Katka2
24.11.05,09:29
Ahojte.
Prosím vás o usmernenie, lebo mám v tom celom chaos.
Ak čerpáme sociálny fond, kupujeme zamestnancom vianočné kolekcie. Nie je to zdaniteľný príjem, že? Dostanú na ruku kolekcie, nie peniaze na kolekcie.
A ako rozdelím SF? Bude to v poriadku, ak vypracujem vnútropodnikovú smernicu o jeho rozdeľovaní? To vzhľadom na to, že niektorí zamestnanci nastúpili v priebehu roka a rozdelím ho podľa toho, aká časť na koho pripadá podľa odpracovaných mesiacov.
Katka
tomare
24.11.05,10:06
Vianočná kolekcia je nepeňažný príjem vstupujúci do základu dane a od 09/2005 i do VZ pre zdravotné poistenie.
Prerozdelovanie SF sa nerobí na jednotlivých zamestnancov aspoň nie oficiálne. Doporučujem prejsť príspevky o SF.
pozit
24.11.05,12:45
Ahojte, to je pravda, že príjem zo SF vstupuje do vymer. základu pre zdr. poistenie? Toto mi nejako ušlo, kde to v zákone nájdem?
Ďakujem.
matafe
24.11.05,13:08
Ahojte, to je pravda, že príjem zo SF vstupuje do vymer. základu pre zdr. poistenie? Toto mi nejako ušlo, kde to v zákone nájdem?
Ďakujem.

Od 1.9.2005 sa síce zmenil sa spôsob zadefinovania VZ na ZP, ale príspevky zo sociálneho fondu sa nezapočítavajú do VZ na ZP ( zákon o ZP, §13 ods. 4c)
pozit
24.11.05,14:10
Vianočná kolekcia je nepeňažný príjem vstupujúci do základu dane a od 09/2005 i do VZ pre zdravotné poistenie.
Prerozdelovanie SF sa nerobí na jednotlivých zamestnancov aspoň nie oficiálne. Doporučujem prejsť príspevky o SF.

Ešte mám jednu otázočku:
Musí byť nepeňažný príjem zamestnanca uvedený na jeho výplatnej páske (napr. hodnota spomínanej vianoč. kolekcie, vstupenky na kult. podujatia, .....) a tým pádom aj v ročnom zúčtovaní dane?
Ďakujem.
pozit
Tweety
24.11.05,14:12
Ešte mám jednu otázočku:
Musí byť nepeňažný príjem zamestnanca uvedený na jeho výplatnej páske (napr. hodnota spomínanej vianoč. kolekcie, vstupenky na kult. podujatia, .....) a tým pádom aj v ročnom zúčtovaní dane?
Ďakujem.
pozit
Aby nepeňažný príjem vstupoval do dane zo závislej činnosti musí byť na výplatnej páske.:mee: :cool:
pozit
24.11.05,14:18
Jasné, ďakujem Tweety.
ZuzanaP
25.11.05,05:49
Aj naša firma dáva na Mikuláša zamestnancom kolekcie. Bývala mzdárka to vôbec nedávala ako nepeňažný príjem zamestnancom, len doklad o nákupe dala ako čerpanie sociálneho fondu.

Keď som si skúšobne zadala v mzdách nepeňažný príjem (máme OLYMP od Krosu), tak mi tú hodnotu nepeňažného príjmu dalo do VZ pre ZP.
IvanaK
25.11.05,07:41
dobre ranko mam jednu otazocku, je mozne preplatit zamestnancovi zo socialneho fondu prehliadku u zubara?
petra:-)
25.11.05,08:34
Vianočná kolekcia je nepeňažný príjem vstupujúci do základu dane a od 09/2005 i do VZ pre zdravotné poistenie.


Podľa môjho názoru nepenažný príjem z prostriedkov SF nevstupuje do VZ pre ZP (§13 zákona o ZP - VZ je zdaniteľný príjem dosiahnutý z činností zamestnanca okrem: ...príspevku zo SF, odchodného a odstupného, náhrady za prac.pohotovosť....).


Keď som si skúšobne zadala v mzdách nepeňažný príjem (máme OLYMP od Krosu), tak mi tú hodnotu nepeňažného príjmu dalo do VZ pre ZP.

