filip.vacko
20.11.10,13:44
Toto bolo v utorkovom SME, veľmi rád by som to našiel aj niekde na internete, ideálne tiež na stránke SME, ale žiaľ nikde sa mi to nepodarilo nájsť. Tak som to aspoň ručne odpísal:



Návrh novely zákona sa týka najmä rôznych špekulantov. Minister chce najprv plátať diery. Jeden z jeho daňových a odvodových tipov opisoval spôsob, ako sa SZČO môže vyhnúť odvodom do Sociálnej poisťovne. Povinnosť platiť sa posudzuje vždy k 1. júlu – stačí predtým zrušiť alebo pozastaviť živnosť. Po tomto dátume si ľudia znalí pomerov zvykli založiť ďaľšiu. Ministerstvo odhaduje, že je 25 – tisíc takých, čo prerušujú živnosť.


Kto chce využiť tento trik, kým musí platiť odvody, má poslednú možnosť. Od januára bude mať povinnosť platiť odvody vždy, keď sa opätovne stane samostatne zárobkovo činnou osobou, ak mal vlani vyššie príjmy ako 12-násobok minimálneho základu, ktorý platí doteraz.

Svoju živnosť som si založil v septembri tohto roka, 2010. Od júla budúceho roka, 2011, by som mal povinnosť platiť odvody. Po starom by stačilo zrušiť si predtým živnosť. Keďže však príde do platnosti tento zákon, ako sa dá tomu vyhnúť? 30. decembra 2010 si zrušiť živnosť, a potom ešte v ten istý deň, alebo prípadne o deň neskôr si založiť živnosť, kde si určím začiatok podnikania k 1.1. 2011, čím vlastne budem mať povinnosť platiť odvody až od júla 2012? Rozumiem tomu správne? Prípadne je ešte niečo, na čo by som sa mal sústrediť? Napríklad koľko trvá rušenie živnosti, či si môžem skutočne založiť novú živnosť už v ten istý deň (viete čo, keď ste mi už teraz zrušili tú živnosť, založte mi ju ešte raz) resp. nasledujúci deň, prípadne či sú s tým spojené nejaké problémy.

Ďalej by som chcel vedieť, ako je to s tovarom, ktorý budem mať ešte z predchádzajúcej (teraz ešte súčasnej) živnosti.

Ďakujem
mysimis
20.11.10,13:21
V ktorom článku, teda na ktorej strane si to čítal?
filip.vacko
20.11.10,13:58
Rubrika Servis - Kariéra, strana 31.

Vlastne som si spomenul, že aj na nete je tlačené vydanie:

http://dennik.sme.sk/vydanie/20101116/?s=30
mysimis
20.11.10,14:02
Práve preto som sa to pýtala, lebo som Ti to chcela pohľadať....
mysimis
20.11.10,14:04
Toto bolo v utorkovom SME, veľmi rád by som to našiel aj niekde na internete, ideálne tiež na stránke SME, ale žiaľ nikde sa mi to nepodarilo nájsť. Tak som to aspoň ručne odpísal:






Svoju živnosť som si založil v septembri tohto roka, 2010. Od júla budúceho roka, 2011, by som mal povinnosť platiť odvody. Po starom by stačilo zrušiť si predtým živnosť. Keďže však príde do platnosti tento zákon, ako sa dá tomu vyhnúť? 30. decembra 2010 si zrušiť živnosť, a potom ešte v ten istý deň, alebo prípadne o deň neskôr si založiť živnosť, kde si určím začiatok podnikania k 1.1. 2011, čím vlastne budem mať povinnosť platiť odvody až od júla 2012? Rozumiem tomu správne? Prípadne je ešte niečo, na čo by som sa mal sústrediť? Napríklad koľko trvá rušenie živnosti, či si môžem skutočne založiť novú živnosť už v ten istý deň (viete čo, keď ste mi už teraz zrušili tú živnosť, založte mi ju ešte raz) resp. nasledujúci deň, prípadne či sú s tým spojené nejaké problémy.

Ďalej by som chcel vedieť, ako je to s tovarom, ktorý budem mať ešte z predchádzajúcej (teraz ešte súčasnej) živnosti.

