Rolexak
20.11.10,21:34
Toto sa mi začalo objavovať na obkladačkách v kuchyni. Nikdy som také tvory nevidel. Neviete niekto čo to je? Mám z toho strach.http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=67760&stc=1&d=1290288834

Je to veľké asi 3-4 mm.
vieraaaa
20.11.10,21:00
ondrejvla
20.11.10,21:06
Pozri sa dobre v linke, prípadne špajzi, či tam nemáš orechy a či ti z nich nelezú červy, prípadne nelietajú tam tieto mušky, pripadá mi to ako moľa z orechov. Ja som ich ničila túto jar, zabudla som košík s orechmi na vrchu linky a oni potvory sa vyliahli...
Rolexak
20.11.10,21:12
Potravinová mola to asi nie je , lebo to má stále takto roztiahnuté krídla a nedáva ich spolu. Orechy nemám. Tu prikladám ešte trochu menší obrázok. Ono sa to vôbec nesnaží utiecť a v pohode to zabijem. Len sa trochu pohne a preletí tak 10 cm. Vyzabíjam to / 3-5 kusov/ a za pol hodinu sú tam ďalšie.
Gabhus
21.11.10,05:05
No neviem, ja by som vyhádzala z linky všetko, vymyla niečím dezinfekčným a potraviny ako orechy, otvorenú múku, cukor a pod. by som držala v niečom čo sa dá zatvoriť. My sme mali problém s mravcami a toto sa osvedčilo. A ešte som rozvešala po kuchyni zväzky byliniek - oregano, mätu, skrátka čo bolo na záhrade. Je pravda, že bývame v dome a tak si cestu všelijaká háveď nájde - kým nebol kocúr, tak aj myši. Teraz máme pokoj. Ale takú potvoru som ešte veru nevidela. Holt, exotika.:rolleyes:
220870
21.11.10,06:05
Neviem čo to je ,ale nočné motýle sa maskujú tak ,že si sadnú na niečo s čím splývajú.Evidentne sa o to snaží aj tento hmyz.Zabíja sa vám to preto dobre ,že si chudáčisko myslí ,že je neviditeľný.
terezamaria
21.11.10,06:54
Až sú to potravinové mole, tak dostať také lepky, ktoré môžeš rozvešať a budeš vidieť, či sa mole prilepia. Veľkosť tej lepky je asi 4 x 15 cm, vôbec neškodia potravinám. A samozrejme treba popozerať v potravinách, či sa niekde " nerodia ", pretože Ti zamoria všetky.
misoft
21.11.10,13:09
magno
21.11.10,13:23
..........:eek: preco to chces zabit-ved je to rozkosne,mozno nejaky novy druh ;)
Rolexak
21.11.10,14:34
..........:eek: preco to chces zabit-ved je to rozkosne,mozno nejaky novy druh ;)
Ak máš záujem, zabalím a pošlem.
osky
21.11.10,17:32
mal si niekde vlhko-my sme to mali cca pred 1,5 rokom v spajzke a veru som z tadial vsetko poschovavala do kuchyne-najprv som samozrejme vyhodila vsetko podozrive......,spajzku som zrusila-mam tam len riad,ale ziadne potraviny.
vsetko mam v skrinkach v kuchyni a niet po tom ani stopy-chvalabohu.ale ked schovas do skrinky mokry pohar,alebo mas dlho nacate orechy mimo chladnicky,susene huby nie dobre utesbene,ovsenne vlocky,klicky alebo celozrnnu muku......to su potraviny ktore ked dlhsie neotvaras,su dobrou skrysou pre taketo potvory.
ak sa aj chytis tej rady ze vydezinfikujes a vyumyvas,daj si cas na to,aby sa ti vsetko dobre vysusilo,lebo vlhko je super "navnada".....;)
220870
21.11.10,17:47
..........:eek: preco to chces zabit-ved je to rozkosne,mozno nejaky novy druh ;)
nový druh asi by to mal začať rozmnožovať a posielať poštou
PotPalo
21.11.10,20:57
U nás sa to niekedy tiež vyskytne, ale len v kúpeľni nad vaňou. Sedí si to tam na obkladačkách. Akoby vyletovali z odtoku alebo čo.:confused: Potraviny v kúpeľni nemáme.;)

Ja som ich nazval "americké muchy", lebo mi pripomínajú nejakú americkú stíhačku...:D:D:D
misoft
21.11.10,21:03
Tak na americké stíhačky (a iné lietadlá) pozor, lebo by mohli spustiť kobercový nálet:
67780
:D:D:D
mamina h.
21.11.10,21:40
a kde byvate? v panelaku alebo v rd alebo ... ? ja som to videla na navsteve u znamych, co byvaju v panelaku, vraj to maju len v kuchyni, na stole mali velku misu s vlasskymi orechami z minuleho roka, vyhodili ju a dam ti vediet, ci sa to zlepsilo :)
magno
22.11.10,07:25
Ak máš záujem, zabalím a pošlem.


