terrezzz
19.11.10,20:36
žijem v spoločnom dvore s ďalšími troma susedmi. základnou otázkou je, či jeden zo susedov si môže samovoľne upravovať dvor. nič nezničil. avšak nepýtal si súhlas, alebo náš nesúhlas neakceptoval. úpravou zasiahol aj "náš" priestor, ktorý sa však v spoločných dvoroch presne vymedziť nedá, užívanie jednotlivých častí bolo založené na dohode susedov, ako prisťahovaný túto dohodu neakceptuje. takže otázkou je, či môže jeden sused bez súhlasu ostatných robiť úpravy, ktoré sú realizované a sa dotýkajú časti dvora ostatných susedov bez ich súhlasu. alebo ešte predtým, či je súhlas všetkých susedov nutný k nejakým úpravam dvora.
a keby ste vedeli poradiť kde by som našla ešte ďalšie info o podobných témach. dííík
Mária27
19.11.10,20:37
Spoločný dvor môže byť spoluvlastníctvo alebo oddelené vlastníctvo s právom prechodu susedov.
Pravdepodobne ide o spoluvlastníctvo, keďže ste sa iba dohodli, kto bude ktorú časť užívať. Keďže máte nového suseda, mali by ste sa dohodnúť aj s ním, lebo dohoda znamená dohodu všetkých.

Spoluvlastník je vlastníkom celého pozemku, iba práva a povinnosti má vymedzené veľkosťou spoluvlastníckeho podielu (nie presnou časťou dvora).
Pre hospodárenie so spoločnou vecou platí § 139 ods. 2 obč, zákonníka, že o tom rozhodujú spoluvlastníci väčinou podľa podielov. Pojem hospodárenie zahŕňa hlavne údržbu, opravu, úpravu veci a nakladanie s ňou. Ak by išlo o dôležitú zmenu veci, mohol by sa prehlasovaný spoluvlastník obrátiť na súd. Pri nedôležitej veci súd nemôže zmeniť rozhodnutie väčšiny.
terrezzz
20.11.10,16:41
ďakujem veľmi pekne. zákon si pozriem, nech som múdrejšia :) problém je tiež ten, že nový sused je oboznámený s dohodou a pravidlami, ktoré fungovali viac ako 60 rokov, ale nemieni ich vôbec akceptovať. a pri úpravách dvora si nežiada súhlas spoluvlastníkov, ale koná ako sa jemu páči a vyhovuje.
Mária27
21.11.10,08:38
Možno by vám lepšie vyhovovalo reálne rozdelenie dvora s tým, že si zriadite vecné bremeno - právo prechodu a prejazdu. Išlo by o zrušenie spoluvlastníctva, čo by ste si mohli vymôcť aj súdom. Potom by už nemohol zasahovať do vašej časti.
terrezzz
21.11.10,20:48
už aj nad tým som rozmýšľala. a ja vlastne nemám právo na to, aby som dala vykonanú úpravu dvora, do pôvodného stavu na "mojej" časti? som za to nejako právne postihnuteľná? alebo čo mi môže? viem, že moja časť je aj jeho, ale nepotrebuje súhlas ostatných spoluvlastníkov k vykonaniu zmeny?
Mária27
21.11.10,20:51
už aj nad tým som rozmýšľala. a ja vlastne nemám právo na to, aby som dala vykonanú úpravu dvora, do pôvodného stavu na "mojej" časti? som za to nejako právne postihnuteľná? alebo čo mi môže? viem, že moja časť je aj jeho, ale nepotrebuje súhlas ostatných spoluvlastníkov k vykonaniu zmeny?
Máš právo také isté ako on. Môžete hrabať doobeda jeden na jednu stranu a poobede to druhý prehrabe na druhú stranu:)
Prepáč, ja ti radím podľa zákona. To, že sa normálne nedohodnete, to sú medziľudské vzťahy.
terrezzz
22.11.10,07:38
ďakujem veľmi pekne, potrebujem poradiť podľa zákona :). ako vidím, zákon moc toho o spoluvlastníctve nepíše a je to naozaj o vzájomnej dohode. to s hrabaním sa mi páči, ale nechcem aby to skončilo, že si budeme robiť napriek, kam tak dojdeme. Nevedela by si mi poradiť ešte nejaký paragraf o spoluvlastníctve, lebo sused sa vyťahoval, že pokiaľ on od nás nechce spolufinancovanie úpravy, tak nepotrebuje ani náš súhlas.
Mária27
22.11.10,07:54
O podielovom spoluvlastníctve hovorí občiansky zákonník v paragrafoch 137-142. Veľa nájdeš aj v judikatúrach Ústavného súdu, Najvyššieho súdu, či v rozhodnutiach súdov na JASPI.

http://www.concourt.sk/search.do?id_submenu=c
http://nssr.blox.sk/blox/cms/portal/sk/rozhodnutia
http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_sudr/jaspiw_mini_sudr_vyber_hl1.asp?clear=Y&cball=Y