Ďakujem

Tak to, že by si si zrušil živnosť 30.12. a následne založil novú by Ti vôbec nepomohlo, lebo tak či tak si musíš dať do soc.poisťovne výpis z daňového priznania za rok 2010, na základe ktorého ak dosiahneš hrubý príjem vo výške 3948,84 € musíš odvody platiť.
Kvaka
20.11.10,14:09
Od 1.12011 má platiť novela zákona o sociálnom poistení, ktorá ustanovuje nový ods. 5 v § 21. Pozerala som na stránke NRSR, tento odsek 5 prepracoval ústavnoprávny výbor, teraz je upravený nasledovne:

„(5) Povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá stratila právne postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby alebo ktorej zaniklo toto postavenie k 1. júlu alebo k 1. októbru kalendárneho roka a po tomto dni opätovne nadobudla právne postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby, vzniká povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie odo dňa, od ktorého opätovne nadobudla právne postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby. Podmienkou pre vznik týchto poistení je, že k 1. júlu alebo k 1. októbru kalendárneho roka predchádzajúceho dňu, v ktorom opätovne nadobudla právne postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby, jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou za predchádzajúci kalendárny rok bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5. Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie takejto osobe zaniká 30. júna alebo 30. septembra kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5.“
mysimis
20.11.10,14:26
Tento štát ,len derie z každého peniaze...

Asi sa odsťahujem....


mimotemyPiťko a kam, všade je to ťažké.
filip.vacko
20.11.10,14:44
Tak to, že by si si zrušil živnosť 30.12. a následne založil novú by Ti vôbec nepomohlo, lebo tak či tak si musíš dať do soc.poisťovne výpis z daňového priznania za rok 2010, na základe ktorého ak dosiahneš hrubý príjem vo výške 3948,84 € musíš odvody platiť.

No ja by som mal platiť odvody až od júla za tú moju súčasnú živnosť. Ale ak by som si to ešte pred uvedením toho nového zákonu do platnosti zrušil, a následne založil novú, tak nový zákon sa podla mna bude vzťahovať až na tú novú živnosť.

Veď aj v článku píšu:


Kto chce využiť tento trik, kým musí platiť odvody, má poslednú možnosť.
veronikasad
20.11.10,14:47
Od 1.12011 má platiť novela zákona o sociálnom poistení, ktorá ustanovuje nový ods. 5 v § 21. Pozerala som na stránke NRSR, tento odsek 5 prepracoval ústavnoprávny výbor, teraz je upravený nasledovne:

„(5) Povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá stratila právne postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby alebo ktorej zaniklo toto postavenie k 1. júlu alebo k 1. októbru kalendárneho roka a po tomto dni opätovne nadobudla právne postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby, vzniká povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie odo dňa, od ktorého opätovne nadobudla právne postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby. Podmienkou pre vznik týchto poistení je, že k 1. júlu alebo k 1. októbru kalendárneho roka predchádzajúceho dňu, v ktorom opätovne nadobudla právne postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby, jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou za predchádzajúci kalendárny rok bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5. Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie takejto osobe zaniká 30. júna alebo 30. septembra kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5.“
V čom je zmena oproti pôvodnému návrhu novely ?
Zoltán Kovács
20.11.10,15:03
Budem mimo mísu: Ale jednu vec neviem pochopiť. Každý živnostník, szčo ale aj zamestnanec "frfle", nadáva na odvodové povinnosti, a saží sa im vyhnúť. Ale, ak nastane situácia, že z tej spoločnej kasy, nazývanej sociálna poisťovňa, by chcel niečo (PN, OČR, invalidný, starobný dôchodok a iné dávky), tak nastrkuje obe dlane, a štát plať.

Ale z čoho, ak tam neprispeje?

Vždy som zastával názor, že vyhýbanie sa odvodom je krátkozraké riešenie, pre okamžitý finančný efekt, ktorý mimochodom nie je až taký markantný oproti dlhodobým vlastným záujmom.
Kvaka
20.11.10,15:09
V čom je zmena oproti pôvodnému návrhu novely ?
Veronika, v ničom podstatnom, odôvodnili to takto:
Nové znenie odseku 5 sa navrhuje z dôvodu naplnenia čl. 4 ods. 1 legislatívnych pravidiel tvorby zákonov, podľa ktorého zákon musí byť zrozumiteľný.
Kvaka
20.11.10,15:13
V čom je zmena oproti pôvodnému návrhu novely ?
Ak chceš vedieť aj iné navrhnuté úpravy textu novely, pozri si na samom spodku v priloženom odkaze dokument Uznesenie UPV 59 tlač 109:
http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=3422
filip.vacko
20.11.10,15:43
Budem mimo mísu: Ale jednu vec neviem pochopiť. Každý živnostník, szčo ale aj zamestnanec "frfle", nadáva na odvodové povinnosti, a saží sa im vyhnúť. Ale, ak nastane situácia, že z tej spoločnej kasy, nazývanej sociálna poisťovňa, by chcel niečo (PN, OČR, invalidný, starobný dôchodok a iné dávky), tak nastrkuje obe dlane, a štát plať.

