Tinaho
19.11.10,10:49
Ahojte Poraďáci,

prosím Vás potrebovala by som urgentne poradiť, ako je to s DPH v nasledovnom prípade:

Ideme montovať okná a žalúzie (dodáme okná aj žalúzie aj s montážou) na rodinný dom neplatcovi DPH do ČR.

Je to služba poskytnutá v zmysle § 16 ods. 1, t.j. viaže sa na nehnuteľnosť a sme povinní sa registrovať v ČR?

Ďakujem.
VieraPopluharova
19.11.10,10:25
Zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom dane, je v zmysle § 7a novely zákona o DPH povinná podať miestne príslušnému daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň:
1./ pred prijatím služby z iného členského štátu, pri ktorej jej vzniká daňová povinnosť podľa § 69 ods.3 novely zákona o DPH alebo
2./ pred dodaním služby do iného členského štátu, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa § 15 ods.1 novely zákona o DPH.
Medzi vyššie uvedené služby patria napr.: sprostredkovateľské služby, preprava tovaru, doplnkové služby pri preprave (nakladanie, vykladanie tovaru), ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku, nájom hnuteľného majetku s výnimkou krátkodobého nájmu dopravných prostriedkov, reklamné, poradenské, inžinierske,
technické právne, účtovné, audítorské prekladateľské a tlmočnícke služby, nájom zamestnancov, telekomunikačné služby, služby televízneho a rozhlasového vysielania, služby dodávané elektronicky .
Žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak
-
je už registrovaná pre daň podľa § 7 zákona o DPH alebo
-
príjme službu oslobodenú od dane v tuzemsku. resp. dodá službu
oslobodenú od dane v členskom štáte príjemcu služby,
-
je služba prijatá od poskytovateľa usadeného v treťom štáte alebo je
dodaná príjemcovi usadenému v treťom štáte
-
ak dodáva službu nezdaniteľnej osobe z iného členského štátu (napr. občanovi).
-
ak dodáva alebo prijíma služby, pri ktorých sa miesto dodania služby určí podľa § 16 zákona o DPH
Daňový úrad zaregistruje takúto zdaniteľnú osobu, vydá jej osvedčenie o registrácii a pridelí jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Následne bude používať pridelené IČ DPH pri nákupe tovaru ako aj pri objednávaní služieb z iných členských štátov resp. pri dodaní služieb do iného členského štátu. Zdaniteľná osoba registrovaná podľa § 7a novely zákona o DPH sa nestáva platiteľom dane (nemôže si odpočítať daň v daňovom priznaní).

To znamená áno, Ste povinní sa registrovať podľa §16 zákona o DPH.

Ešte v krátkosti:
Služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť

Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na prípravu a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Uvedené pravidlo sa rovnako uplatní pri dodaní služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť tak zdaniteľnej, ako aj nezdaniteľnej osobe. Pri dodaní služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je táto zdaniteľná osoba osobou povinnou platiť daň podľa § 69 ods. 2 zákona o DPH, ak miestom dodania služby je tuzemsko. Táto povinnosť neplatí, ak je zahraničná osoba platiteľom.

Pri sprostredkovaní ubytovania sprostredkovateľom, ktorý koná v mene a na účet inej osoby pre zdaniteľnú osobu, sa miesto dodania sprostredkovateľskej služby určí podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, t.j. miesto, kde má zdaniteľná osoba sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko. Pri sprostredkovaní ubytovania sprostredkovateľom, ktorý koná v mene a na účet inej osoby pre inú ako zdaniteľnú osobu, je miestom dodania sprostredkovateľskej služby podľa § 16 ods. 13 zákona o DPH to isté miesto, ako miesto dodania ubytovacej služby.
jeso
19.11.10,21:57
Ahojte Poraďáci,

prosím Vás potrebovala by som urgentne poradiť, ako je to s DPH v nasledovnom prípade:

Ideme montovať okná a žalúzie (dodáme okná aj žalúzie aj s montážou) na rodinný dom neplatcovi DPH do ČR.

Je to služba poskytnutá v zmysle § 16 ods. 1, t.j. viaže sa na nehnuteľnosť a sme povinní sa registrovať v ČR?

Ďakujem.


Podľa mna je to dodanie tovaru s montážou - z pohľadu DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html) - miesto dodania sa určuje podľa § 13 ods. 1 písm. b) - miesto dodania je ČR, miesto , kde sa montáž - inštalácia vykoná.
Ak nemáte na koho preniesť daňovú povinnosť - vykonáte montáž okien osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou - občanovi- potom ste vykonali podnikateľskú činnosť v danej krajine - v ČR a tým pádom vám vznikne povinnosť registrácie a odvedenie dane tam - v ČR .
Tinaho
20.11.10,10:22
Volala som daňovej poradkyni a tá ma domotala ešte viac:
- povedala mi, že dodanie tovaru s montážou sa v zmysle zákona o DPH považuje za službu - nie som si istá jej vyjadrením, mätie ma § 13 ods. 1 písm. b) a ešte dodala
- najprv sa treba riadiť § 15 a až potom sledovať § 16 - podľa informácii zo školenia treba službu posúdiť najprv podľa § 16 a až keď tam nenájdem vecnú náplň, tak zdaniť podľa § 15.

Tak teraz babo raď. Ja osobne sa prikláňam k názoru, že je to služba vzťahujúca sa na nehnuteľnosť v zmysle § 16 zákona o DPH, t.j. vzniká nám povinnosť registrácie v ČR.

Ak bude mať ešte niekto chuť vyjadriť sa k tejto téme, budem len rada.