bibitraub
19.11.10,09:50
dobrý deň prosím o radu. Som SZćO a účtujem v JÚ.

Účtovník nám vypovedal zmluvu a odovzdal nám doklady za minulý rok, ktoré vyzerali asi takto:

prijaté faktúry - na každej je nalepený lístoček s číslom aký má daná faktúra v peňažnom denníku + ZD + 19%DPH, nie vždy idú faktúry chronologicky za sebou

pokladničné bločky tiež s nalepeným výdavkovým pokladničným dokladom

vydané faktúry - tie už žiadny nalepený lístoček nemajú

kniha s bankovými výpismi, interné doklady

peňažný denník za rok 2009 ten som kontrolovala a má riadne a správne zaučtované všetky príjmy a výdavky

akosi som nevidela knihu pohľadávok a záväzkov ktoré nám vznikli k 31.12.2009, majetok firma nemá žiadny

Otázka:
1.)čo mám od svojho účtovníka ešte vyžiadať ak niekto máte takúto skúsenosť, musel vám účtovník podpísať nejaké prehlásenie?

2.)v prípade kontroly ,čo budú daňováci vyžadovať, ak máme dobre odvedenú daň z príjmu za rok2009 aj mesačné dph , riadne platené preddavky a nebude sa im páčiť vedenie účtovníctva ako sa zachovajú? hneď dávajú vysoké pokuty alebo vyzvú k dorobeniu a oprave účtovníctva?

Ďakujem za odpoveď
ego.mc
19.11.10,13:19
Podľa Zákona o účtovníctve musíte viesť počas celého roka okrem Peňažného denníka aj Knihu záväzkov a pohľadáviek (t.j. pohľadávky voči odberateľom, záväzky voči dodávateľom, záväzky voči DÚ, Sociálnej poisťovni, zdravotnej poisťovni. Len by som chcel upozorniť, že k 31.12. automaticky nevznikajú žiadne záväzky, ak ste mali na mysli DPH za december a DPFO za rok 2009, tie sú záväzkami až roku 2010.
Do účtovníctva by som doplnil ešte dokladovú inventúru, inventúru pokladní
ego.mc
19.11.10,13:24
Odpoveď na druhú otázku.
Ak máte vedené účtovníctvo v zmysle zákona, nemáte sa v prípade kontroly čoho báť. Daňováci nemôžu posudzovať účtovníctvo podľa toho, či sa im páči alebo nie, ale iba podľa zákona.
a_je_to
21.11.10,21:48
Je dosť ťažké určiť, čo všetko má byť v JÚ, ktoré je predčasne ukončené bez závierky a daňového priznania. Minimálne v ňom musí byť to, čo ste mu odovzdali a spracované k poslednému dňu obdobia, za ktoré dostal, alebo ešte požaduje úhradu prác. Mal by to prehliadnuť a skontrolovať úplnosť niekto, kto sa vyzná a kto to už robil.
K 31.12.09 automaticky nejaké záväzky predsa len vznikajú, najmenej odvody SP a ZP, preddavok na dpfo, ak vznikla povinnosť. Môj osobný názor je, že aj DPH za 4 Q 2009 a DPFO za 2009 sú záväzkami za rok 2009, aj keď sú vyčísliteľné až so značným objektívnym opozdením. Vedie ma k tomu fakt, že ak by sa SZČO :
- rozhodla zmeniť účtovníka od 1.1.2010, tak povinnosť vyčísliť a zaevidovať tieto záväzky patrí účtovníkovi, ktorý spracúva rok 2009, nie novému,
- rozhodla prejsť od 1.1.2010 na účtovanie v PÚ, tak tieto záväzky sa musia účtovne ošetriť a transformovať do PÚ už pri prechode v počiatočných stavoch
- rozhodla ukončiť podnikanie k 31.12.2009, tak tieto záväzky musia byť vyčíslené a vykázané v závierke, nepominula by povinnosť vykazovať ich s tým, že patria do bežného obdobia.
grammatika
22.11.10,13:10
Môj osobný názor je, že aj DPH za 4 Q 2009 a DPFO za 2009 sú záväzkami za rok 2009, aj keď sú vyčísliteľné až so značným objektívnym opozdením. Vedie ma k tomu fakt, že ak by sa SZČO :
- rozhodla zmeniť účtovníka od 1.1.2010, tak povinnosť vyčísliť a zaevidovať tieto záväzky patrí účtovníkovi, ktorý spracúva rok 2009, nie novému,
- rozhodla prejsť od 1.1.2010 na účtovanie v PÚ, tak tieto záväzky sa musia účtovne ošetriť a transformovať do PÚ už pri prechode v počiatočných stavoch
- rozhodla ukončiť podnikanie k 31.12.2009, tak tieto záväzky musia byť vyčíslené a vykázané v závierke, nepominula by povinnosť vykazovať ich s tým, že patria do bežného obdobia.
na základe tejto témy a príspevkov v nich, v ktorom je i opoveď z drsr http://www.porada.sk/t130338-p2-kniha-zavazkov-a-rzzp.html (príspevok 18) postupujem tak, že RZZP 2009, DPH 12/2009, 4Q/2009, DzPFO 2009 evidujem v knihe záväzkov roka 2010

detto téma a odpoveď z drsr ohľadne rzzp za rok 2010 http://www.porada.sk/t150769-ukoncenie-zivnosti-uprava-zakladu-dane-odpoved-drsr.html

ale súhlasím, v JU je to také trošku divné s evidenciu záväzkov, aspoň podľa mňa