nemea
20.11.10,10:05
Mam problem, manzel ma dlhy z casu pred uzatvorenim manzelstva a my sme nespisali predmanzelsku zmluvu. Chcem zabranit tomu, aby exekutor siahol mna moj majetok a majetok rodiny. Manzel nema svoj majetok a nemame ani spolocny, ale ako to dokazat exekutorovi? Byvame u mojej mamy, kde nemame ani trvaly, ani prechodny pobyt. Uplne by stacilo, keby sa dali pohladavky, ktore boli splatne pred manzelstvom vynat z BSM, aby mne nesiahol exekuror na prijem, resp. na majetok.
verkaz
20.11.10,09:28
U notára sa dá spísať dohoda o zrušení BSM. O zrušenie ako také je najlepšie podať návrh na súd.
Flinstone
20.11.10,16:35
predmanželská zmluva u nás nemá oporu v zákone. Bol by to bezcenný kus papiera. Notár môže spísať návrh na súd vo vašom mene, ale lepšie by bol advokát, ktorý by vás aj zastupoval na súde, lebo podať návrh na zrušenie BSM, resp. zúženie počas manželstva možno len vo vymedzených prípadoch.
Exekútor by nemohol siahnuť na majetok vašich rodičov, lebo to nepatrí do BSM.

http://ficek.sk/zrusenie-bsm-bezpodieloveho-spoluvlastnictva-manzelov.html
Mária27
21.11.10,08:32
"Manzel nema svoj majetok a nemame ani spolocny" - spoločný majetok vám vzniká každý deň, minimálne sú to vaše príjmy.

Podľa ustanovenia § 147 ods. 1 Občianskeho zákonníka pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
Toto ustanovenie teda umožňuje siahnuť aj na spoločný majetok manželov v prípade, že sa počas manželstva zadĺžil len jeden z manželov, resp. keď dlhy jedného sa stali splatnými počas manželstva.

Za dlhy, ktoré vznikli jednému z exmanželov ešte pred vznikom manželstva, je zodpovedný iba on za predpokladu, že druhý manžel k nim počas manželstva nepristúpil. Pravdou však je, že on nadobúda majetok aj počas manželstva, je to tiež jeho majetok - a dlhov sa jednoducho nedá zbaviť tým, že sa ožení ...

Podľa § 255 obč. súdneho poriadku musíš byť účastníkom aj ty, ak by mali byť dlhy uspokojené z BSM. Podľa § 118 ods. 2 exekučného poriadku upovedomenie o spísaní vecí sa musí doručiť aj tebe. Takže musíš dôvodiť!

Pouvažuj aj na zúžení rozsahu BSM podľa § 143a občianskeho zákonníka.
riccado
21.11.10,10:06
mimotemy ale co tak radsej porozmyslat nad tym, ako manzelove dlhy splatit. alebo chcete cely zivot riesit to, ze nad vami visia dlhy z minulosti? podla mna nema zmysel pred dlzobami neustale utekat, ale radsej ich vyriesit a spavat pokojne...
nemea
21.11.10,12:57
problem je v tom, ze ma exekutora ako rucitel aj s dalsimi dvoma rucitelmi a dlznikom. Dlh predstavuje 27 tisic eur, co si myslim akoze je dost velka suma to splatit za niekoho. Dalej, manzel je momentalne vo vykone trestu, cize ziadne prijmy nema. Ma nejake podlznosti za pokuty, kde uz to tiez riesi exekutor, ale su to sumy, ktore sa daju realne splatit a takisto sa zacali platit. Ale ide o to, ze dlh, ktory vznikol pred manzelstvom a ktory bol splatny tiez pred manzelstvom (cize ja s tym nemam nic) preco by som sa aj ja na tom mala podielat. Je jasne, ze jemu moze exekutor siahnut na plat, ucet, majetok, ktory je jeho, ale teda ak mu nabehla povinnost pred manzelstvom, tak mali by brat ohlad, ze nespada do BSM. Pretoze nejake zariadenie domacnosti som nadobudla pred manzelstvom. A tak isto, ako moze exekutor siahnut na nejaky hnutelny majetok (ktory ani nevlastni) a ktory ani nie je na jeho trvalej, ba ani prechodnej adrese.
Petra Nová
21.11.10,13:59
Mam problem, manzel ma dlhy z casu pred uzatvorenim manzelstva a my sme nespisali predmanzelsku zmluvu. Chcem zabranit tomu, aby exekutor siahol mna moj majetok a majetok rodiny. Manzel nema svoj majetok a nemame ani spolocny, ale ako to dokazat exekutorovi? Byvame u mojej mamy, kde nemame ani trvaly, ani prechodny pobyt. Uplne by stacilo, keby sa dali pohladavky, ktore boli splatne pred manzelstvom vynat z BSM, aby mne nesiahol exekuror na prijem, resp. na majetok.
Na otázku z úvodu témy, či môže notár zrušiť BSM je odpoveď - nie, pretože za trvania manželstva tak môže urobiť len súd. A Ty píšeš, že si vydatá.

Pre budúcnosť si veľmi nepomôžeš, ak s manželom budete aj naďalej nadobúdať majetok do BSM. Je ho preto potrebné dať zrušiť podľa § 148 ods.2 Obč.zák.. Podľa tohto ustanovenia zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva. Len tak budeš mať istotu, že aspoň v budúcnosti Tvoje príjmy a ostatný majetok zostanú Tvoje a nebudú podliehať exekúcii pre manželove dlhy. V tom konaní by sa čiastočne mohlo vyčistiť to, čo bolo majetkom v BSM a čo nie do jeho zrušenia súdom. Iste si uvedomuješ, že po celý čas trvania manželstva, aj pri zrušenom BSM, budeš manžela živiť, šatiť a fakticky sa podieľať na splácaní jeho dlhov. Presne podľa kresťanskej zásady „v dobrom aj zlom, dokiaľ ...“ .