lucinkaa
21.11.10,10:16
Chcela by som Vás poprosiť o radu:

písala som do Allianz, že ruším havarijnú poistku ku dňu 8.11.2010. Na to mi prišla odpoveď z Allianz, že moje zrušenie neakceptujú. Budú ho akceptovať iba vtedy, pokiaľ sa auto na niekoho prepísalo a pod.. Ako je to možné? Však havarijné poistenie nie je povinné. Je na mne či ho chcem alebo nie. Ako mám teraz postupovať?

Ďakujem

Lucia
Zoltán Kovács
21.11.10,09:18
Treba sa pozrieť do zmluvy, že aká je výpovedná lehota poistky (spravidla 1/2 roka). Možno preto ti neakceptovali tvoj termín ukončenia, lebo nebolo v rámci výpovednej lehoty, a v tom prípade jediné riešenie je prepis auta.
Lianka
21.11.10,10:56
Vypoved musi byt podla Obcianskeho zakonnika podana najneskor 6 tyzdnom pred pred vyrocnym dnom. Musi sa to vyvolat "vypoved", ziadna ziadost, ani nic ine. Vypoved je jednpstranny pravny akt, ak bola podana v termine, musi ju poistovna akceptovat.

Poistku je mozne zrusit do 2 mesiacov od jej uzatvorenia odstupenim od zmluvy, ale to asi nebude tento pripad (zrejme Vasa poistka uz trva dlhsie).
Lumila
21.11.10,11:33
Napísala si výpoveď 6 týždňov pred výročným dňom? Ak áno, v tom prípade poisťovňa Ťa zavádza. Ja som toho roku písala výpoveď do Kooperatívy a odpoveď bola, že ju akceptujú.
Katy a R
21.11.10,11:47
Napísala si výpoveď 6 týždňov pred výročným dňom? Ak áno, v tom prípade poisťovňa Ťa zavádza. Ja som toho roku písala výpoveď do Kooperatívy a odpoveď bola, že ju akceptujú.

... nielen napísať :D;) .. doručené do poisťovne musí byť včas!!! (šesť týždňov pred výročím)
misoft
21.11.10,13:19
Je potrebné podrobne preštudovať podmienky poistnej zmluvy.

Možnosti výpovede poistnej zmluvy havarijného poistenia, resp. zrušenia, zániku havarijného poistenia stanovujú príslušné poistné podmienky a zmluvné dojednania uzatvoreného havarijného poistenia.
Ale v zásade: havarijné poistenie je možné vypovedať kedykoľvek (je však potrebné držať sa podmienok zmluvy, týkajúce sa zrušenia zmluvy).

Aby ste pochopili: havarijná poistka motorového vozidla nie je povinná, nie je potrebné ju viazať na predaj, zrušenie, prepis a pod. vozidla. Je to doplnková zmluva medzi majiteľom a poisťovňou a je dobrovoľná! Nie je stanovená zákonom o zákonnom poistení.

Tvrdenie o neakceptácii zrušenia môže byť iba dôsledkom nesplnenia podmienok zmluvy (asi doba pre vypovedanie, zrušenie).
vila
21.11.10,13:24
Ja som napísala (do Generali) : Vec:zrušenie poistnej zmluvy č.. , musíš dodržať výpovednú lehotu. Najprv mi síce volali z poisťovne, či si to nerozmyslím keď mi dajú zľavu xx € a chceli vedieť, prečo ju ruším, tak som povedala že z finančných dôvodov a trvám na výpovedi. Prišla mi odpoveď od poisťovne: zákonik poistenia z dôvodu výpovede v zmysle §800 ods. 1 Občianskeho zákonníka.
Ice dive
21.11.10,14:02
platenie havarijnej poistky je ako-tak výhodné pre vozidlá tak do 3-och rokov.
na staršie auta platiť hav.poistku znamená dotovať poisťovňu.
no na toto si ako prišiel??? že to je ako tak výhodné... skôr by som si dovolil trvdiť presný opak toho čo píšeš... nakoľko ak sa majiteľ auta neobáva krádeže... pokiaľ má auto nové a niekto mu spôsobí škodu túto poisťovňa z PZP pri autách cca do 5 rokov v plnej miere preplatí, pri aute staršom ako 5 rokov sa začne uplatňovať amortizácia t.j. pri škode majiteľ nedostane plnú sumu opravy, pokiaľ opravuje auto v autorizovanom servise... takže havarijná poistka sa oplatí skôr pre autá od 3 do 7-8 rokov....nakoľko paradoxne poisťovne skôr prerábajú na poistkách starších aut ako na poistkách nových...
Ice dive
21.11.10,14:06
Chcela by som Vás poprosiť o radu:

