Monika C.
18.11.10,18:30
Poradáci pomôžete mi - do s.r.o. kupujú použité auto za 1650,- €. Chcú to mať vo firme. Ako urobiť zo zaradením do firmy - zaradiť takú sumu do tr. 0 alebo mám možnosť aj jednorázovo do nákladov. Ešte som sa takým nestretla. Ďakujem za pomoc.
Tweety
18.11.10,17:57
Poradáci pomôžete mi - do s.r.o. kupujú použité auto za 1650,- €. Chcú to mať vo firme. Ako urobiť zo zaradením do firmy - zaradiť takú sumu do tr. 0 alebo mám možnosť aj jednorázovo do nákladov. Ešte som sa takým nestretla. Ďakujem za pomoc.
Môžeš ho zaradiť do majetku a odpisovať aj napriek tomu, že nesplňa výšku na odpisovanie, alebo ho zaúčtovať ako drobný majetok, samozrejme s evidenciou majetku, a zaúčtovať priamo do spotreby.
Monika C.
19.11.10,07:09
:)Ďakujem Majka za odpoveď - pomohla si mi./ aj ostatným ďakujem za potvrdenie/
účtovník 007
19.11.10,07:37
Určite by som auto v takejto cene nezaradila priamo do spotreby, i keď to zákon dovoľuje. Treba si položiť otázku: je použiteľnosť predmetného auta viac ako rok? Iste je. Ja by som ho zaradila do investičného majetku, daňovo odpísala jednorázovo(ak sa tak konateľ rozhodne), ale účtovne by som odpisovala viac rokov, podľa rozhodnutia UJ, prípadne podľa smerníc, ktoré mám na tieto prípady vypracované.
Katarína Cigánová
19.11.10,10:42
Určite by som auto v takejto cene nezaradila priamo do spotreby, i keď to zákon dovoľuje. Treba si položiť otázku: je použiteľnosť predmetného auta viac ako rok? Iste je. Ja by som ho zaradila do investičného majetku, daňovo odpísala jednorázovo(ak sa tak konateľ rozhodne), ale účtovne by som odpisovala viac rokov, podľa rozhodnutia UJ, prípadne podľa smerníc, ktoré mám na tieto prípady vypracované.
s takýmto postupom celkom nesúhlasím .
Keď Uj zaradí majetok do tr . 1 , urobí tak preto, že má tento dobu použiatia dlhšiu ako 1 rok / a podla interných smerníc / aj nejakú hranicu ceny obstarania . Táto spokojne môže byt / a často aj býva / menej ako je hranica 1700 € .
Po zaradení vypracuje odpisový plán a majetok odpisuje. Také auto napr. aj 6 rokov . Pri vypracovaní daňového priznania skúma, či majetok - každý zaradený , spľna kritéria odpisovaného majetku podľa zákona o dani z príjmov - a vtedy urobí korekciu voči účtovným odpisom . ale len pri majetku , ktorý musí byť odpisovaný podľa zákona o dani z príjmov / jedno z kritérii - cena obstarania vyššia ako 1700 € / . Ostatný zaradený a účtovne odpisovaný majetok nechá bez daňových úprav .
Zákon o dani z príjmov nepozná jednorázový odpis .
V tomto prípade platí odpisovanie podľa zákona o účtovníctve - teda účtovný náklad je aj daňový náklad .