Ale z čoho, ak tam neprispeje?

Vždy som zastával názor, že vyhýbanie sa odvodom je krátkozraké riešenie, pre okamžitý finančný efekt, ktorý mimochodom nie je až taký markantný oproti dlhodobým vlastným záujmom.

V žiadnom prípade nemôžem súhlasiť.

1. Odvody a dane sú povinné platby, ja som za to, nech si to každý platí sám ako dobrovoľné poistenie a nech sám rozhodne, akým veciam venuje svoje priority.
2.Sám som študent, neberiem žiadne sociálne štipendiá, ani nič také, len sa snažím si nejakú stovku mesačne zarobiť obchodovaním a chcem to robiť legálne. Všetci ma vysmiali a ťukali si na čelo, ked som to známym povedal, ale išiel som do toho. Plne chápem platenie dane z príjmu. Ale aký má význam platiť každý mesiac všemožné odvody do sociálnej poisťovne, ked nejaký môj rovesník čo nepodniká nič také platiť nemusí? Tie odvody sú reálne približne v takej výške, ako je môj zisk, takže je možné, že by som na nich zaplatil viac, ako zarobím. Takže vlastne mám platiť štátu za to, že podnikám? Táto bulharská konštanta pri platení odvodov je totálne chorá.

Môj návrh na oveľa lepší stav:
1. Dobrovoľnosť platenia odvodov, avšak s dôchodkovými by to bolo ťažšie, keďže tu máme tento pyramídový systém.
2.Buď žiadna daň z príjmu FO, alebo nejaká nízka daň, ktorá by sa použila práve na financovanie (už potom) chýbajúcich dôchodkových odvodov.

Pre mňa by sa situácia zmenila takto:
1.Na všetky nepredvídané situácie, ale aj na dôchodok, ako očakávanú situáciu si sporím už teraz. Keby však nebolo odvodov, odkladal by som si oveľa viac.
2.Dobrovoľne by som si platil zdravotné poistenie. Aj keby bolo o polovicu vyššie, tak by som to robil oveľa radšej, lebo by som nemusel prechádzať všetkými možnými obmedzeniami štátu len preto, aby som si mohol poctivo zarobiť.

Sloboda prináša prosperitu, nie obmedzenia tých, čo sa snažia poctivo pracovať, násilné prerozdeľovanie plodov ich práce, a sociálne dávky a všemožné výhody pre tých, ktorí pracovať nechcú, prípadne kvôli predchádzajúcim štátnym zásahom nemôžu.
Zoltán Kovács
20.11.10,15:53
V tom prípade sa treba vystahovať napr. do USA, tam takéto odvody nie sú povinné. Ale potom aj na operáciu slepáka si musia brať pôžičky.... lebo nie sú schopní to zaplatiť z vlastného vrecka.
filip.vacko
20.11.10,16:26
V tom prípade sa treba vystahovať napr. do USA, tam takéto odvody nie sú povinné. Ale potom aj na operáciu slepáka si musia brať pôžičky.... lebo nie sú schopní to zaplatiť z vlastného vrecka.

Ten, kto je hlúpy a neplatí si poistenie, tak áno. To je ako argumentovať, že ked niekto narazí, tak si musí brať pôžičku na opravu auta. No áno, musí, lebo mal možnosť sa havarijne poistiť, ale nepoistil.

A USA ako krajina slobody? to už teda dávno neplatí...
Lianka
21.11.10,11:14
V žiadnom prípade nemôžem súhlasiť.

1. Odvody a dane sú povinné platby, ja som za to, nech si to každý platí sám ako dobrovoľné poistenie a nech sám rozhodne, akým veciam venuje svoje priority.

Môj návrh na oveľa lepší stav:
1. Dobrovoľnosť platenia odvodov, avšak s dôchodkovými by to bolo ťažšie, keďže tu máme tento pyramídový systém.

Pre mňa by sa situácia zmenila takto:
1.Na všetky nepredvídané situácie, ale aj na dôchodok, ako očakávanú situáciu si sporím už teraz. Keby však nebolo odvodov, odkladal by som si oveľa viac.

Sloboda prináša prosperitu, nie obmedzenia tých, čo sa snažia poctivo pracovať, násilné prerozdeľovanie plodov ich práce, a sociálne dávky a všemožné výhody pre tých, ktorí pracovať nechcú, prípadne kvôli predchádzajúcim štátnym zásahom nemôžu.