písala som do Allianz, že ruším havarijnú poistku ku dňu 8.11.2010. Na to mi prišla odpoveď z Allianz, že moje zrušenie neakceptujú. Budú ho akceptovať iba vtedy, pokiaľ sa auto na niekoho prepísalo a pod.. Ako je to možné? Však havarijné poistenie nie je povinné. Je na mne či ho chcem alebo nie. Ako mám teraz postupovať?

Ďakujem

Lucia
záleží od toho či auto potrebujete denno denne, teoreticky lacnejšie ako prepis, avšak náročnejšie na behanie po úradoch je dočasné vyradenie vozidla, ktore stojí cca od 5 do 350 € v závislosti od dlžky vyradenia... t.j. odporúčam auto dočasne vyradiť z premávky na cca 1 mesiac.... doručiť poisťovni potvrdenie o dočasnom vyradení z obvodného úradu s výpoveďou poistnej zmluvy z dôvodu dočasného vyradenia auta z premávky...
lucinkaa
21.11.10,14:09
Splátku som mala štvrťročne, kde mám splatnosť k 15.12.

Na zmluve mám: začiatok poistenia 15.12.2006 a dátum účinnosti zmeny 14.11.2007.
KEJKA
21.11.10,14:44
no na toto si ako prišiel??? že to je ako tak výhodné... skôr by som si dovolil trvdiť presný opak toho čo píšeš... nakoľko ak sa majiteľ auta neobáva krádeže... pokiaľ má auto nové a niekto mu spôsobí škodu túto poisťovňa z PZP pri autách cca do 5 rokov v plnej miere preplatí, pri aute staršom ako 5 rokov sa začne uplatňovať amortizácia t.j. pri škode majiteľ nedostane plnú sumu opravy, pokiaľ opravuje auto v autorizovanom servise... takže havarijná poistka sa oplatí skôr pre autá od 3 do 7-8 rokov....nakoľko paradoxne poisťovne skôr prerábajú na poistkách starších aut ako na poistkách nových...
ak mám auto z r. 2002, HP sa mi neoplatí? Poistnú udalosť som nemala už 5 rokov, max.bonus mám, aj tak idem meniť poisťovňu, ale mám ju meniť, alebo poistku zrušiť?
krádeže sa neobávam, aj tak to plnenie by asi nestálo za reč.
V prípade havárie, mi poisťovňa nepreplatí náklady na opravu podľa faktúry? kedysi už búračka bola, preplatili mi všetko.
Lianka
21.11.10,14:50
Splátku som mala štvrťročne, kde mám splatnosť k 15.12.

Na zmluve mám: začiatok poistenia 15.12.2006 a dátum účinnosti zmeny 14.11.2007.

V com spocivala zmena?

Ak dobre pocitam, podla uvedeneho si mala dorucit vypoved poistovni najneskor 3.11.2010.

Co si vlastne poslala poistovni (aky text) a kedy?
lucinkaa
21.11.10,15:04
Žiadosť o zrušenie poistnej zmluvy




Dole podpísaný ....., bytom ........., Vás žiadam o zrušenie poistnej zmluvy č. .............. pre osobný automobil ................. ku dňu 8.11.2010.

odoslané to bolo 5.11. Oni to dostali 8.11.2010. menilo sa to z fy na súkr.osobu
Lianka
21.11.10,15:08
No, myslela som! Dve chyby:

1. Ty poistovnu o nic NEZIADAS! Ty jej vypovedas zmluvu, t. j. obsahom mala byt VYPOVED, nie ziadost. "Tymto vypovedam zmluvu c. xxx ..."
2. Tvoj list bol poslany po termine (vid. moj prechadzujci prispevok).