ZuzanaP, zrejme si zadala len položku -610 nepeňažný príjem - tá do VZ vstupuje. Na nepeňažný príjem zo SF je samostaná položka 521. Ja som zadala v Olympe 521 - nepeňažný príjem zo SF a hodnotu do VZ nedalo. :)
Tweety
25.11.05,08:36
dobre ranko mam jednu otazocku, je mozne preplatit zamestnancovi zo socialneho fondu prehliadku u zubara?
Dá sa to preplatiť , ale nezabudnúť na to, že je to zdaniteľné.:rolleyes: :cool: :eek:
ZuzanaP
25.11.05,09:52
Jaj tak, človek sa pomaly učí.

Ďakujem Petra!!!!!!!!!!!!!
Tweety
25.11.05,09:57
Jaj tak, človek sa pomaly učí.

Ďakujem Petra!!!!!!!!!!!!!
Neboj, nikto učený ešte z neba nespadol.:cool: :eek:
MC Zornicka
18.12.05,18:59
Ja sa v tom uz nevyznam. Tak vstupuje nepenazny prijem z prostriedkov SF do vymeriavecieho zakladu pre zdravotne poistenie a ci nie. Ujednotte sa prosim.
jozefIK
18.12.05,20:45
Ja sa v tom uz nevyznam. Tak vstupuje nepenazny prijem z prostriedkov SF do vymeriavecieho zakladu pre zdravotne poistenie a ci nie. Ujednotte sa prosim.

Ako bolo uvedené vyššie, podľa §13 ods.4 písmeno c) zákona 580/2004 Z. z. sa do VZ na ZP príspevok zo sociálneho fondu nezapočítava.
Martina80
12.01.06,08:11
Prosím Vás,
1. zabudla som dať do decembrovej výplatnej pásky zamestnancom zo sociálneho fondu kolekciu. Peniaze som už poslala na účet. Neviem, či im môžem dodatočne dať tú kolekciu do januárovej výplaty , či to nebude prekážať, že sa kolekcia týkala roku 2005????? Alebo si opravím výplaty a kedže zamestnancovi mi to vychádza, že mal mať o 23 SK nižšiu výplatu, tak si rozdiel dám do príjmu do pokladne / keďže na účte to kompenzovať nemôžem.
2. Zarátam cenu kolekcie do vym. základu pre zdrav.poistenie .....

Vďaka všetkým ;) :)
nika.sum
12.01.06,08:21
Ako je to ked nakupim zamestnancovi mineralky zo SF - pitny rezim na pracovisku? Tiez je to nepenazny prijem?
Kaja.K
12.01.06,11:36
môj názor je, že za nepeňažný príjem vstupujúci do VZ patrí napr. naturálna mzda, ale určite nie kolekcia, či mikulášsky balíček... ale je to len môj názor :-)
Martina80
13.01.06,10:35
Re: Sociálny fond

Prosím Vás,
1. zabudla som dať do decembrovej výplatnej pásky zamestnancom zo sociálneho fondu kolekciu. Peniaze som už poslala na účet. Neviem, či im môžem dodatočne dať tú kolekciu do januárovej výplaty , či to nebude prekážať, že sa kolekcia týkala roku 2005????? Alebo si opravím výplaty a kedže zamestnancovi mi to vychádza, že mal mať o 23 SK nižšiu výplatu, tak si rozdiel dám do príjmu do pokladne / keďže na účte to kompenzovať nemôžem.
2. Zarátam cenu kolekcie do vym. základu pre zdrav.poistenie .....

Vďaka všetkým ;) :)


Posúvam.... ;)
Martina123
14.01.06,14:50
Dobry den,
Chcem sa opytat ako je to so SF. Zadavam ho do programu mzdy a personalistika. AKy je min. a max. vymeriavaci zaklad a zaokruhluje sa nahor? Dakujem:o
Tweety
14.01.06,14:53
Dobry den,
Chcem sa opytat ako je to so SF. Zadavam ho do programu mzdy a personalistika. AKy je min. a max. vymeriavaci zaklad a zaokruhluje sa nahor? Dakujem:o
Čerpanie S.F
cez mzdy nemá obmedzenie, ak je čerpanie z neho 100,-, tak sto sa zdaní, ak 15000,-, tak to sa zdaní. ;)