Ja s tebou suhlasim, ale zial, slovensky narod sa este nenaucil byt zodpovedny sam za seba, t. j. odkladat si, ked je hojno a mysliet aj na buducnost - vynimiek je malo. Tu kazdy len natahuje ruky, aby stat dal... pritom dotycna osoba do systemu nevliala takmer nic alebo len minimum, ale cerpat by chcela co najviac a cim najdlhsie. Mnohi sa len stazuju, ale sami sa pritom o zlepsenie svoj socialnej a financnej situacie nepricinia a len hladaju vyhovorky a nadavaju.

Dochodkovy system: Sucasny stav je aj podcenim demografickeho vyvoja a neschopnosti efentivneho vyuzivania financnych zdrojov.

Bola by to tema na dlho, ale zbytocne sa budeme rozculovat, nezmenime to.
filip.vacko
21.11.10,11:44
Ja s tebou suhlasim, ale zial, slovensky narod sa este nenaucil byt zodpovedny sam za seba, t. j. odkladat si, ked je hojno a mysliet aj na buducnost - vynimiek je malo. Tu kazdy len natahuje ruky, aby stat dal... pritom dotycna osoba do systemu nevliala takmer nic alebo len minimum, ale cerpat by chcela co najviac a cim najdlhsie. Mnohi sa len stazuju, ale sami sa pritom o zlepsenie svoj socialnej a financnej situacie nepricinia a len hladaju vyhovorky a nadavaju.

Dochodkovy system: Sucasny stav je aj podcenim demografickeho vyvoja a neschopnosti efentivneho vyuzivania financnych zdrojov.

Bola by to tema na dlho, ale zbytocne sa budeme rozculovat, nezmenime to.

Len 3 citáty:



Štát je veľká fikcia, prostredníctvom ktorej sa každý snaží žiť na úkor všetkých ostatných


Sociálny štát je ako skupina ľudí stojacich v kruhu, kde ma každý ruku vo vrecku svojho suseda


Aký je rozdiel medzi človekom a parazitom? Človek vytvorí. Parazit sa pýta - kde je môj podiel?
filip.vacko
21.11.10,11:46
to :Lianka

ako sa dá dosiahnuť stav hojnosti ??

ja som to ešte nezažil .

vždy som hospodáril z ruky do ust a z deficitom 10% z nasledujucej vyplaty.
Ak vieš PORAĎ !

No tu je rada zložitá, ale zároveň jednoduchá. Znížiť výdavky a zvýšiť príjmy. A na druhej strane - ako je možné hospodáriť s konštatným deficitom? Veď raz sa to bude musieť splatiť tak či tak. Ak teda tie peniaze neinvestuješ, tak si len takto "prejedáš" budúcnosť.
filip.vacko
15.12.10,10:39
No ja by som mal platiť odvody až od júla za tú moju súčasnú živnosť. Ale ak by som si to ešte pred uvedením toho nového zákonu do platnosti zrušil, a následne založil novú, tak nový zákon sa podla mna bude vzťahovať až na tú novú živnosť.

Veď aj v článku píšu:

Mohol by mi teda prosím niekto poradiť, ako to vlastne je? Môžem tento trik využiť, ked si zruším živnosť ku koncu roka, kedže som si ju založil prvý krát ešte len k septembru tohto roka?

