wladiq
21.11.10,08:55
Zdravim mam pocitac s 512MB RAM a 60 GB hdd (velmi malo aj na hry a na vsetko ine) chcel by som si kupit externy hdd (interny nechcem lebo ked sa pokazi pc tak uz nekupujem novy)je to hlavne na fotky,hudbu atd. tak viete mi poradit dajaky?A este pocul som ze sa na niektorych hdd znizila prenosova rychlost a je 30MB/s je to pravda?
mecky
21.11.10,09:08
pri externom usb disku to ovela rychlejsie nejde ani na novom pc

u teba predpokladam aj slabsi procesor tak to bude este menej
inak pochybujem ze ten 60GB disk je bohvieako rychli :)
kacmed
22.11.10,19:20
kamarat ma tento:


Ext. HDD WD MyBook3 Essential 500GB, USB, 3.5"


a je s nim nadmieru spokojny, rychlost je tam klasika USB2 48MB/s
KoxXxo
22.11.10,20:05
Ak sa pokazí PC, interný HDD sa dá preložiť do nového.
aiosys
23.11.10,01:37
Prenosova rychlost zavisi aj od obsahu ktory davate na externy HDD alebo USB kluc... Je nieco ine kopirovat 2000 fotiek ktore maju cca 2000MB a nieco ine film ktory, ma rovnaku velkost no je to len jeden subor [to je len priklad]. USB2 [pouziva sa od roku 2001] ma maximalnu prenosovu rychlost okolo 55 - 57 MB/s, osobne sa mi to podarilo asi iba na dvoch zariadeniach inak priemer je okolo tych 30 - 40MB/s... takze tu by som osobne nemal strach z rychlosti...

Co sa tyka modelu tak hocijaky Western Digital to nepokazi [velmi spolahlive a tiche disky] ale aj HITACHI sa teraz celkom vytiahli [osodne mam A-DATA :D, ale to hlavne kvoli designu]. Ide aj o to ci idete zvolit 2.5'' [to su tie bez adapteru do elektriny - napajenie je cez USBcka] alebo 3.5'' disk [to su tie vacsie - castokrat aj vykonnejsie ale maju obmedzenie ze potrebuju zasuvku]... 2.5" maju vacsinou 5400 otacok/s a 3.5" maju 7200 ot/s a to znamena uz spominany vyssi vykon ale ako uzivatel si to skoro ani nevsimnete a cez USB asi vobec, ide o to ze ten disk vie rychlejsie pracovat so subormi co uz ma na sebe zapisane...

A este jedna vec - nebojte sa kupit externy HDD ktory uz je USB3 ready - ma zarucenu spatnu kompatibiltu s USB2...

Navyse - externy HDD je vlastne intreny HDD zabudovany v budke aby sa mohol prenasat a nedochadzalo ku kontaktu s plosakmi na spodku disku, to je cele... takze mozte skusit aj alternativu - kupit SATA2 disk a napchat ho do externeho boxu, existuju vsetky mozne druhy a velkosti a farby a este neviem co... kupite to vsade a skusenejsi predavac Vam poradi...
wladiq
23.11.10,05:19
KoxXxo ano da sa prelozit do ineho ale ked sa mi pokazi pc tak uz asi iny nekupim

a aky je rozdiel medzi usb2 a usb3?
Nandrolon
23.11.10,05:26
O rýchlostiach sa tu nebudem vyjadrovať nado mnou to už pekne rozpísal...
Ja to mám momentálne tak, že má externý hliníkový box s napájaním a do toho môžem za 1-2 min. vymeniť hocijaký interný HDD 3,5 palcový SATA aj ATA /iný konektor/.
Riešil som to takto najmä kvôli cene, vymeniteľnosti a možnosti aj "zálohovať" ostatné HDD, kde už odišiel PC do večných lovíšť...

Momentálne sú už ale veľké kapacity, tak by som išiel do nejakého externého HDD 1,5 TB a nie box na interné HDD...
mecky
23.11.10,08:23
a aky je rozdiel medzi usb2 a usb3?

rychlostne obrovsky, ale musia byt v pc USB3 porty
nenapisali ste typ zakladnej dosky ale pri starsom pc mam obavu ci nemate este USB1.1 porty kde tie rychlosti budu zalostne
Stevo5
23.11.10,08:46
"rychlostne obrovsky, ale musia byt v pc USB3 porty"
Nemusia byť, USB3 disky sa dajú kúpiť aj s USB3 kartou / radičom. Väčšiniu sa ale pripája na PCIE x 1 slot (ten krátky), teda je vhodný len pre dosky ktoré ho majú.
Flinstone
23.11.10,08:54
až ide len o rýchlosť, dostať aj externé disky s rozhraním eSATA, do pc eSATA radič a fachčíme rýchlosťou interného disku
aiosys
23.11.10,09:43
až ide len o rýchlosť, dostať aj externé disky s rozhraním eSATA, do pc eSATA radič a fachčíme rýchlosťou interného disku