Poistovna mala pravdu, ked ti ukoncenie zmluvy neuznala.
lucinkaa
21.11.10,15:18
Lianka,

ďakujem. A chcem sa ešte opýtať, kedy teraz najskôr môžem dať výpoveď?
bubkoch
21.11.10,15:53
Napísala si výpoveď 6 týždňov pred výročným dňom? Ak áno, v tom prípade poisťovňa Ťa zavádza. Ja som toho roku písala výpoveď do Kooperatívy a odpoveď bola, že ju akceptujú.

z vypovedou havarijnej poistky netreba cakat do 6 tyzdnov pred vyrocim zmluvy, vypovedat sa da totiz 6 tyzdnov pred koncom poistneho obdobia, ktore nemusi byt rocne, ale napr. aj 1/4 rocne...
bubkoch
21.11.10,15:54
Lianka,

ďakujem. A chcem sa ešte opýtať, kedy teraz najskôr môžem dať výpoveď?

zober si den najblizsej splatnosti poistneho (15.3.), od toho odpocitaj 42 dni, a pre istotu zajdi do pobocky este o 3 dni skor ...
KEJKA
21.11.10,16:50
no na toto si ako prišiel??? že to je ako tak výhodné... skôr by som si dovolil trvdiť presný opak toho čo píšeš... nakoľko ak sa majiteľ auta neobáva krádeže... pokiaľ má auto nové a niekto mu spôsobí škodu túto poisťovňa z PZP pri autách cca do 5 rokov v plnej miere preplatí, pri aute staršom ako 5 rokov sa začne uplatňovať amortizácia t.j. pri škode majiteľ nedostane plnú sumu opravy, pokiaľ opravuje auto v autorizovanom servise... takže havarijná poistka sa oplatí skôr pre autá od 3 do 7-8 rokov....nakoľko paradoxne poisťovne skôr prerábajú na poistkách starších aut ako na poistkách nových...


ak mám auto z r. 2002, HP sa mi neoplatí? Poistnú udalosť som nemala už 5 rokov, max.bonus mám, aj tak idem meniť poisťovňu, ale mám ju meniť, alebo poistku zrušiť?
krádeže sa neobávam, aj tak to plnenie by asi nestálo za reč.
V prípade havárie, mi poisťovňa nepreplatí náklady na opravu podľa faktúry? kedysi už búračka bola, preplatili mi všetko.
posúvam.........
bubkoch
21.11.10,16:54
posúvam.........

amortizacia sa uplatnuje v PZP, kde nikdy nedostanes plnu sumu opravy ...

v pripade havarijnej poistky vzdy dostanes preplatenu plnu sumu opravy (samozrejme po odpocitani spoluucasti, avsak maximalne do vysky casovej ceny auta - ak je cena opravy vyssia ako casova cena auta, ide o totalku a poistovna plni casovu cenu auta)
Rozalka
21.11.10,17:04
zober si den najblizsej splatnosti poistneho (15.3.), od toho odpocitaj 42 dni, a pre istotu zajdi do pobocky este o 3 dni skor ...

Nesúhlasím.
Najbližšie možno zrušiť PZ k 15.12.2011, takže výpoveď musíš napísať a doručiť do poisťovne najneskôr 42 dní pred týmto termínom, t.j. 2.11.2011
Treba pozrieť do zmluvy, či náhodou nie je uvedená výpovedná lehota 8 týždňov.
bubkoch
21.11.10,17:14
Nesúhlasím.
Najbližšie možno zrušiť PZ k 15.12.2011, takže výpoveď musíš napísať a doručiť do poisťovne najneskôr 42 dní pred týmto termínom, t.j. 2.11.2011
Treba pozrieť do zmluvy, či náhodou nie je uvedená výpovedná lehota 8 týždňov.

nemas pravdu ... prosim pouc nas, kde je napisane ze havarijne poistenie je mozne vypovedat len k vyrocnemu dnu ???
akekolvek poistenie okrem PZP je mozne zrusit 6 tyzdnov pred koncom poistneho obdobia ... pozri si § 800 ods. 1 OZ
KEJKA
21.11.10,17:28
amortizacia sa uplatnuje v PZP, kde nikdy nedostanes plnu sumu opravy ...