Dakujem
MAISI
20.12.10,08:03
Ja by som chcela tiež vedieť, či ešte nemusíme platiť odvody do soc.poist. od 1.1.2011, keď sme využili možnosť prerušenia živnosti v júli r.2010 podľa triku p. Mihála. Príjem zo živnosti tvoril 7200 € za rok 2009. Podľa toho ako píšu v denníku Sme (viď príspevok č.3 od filip.vacko), mne to pripadá, že tieto zmeny sa netýkajú tých, ktorý to využili pred platnosťou tohto nového zákona.
kaiz
05.01.11,10:19
Poradaci, uz ste boli niekto (alebo pripadne klienti), kto pouzival posledne roky zrusenie zivnosti k 1.7. a nasledne znovuzalozenie v SP sa zaregistrovat na platenie povinnych odvodov? Podla tohto clanku p. Mihala to musim urobit do 8.1.2011: blog.etrend.sk/mihalblog/2010/10/26/prerusenie-zivnosti-a-odvody-od-roku-2011/
Bol som v SP a pani pri okienku mi povedala, ze ma moze zaregistrovat ako dobrovolneho platcu, ako SZCO mam povinnost dojst az k koncom juna a od 1.7.2011 platit podla zuctovania za rok 2010. Sa mi to nezdalo, tak mi dala cislo na referentku, ktora ma ma na starosti asi podla mena. Ta mi vcera povedala, ze nevie a ze mi zavola naspat, co dalej. Dnes som jej volal a ze zatial nevie. Mam na to dva dni, pondelok bude 10teho a teda po termine, vie niekto helfnut dobrou radou? Vopred dik.
veronikasad
05.01.11,10:21
Poradaci, uz ste boli niekto (alebo pripadne klienti), kto pouzival posledne roky zrusenie zivnosti k 1.7. a nasledne znovuzalozenie v SP sa zaregistrovat na platenie povinnych odvodov? Podla tohto clanku p. Mihala to musim urobit do 8.1.2011: blog.etrend.sk/mihalblog/2010/10/26/prerusenie-zivnosti-a-odvody-od-roku-2011/
Bol som v SP a pani pri okienku mi povedala, ze ma moze zaregistrovat ako dobrovolneho platcu, ako SZCO mam povinnost dojst az k koncom juna a od 1.7.2011 platit podla zuctovania za rok 2010. Sa mi to nezdalo, tak mi dala cislo na referentku, ktora ma ma na starosti asi podla mena. Ta mi vcera povedala, ze nevie a ze mi zavola naspat, co dalej. Dnes som jej volal a ze zatial nevie. Mam na to dva dni, pondelok bude 10teho a teda po termine, vie niekto helfnut dobrou radou? Vopred dik.
Kedy založil novú živnosť ?
kaiz
05.01.11,10:25
28.6.2010 zrusil a 4.7.2010 zalozil :-)
veronikasad
05.01.11,10:27
28.6.2010 zrusil a 4.7.2010 zalozil :-)
Minimálne do 30.6.2011 nie si povinným platitelom odvodov do SP. P. minister sa za nepresnosti ospravedlnil. Stanovisko MPSVaR je v Drakovi.

Či sa staneš povinným platitelom odvodov od 1.7.2011, závisí od výšky tvojho príjmu za rok 2010.

http://www.porada.sk/1599155-post103.html
kaiz
05.01.11,10:40
Dakujem za potesujucu informaciu. Mozem este poprosit o link (v drakovi to nevidim), kde je to posledne objasnenie p. Mihala, pls.
veronikasad
05.01.11,10:41
Dakujem za potesujucu informaciu. Mozem este poprosit o link (v drakovi to nevidim), kde je to posledne objasnenie p. Mihala, pls.
Máš ho priložený v predch.príspevku, ale keďže nemáš zaplatený prístup do DRAKa, obsah neuvidíš.
vkrisko
05.01.11,11:07
Dobry den,

prosim o info ako to bude s platenim odovodov ak zivnostnik ma pozastavenu zivnost od 1.7.2010 do 31.7.2011 a prijem za rok 2010 bol nad stanovenu sumu.
Bude platit odvody do SP od 1.8.2011?
canbo
06.01.11,06:54
V žiadnom prípade nemôžem súhlasiť.

1. Odvody a dane sú povinné platby, ja som za to, nech si to každý platí sám ako dobrovoľné poistenie a nech sám rozhodne, akým veciam venuje svoje priority.
2.Sám som študent, neberiem žiadne sociálne štipendiá, ani nič také, len sa snažím si nejakú stovku mesačne zarobiť obchodovaním a chcem to robiť legálne. Všetci ma vysmiali a ťukali si na čelo, ked som to známym povedal, ale išiel som do toho. Plne chápem platenie dane z príjmu. Ale aký má význam platiť každý mesiac všemožné odvody do sociálnej poisťovne, ked nejaký môj rovesník čo nepodniká nič také platiť nemusí? Tie odvody sú reálne približne v takej výške, ako je môj zisk, takže je možné, že by som na nich zaplatil viac, ako zarobím. Takže vlastne mám platiť štátu za to, že podnikám? Táto bulharská konštanta pri platení odvodov je totálne chorá.

Môj návrh na oveľa lepší stav:
1. Dobrovoľnosť platenia odvodov, avšak s dôchodkovými by to bolo ťažšie, keďže tu máme tento pyramídový systém.
2.Buď žiadna daň z príjmu FO, alebo nejaká nízka daň, ktorá by sa použila práve na financovanie (už potom) chýbajúcich dôchodkových odvodov.

Pre mňa by sa situácia zmenila takto:
1.Na všetky nepredvídané situácie, ale aj na dôchodok, ako očakávanú situáciu si sporím už teraz. Keby však nebolo odvodov, odkladal by som si oveľa viac.
2.Dobrovoľne by som si platil zdravotné poistenie. Aj keby bolo o polovicu vyššie, tak by som to robil oveľa radšej, lebo by som nemusel prechádzať všetkými možnými obmedzeniami štátu len preto, aby som si mohol poctivo zarobiť.

