stano820
18.11.10,20:21
Predal som byt v OV, a mal som vo fonde oprav (OSBD) cez 400€. Dá sa to nejako spätne získať. Nový vlastník začína z nulou na fonde, a ja podľa OSBD nemám právny nárok na €-čka, nakoľko už som to predal. Býval som tam cez 20 rokov. Dlhy resp. nedoplatky voči OSBD som nemal žiadne.
ErinErin
18.11.10,21:02
Rozumiem tomu tak, že byt si predal aj s "kontom" vo fonde opráv. Prechádza to na nového majiteľa. Napr. zrenovovanú podlahu si tiež predával a zohľadnil v cene. Niektorí majitelia pri predaji vyzdvihujú dostatok peňazí vo fonde - že sa dom bude udržiavať, to a to sa opraví, vybuduje...
Chobot
18.11.10,22:31
Predal som byt v OV, a mal som vo fonde oprav (OSBD) cez 400€. Dá sa to nejako spätne získať.

Stano, uvedom si, že ty nemáš vo fonde nič. Fond patrí vlastníkom bytov a tvorí sa na budúce náklady (opravy rekonštrukcie) domu. Fond opráv nie je vkladná knižka, tam si nesporíš. Ak predáš byt, fond zostáva na účte domu, je to aj priamo v § 10 ods. 5 zákona o vlastníctve bytov, že vlastník pri predaji bytu nemá nárok na výplatu z fondu opráv:


(5) Prevodom alebo prechodom vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru nemá doterajší vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome právo na vrátenie alikvotnej časti zostatku fondu prevádzky, údržby a opráv od spoločenstva alebo správcu.


Nový vlastník začína z nulou na fonde, a ja podľa OSBD nemám právny nárok na €-čka, nakoľko už som to predal.

A nový vlastník nezačína s nulou na fonde. Bytovka, v ktorej býva má predsa vo fonde nejaké peniaze, ktorá vlastníci bytov doteraz odviedli a neminuli. Akurát, že od nadobudnutia vlastníctva je povinný aj on prispievať do fondu.


Býval som tam cez 20 rokov. Dlhy resp. nedoplatky voči OSBD som nemal žiadne.

TO je chvályhodné, že si nemal dlhy alebo nedoplatky. Ale za tých 20 rokov si dom určite vyžadoval nejakú údržbu, mnohé opravy či rekonštrukcie. S z čoho sa to asi zaplatilo? No predsa z fondu, ktorý ste tvorili!