v pripade havarijnej poistky vzdy dostanes preplatenu plnu sumu opravy (samozrejme po odpocitani spoluucasti, avsak maximalne do vysky casovej ceny auta - ak je cena opravy vyssia ako casova cena auta, ide o totalku a poistovna plni casovu cenu auta)
áno, ďakujem. Pri väčšej "búračke" by zrejme moje 9-ročné auto malo nižšiu časovú hodnotu a poisťovňa by neplnila, resp. by mi dala tú časovú hodnotu.
Dnes som poslala vyplnené údaje na určenie hodnoty auta pre HP - som zvedavá, čo mi odpovedia.
Rozalka
21.11.10,17:30
nemas pravdu ... prosim pouc nas, kde je napisane ze havarijne poistenie je mozne vypovedat len k vyrocnemu dnu ???
akekolvek poistenie okrem PZP je mozne zrusit 6 tyzdnov pred koncom poistneho obdobia ... pozri si § 800 ods. 1 OZ

Prečo sem pletieš PZP? hovoríme o havarijnom poistení.

Pozri si sa do svojej poistnej zmluvy, čo máš uvedené ako "poistné obdobie" a "poistnú dobu".

"Poistná doba" Obdobie poistenia, ktoré je dojednané v poistnej zmluve.
"Poistné obdobie" Časť poistnej doby, ktorá bola dohodnutá v poistnej zmluve alebo bola stanovená právnym predpisom. Udáva obdobie, za ktoré je potrebné zaplatiť poistné.

Poistnú dobu je možné dohodnúť aj na kratšie obdobie ako 1 rok,s tým s tebou súhlasím, ale ja som sa s takým ešte NIKDY nestretla a to vo svojej účtovníckej praxi som ich zopár prečítala.
bubkoch
21.11.10,17:47
Prečo sem pletieš PZP? hovoríme o havarijnom poistení.

Pozri si sa do svojej poistnej zmluvy, čo máš uvedené ako "poistné obdobie" a "poistnú dobu".

„Poistná doba" je časový úsek od začiatku do konca trvania poistenia. Časť poistnej doby dohodnutej v poistnej zmluve, za ktorú sa platí poistné je "poistné obdobie.“


Poistnú dobu je možné dohodnúť aj na kratšie obdobie ako 1 rok,s tým s tebou súhlasím, ale ja som sa s takým ešte NIKDY nestretla a to vo svojej účtovníckej praxi som ich zopár prečítala.

neviem s cim so mnou suhlasis, ale ja som o poistnej dobe nikde nepisal ...

pisem o poistnom obdobi, ktore moze byt mesacne, stvrtrocne, polrocne alebo rocne ... a vypovedat zmluvu je mozne ku koncu prislusneho mesiaca, stvrtroka, polroka alebo roka, podla toho za ake obdobie platis poistne
Rozalka
21.11.10,17:56
Nebudem sa s tebou prieť, zrejme si fundovaný.
Ja som uviedla moje skúsenosti z praxe, to je všetko.
Ice dive
21.11.10,18:11
áno, ďakujem. Pri väčšej "búračke" by zrejme moje 9-ročné auto malo nižšiu časovú hodnotu a poisťovňa by neplnila, resp. by mi dala tú časovú hodnotu.
Dnes som poslala vyplnené údaje na určenie hodnoty auta pre HP - som zvedavá, čo mi odpovedia.
no odpovedia ti, že koľko stálo nové auto, resp. ak si to poslala do AXY tak by ti ho mohli oceniť aká je jeho aktuálna hodnota... ale väčšina poisťovní vychádza z nových cien...