Sloboda prináša prosperitu, nie obmedzenia tých, čo sa snažia poctivo pracovať, násilné prerozdeľovanie plodov ich práce, a sociálne dávky a všemožné výhody pre tých, ktorí pracovať nechcú, prípadne kvôli predchádzajúcim štátnym zásahom nemôžu.

Aj tvoja škola je platená z daní a pofiderných odvodov tvoje zdravie .
Ale isto platí :najlepšie je byť mladý, bohatý a zdravý.
filip.vacko
06.01.11,10:26
Aj tvoja škola je platená z daní a pofiderných odvodov tvoje zdravie .
Ale isto platí :najlepšie je byť mladý, bohatý a zdravý.

Nehraj na city takýmto populizmom :)

Moja škola je platená z daní, a preto je tak astronomicky drahá a na takej úbohej úrovni. Vedel si o tom, že ked si prepočítaš výdavky štátu na školy, tak výučba jednej triedy ZŠ stojí zhruba milión korún ročne? Absolútne neuveritelné, čo? Kam tie peniaze idú, ked tie školy stoja úplne za nič, na dobrých jazykárov ani odborníkov nemajú a všetky lepšie veci, ako napr. učebnice si žiaci musia platiť zo svojho.

Čo sa týka zdravotníctva, tak ti odporúčam pozrieť si toto, ak by ti nešli titulky, tak stlač "CC" pod videom
http://www.youtube.com/watch?v=XavoXE1i3YY

a bohatý....štát na jednej strane robí zo strednej vrstvy chudobných a bohatí vdaka nemu bohatnú ešte viac...
mexx25
09.01.11,18:24
Dobry den,
chcel by som Vas poprosit o pomoc. Do konca mesiaca by som si chcel znovu zalozit zivnost a neviem, ci budem musiet platit odvody do SP uz hned teraz po zalozeni alebo az od 1.7.2012. Moju predchadzajucu zivnost som pozastavil k 31.7.2009 a za rok 2009 som mal obrat 11tisic eur. V roku 2010 som v maji zivnost zrusil, pre istotu som k 30.6.2010 zaslal do SP vypis danoveho priznania za 2009. V roku 2010 som teda ako zivnostnik nic nezarobil a ani nemal ziadny obrat.
Podla toho noveho zakona, ktory je v platnosti od 1.1.2011 budem musiet platit odvody do Socialnej poistovne hned po zalozeni novej zivnosti? Dakujem velmi pekne za vsetky nazory.
Kvaka
09.01.11,18:49
Dobry den,
chcel by som Vas poprosit o pomoc. Do konca mesiaca by som si chcel znovu zalozit zivnost a neviem, ci budem musiet platit odvody do SP uz hned teraz po zalozeni alebo az od 1.7.2012. Moju predchadzajucu zivnost som pozastavil k 31.7.2009 a za rok 2009 som mal obrat 11tisic eur. V roku 2010 som v maji zivnost zrusil, pre istotu som k 30.6.2010 zaslal do SP vypis danoveho priznania za 2009. V roku 2010 som teda ako zivnostnik nic nezarobil a ani nemal ziadny obrat.
Podla toho noveho zakona, ktory je v platnosti od 1.1.2011 budem musiet platit odvody do Socialnej poistovne hned po zalozeni novej zivnosti? Dakujem velmi pekne za vsetky nazory.
Podľa toho, čo povedal pán minister, tak áno, povinnosť platiť odvody budeš mať od znovuzaloženia živnosti od konca januára, a to na základe DP za rok 2009.
jar88
09.01.11,20:21
Budem mimo mísu: Ale jednu vec neviem pochopiť. Každý živnostník, szčo ale aj zamestnanec "frfle", nadáva na odvodové povinnosti, a saží sa im vyhnúť. Ale, ak nastane situácia, že z tej spoločnej kasy, nazývanej sociálna poisťovňa, by chcel niečo (PN, OČR, invalidný, starobný dôchodok a iné dávky), tak nastrkuje obe dlane, a štát plať.

Ale z čoho, ak tam neprispeje?

