Aqw3R
19.11.10,13:24
Zdravim, potreboval by som pomoct s jednym vypoctom. Vobec nerozumiem uctovnictvu a preto dufam, ze sa tu najde niekto, kto by mi s tym pomohol.
Pomohol som niekomu, kto ma eshop. Chcel by som na oplatku zlavu na nejaky tovar v hodnote 250e s DPH. Otazkou je, aka je nakupna cena toho vyrobku, ak budeme predpokladat, ze ma dany predajca marzu 35%? Ak chcem, aby na tom preplatil napr. 50e, co povazujem, za adekvatne ohodnotenie mojej prace, za aku sumu si mam pytat ten vyrobok?
Nechcem ten vyrobok za predajnu cenu - placa, resp. 250-50, ale za nakupnu cenu - placa.
Pripadne by som bol vdacny aj za Vas nazor, ak by ste boli predajcom a niekto by vam pomohol a za odmenu mu chcete dat nieco v zlave. Dali by ste mu to za predajnu cenu - jeho ohodnotenie, alebo za nakupnu cenu - jeho ohodnotenie, alebo este nejako inac?
Dakujem za pomoc a Vase nazory.
ego.mc
19.11.10,12:39
Ak nie ste platcovia DPH, potom je výpočet nasledovný: 250/1,35=185,185.
Ak ste platcovia DPH, tak ešte treba vydeliť 1,19. T.j. 155,618.
Stefan2005
19.11.10,13:21
...Vobec nerozumiem uctovnictvu a preto dufam, ze sa tu najde niekto, kto by mi s tym pomohol....

Otázka nemá veľký súvis s účtovníctvom - zaúčtovať možno 50% i 99 % zľavu...

Svoju prácu si ceníš na 50. Ak vyjdeme z prepočtu ego.mc, tak predajná cena je 250, nákupná 185.

Predajná cena - cena práce = 250-50=200 (dostal si za prácu 50)
Nákupná cena - cena práce = 185-50=135 (dostal si za prácu 115)

Kým v prvom prípade ty si dostal čo si chcel, predajca bude cca na nule. V druhom prípade si na tom už pekne zarobil, predajca už môže byť v strate (okrem nákupnej ceny musíme počítať aj s obstarávacími nákladmi).

Otázka je, o koľko si chceš zhodnotiť svoju prácu - teda tých 50, ale na to si musíš dať odpoveď sám...
Aqw3R
19.11.10,14:59
ja som len fyzicka osoba, ktora si chce nieco kupit so zlavou v eshope :] a ci on plati DPH, tak to nemam ani sajnu...
Aqw3R
19.11.10,15:07
Stefan2005, ja by som to samozrejme chcel dostat za co najnizsiu sumu, preto sa mi osobne viac pozdava ta druha moznost. Len ako to aj ty pises, oficialne to vyzera tak, ze som dostal za pracu nie 50e ale 115e, aj ked jeho to realne stalo len tych 50e. Takze neviem, ci to nie je trosku drze :)
Preto som prosil aj o nejaky osobny nazor na danu zalezitost... :]
Stefan2005
19.11.10,15:22
... Takze neviem, ci to nie je trosku drze

To práve zvonka sa ťažko dá posúdiť - ty musíš najlepšie vedieť, že tvoja pomoc akú asi mala hodnotu pre prijímateľa - včasnosť, dostupnosť, kvalita, .... Na tvojom mieste by som to skúsil jednoduchšie - vieš konkrétne o čo máš záujem - opýtaj sa priamo, za koľko by ti daný tovar bol ochotný predať s tým, že v cene zohľadní tvoju pomoc; no a potom z rozdielu vypočítaš, koľko z toho budeš mať - ak to bude viac ako 50, vlastne netratíš, už získavaš...
Aqw3R
19.11.10,15:35
... opýtaj sa priamo, za koľko by ti daný tovar bol ochotný predať s tým, že v cene zohľadní tvoju pomoc ...
Problem je v tom, ze to som uz urobil. Chcel som ten horuci zemiak hodit jemu, ale on mi ho vratil spat. Odpovedal nejako tak neurcito a v podstate to zas nechal na mne...
Preto som sa snazil pochopit ako to vobec funguje v pripade takychto predajcov a prisiel som si sem pre radu. Musim si to teda nejako premysliet :)
Stefan2005
19.11.10,16:31
...Preto som sa snazil pochopit ako to vobec funguje v pripade takychto predajcov a prisiel som si sem pre radu....

No fungovať to takto vo všeobecnosti nefunguje. Ja som to pochopil, že išlo z tvojej strany o mimoriadnu, jednorázovú výpomoc a touto formou si chcel kompenzovať svoju prácu...
Ak ti otázku prihral naspäť, asi tiež nemá poňatia o predstave ceny tvojej práce :rolleyes:
adam
20.11.10,15:48
Ja by so si dala za prácu zaplatiť a tovar by som si normálne kúpila. Ak Ti dá nejakú zľavu, budeš to mať len plus.