to či sa havarijné poistenie ešte oplatí záleží od konkrétneho modelu a značky auta, napríklad korejské značky padajú na cene rýchlo t.j. aj do totálnej škody sa dostanú skôr... takže to či sa ti havarijná poistka oplatí musíš zvážiť sama... najčastejšia škoda v mestách býva nedobrzdím a rozbijem si predok (nárazník, svetlá, maska, kapota...) oprava, ktorá by v autorizovanom servise stála cca 1500 € t.j. auto by išlo do totálky nakoľko porovnateľná felícia sa dá zohnať už za cca 1000 - 1500 € ale ak by to bola napr. fábia tak jej cena sa pohybuje okolo 3000 - 3500 € takže havarijná poistka sa ešte oplatí...
teoreticky sa dá povedať, že ak sa cena auta v bazári pohybuje okolo 1000 - 1500 € už sa havarijná poistka neoplatí, nakoľko pri bežnej búračke je auto v totálke, ale ak máš napríklad 9 ročný mercedes, ktorého hodnota je ešte stále okolo 6000 - 7000 € havarijná poistka sa ešte oplatí...
KEJKA
21.11.10,18:12
HONDA Civic, r.výroby 2001, hatcback, jediný majiteľ.
No nejdem veru ešte HP rušiť, len zmením poisťovňu.
Ďakujem.
Ice dive
21.11.10,18:20
nemas pravdu ... prosim pouc nas, kde je napisane ze havarijne poistenie je mozne vypovedat len k vyrocnemu dnu ???
akekolvek poistenie okrem PZP je mozne zrusit 6 tyzdnov pred koncom poistneho obdobia ... pozri si § 800 ods. 1 OZ
áno každé poistenie je možné vypovedať, pred koncom poistného obdobia, a toto poistné obdobie je vždy jeden rok... za poistenie sa potom platí tzv bežné poistné, ak by malo byť poistné obdobie kratšie ako jeden rok, každá poisťovňa ho potom definuje ako poistenie na dobu určitú s jednorázovým poistným a toto je splatné ihneď...
V žiadnej poisťovni v súčasnosti nemôžeš dojednať bežný retailový produkt neživotného poistenia (dom/byt, domácnosť, auto) na dobu určitú... nakoľko poistné by bolo také nizke, že by sa to poisťovni ani neoplatilo... jedinou výnimkou je, ak by napr. PZP skončilo pre neplatenie poistného a poistil by si sa len po zbytok poistného obdobia u toho istého poisťovateľa...
Ice dive
21.11.10,18:22
HONDA Civic, r.výroby 2001, hatcback, jediný majiteľ.
No nejdem veru ešte HP rušiť, len zmením poisťovňu.
Ďakujem.
tieto tušim stáli okolo 550 000 - 600000 Sk... t.j. v súčanosti by mohola mať hodnotu okolo 70 000 - 75 000 Sk... nakoľko sa japonci nekradnú... tak možno zvážiť poistku len na haváriu a živelné udalosti...
bubkoch
21.11.10,18:27
áno každé poistenie je možné vypovedať, pred koncom poistného obdobia, a toto poistné obdobie je vždy jeden rok... za poistenie sa potom platí tzv bežné poistné, ak by malo byť poistné obdobie kratšie ako jeden rok, každá poisťovňa ho potom definuje ako poistenie na dobu určitú s jednorázovým poistným a toto je splatné ihneď...
V žiadnej poisťovni v súčasnosti nemôžeš dojednať bežný retailový produkt neživotného poistenia (dom/byt, domácnosť, auto) na dobu určitú... nakoľko poistné by bolo také nizke, že by sa to poisťovni ani neoplatilo...

nie je ...
na zvysok je skoda reagovat, prepac ale si uplne mimo
Ice dive
21.11.10,19:43
nie je ...
na zvysok je skoda reagovat, prepac ale si uplne mimo
no tak povedz, ktorá poisťovňa a s akým produktom povolí resp. má definované poistné obdobie kratšie ako jeden rok, ak sa nebavíme o cestovnom poistení...
zažni mi svetlo na konci tunela:D
bubkoch
21.11.10,19:47
no tak povedz, ktorá poisťovňa a s akým produktom povolí resp. má definované poistné obdobie kratšie ako jeden rok, ak sa nebavíme o cestovnom poistení...
zažni mi svetlo na konci tunela:D

vsak kazda poistovna v kazdom produkte umoznuje poistne obdobie kratsie ako rok (polrocne, stvrtrocne a niejde aj mesacne)
mozno mas len chaos v pojmoch :)
Katy a R
21.11.10,19:50
vsak kazda poistovna v kazdom produkte umoznuje poistne obdobie kratsie ako rok (polrocne, stvrtrocne a niejde aj mesacne)
mozno mas len chaos v pojmoch :)

.... to je len spôsob (interval) platenia ..
bubkoch
21.11.10,20:02
.... to je len spôsob platenia ..

sposob platenia je napr. sekom, prevodom, atd

poistne obdobie je obdobie, za ktore sa plati poistne ... t.j. poistne obdobie moze byt mesacne, stvrzrocne, polrocne alebo rocne ... vypoved mozno dat ku koncu mesiaca, stvrtroka, polroka alebo roka, podla toho za ake obdobie sa poistne plati ... co je na tom take nepochopotelne ze tu x ludi vypisuje svoje nezmysly ?

