apo
19.11.10,13:01
Tri subjekty na jednom dvore využívajú jednu trafostanicu. V roku 2007 kúpnou zmluvou nadobudol každý vlastnícky podiel v 1/3 čo je zaznamenané aj v katastri nehnuteľností.

Môj klient je vlastníkom 1/3 ako FO s rodným číslom. V roku 2007 vložil svoj podiel do podnikania a aj ho odpisujeme.

V roku 2010 prebehol opačný proces a trafostanica ako celok prešla do vlastníctva Stredoslovenskej energetiky a na BÚ prišla úhrada za predaj svojho podielu.

Otázka:
Došlo v roku 2010 ku daňovej povinnosti z pohľadu DPH?


Ďakujem.

apo
Ester plus
19.11.10,14:17
Došlo k zmene vlastníka a teda došlo k vzniku daňovej povinnosti.
apo
19.11.10,18:27
Tiež si myslím, že áno.

Nechápem prečo klient nadobudnutie 1/3 riešil ako občan a potom vypracoval zaraďovací protokol majetku do svojej živnosti. Načo mu mala byť trafostanica ako občanovi nechápem.

Teraz ho trápim ja s tým, že DPH síce neodpočítal ALE odviesť DPH musí.

Celé to zamotali ešte tým, že v roku 2007 kúpnou zmluvou nadobudol 1/3 od prvého vlastníka. V roku 2010 vypracovali akúsi smiešnu dohodu o rozdelení príjmu z predaja trafostanice medzi troch spoluvlastníkov. Tí ďalší dvaja spoluvlastníci sú akciové spoločnosti.

U akciových spoločností človek nepredpokladá folklór, ale ja tento postup inak pomenovať neviem.

apo
Zdenka 0705
19.11.10,18:44
Nechcem zakladať novú otázku, práve dnes sa mi naskytol podobný problém.
Bývalá FO - szčo pri svojom zrušení darovala majetok s.r.o., kde je konateľom. S.r.o. má dve prevádzky, jednu z nich bude rušiť. Čo s darovaným majetkom v prevádzke, ktorú sa chystá zrušiť?
Môže sa nanovo previesť do vlastníctva FO?
Ak áno, akým spôsobom alebo zmluvou?
apo
19.11.10,20:26
Noooo je to sranda, lebo dotknutá osoba je osobou blízkou sro-čke a tam sa musí predať všetko za trhovú cenu.

apo