Lubo44
20.11.10,21:38
Ahojte,
podnikateľ FO, si v júli kúpil os. automobil. Zaradil ho do obch. majetku a odpočítal si DPH na vstupe. V novembri sa rozhodol, že auto bude používať aj na súkromné účely v pomere 70% na podnikanie a 30% na súkromné jazdy.

Súkromnú spotrebu si musí teda podľa §9, ods. 2 zdaňovať. Potreboval by som vedieť, ako vypočíta ZD za zdaňovacie obdobie (kvartál). Podľa § 22, ods. 5 je základ dane náklad na službu, teda chápem to tak, že v tomto prípade by to bol odpis. Je to ale FO, čiže odpisy počíta len na konci roka. Takže neviem ako vypočítať sumu, ktorú má zdaniť vo 4. kvartáli 2010. Tie ďalšie by som už počítal ako (VC*0,3)/4 a z toho DPH - až do odpísania auta.

Ďakujem za vaše rady.
Stefan2005
21.11.10,19:00
podnikateľ FO, si v júli kúpil os. automobil. .... Podľa § 22, ods. 5 je základ dane náklad na službu, teda chápem to tak, že v tomto prípade by to bol odpis....

§22, odst. 5 má za bodkočiarkou pokračovanie:

"pri dodaní tovaru, ktorý je podľa osobitného predpisu 26) odpisovaným majetkom, je základom dane zostatková cena majetku zistená podľa osobitného predpisu. 30)"

... odkazy sú na §22 §25 zákona o dani z príjmov...
marjankaj
21.11.10,19:28
A §54 zákona o DPH?
Lubo44
21.11.10,19:31
§22, odst. 5 má za bodkočiarkou pokračovanie:

"pri dodaní tovaru, ktorý je podľa osobitného predpisu 26) odpisovaným majetkom, je základom dane zostatková cena majetku zistená podľa osobitného predpisu. 30)"

... odkazy sú na §22 §25 zákona o dani z príjmov...
Neviem, či sa rozumieme. Ja vychádzam z §9, ods. 2 kde sa hovorí, že použitie hmotného majetku vo vlastníctve platiteľa na iný účel ako podnikanie sa považuje za dodanie služby za protihodnotu.
Lubo44
21.11.10,19:46
A §54 zákona o DPH?
priznám sa, že som ten paragraf prečítal asi päťkrát ale nerozumiem tomu moc. skúšal som výpočet podľa prílohy 1 ale nevedel som to vypočítať. nevedel som čo dosadiť do vzorca namiesto písmena B. nemohli by ste mi s tým pomôcť? OC auta, z ktorej bol uplatnený odpočet bola 10899,16 Eur. Kúpené v júli 2010.
Ďakujem.
Stefan2005
21.11.10,21:12
Neviem, či sa rozumieme. Ja vychádzam z §9, ods. 2 kde sa hovorí, že použitie hmotného majetku vo vlastníctve platiteľa na iný účel ako podnikanie sa považuje za dodanie služby za protihodnotu.

... a ja


A §54 zákona o DPH?

podľa mňa §54 z titulu súkromného používania auta tu neprichádza do úvahy, lebo toto použitie sa považuje za dodanie... Iné by bolo, keby prechádzal na oslobodené plnenia, alebo koeficientované...

P.S. JU a FO sledujem iba zo záujmu - napadlo ma, či by nestálo zato podať DDP za III. Q a neodpočítať si DPH v plnej výške (teda tých 30% na súkromné použitie), a máš doživotne pokoj (nevykonáva sa v budúcnosti žiadna úprava).
Stefan2005
22.11.10,11:27
...nemohli by ste mi s tým pomôcť?....

nikto sa s konkrétnym postupom výpočtu nepridáva; nebude to tým že mnohí o tom ani nevedie ? Sice je pravda, že odpočet DPH pri OA neplatí dlho...
Adiks
22.11.10,12:36
... a ja



podľa mňa §54 z titulu súkromného používania auta tu neprichádza do úvahy, lebo toto použitie sa považuje za dodanie... Iné by bolo, keby prechádzal na oslobodené plnenia, alebo koeficientované...

P.S. JU a FO sledujem iba zo záujmu - napadlo ma, či by nestálo zato podať DDP za III. Q a neodpočítať si DPH v plnej výške (teda tých 30% na súkromné použitie), a máš doživotne pokoj (nevykonáva sa v budúcnosti žiadna úprava).
Konkrétne to umožňuje par.49 ods.5 zákona o DPH.
Adiks
22.11.10,12:39
A §54 zákona o DPH?
Treba si preštudovať zákon o DPH.
marjankaj
22.11.10,18:24
podľa mňa §54 z titulu súkromného používania auta tu neprichádza do úvahy, lebo toto použitie sa považuje za dodanie... Iné by bolo, keby prechádzal na oslobodené plnenia, alebo koeficientované...