S eSata by som bol opatrnejsi a asi by som potom siahol na hybrida co ma aj eSATA a aj USB... problem je ze aj v dnesnej dobe vacsina dosiek stale nema eSata a ludia ani toto rozhranie nepoznaju [myslia si ten port s HDMI :D - vzdy im to ale bysvetlim] a je to podla mna pre bezneho cloveka zavadzajuce + ak dokupime radic napr. do pciex, je to len dalsia investicia... rozdiel medzi ubs2 a usb3? tu je... navyse ma eSata niekedy problem s XPckami... ale to bude mat aj USB3 [zatial som robil kompy s USB3 len s WIN7]...

rychlosti tu - usb1 a usb 1.1 nejdem uvadzat kedze su to uz smiesne rychlosti na dnesnu dobu...
USB2 - okolo tych 57MB
USB3 - uvadzaju 527MB!!!!!!!!! [realne to vidim na ma 200 - 250 kedze 5400 otackovy disk ma rychlost zapisu okolo 260MB/s - ale este som nemal tu cest tak tu nejdem zavadzat] - navyse uplne odrovnal sata2 [realne okolo 300MB/s] - tym padom aj eSata... Sata3 konektor ma prenosku okolo 600MB ale ako som uz vyssie spominal disk to proste nezvladze zapisovat... teda ak nemate SSD disky... alebo 10 000 otackove disky... Standartny disk co kupite [interny sata2 alebo IDE/PATA] ma 7200 otacok/s ale newem teraz aky zapis - zistim dopnim... :D

ty si myslim ze stoji za zvazenie... ale treba na to aj prasule - predsa je to o trosku drahsie...
rickman
23.11.10,09:50
Kup prvy ktory sa ti bude pacit velkostou, designom aj cenou.
Flinstone
23.11.10,10:04
S eSata by som bol opatrnejsi a asi by som potom siahol na hybrida co ma aj eSATA a aj USB...
externé disky či už eSATA, alebo LAN majú vždy aj USB rozhranie
Stevo5
23.11.10,14:53
aiosys
cit.: ".. navyse ma eSata niekedy problem s XPckami... ale to bude mat aj USB3 [zatial som robil kompy s USB3 len s WIN7]..."

Ja som robil externý USB3 k WinXP ešte v r. 2009, doteraz ide bez problémov.
aiosys
23.11.10,14:58
aiosys
".. navyse ma eSata niekedy problem s XPckami... ale to bude mat aj USB3 [zatial som robil kompy s USB3 len s WIN7]..."
Ja som robil externý USB3 k WinXP ešte v r. 2009, doteraz ide bez problémov.

