perom priamo na "papierovom" VBÚ. Ja k nim dávam "košieľky" (účtovací predpis).
Pasztorka
19.11.10,13:48
Ved mne sa to tiez zdalo cudne, ze priamo na vypis. Ja som si to predstavovala tak, ze k bankovemu vypisu za mesiac pripojim zauctovaci doklad-ako som uctovala na ucte banky za dany mesiac.
m.hladka
19.11.10,13:53
Za tie roky som účtovala aj na účtovacom doklade - košielke, a posledné roky je pre mňa rýchlejšie a jednoduchšie účtovať priamo na bankovom výpise.
Mala som kontrolu predtým aj teraz a všetko bolo v pohode. Neboli žiadne pripomienky k systému kontácie, hlavne že sa v tom vyznali.
Stefan2005
19.11.10,14:41
... je pre mňa rýchlejšie a jednoduchšie účtovať priamo na bankovom výpise....

Pri "poriadkumilovných" klientoch, ktorí pri každom prevode uvedú účel platby, nie je problém účtovať priamo z výpisu (bez pomocnej predkontácie). U tých druhých, ktorí neuvádzajú nič, si robím (ceruzkou) protiúčet - samozrejme na vytlačenom účtovnom doklade sú potom uvedené všetky predkontácie.
Paula
19.11.10,15:10
Význam košieľkovania či popisovania predkontácie v rámci bankového výpisu vidím len tam, kde jedna osoba vo firme účtovať vie (napíše predkontáciu) a druhá osoba účtovať nevie a v jej náplni práce je len "nahádzať" výpis do počítača. Ešte som nestretla kontrolu, pre ktorú je bernou mincou banková košieľka alebo banková popiska. Vždy si výpis fajkali len so zápismi na konkrétnych účtoch v HÚK - u tých posudzovali správnosť/nesprávnosť. Ešte aj účel platby si prečítali v HÚK ;).