Štefan máš pravdu. Aj ja som to zistil už včera, ale som sa sem už nedostal.:confused:
Prečítal som to dosť narýchlo. S takýmto prípadom som sa doteraz nestretol.
Asi by mal do základu dať(teda nie som o tom presvedčený, ale je to tak trochu naznačené) aj alikvotnú časť povinného zmluvného poistenia a havarijného poistenia, a tiež diaľničnú známku. O ďalších prevádzkových nákladoch ani nehovorím.
Podľa §22 a §9, ako aj sám uviedol.



§ 22 Základ dane pri dodaní tovaru a služby

(1) Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok, ktorý dodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby.

(2) Do základu dane podľa odseku 1 sa zahŕňajú aj

a) iné dane, clá a poplatky vzťahujúce sa na tovar alebo službu,
b) súvisiace náklady (výdavky), ako napríklad provízia, náklady na balenie, náklady na prepravu a náklady poistenia požadované dodávateľom od kupujúceho alebo zákazníka.

(5) Pri dodaní tovaru podľa § 8 ods. 3 je základom dane cena, za ktorú bol tovar nadobudnutý vrátane nákladov súvisiacich s nadobudnutím, a ak bol tovar vytvorený vlastnou činnosťou, základom dane sú náklady na vytvorenie tovaru vlastnou činnosťou; pri dodaní tovaru, ktorý je podľa osobitného predpisu 26) odpisovaným majetkom, je základom dane zostatková cena majetku zistená podľa osobitného predpisu. 30) Pri dodaní služby podľa § 9 ods. 2 a 3 sú základom dane náklady na službu.


§ 9 Dodanie služby

(2) Užívanie hmotného majetku, ktorý je vo vlastníctve platiteľa a pri ktorého kúpe alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, na osobnú spotrebu platiteľa alebo jeho zamestnancov alebo na ďalší iný účel ako na podnikanie platiteľa sa považuje za dodanie služby za protihodnotu.
Lubo44
22.11.10,19:01
Štefan máš pravdu. Aj ja som to zistil už včera, ale som sa už sem nedostal.:confused:
Prečítal som to dosť narýchlo. S takýmto prípadom som sa doteraz nestretol.
Asi by mal do základu dať(teda nie som o tom presvedčený, ale je to tak trochu naznačené) aj alikvotnú časť povinného zmluvného poistenia a havarijného poistenia, a tiež diaľničnú známku. O ďalších prevádzkových nákladoch ani nehovorím.
Podľa §22 a §9, ako aj sám uviedol.
Náklady na PHM už delil pomerom 70/30, diaľničnú známku nekupoval. Ale to poistenie sa mi nezdá. Tam si predsa DPH neodpočítaval. Ponížiť VOZD áno. Ale do základu pre výpočet DPH?:(
marjankaj
22.11.10,19:11
Náklady na PHM už delil pomerom 70/30, diaľničnú známku nekupoval. Ale to poistenie sa mi nezdá. Tam si predsa DPH neodpočítaval. Ponížiť VOZD áno. Ale do základu pre výpočet DPH?:(

Ani mne sa to nezdá, preto som to dal na diskusiu. Ale možné to je.:confused:
betka
23.11.10,18:40
Ahojte,
podnikateľ FO, si v júli kúpil os. automobil. Zaradil ho do obch. majetku a odpočítal si DPH na vstupe. V novembri sa rozhodol, že auto bude používať aj na súkromné účely v pomere 70% na podnikanie a 30% na súkromné jazdy.
ne
Súkromnú spotrebu si musí teda podľa §9, ods. 2 zdaňovať. Potreboval by som vedieť, ako vypočíta ZD za zdaňovacie obdobie (kvartál). Podľa § 22, ods. 5 je základ dane náklad na službu, teda chápem to tak, že v tomto prípade by to bol odpis. Je to ale FO, čiže odpisy počíta len na konci roka. Takže neviem ako vypočítať sumu, ktorú má zdaniť vo 4. kvartáli 2010. Tie ďalšie by som už počítal ako (VC*0,3)/4 a z toho DPH - až do odpísania auta.

Ďakujem za vaše rady.