Ako som mozno uz nacrtol - ja uz som XPcka pochoval [nedavam ich pokial nemusim]... Takze je urcite dobre ze s tym nie je problem...
salvosko
25.11.10,14:39
rychlosti tu - usb1 a usb 1.1 nejdem uvadzat kedze su to uz smiesne rychlosti na dnesnu dobu...
USB2 - okolo tych 57MB
USB3 - uvadzaju 527MB!!!!!!!!! [realne to vidim na ma 200 - 250 kedze 5400 otackovy disk ma rychlost zapisu okolo 260MB/s - ale este som nemal tu cest tak tu nejdem zavadzat] - navyse uplne odrovnal sata2 [realne okolo 300MB/s] - tym padom aj eSata... Sata3 konektor ma prenosku okolo 600MB ale ako som uz vyssie spominal disk to proste nezvladze zapisovat... teda ak nemate SSD disky... alebo 10 000 otackove disky... Standartny disk co kupite [interny sata2 alebo IDE/PATA] ma 7200 otacok/s ale newem teraz aky zapis - zistim dopnim... :D
Trosku chaos s rychlostami: MB = megabajt aby bolo jasne.
USB2 ma teoreticke maximum 60MB, tych 57MB sa da dosiahnut.
USB3 ma teoreticke maximum 600MB - desatnasobok USB2.
SATA2 (3gbit) ti da pri nekodovanom prenose teoreticke maximum 300MB.
SATA3 ma teoreticke maximum 600MB.
Dnesny disk ti da tak 70MB - 30MB podla toho kde je hlavicka a len velmi rychle disky davaju viac ... taky Velociraptor 10.000 da prenos 145MB - 45MB. Ale to je uz brutalny disk.
A to su 3,5" disky, pre externy sa casto pouzivaju 2,5" ktore su este pomalsie, asi nechces nosit 2kg krabicu so zdrojom s 3,5" diskom.
Takze podla mna USB2 ti uplne staci na bezne veci a bezny disk.
Ak chces super speed tak potom rychly a drahy disk do USB3 alebo eSATA.
Ja mam 2,5" 5400 otackovy disk v USB2 a ide mi to tak 30MB co je celkom OK.
mecky
25.11.10,14:48
Dnesny disk ti da tak 70MB - 30MB podla toho kde je hlavicka a len velmi rychle disky davaju viac ... taky Velociraptor 10.000 da prenos 145MB - 45MB. Ale to je uz brutalny disk.
toto platilo tak 2 roky dozadu, moj obycajny samsung f3 ma priemer 120MB :)
Agostino
25.11.10,15:05
Asi pred vyše rokom som si kúpil nový PC z jedným HDD WD 640 s kapacitou 640Gb. Začal som si na ňom archivovať rôzne videá, fotografie, hudbu, filmy a programy. po určitej dobe som zistil, že mi s kapacitou nestačí tak som si kúpil druhý HDD s kapacitou 1000Gb. Ten mi slúžil na archiváciu mojich multimedii a dokumentov, samozrejme že bez operačného systému. Pred nedávnom som si kúpil externý HDD WD My Book s kapacitou 1,5T, s ktorým som veľmi spokojný. Na ňom si archivujem veci, ktoré príliš často nepoužívam.
Podľa môjho názoru mi som ti radil kúpiť skôr interný HDD značky WD s kapacitou 1,5T, ktorý si v budúcnosti môžeš prehodiť do nového PC. Z praktickej stránky sa ti oveľa viac hodí. Neviem či by ťa nestále bavilo odpájať a zapájať káble od externého HDD ku svojmu kompu.
aiosys
25.11.10,17:58
Trosku chaos s rychlostami: MB = megabajt aby bolo jasne.
USB2 ma teoreticke maximum 60MB, tych 57MB sa da dosiahnut.
USB3 ma teoreticke maximum 600MB - desatnasobok USB2.
SATA2 (3gbit) ti da pri nekodovanom prenose teoreticke maximum 300MB.
SATA3 ma teoreticke maximum 600MB.
Dnesny disk ti da tak 70MB - 30MB podla toho kde je hlavicka a len velmi rychle disky davaju viac ... taky Velociraptor 10.000 da prenos 145MB - 45MB. Ale to je uz brutalny disk.
A to su 3,5" disky, pre externy sa casto pouzivaju 2,5" ktore su este pomalsie, asi nechces nosit 2kg krabicu so zdrojom s 3,5" diskom.
Takze podla mna USB2 ti uplne staci na bezne veci a bezny disk.
Ak chces super speed tak potom rychly a drahy disk do USB3 alebo eSATA.
Ja mam 2,5" 5400 otackovy disk v USB2 a ide mi to tak 30MB co je celkom OK.

S tymto podla mna nemas pravdu... daj si dva sata disky na dosku a skus z jedneho kopirovat full hd film na druhy - mne 7200 otackovy disk WD Caviar este k tomu shit Green edition ma rychlost 180 - 230MB/s... 90 - 110MB dosiahnem pri kopirovani 1.4GB filmu ked dam copy / paste na tomistom disku a v tom istom foldry vo WIN 7 64bit... Bud mas nieco s radicmi alebo s diskom... teraz som to pozeral, lebo mi to fakt neslo do hlavy... ked kopirujem fullhd 20GB film - copy / paste na jednom disku - prenoska je okolo 50 - 70 MB - kolise to lebo je to riadne prasa a bezi system a antivirus a kopa hovadin... ale mimo systemu z disku vytlacis viac... staci si pustit acronis true image... a tvoje teoreticke rychlosti su skoro podobne s mojimi :D 10Mb hore dole - aj ked moje su skor asi prakticke...
kanvor
30.11.10,20:49
1, urcite nie od "kamarata" pouzity
2, zalohovanie velkych suborov-filmy=vyssie kapacity (1-1,5TB) a otacky 7500
a viac.
3, USB 3 na starej sunke nepojde
4, obcasne zalohovanie - 3,5" so zdrojom
5, ON LINE zalohovanie - 2,5" napajany z USB (spotreba), kupit najlepsi pomer
cena/MB
6, pozeranie filmov z disku - nieco tiche (dB)