Vždy som zastával názor, že vyhýbanie sa odvodom je krátkozraké riešenie, pre okamžitý finančný efekt, ktorý mimochodom nie je až taký markantný oproti dlhodobým vlastným záujmom.
Mohol by si objasniť, aké duševné postupy dovedú jednu vzdelanú, mysliacu bytosť k takýmto záverom?
------------------------------------
Ty snáď poznáš živnostníka, ktorý by bral OČR-ku? Poznáš živnostníka, ktorý bude brať starobný dôchodok aspoň na úrovni štátneho zamestnanca? Poznáš živnostníka, ktorý miesto podnikania ide na PN-ku?
Ja takých jednoducho nepoznám?
----------------------------------
Pýtaš sa z čoho má štát platiť, ak tam živnostník neprispeje?
Skús sa skôr zamyslieť nad tým, kde má ten živnostník zarobiť na príspevok štátu, keď sa stále viac a viac tovarov dováža a prečo sa to dováža. Prečo sa to tu nevyrába.
-----------------------------------------
Ty si myslíš, že sa všetci môžeme zamestnať v štátnych službách, alebo všetci podnikať na štátnych zákazkach?
----------------------------------------------
Čo si myslíš, že terajšia vláda a parlament, by nevedel zdvihnúť DPH na 25% a odvody z 9+9% na 18+18% ? Zdravotné zdvihnúť na 20+8% a budeme v prebytkoch, že nebudeme vedieť kde tie peniaze minúť.
-----------------------------------
Jednoducho si ma dojal. Prepáč.
jar88
09.01.11,20:30
V tom prípade sa treba vystahovať napr. do USA, tam takéto odvody nie sú povinné. Ale potom aj na operáciu slepáka si musia brať pôžičky.... lebo nie sú schopní to zaplatiť z vlastného vrecka.
A toto nemá obdobu.
Vraj sa má vysťahovať do USA. Nepovedal by si nám načo?
---------------------------------------------------------
Veď na to, aby dobre zarábal a neplatil dane a odvody, nepotrebuje cestovať do Ameriky.
Stačí mu zainvestovať do podnikania v Číne a príjem zdaňovať v niektorom z daňových rajov. Tak ako to už dnes, robia niektorí chytrejší Američania.
----------------------------------------------------------------
Až to bude robiť väčšina aj u nás, komu budeš viesť účtovníctvo?
jar88
09.01.11,20:37
V tom prípade sa treba vystahovať napr. do USA, tam takéto odvody nie sú povinné. Ale potom aj na operáciu slepáka si musia brať pôžičky.... lebo nie sú schopní to zaplatiť z vlastného vrecka.
To si kde počul, že v USA si nepoistený pacient potrebuje brať na operáciu pôžičku?
-----------------------------
V USA, ak sa stane, že sa zistí nepoistený pacient v nemocnici, tak počítaj s tým, že do 24 hodín sa pri ňom vystriedajú všetci poisťováci s lukratívnou ponukou. U nich je to totiž, véééľmi dobrý kšeft.
filip.vacko
09.01.11,21:00
To si kde počul, že v USA si nepoistený pacient potrebuje brať na operáciu pôžičku?
-----------------------------
V USA, ak sa stane, že sa zistí nepoistený pacient v nemocnici, tak počítaj s tým, že do 24 hodín sa pri ňom vystriedajú všetci poisťováci s lukratívnou ponukou. U nich je to totiž, véééľmi dobrý kšeft.

Ešte ako vyzerá "zlé, zlé, kapitalistické" americké zdravotníctvo

http://rodriguez.blog.sme.sk/c/77146/Z-pohotovosti-do-nemocnice.html

a mimochodom, americké zdravotnictvo ma daleko ku kapitalizmu, a teda slobode, daleko k dokonalosti. Ale je tiež daleko slobodnejšie, a teda lepšie, ako to naše. Vdaka tomu tiež ten článok.
filip.vacko
09.01.11,21:01
To si kde počul, že v USA si nepoistený pacient potrebuje brať na operáciu pôžičku?
-----------------------------
V USA, ak sa stane, že sa zistí nepoistený pacient v nemocnici, tak počítaj s tým, že do 24 hodín sa pri ňom vystriedajú všetci poisťováci s lukratívnou ponukou. U nich je to totiž, véééľmi dobrý kšeft.

