laruta
18.11.10,20:00
Dobrý deň, potrebujem poradiť ohľadom životného poistenia. Daňovník si v roku 2009 uplatnil odpočítateľnú položku - životné poistenie, ale v tomto roku t. j. 2010 túto poistku zrušil. Môžete mi poradiť čo mu ako sa táto skutočnosť odrazí na daňovom priznaní podané za rok 2009 nakoľko boli nedodržané podmienky? ďakujem.
Tweety
18.11.10,19:19
Dobrý deň, potrebujem poradiť ohľadom životného poistenia. Daňovník si v roku 2009 uplatnil odpočítateľnú položku - životné poistenie, ale v tomto roku t. j. 2010 túto poistku zrušil. Môžete mi poradiť čo mu ako sa táto skutočnosť odrazí na daňovom priznaní podané za rok 2009 nakoľko boli nedodržané podmienky? ďakujem.
Nijako. Má čas na dodanenie do troch rokov od porušenia podmienok.
Chobot
18.11.10,21:44
Dobrý deň, potrebujem poradiť ohľadom životného poistenia. Daňovník si v roku 2009 uplatnil odpočítateľnú položku - životné poistenie, ale v tomto roku t. j. 2010 túto poistku zrušil. Môžete mi poradiť čo mu ako sa táto skutočnosť odrazí na daňovom priznaní podané za rok 2009 nakoľko boli nedodržané podmienky? ďakujem.

Prejaví sa to až v daňovom priznaní za rok 2010, kde si navýši daň o sumu, ktorú si uplatnil v roku 2009.
laruta
19.11.10,15:57
Takže ak som tomu správne pochopila, vráti sa k daňovým priznaniam v ktorých si uplatnil sumu životného poistenia a potom si túto sumu pripočíta k daňovému základu za rok 2010? A koľko rokov spätne musí pripočítať?
Tweety
19.11.10,15:59
Takže ak som tomu správne pochopila, vráti sa k daňovým priznaniam v ktorých si uplatnil sumu životného poistenia a potom si túto sumu pripočíta k daňovému základu za rok 2010? A koľko rokov spätne musí pripočítať?
ÁNo, vráti sa k všetkým DP, kde si NČ uplatnil a tieto dodaní, t.j. pripočíta k daňovému základu. ALe nemusí to urobiť naraz, môže si to rozdeliť tak, ako som napísala do troch rokov.
laruta
19.11.10,16:03
A má tuto sumu pripočítať k daňovému základu alebo k celkovým príjmom? podľa mňa k daňovému základu.
laruta
19.11.10,16:10
Ďakujem, za pomoc a ešte určite to nájdem v nejakom zákone, mohli by ste ma nasmerovať aký. Myslím, že je to zákon o dani z príjmov ale neviem či sa to viaže aj na nejaké usmernenie daňového úradu. ďakujem
Tweety
19.11.10,16:12
Ďakujem, za pomoc a ešte určite to nájdem v nejakom zákone, mohli by ste ma nasmerovať aký. Myslím, že je to zákon o dani z príjmov ale neviem či sa to viaže aj na nejaké usmernenie daňového úradu. ďakujem
Áno, je to Zákon o dani z príjmov §11.
(12) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 10 a 11, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb finančných prostriedkov na účelové sporenie a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane. Nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55. roku života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.

(13) Ak životné poistenie zanikne neplatením, výpoveďou, dohodou alebo odstúpením pred uplynutím doby desiatich rokov od začiatku životného poistenia alebo pred kalendárnym rokom, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, daňovník je povinný zvýšiť základ dane o sumu poistného zaplateného na životné poistenie, o ktorú si znížil základ dane, do konca troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok. Za nedodržanie podmienok podľa odseku 11 sa nepovažuje vyplatené plnenie z poistenia pre prípad úrazu alebo choroby, ktoré je súčasťou životného poistenia.

(14) Ak daňovník, ktorý si uplatňoval zníženie základu dane o nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 4 písm. a), b) alebo c), zomrie, táto skutočnosť sa nepovažuje za nedodržanie podmienok ustanovených v odsekoch 10 a 11. V tomto prípade sa základ dane nezvyšuje.
laruta
19.11.10,16:16
Ďakujem veľmi pekne veľmi ste mi pomohli.