:D Vdaka-pokusim sa vypestovat si vlastny druh ;) tento sa mi nehodi k nabytku....
kabatik
22.11.10,09:57
My sme to tiež mali. Ako prišli, tak aj odišli. Myslel som, že prileteli z vonku, lebo toho času sme mali dieru v site na okne. Teda aspoň si myslím, že to boli oni. Nejak detailne som ich neskúmal. Bolo ich len pár. Vypadajú ako posiate diamantami.
robbco
22.11.10,10:28
My sme to mali v robote v kupelni, siroko daleko ziadne potraviny, len vykachlickovane a drevotriekovy parapet... asi to ma rado vlhko...neviem co s tym ale stratili sa po 3/4 roku a teraz neviem uz som preradeny inde tak tam nechodim...
ajkariky
25.11.10,19:57
najlepšia prevencia proti moliam v ryži, múke a podobné potraviny ktoré donesiem z obchodu je dať na pár sekúnd do mikrovlnky,všetky zárodky sú zničené... robím to tak aj zo zeminou na presádzanie izbových kvetín, žiadne mole ani iná háveď mi po dome nelieta.
heja3
26.11.10,06:55
Na 100% je to telmatoscopus albipunctatus.:) Nesmejte sa. Ja keď niekto nevie, aký je to hmyz rada hľadám na internete a podarilo sa. Po slovensky som ešte nenašla, ale treba si dať do vyhľadávača " drain fly " Takže "odtoková mucha". Rozmnožuje sa v odtokoch umývadiel, filtroch, sprchových guličkách. Nelietajú moc, nájdu sa práve blízko, alebo nad miestom svojho vývinu, takže sa to dá dosť ľahko identifikovať, kde sú. Rozmnožujú sa dosť rýchlo. Asi je najľahšie naliať do odtokov Savo alebo Domestos niekoľkokrát za týždeň alebo vybrať všetko zo sifónov a guličiek...a vydezinfikovať.
PotPalo
27.11.10,18:07
Takže s tým odtokom som mal v podstate pravdu...:):D
Halli
27.11.10,18:34
Na 100% je to telmatoscopus albipunctatus.:) Nesmejte sa. Ja keď niekto nevie, aký je to hmyz rada hľadám na internete a podarilo sa. Po slovensky som ešte nenašla, ale treba si dať do vyhľadávača " drain fly " Takže "odtoková mucha". Rozmnožuje sa v odtokoch umývadiel, filtroch, sprchových guličkách. Nelietajú moc, nájdu sa práve blízko, alebo nad miestom svojho vývinu, takže sa to dá dosť ľahko identifikovať, kde sú. Rozmnožujú sa dosť rýchlo. Asi je najľahšie naliať do odtokov Savo alebo Domestos niekoľkokrát za týždeň alebo vybrať všetko zo sifónov a guličiek...a vydezinfikovať.

no fujtajbl http://calphotos.berkeley.edu/imgs/512x768/1111_1111/2222/0434.jpeg
asi máš pravdu, to som u mňa ešte nevidela, sem tam do odtoku šupnem nejakú tú chemikáliu, tak teraz budem múdrejšia, ....čo ak? :D


Rolexak....tá tvoja je vychudnutejšia, ...málo si ju krmil :D
Rolexak
05.12.10,19:15
Na 100% je to telmatoscopus albipunctatus.:) Nesmejte sa. Ja keď niekto nevie, aký je to hmyz rada hľadám na internete a podarilo sa. Po slovensky som ešte nenašla, ale treba si dať do vyhľadávača " drain fly " Takže "odtoková mucha". Rozmnožuje sa v odtokoch umývadiel, filtroch, sprchových guličkách. Nelietajú moc, nájdu sa práve blízko, alebo nad miestom svojho vývinu, takže sa to dá dosť ľahko identifikovať, kde sú. Rozmnožujú sa dosť rýchlo. Asi je najľahšie naliať do odtokov Savo alebo Domestos niekoľkokrát za týždeň alebo vybrať všetko zo sifónov a guličiek...a vydezinfikovať.
Ďakujem.
Cez víkend som rozobral všetky sifóny vyčistil a vyumýval som so Savom.
Ešte raz Heja3. Díííík.
Rolexak
05.12.10,19:16
no fujtajbl http://calphotos.berkeley.edu/imgs/512x768/1111_1111/2222/0434.jpeg
asi máš pravdu, to som u mňa ešte nevidela, sem tam do odtoku šupnem nejakú tú chemikáliu, tak teraz budem múdrejšia, ....čo ak? :D


Rolexak....tá tvoja je vychudnutejšia, ...málo si ju krmil :D

Kríza neobíde nikoho.
heja3
09.12.10,06:05
Rada som pomohla. Veď o tom je Porada.:) Aj ja som teraz múdrejšia, lebo som doteraz o takomto nepočula, až keď si to ty odfotil...
osky
03.08.11,18:55
ahojte.mam doma potravinove mole-zapelesili sa u nas,kedze teraz uz viac nez rok pendlujeme z bytu do domu a opacne,tak doma sme len zriedka.vyhodila som uz skoro vsetko,boli poriadne namnozene.
chcem sa len opytat,kedysi davno,hadam aj pred rokom som kdesi citala o vanilkovych stromcekoch,ze odpudzuju,ale neviem to najst a nie som si ista ci to bolo o moliach ci o akom hmyze.
nespominate si niekto,na co sa to pouzivalo.normalne vonave stromceky,vanilkove,co sa davaju do auta.
ak niekto vie,napiste prosim.