kalkulka
24.11.05,10:09
Ahojte poraďáci. Kto mi poradí v účtovaní menových obchodov - swapy a forwardy? Máme uzatvorenú zmluvu s komerčnou bankou o termínových menových obchodoch. V priebehu roka, vzhľadom k tomu, že kurz EUR sa vyvýjal v neprospech menových obchodov, sme tieto dohodnuté obchody nerealizovali a tak, nám banka vždy na začiatku mesiaca nasledujúceho po ukončení mesiaca, v ktorom bol termín na zrealizovanie obchodu, daný obchod vysporiadala a poslala nám konfirmáciu o uzatrovenom obchode - spotovú menovú konverziu bez fyzickej dodávky - zatvorenie pozície a zinkasovala si z nášho účtu rozdiel z nevysporiadaného obchodu. Potrebujem poradiť, akým kurzom by ste účtovali prevod z devízového účtu na účet v slovenských korunách ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu a kontácie. Takisto, ako by ste naúčtovali vysporiadanie obchodu, ktoré si banka vyinkasovala z nášho účtu. Budem vďačná za každý Váš príspevok.
Lila
24.11.05,10:55
Každý menový obchod :spot, alebo FWD /swapp je zlúčenie spotu s FWD-om/, zaúčtujete kurzom, za aký CM kupujete alebo predávate. T.j. ten kurz, aký máte uvedený na konfirmáciách od banky, respektíve od obchodníka, ktorý môže takéto obhody realizovať.
Ak predávate CM , rozdiel medzi Vaším účtovným kurzom v akom si vediete Váš devízový účet a medzi predajným kurzom je Váš výnos alebo náklad .

Z Vášho príspevku mi vyplýva, že splatný FWD ste nezrealizovali /lebo ste nemali na dev. účte CM, Vy ste si CM nekúpili, lebo bol pre Vás zlý kurz, a preto Vám banka stiahla z Vášho Skk účtu slov. koruny, ktoré "premenila napr. na EUR-á" čím túto fin. transakciu vypodložila novou konfirmáciou na spotový obchod. Alebo sa mýlim ???????
kalkulka
25.11.05,04:48
Bolo to presne tak, ako píšeš. Vysporiadanie obchodu som potom účtovala rovno 567/221. A či toto vysporiadanie obchodu je daňovo uznané, keď sme čiastočne prakticky porušili zmluvu a v určitom časovom intervale sme obchody nerealizovali v banke, kde sme mali uzatvorenú zmluvu, ale v inej banke cez spoty, aby sme znížili straty, tak o to mi ide aj v časti o dani z príjmov.
Lila
25.11.05,09:14
Len podotknem, že ste spravili veľmi nevýhodný obchod. T.z.ak ste mali splatný FWD v banke na nejakú CM, je vždy lepšie osloviť iného nezávislého obchodníka, ktorý by Vám dal podstatne lepší spotový kurz ako hociktorá iná banka a tým ste mohli splatný FWD zrealizovať . Aspoň trochu ste si mohli eliminovať FWD-ový náklad.
Lila
25.11.05,09:15
A pozor, spotové obchody nepatria na aú 567 !
kalkulka
25.11.05,11:32
A kam teda patria?
Lila
25.11.05,11:49
568, spotové operácie nie sú deriváty
kalkulka
25.11.05,12:13
S touto tvojou odpoveďou súhlasím. Ale pravdupovediac už som z tých kadejakých rôznorodých účtovných, daňových a kadejakých iných riešení problémov niekedy tak zmagorená, že potrebujem usmerniť, aby som fakt automaticky bez rozmýšľania niečo nezvorala. Dík za posunutie správnym smerom. Zatiaľ prajem príjemný víkend.
Lila
25.11.05,12:53
Aj ja Tebe.