2 spôsoby:
1. spôsob:
OC: auta: 10899,16 €. Je to pre mňa cena bez DPH. Teda z toho si vypočítam DPH, kt. je 2070,84 €.
Ak mám podiel, kt. musím preukázať, súkromné 70%, podnikanie =30%..., na podnikanie sa mi vzťahuje DPH 621,25 a na súkromné sa mi vzťahuje: 1449,59 €.

Postup v zmysle 49/5 z o DPH:
Vypočítame rovno pokutu v zmysle 511, tá je v tomto prípade podstatná, keďže je po 3.q.
Ak podáš DDP:, a to činí: (par. 35-trojnásobok ZUS-ky, kt. aj tak nebude 3%, ale bude 10%)=144,96€,
- úroky=35/b=4-nás- ZUS-ky, čo je v našom prípade 15%, čítam ďalej zákon, ku dňu 23.11.2010 som v omeškaní 29 dní= 17,27 €.

A "odvediem" DPH vo výške 1449,59€.

Suma sumárum k 23.11.2010: sankcie+úroky: 162,23 €. DPH DDP 3/2010: 1449,59. €.

Jednoduchý spôsob.

2. spôsob, veľmi náročný, a pracný..

Odpočítam DPH v plnej výške. A potom v každom ZO postupujem v zmysle 9/2, pričom si určím ZD 22/5 ako náklad na službu.

OC auta je 10899,16, odpis ročný= 2724,79 € z toho DPH 517,71 €.
Súkromné použitie: (517,71x0,7/4)=90,60 €.
Každý q. potom bude pre mňa dodanie služby vo výške 90,60€.

Dúfam, že sa nemýlim, a mám správne výpočty. Opravte ma prosím Vás, ak mám chyby.
betka
23.11.10,19:21
Nepovažujem za vylúčené i použitie par. 54.

Ak by som nadobudla OA v 3 q. A viem, že ho budem používať iba na podnikanie, odpočítam DPH v plnom rozsahu.

V 11/2010. Si poviem ups. Idem predsa používať aj na súkromné účely. Použila som na súkromné účely a to práve teraz, teraz v 11/2010.

Postup: 54/3/a. JA ho práve teraz použijem na dodávky bez možnosti na odpočítanie. A to sú môje súkromné jazdy....
Je to zmena účelu použitia. Podľa mňa je. A obdobím je par. 54/4. Postupujem podľa prílohy č. 1, kde 12/2010, kde vypočítam dodatočne neodpočítanú daň.

......pokiaľ som v 3.q. nepoužila na súkromnú potrebu...
Stefan2005
23.11.10,19:46
... Opravte ma prosím Vás, ak mám chyby.

Opravím Jani, opravím. V zadaní je 70% na podnikanie a 30% na súkromné účely :).

K tomu §54 - opakujem sa, ale si myslím, že ho v danom prípade nemožno uplatniť - buď sa jedná o dodanie za protihodnotu, alebo (ak sa kráti DPH hneď pri kúpe) netreba už nič robiť.

K tým odpisom - prečo štvrťročne (mesačne) ? Nestačí to zdaniť v poslednom kvartáli, keď účtujem o odpisoch (podľa nových postupov účtovania sa môžu účtovné zhodovať s daňovými). Predstavme si situáciu - rok 2011 - zdaním 1/4 plánovaných odpisov 3x (alebo 9x 1/12) - a v mesiaci november 2011 ho vyradím z obchodného majetku - prevodom na fyzickú osobu. Mal by som odviesť DPH zo zostatkovej ceny (daňovej) - ale tá je na úrovni stavu k 31.12.2010 - budem spätne dorovnávať odvedenú DPH ?
Lubo44
23.11.10,19:59
Tak vidím, že sa asi nezhodneme na ničom konkrétnom. Okrem toho, že najjednoduchšie bude asi podať dodatočné DP za 3. kvartál. Mal tam nadmerný odpočet, ktorý si teraz zníži, takže pokuta by nemala hroziť.

Vďaka všetkým za diskusiu.
Stefan2005
23.11.10,20:06
Tak vidím, že sa asi nezhodneme na ničom konkrétnom....Vďaka všetkým za diskusiu.

Už si to vzdal ? Práve sa začala rozbiehať diskusia...
Betka pomenovala dva spôsoby - jednoduchý (ten bude dokonca ako si uviedol bez sankcie), alebo ten náročnejší - vysledovať náklady.

