kalkulka
24.11.05,09:52
Ahojte poraďáci. Ozve sa mi niekto, kto má skúsenosti s termínovanými menovými obchodmi ako swapy a forwardy? Z hľadiska dane z príjmov som sa dozvedela, že strata z týchto obchodov je daňovo neuznaná. Daňovo uznané sú vraj iba straty poisťovní , zaisťovní a u daňovníkov , ktorí sú obchodníkmi s cennými papiermi s výnimkou zabezpečovacích derivátov, kde náklady na opčnú prémiu sú uznaným daňovým výdavkom. Keďže je to u mňa ešte neprebádaná oblasť, potrebujem bližšie vysvetliť, čo sú zabezpečovacie deriváty, ktoré sú daňovo uznané, aby som vedela zaradiť svoje menové obchody a teda či straty, ktoré mám z týchto obchodov pri vysporiadaní obchodu bez fyzickej dodávky sú daňovo uznané, alebo nie.
Prosím, ozvite sa niekto, ide mi o nie zanedbateľnú hodnotu.
Lila
24.11.05,11:11
Pre mňa je to novinka čo píšeš. Prečo daň. neuznané náklady? Kde si to vyčítala?
Lila
24.11.05,11:36
Zabezpečovacie sú také, ktoré sú vypodložené nejakou napr. "Zmluvou o dielo" a iné.
kalkulka
25.11.05,04:09
Ahoj Lila, to mi poslala naša daňová poradkyňa výňatok z príručky Praktický sprievodca daňami z Verlag Dashoferu. Tak sa pýtam, či niekto takéto praktické znalosti nemá a neviem, či to má naozaj oporu v zákone. Ale myslím si, že iba tak by niekto také niečo nenapísal.
kalkulka
25.11.05,04:12
Vieš, mňa akosi mýli to, že každý obchod s bankou je podložený nejakou zmluvou. Tak podľa toho, čo píšeš by všetky spadali pod zabezpečovacie.
bepo
25.11.05,06:56
Sú zabezpečovacie a špekulatívne obchody-pri zabezpečovacích dochádza k priamej výmene aktív lebo ho máš /rafinéria a ropa/ a pri špekulatívnom sa vysporiada v peniazoch / bežný investor a ropa/
Lila
25.11.05,09:27
Špekulatívne- firmy robiť nemusia, aby prežili.
Ale zabezpečovacie- sú zmluvy s Vašim odberateľom, ktorý Vám v určitý čas má podľa zmluvy uhradiť CM, ktorú si týmto zabezpečovacím FWD-om "zabezpečíte kurz", aby ste na tomto obchode neprerobili a prežili.

Týmto by som zrejme súhlasila, že firmy, ktoré nemajú vo svojej činnosti obchodovanie s devíz. hodnotami, tak špekulatívne obchody by mohli byť daň. neuznané.
Lila
25.11.05,12:09
Kalkulka, v tom výňatku sa píše niečo aj o bankách?
kalkulka
25.11.05,12:38
Píše sa tam iba presne to, čo som uviedla vo svojej otázke na začiatku. O bankách, tam priamo nie je nič písané. Snáď, iba v tej časti, kde sa spomínajú obchodníci s cennými papiermi a banky nimi sú. Ináč tieto informácie sú z novembrovej aktualizácie Praktického sprievodcu daňami. Zapracovali tam novelu ZDP.
Lila
28.11.05,06:34
Kalkulka, to čo si písala, je zatiaľ len návrh, dúfam, že bude pozmenený.
A ak nie, tak, by to platilo až od 1.1.2006, t.z. v daň. priznaní za rok 2005 sa to nijako neprejaví. Takéto deriváty budú daňovým nákladom roka 2005.
katka
07.12.05,16:49
Prosím Vás a ako účtujete forwardy?Používate účty 567 a 667?
kalkulka
08.12.05,04:02
Áno pri stratách alebo výnosoch z forwardov používam účty 567 a 667.
Lila
08.12.05,06:38
Ak sú menové FWD : fin.vysporiadanie 221x/373x Skk bank.účet
373x/221x CM bank.účet
zaúčtovanie zisku alebo straty 221x/667, 567/221x
/samozrejme toto platí len ak ide o FWD uzavreté aj splatné v tomto roku/

Ak si FWD mala otvorené k 31.12.2004, musela si ich oceniť kurzom NBS a v tomto roku zaúčtovať do deriv. výnosov len rozdiel výnosu alebo straty.
katka
08.12.05,07:31
Ďakujem za rýchle odpovede.
Ja to robím potom asi úplne zle !!!!!!!!!!!!
Ja účtujem FWD napr. z EUR na USD :
261xxx/ 221 EUR
221 USD / 261xxx
podľa dopadu :
261xxx/ 667
567 / 261xxx

A keď mám FWD z CM na SK, alebo opačne vôbec nepoužívam 567 a 667,lebo som myslela, že sa môžem držať § 24 zákona o účtovníctve a pri kúpe a predaji CM za slovenskú použijem kurz, za ktorý boli tieto hodnoty kúpené , alebo predané.
Keď mám deň obchodu aj deň valuty zhodný musím účtovať cez 373? Myslela som,že ten účet sa používa len konci roka, keď nebudem mať FWD vysporiadané.
FWD mám už od začiatku roka,ale mám v nich veľké medzery...
Lila
08.12.05,08:27
Keď máš deň uzatvorenia obchodu a deň valuty zhodný, nie je to derivát! Je to spotový obchod, ktorý účtuješ len cez 261. Ak predávaš CM, tak si musíš zaúčtovať aj tvoj finančný výnos alebo náklad na 668 alebo 568, ktorý si zistíš tak, že v PÚ si na aú 221 /CM/ zistíš, aký máš účtovný kurz a rozdiel je fin. výnos alebo fin. náklad.

A samozrejme, že pri spot. a FWD-ových obchodoch používaš dohodnuté kurzy, nie kurzy NBS!!!
Účtovanie na 667, 567 sa týka len FWD.