Vera
24.11.05,08:27
Ahojte,

mám takýto prípad:
1. od začiatku roka do 11.11. bol vlastníkom auta otec. Ten ho prenajímal synovi (SZČO). Daň z MV bola zaplatená.

Dňa 11.11. syn kúpil auto od otca, t.z., že musím dať vedieť na DÚ.
Musím dať žiadosť o vrátenie dane?? A on to zase zaplatí, alebo stačí len napísať nové priznanie.

Zdá sa mi zbytočné, aby sa peniaze preháňali cez účet. Ako to mám riešiť??

2. a ešte jedna vec - on to auto dal napísať v techničáku na firmu. Musím ho zaradíť do majetku? Radšej by som bola, keby sme mohli uplatňovať 6,2 Sk/ km. Alebo sa to už nedá, keď je na meno firmy??

Ďakujem
anto
24.11.05,07:45
Odpoveď je jednoduchá.: Predajca, ak mal zaplatenú cestnú daň, požiada správcu dane o vrátenie zvyšku cestnej dane. Kupujúci, ak kúpil vozidlo na účely podnikania, podá na daňovom úrade daňové priznanie k cestnej dani a zaplatí túto daň.
Vera
24.11.05,07:50
Ok, len som chcela tomu predísť. Lebo by to išlo vlastne plusom a mínusom na ten istý účet (lebo tú daň platil tiež syn).
Ale nebudem vymýšľať. Spravím to tak ako treba.

Ď.
Vera
24.11.05,08:17
A ešte mám jednu otázku.
Keď budem posielať žiadosť o vrátenie dane - mám k tomu priložiť ofotený techničák?? Alebo stačí len ten list.
GABAZ
24.11.05,08:26
Mala som minule podobný prípad a volali mi kvôli tomu z DÚ. Ak v oznámení o zániku daňovej povinnosti uvedieš ako dôvod zániku daňovej povinnosti na daň z MV predaj vozidla - je potrebné priložiť aj prílohu. Ak vozdilo iba odhlásiš z povinnosti platiť daň z MV - nemusíš prikladať nič. Tak si to odo mňa vyžiadala pracovníčka DÚ. Inak pozor na termín podania DP na daň z MV. Aj pri malom meškaní vyrubia pokutu min. 2000 Sk. Taký prípad mala kolegyňa.
Gaba
STRELEC
24.11.05,12:43
Mala som minule podobný prípad a volali mi kvôli tomu z DÚ. Ak v oznámení o zániku daňovej povinnosti uvedieš ako dôvod zániku daňovej povinnosti na daň z MV predaj vozidla - je potrebné priložiť aj prílohu. Ak vozdilo iba odhlásiš z povinnosti platiť daň z MV - nemusíš prikladať nič. Tak si to odo mňa vyžiadala pracovníčka DÚ. Inak pozor na termín podania DP na daň z MV. Aj pri malom meškaní vyrubia pokutu min. 2000 Sk. Taký prípad mala kolegyňa.
Gaba
Ad pokuta: Túto pokutu "za omeškanie" DU je povinný "udeliť". Nemá právomoc ju následne odpustiť.
Ad dokladovanie: neskôr, pri daňovej kontrole, budú požadovať zdokladovanie, čo sa ďalej udialo s autom. Skúsenosť vlastná.