Dafo23
20.11.10,19:50
Dobrý deň prajem,

mal by som na vás otázku.

Robím účtovníka jednému živnostníkovi (jednoduché účtovníctvo).

Nie je platcom DPH, ale v zákone je dané, že keď má obrat (čiže ak dobre chápem príjem v pokladnici a na účte) za posledných 12 mesiacov väčší ako 49 790 €, mal by si podať registráciu na DU aby bol platcom DPH.

Ja som si ale ten obrat nevšimol, keďže som bol v tom, že ten obrat nesmie prekročiť v danom roku a nie za posledných 12 mesiacov. Ale keď rátam posledných 12 mesiacov, tak ho prekročil už štyri mesiace dozadu.

Poraďte mi prosím vás, čo teraz s tým. Hrozí mu nejaká pokuta za oneskorené podanie žiadosti o stanie sa platcom DPH? Alebo ako pokračovať?

Vopred ďakujem
sattelitka
20.11.10,19:13
No tak to aj mňa zaujíma !
KEJKA
20.11.10,19:19
nedá sa nič robiť - treba sa urýchlene zaregistrovať.
Ďalej pokračujte v súčinnosti s DU, nakoľko aj ich názory sú rôzne.
v ZDP je §, podľa ktorého treba odviesť do 60 dní po registrácii DPH za zmeškané obdobia.
Ale praktická skúsenosť nemenovanej poraďačky, resp. jej klienta je, že DU sa od takého výkladu dištancuje a vraj "to spočíta pri daňovej kontrole".
Istina vychádza narovnako, lebo pokuta = neodvedenej DPH, ale pri otáľaní ešte nabehnú úroky.
jacekova
20.11.10,20:23
Raz som prebrala účtovníctvo a zistila som, že ten "expert - živnostník už mal byť platcom DPH 1rok! Tak sme sa pekne priznali na DU, dali nám následne dorobiť nejaké evidencie, koľko mal v skutočnosti príjmy, z ktorých mal odviesť dph a neodviedol. Ta suma bola okolo 60 tis.Sk.

Nechápem dodnes ako je to možné, ale DÚ mu dorubil len nejakú smiešnu pokutu do 10 tis.Sk a nemusel tu neodvedenu dph vobec odviesť.

takže moja rada, šup-šup na DÚ zaregistrovať sa!
Dafo23
20.11.10,20:51
ďakujem vám obidvom, čiže ak som správne pochopil bude to takto.

Samozrejme pôjdem na DÚ a požiadam o registráciu.
A čiže platcom DPH by mal byť od júla tohto roka, musím dodatočne prerátať toto obdobie a vypočítať daň, ktorá mala byť, kedže už mal byť platcom DPH.

A túto daň dodatočne uhradiť DÚ. Dúfam že DÚ nebude žiadať ostatné penále a podobne, ale to je asi individuálne
Věra Deptová
20.11.10,20:56
Mne sa to stalo pri klientovi, ktorý mi ekonomiku neodovzdával v pravidelných intervaloch. Registrácia mala byť k 01.01.2008 ale bola posunutá na 01.02.2008. DÚ nám vyrubil pokutu na 100.00 €ur., museli sme odviesť rozdiel dane z pridanej hodnoty za 1 mesiac neoprávneného posunu a prišli nám na hlbšiu kontrolu. :rolleyes:
Věra Deptová
20.11.10,21:24
Nie. Musíte ísť na DÚ, oddelenie registrácie. Oni Vám, na základe vyplnených podkladov, určia od ktorého dátumu ste evidovaný ako platca, pridelia IČ DPH a pre túto leg.vystavia kartičku. Ako chcete dodatočne opraviť fa. s DPH, keď ste ešte nemali pridelené IČ DPH?
Dafo23
20.11.10,21:33
Jasné, ďakujem. Len sa obávam, čo všetko na DÚ vymyslia.
Věra Deptová
20.11.10,22:00
Prajem Vám krásnu komunikáciu s DÚ a aby Vám pri nich čím najmenej búšilo srdce.
Dafo23
20.11.10,22:30
Ďakujem :)