K tým nákladom - si myslím, že náklady, kde nebolo odpočítané DPH (napr. poistenie), by nemali vstupovať do základu dane - ale môžem sa mýliť...
Lubo44
23.11.10,20:57
Už si to vzdal ? Práve sa začala rozbiehať diskusia...
Betka pomenovala dva spôsoby - jednoduchý (ten bude dokonca ako si uviedol bez sankcie), alebo ten náročnejší - vysledovať náklady.

K tým nákladom - si myslím, že náklady, kde nebolo odpočítané DPH (napr. poistenie), by nemali vstupovať do základu dane - ale môžem sa mýliť...
Nevzdal, len nechcem urobiť niečo čo nebude v poriadku.

Najradšej by som navrhol ten druhý spôsob. Teda zdaňovať osobnú spotrebu postupne. Je to najmenej bolestivé čo sa týka daňovej povinnosti.

K tým nákladom na službu, podľa mňa by to mali byť len odpisy. Na jednom školení to tak bolo aj vysvetlené ale jednalo sa o budovu nie o auto.

A ešte ten §54. Stále ho neviem pochopiť. Už som ho prečítal asi dvadsať krát. Súhlasím s tým, že ide o zmenu účelu použitia aj keď nie úplne, lebo stále sa bude auto využívať aj na podnikanie. Nechápem tomu 5 ročnému obdobiu. Znamená to, že ak počas tých piatich rokov dôjde k zmene účelu použitia musí sa daň vysporiadať alebo to znamená, že sa bude vysporiadavať postupne počas piatich rokov. Neviete mi odpovedať na toto?
marjankaj
23.11.10,21:31
Opravím Jani, opravím. V zadaní je 70% na podnikanie a 30% na súkromné účely :).

K tomu §54 - opakujem sa, ale si myslím, že ho v danom prípade nemožno uplatniť - buď sa jedná o dodanie za protihodnotu, alebo (ak sa kráti DPH hneď pri kúpe) netreba už nič robiť.

K tým odpisom - prečo štvrťročne (mesačne) ? Nestačí to zdaniť v poslednom kvartáli, keď účtujem o odpisoch (podľa nových postupov účtovania sa môžu účtovné zhodovať s daňovými). Predstavme si situáciu - rok 2011 - zdaním 1/4 plánovaných odpisov 3x (alebo 9x 1/12) - a v mesiaci november 2011 ho vyradím z obchodného majetku - prevodom na fyzickú osobu. Mal by som odviesť DPH zo zostatkovej ceny (daňovej) - ale tá je na úrovni stavu k 31.12.2010 - budem spätne dorovnávať odvedenú DPH ?

Štefan, ja si myslím, že s tými odpismi by sa rátalo iba ak by to auto ďalej predal (§22 ods.5).

pri dodaní tovaru, ktorý je podľa osobitného predpisu 26) odpisovaným majetkom, je základom dane zostatková cena majetku zistená podľa osobitného predpisu. 30)

Tu by malo ísť o dodanie služby(ten istý §22 ods.5)

Pri dodaní služby podľa § 9 ods. 2 a 3 sú základom dane náklady na službu.
A do tejto služby by sa mali zarátať všetky náklady aj oslobodené od DPH.
marjankaj
23.11.10,21:59
Náklady na PHM už delil pomerom 70/30, diaľničnú známku nekupoval. Ale to poistenie sa mi nezdá. Tam si predsa DPH neodpočítaval. Ponížiť VOZD áno. Ale do základu pre výpočet DPH?:(

Ak by si to auto prenajímal, tak budeš fakturovať nájomné s DPH a poistné bez DPH? Je to také trochu pritiahnuté za vlasy, ale niečo to má do seba.
Stefan2005
24.11.10,06:55
Ako vidím, diskusia nezaškodí, sú na veci rozdielne názory :)


....A do tejto služby by sa mali zarátať všetky náklady aj oslobodené od DPH.

no tu sa prikláňam k názoru, ktorý prezentoval Lubo zo školenia - že iba odpisy považovať za náklady. Prečo ? Z jednoduchého dôvodu - lebo mal by som odviesť iba toľko DPH, čo som neokrátil hneď pri zaradení.

Príklad ZD = 4.000, DPH = 4x190=760; 30% zo 760 = 228.

Teda ak hneď na začiatku deklarujem osobné použitie vo výške 30% a odpočítam si pri nadobudnutí namiesto 760 DPH o 228 menej, teda iba 532, potom podľa §49, odst. 5 "nepovažuje sa použitie tohto hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie v tomto rozsahu za dodanie tovaru za protihodnotu" a teda nemám v budúcnosti s tým žiadne povinnosti.