A ešte mi nedá k tomuto....okrem toho, čo si spomenul ty som počul aj o tom, že pre ludi, čo ich ošetria, ale nemôžu si dovoliť to splatiť, povedzme bezdomovci, atd, maju mestá vyčlenený nejaký fond, z ktorého to financujú.
bozsokyova1
10.01.11,05:53
Dobrý deň!
Poprosila by som Vás o radu. Živnostník zrušil svoju živnosť k 31.03.2010. Za 1-3 mesiace 2010 mal príjem z podnikania cca. vo výške 2000,- €. Následne pracoval na pracovný pomer a od 1.12.2010 je evidovaný na ÚP. V roku 2011 by chcel založiť znovu živnosť na ten istý odbor. Má takáto osoba podľa nového zákona o sociálnom poistení platiť odvody od založenia živnosti? V roku 2009 mal príjmy z podnikania vo výške 7500,- Eur a výdavky vo výške 3900,- Eur. Výpis z DP za rok 2009 bol odovzdaný SP aj napriek tomu, že si živnosť zrušil k 31.03.2010. Poprosím Vás o pomoc.
Veľmi pekne ďakujem
luluba
10.01.11,08:26
Dobrý deň!
Poprosila by som Vás o radu. Živnostník zrušil svoju živnosť k 31.03.2010. Za 1-3 mesiace 2010 mal príjem z podnikania cca. vo výške 2000,- €. Následne pracoval na pracovný pomer a od 1.12.2010 je evidovaný na ÚP. V roku 2011 by chcel založiť znovu živnosť na ten istý odbor. Má takáto osoba podľa nového zákona o sociálnom poistení platiť odvody od založenia živnosti? V roku 2009 mal príjmy z podnikania vo výške 7500,- Eur a výdavky vo výške 3900,- Eur. Výpis z DP za rok 2009 bol odovzdaný SP aj napriek tomu, že si živnosť zrušil k 31.03.2010. Poprosím Vás o pomoc.
Veľmi pekne ďakujem



Áno lebo odo dňa novej živnosti vzniká tejto SZČO povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie dňom vzniku oprávnenia. A platiť bude na základe príjmov zo živnosti za rok 2009. Nakoľko od 1.1.2011 do 30.6.2011 sa berú do úvahy príjmy z roku 2009, pretože k 1.7.2010 ktorý predchádza dňu nadobudnutia statusu SZČO dosiahla za rok 2009 príjem zo živnosti vyšší ako zákonom ustanovená hranica príjmu.
jar88
10.01.11,09:33
Ešte ako vyzerá "zlé, zlé, kapitalistické" americké zdravotníctvo

http://rodriguez.blog.sme.sk/c/77146/Z-pohotovosti-do-nemocnice.html

a mimochodom, americké zdravotnictvo ma daleko ku kapitalizmu, a teda slobode, daleko k dokonalosti. Ale je tiež daleko slobodnejšie, a teda lepšie, ako to naše. Vdaka tomu tiež ten článok.
Pekné čítanie.
Mňa by zaujímalo, koľko také zdravotné poistenie v USA stojí.
filip.vacko
10.01.11,11:06
Pekné čítanie.
Mňa by zaujímalo, koľko také zdravotné poistenie v USA stojí.

ovela menej vzhladom na príjmy, ktoré tam majú. Ved aj ten najchudobnejší človek s príjmom minimálnej mzdy v čistom 274,53 dá na zdravotné, nemocenské a úrazové poistenie mesačne 55,77 eur, to je skoro viac ako pätina čistej mzdy. Za rok je to 669,24 eur, ale opakujem - takéto peniaze dáva človek s najnižším zárobkom, čiže skôr sa mu ostatní skladajú na to. A nie je zdravotníctvo financované okrem odvodov aj z daní? Myslím, že áno, je to teda niečo neuveritelné.
jar88
10.01.11,13:23
ovela menej vzhladom na príjmy, ktoré tam majú. Ved aj ten najchudobnejší človek s príjmom minimálnej mzdy v čistom 274,53 dá na zdravotné, nemocenské a úrazové poistenie mesačne 55,77 eur, to je skoro viac ako pätina čistej mzdy. Za rok je to 669,24 eur, ale opakujem - takéto peniaze dáva človek s najnižším zárobkom, čiže skôr sa mu ostatní skladajú na to. A nie je zdravotníctvo financované okrem odvodov aj z daní? Myslím, že áno, je to teda niečo neuveritelné.
Ja som nemal na mysli naše zdravotné poistenie, ale poistenie v USA.
To znamená, koľko platí bežný Američan.
Aké ceny majú Americké poisťovne.
bozsokyova1
10.01.11,18:10
Ďakujem pekne za rýchlu a užitočnú odpoveď.

Keď som pochopila správne: Keď živnostník má zrušenú žinvnosť k 31.3.2010, ale začne do 30.06.2011 podnikať znovu a získa štatút SZČO, podla DP za rok 2009 mal príjmy vo výške 7500,- Eur musí sa prihlásiť a platiť poistné. Keď tento istý živnostník začne podnikať len od 10.2011 prihliada sa na DP za rok 2010 kedy bol ešte 3 mesiace živnostníkom pred zrušením živnosti. Príjmy za rok 2010 mal len vo výške 2000,- Eur. Keďže nedosiahol hranicu príjmov, nemusí platiť poistné od 1.7.2011. Pochopila som to správne? Nechcem špekulovať, len chcem mať v tom jasno. Ďakujem Vám za odpoveď a želám pekný večer každém.!