071283MONIKA
19.11.10,14:29
Podala som žiadosť aby som mohla byť platcom DPH, oni mi na to odpovedali že to nebude len tak, že sú sprísnené podmienky a už sa hocikto len tak nemôže stať platcom DPH, musím splniť nejaké podmienky a potom zasadne komisia a oni sa rozhodnú či to ič dph dajú. Mám s.r.očku nejak sa v tom nevyznám poraďte mi ako to vlastne je.
veronikasad
19.11.10,13:34
§ 4 Zákona o DPH
Na začiatok


(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.


(2) Zdaniteľné osoby, ktoré majú sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku a ktoré spoločne podnikajú na základe zmluvy o združení3) alebo inej obdobnej zmluvy (ďalej len zmluva o združení ), sú povinné podať žiadosť o registráciu pre daň, ak za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahnu celkový obrat 49 790 eur. Do celkového obratu sa započítavajú obraty jednotlivých osôb a obrat z ich spoločného podnikania. Zdaniteľné osoby sú povinné podať jednotlivo žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahli obrat 49 790 eur. Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom dane, uzavrie zmluvu o združení s platiteľom dane, je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň najneskôr do desiatich dní odo dňa uzavretia tejto zmluvy.


(3) Zdaniteľné osoby podľa odseku 2 sú povinné súčasne so žiadosťou o registráciu pre daň predložiť daňovému úradu písomnú zmluvu o združení a poveriť písomne jedného z účastníkov združenia vedením záznamov podľa § 70 za združenie. Poverená osoba je povinná predložiť daňovému úradu poverenie, zoznam účastníkov združenia s uvedením sídla alebo miesta podnikania a miestne príslušného daňového úradu každého účastníka združenia; ak dôjde k zmenám týchto skutočností, je poverená osoba povinná každú túto zmenu oznámiť daňovému úradu do 20 dní odo dňa, keď zmena nastala. Poverená osoba vyhotovuje za združenie faktúry, vedie za združenie osobitne záznamy podľa § 70 a vo svojom daňovom priznaní a súhrnnom výkaze uvádza údaje za združenie. Za daň vzťahujúcu sa na spoločné podnikanie zodpovedajú účastníci združenia spoločne a nerozdielne.


(4) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať aj zdaniteľná osoba, ktorá nedosiahla obrat podľa odseku 1 alebo 2. Ak sa jeden z účastníkov združenia, ktorý podniká spoločne na základe zmluvy o združení, rozhodne registrovať pre daň pred dosiahnutím obratu podľa odseku 2, sú povinní podať žiadosť o registráciu pre daň všetci účastníci tohto združenia k rovnakému dňu.


(5) Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu podľa odsekov 1 až 4 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane (ďalej len platiteľ ); tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.
Zvalik
19.11.10,13:50
ahoj... my sme tiež žiadali o ičdph, pani na DÚ nám povedala, že treba najskôr podať žiadosť. Oni k nám potom poslali kontrolu od nich, ktorá vlastne zisťovala že či ozaj podnikáme, prišli do prevádzky , chceli vidieť vystavené a došlé fa, a potom s nami napísali zápisnicu. Po týždni sme dostali vyrozumenie od komisie. Povolenie nám dali.
Tamila
19.11.10,14:08
Presne ako píše Lenka, iný kraj, iný mrav. Aj u nás som sa stretla s tým, že požadujú spomínané doklady.
Lianka
19.11.10,14:16
Uz sa to tu xkrat preberalo. Podnikatel (obchodna spolocnost) moze poziadat aj o dobrovolnu registraciu DPH, avsak DU bude chciet od neho (samozrejme okrem vyplnenej ziadosti) aj "dokazy" o tom, ze podnik vykona aktivnu cinnost, napr. podnikatelsky plan, kopiu zmluv s odberatelmi, kopie vydanych faktur za predchadzajuce obdobie a pod. Je na zvazeni samotneho podnikatela, co predlozi. Zmluvy sme odmietli predlozit, registracia prebehla uspesne.
kori
19.11.10,15:50
ja mám opačnú skúsenosť. aj bola vystavená faktúra(jedna) aj odmietli registráciu. podali sme opravný prostriedok na drsr-ten potvrdil zamietavé stanovisko. vraj nebola preukázaná ekonomická činnosť. je pravda že každý DU má iné podmienky a iné posudzovanie. bohužiaľ
Lianka
19.11.10,17:16
Jedna faktura este nemusi znamenat aktivnu ekonomicku cinnost :-)). Pockajte este nejaky cas, kym bude vystavenych faktur viac, aby ste danovy urad presvedcili.
KEJKA
19.11.10,19:30
už som to niekde spomínala..... stačilo, že klient napísal, že rokuje o dodávkach väčšieho rozsahu, zmluvy sú pred podpísaním, odhadovaný obrat cca 40000 EUR za rok, akurát odberateľ má podmienku, aby klient=dodávateľ bol platiteľom DPH.
Tiež chceli kópie faktúr, to však nejako meškalo, a medzitým ho aj zaregistrovali, takže vlastne ani faktúry nepotrebovali.
Každý DÚ postupuje podľa svojho zváženia, do akej hlbky bude skúmať ekonomickú činnosť firmy.