Ak by som si neodrátal DPH, tak potom mám povinnosti - v cene nákladov, resp. zo zostatkovej ceny.

Ak by sme mali vychádzať z predpokladu, že ŠR by mal dostať z DPH rovnako bez ohľadu na to, či sa DPH krátilo hneď pri nadobudnutí, ale postupne vo výške nákladov, tak tento prepoklad je naplnený iba pri uvažovaní nákladov vo výške odpisov ! To je, ak by sme za náklady považovali nielen odpisy, ale i poistenie, opravy, mytie auta, STK, EK, .... a všetky ostatné plnenia, odviedlo sa x-krát viac DPH ako v prípade jeho krátenia pri nadobudnutí...

Okrem toho vyvstáva otázka - dokedy považovať používanie auta na súkromné účely za dodanie - po celú dobu jeho zaradenia v majetku, alebo len do doby, kým sa neodpíše ? Lebo ak povedzme bude v majetku 8 rokov... Z uvedeného mi preto logicky vychádza ako náklad iba odpisy - tým dosiahnem to, že sa postupne odvedie toľko DPH, koľko sa nekrátilo pri nadobudnutí ! Ak by to nebola pravda, tak sa rádovo odvedie DPH v násobných výškach...
Lubo44
21.12.10,14:00
Takže, ako napísal Stefan2005, názory sú rôzne. Napísal som teda dopyt na DRSR aj do jedného odborného periodika. Zatiaľ mám odpoveď len z DRSR. Tu je:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V prípade, ak platiteľ dane kúpil osobné vozidlo na účely svojho podnikania ako platiteľ, pri ktorom si odpočítal daň v plnom rozsahu a následne uvedené vozidlo začne používať aj na súkromné účely, je povinný postupovať podľa § 9 ods. 2 zákona o DPH, podľa ktorého sa užívanie hmotného majetku, ktorý je vo vlastníctve platiteľa a pri ktorého kúpe bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, na osobnú spotrebu platiteľa, považuje za dodanie služby za protihodnotu, t.j. je predmetom dane. Základ dane sa v tomto prípade určí podľa § 22 ods. 5 zákona o DPH, podľa ktorého základom dane pri dodaní služby podľa § 9 ods. 2 sú náklady na službu, pričom zákon o DPH neustanovuje spôsob výpočtu nákladov vynaložených na službu. Platiteľ dane pri stanovení nákladov, ktoré boli vynaložené pri dodaní služby na iný účel ako na podnikanie, musí vychádzať zo všetkých skutočností a podkladov, ktoré majú vplyv na správne stanovenie nákladov na službu. Platiteľ dane podľa uvedených ustanovení postupuje za každé zdaňovacie obdobie (mesiac alebo štvrťrok, v závislosti od zdaňovacieho obdobia platiteľa dane), v ktorom použije uvedený hmotný majetok na iný účel ako na podnikanie.
V uvedenom prípade sa nepostupuje podľa § 54 zákona o DPH, pretože nedochádza k zmene účelu použitia investičného majetku podľa § 54 ods. 3 zákona o DPH.

Ing. Iveta Debnárová, Odbor služieb pre verejnosť, DR SR B.Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň,
chcel by som sa opýtať na konkrétny príklad. FO podnikateľ obstaral v júli 2010 osobné vozidlo a zaradil ho do obchodného majetku. Uplatnil si DPH na vstupe v plnej výške. Po troch mesiacoch používania sa rozhodol, že auto bude používať aj na súkromné účely a to v pomere 70% podnikanie, 30% súkromné účely. Moja otázka znie, či má podnikateľ v tomto prípade postupovať podľa §9, ods. 2 a vyčísliť daňovú povinnosť na výstupe každé zdaňovacie obdobie podľa §22, ods. 5 alebo sa jedná o prípad, ktorý pojednáva §54, ods. 3, pism. a) - zmena účelu použitia.

Ak sa jedná o §9, ods. 2, musí v roku 2010 v poslednom zdaňovacom období (4. kvartál) uplatniť daň na výstupe zo ZD rovnajúcemu sa ročnému odpisu a potom v ďalších rokoch v každom kvartáli uplatňovať 1/4 odpisu ako ZD až do doby kým daňová zostatková cena majetku pre účely odpisovania bude 0?

Alebo ak ide o postup podľa §54, ako vypočíta daň, ktorú treba uplatniť na výstupe. Hlavne by ma zaujímalo v ktorom zdaňovacom období tak má urobiť a čo dosadiť do vzorca podľa prílohy č.1 za písmeno B.

Ďakujem pekne za odpoveď.