Luminetka
19.11.10,15:47
Ahojte,
prosim, vie mi niekto poradit s ISTOTOU ako to naozaj je, pretoze na nete i tu nachadzam rozne odpovede.

- Od 1.1.2011 chcem zalozit zivnost, UP mi vyplati prispevok na podnikanie (vsetko som uz absolvovala, chyba posledny krok - zalozit)
- O pol roka nahodou otehotniem, co sa stane? Viem, ze nemusim zrusit zivnost, ale dostanem matersku? Mozem si najst zamestnanca ktory bude vykonavat zivnost za mna a ja budem na normalnej platenej materskej?

Platim si dobrovolne nemocenske uz 4 mesiace, som evidovana na UP rovnako dlho. Uvazujem o zivnosti, toto jedine ma odradza, lebo som zena a predsa stat sa moze vselico.

Dakujem!
veronikasad
19.11.10,21:09
V NR SR sú novely zákonov, ktoré budú platiť od 1.1.2011. S istotou dostaneš odpoveď až keď budú schválené, podpísané prezidentom a vyjdu v zbierke zákonov.
magdalenaa
30.01.11,13:45
Dobrý deň, uvažujem o začatí živnosti a požiadaní ÚP o príspevok na podnikanie, viem, že je tam podmienka vykonávť živnosť dva roky, zaujímalo by, čo sa stane, ak by som v tom čase otehotnela - bude sa musieť vrátiť príspevok?
Xanti
30.01.11,13:48
Dobrý deň, uvažujem o začatí živnosti a požiadaní ÚP o príspevok na podnikanie, viem, že je tam podmienka vykonávť živnosť dva roky, zaujímalo by, čo sa stane, ak by som v tom čase otehotnela - bude sa musieť vrátiť príspevok?
Ak nezrušíš živnosť tak príspevok vracať nemusíš, teraz už môžeš aj počas rodičovskej dovolenky pracovať, takže problém by byť nemal.
LILIEZ
15.08.11,10:59
Dobrý deň,
zaujimala by ma rovnaka téma. Kamarátka je evidovaná na ÚP viac ako 3 mesiace, chcela by požiadať o príspevok na SZČ. Je tam však podmienka 2 roky prevádzkovania živnosti. Chcela by však v priebehu tých dvoch rokov otehotnieť. Platí si dobrovoľné NP, takže nárok na materské by vzniknúť mal.
Je mi jasné, že po novele zákona, t. j. po 1.1.2011 môže mamička pracovať aj počas rodičovskej dovolenky a teda ak živnosť nezruší, nemusí vrátiť poskytnutý príspevok na SZČ.
Má niekto z vás skúsenosti s tým ako je to pri materskej dovolenke? Lebo tá nastupuje skôr ako rodičovská dovolenka? Alebo sa mýlim? Môže mamička na materskej dovolenke prevádzkovať živnosť (ide o obchod - môže tam namiesto nej pracovať niekto na dohodu napr? ) a teda nebude musieť vrátiť poskytnutý príspevok na prevádzakovanie SZČ?
Ďakujem za odpovede
Economic
15.08.11,11:57
Najdôležitejšie na nevrátenie príspevku je tú živnosť počas tých 2 rokov nechať otvorenú. Samozrejme počas MD môžeš niekoho zamestnať, či na dohodu alebo PP, To si sama vyberieš.
evka58
12.09.11,08:01
dobry den ja mam tiez otazku ..chcela by som si zalozit na buduci rok od septembra 2012 zivnost len neviem ci dostanem prispevok na podnikanie ked som este na materskej a dceru by som chcela dat do skolky od septembra a rodicovsky si nechcem zrusit ten by mal byt do 3 rokov dietata....dakujem za odpoved
veronikasad
12.09.11,08:15
dobry den ja mam tiez otazku ..chcela by som si zalozit na buduci rok od septembra 2012 zivnost len neviem ci dostanem prispevok na podnikanie ked som este na materskej a dceru by som chcela dat do skolky od septembra a rodicovsky si nechcem zrusit ten by mal byt do 3 rokov dietata....dakujem za odpoved
počas poberania RP nemôžeš byť uchádzačom o zamestnanie a podmienkou schválenia príspevku na samost.zárobkovú činnosť je evidencia na UP min.3 mesiace.
Môžeš to vyriešiť tak, že príspevok bude poberať tvoj manžel a ty sa zaeviduješ na UP.
evka58
12.09.11,09:19
no a v tom pripade by musel byt manzel doma alebo by mohol chodit do prace..??dakujem..
veronikasad
12.09.11,10:07
no a v tom pripade by musel byt manzel doma alebo by mohol chodit do prace..??dakujem..
Rodičovský príspevok môže poberať v súbehu so zamestnaním. Dieťa môže navštevovať škôlku.
(To ale platí v roku 2011, čo bude platiť v roku 2012 - nevie nik.) Dotáciu môžeš týmto spôsobom riešiť už v r.2011.