§796 OZ

(1) Ten, kto s poistiteľom uzavrel poistnú zmluvu, je povinný platiť poistné, a to za dohodnuté poistné obdobia (bežné poistné); možno tiež dohodnúť, že poistné bude zaplatené naraz za celú dobu, na ktorú bolo poistenie dojednané (jednorazové poistné).

(2) Ak nebolo dohodnuté inak, je bežné poistné splatné prvého dňa poistného obdobia a jednorazové poistné dňom začiatku poistenia.
Katy a R
21.11.10,20:09
bubkoch, keďže si poisťovák .. môžeš napísať, v ktorej poisťovni sa dá uzavrieť havarijné poistenie na menej ako rok:confused: (vyradenie vozidla, alebo predaj nepočítam).
neuzatvára sa náhodou na dobu neurčitú .... :confused:

upresním: v ktorej poisťovni môžeš zrušiť havarijné poistenie nie k výročiu vzniku zmluvy ... ale ak je napr interval platenia štvrťročný .. tak k tomu štvrťroku:confused::confused:
bubkoch
21.11.10,20:14
bubkoch, keďže si poisťovák .. môžeš napísať, v ktorej poisťovni sa dá uzavrieť havarijné poistenie na menej ako rok:confused: (vyradenie vozidla, alebo predaj nepočítam).
neuzatvára sa náhodou na dobu neurčitú .... :confused:

kde preboha pisem o poistnej dobe ???????
Ice dive
21.11.10,20:22
vsak kazda poistovna v kazdom produkte umoznuje poistne obdobie kratsie ako rok (polrocne, stvrtrocne a niejde aj mesacne)
mozno mas len chaos v pojmoch :)
zaujímavá teoria, len ešte objasni, ako by sa vypovedávala taká zmluva s mesačným platením poistného 6 týždňou pred koncom poistného obdobia...

každá poisťovňa v súčasnosti uzatvára zmluvy na dobu neručitú s poistným obdobím jeden rok, ak je zmluva s poistným obodobím kratším ako jeden rok jedná sa o krátkodobú zmluvu = poisťovňa veľa nezarobí, t.j. o takéto zmluvy sa veľmi netrhajú takže takéto poistenie je nanajvýš cestovné... to o čom ty píšeš je ako uviedla Katy a R spôsob platenia...
bubkoch
21.11.10,20:29
zaujímavá teoria, len ešte objasni, ako by sa vypovedávala taká zmluva s mesačným platením poistného 6 týždňou pred koncom poistného obdobia...

každá poisťovňa v súčasnosti uzatvára zmluvy na dobu neručitú s poistným obdobím jeden rok, ak je zmluva s poistným obodobím kratším ako jeden rok jedná sa o krátkodobú zmluvu = poisťovňa veľa nezarobí, t.j. o takéto zmluvy sa veľmi netrhajú takže takéto poistenie je nanajvýš cestovné... to o čom ty píšeš je ako uviedla Katy a R spôsob platenia...

ad mesacne obdobie ... jednoducho, ked mas mesacne poistne obdobie zacinajuce napr. 14. v mesiaci, tak ak chces vypovedat poistenie napr. k 14.8., vypoved musis podat 6 tyzdnov pred 14.8., t.j. najneskor 2.7.

zvysok si opat uplne mimo ... radim ti, ujasni si co jednotlive pojmy, ktore pouzivas, vobec znamenaju ...
bubkoch
21.11.10,20:39
zaujímavá teoria, len ešte objasni, ako by sa vypovedávala taká zmluva s mesačným platením poistného 6 týždňou pred koncom poistného obdobia...

každá poisťovňa v súčasnosti uzatvára zmluvy na dobu neručitú s poistným obdobím jeden rok, ak je zmluva s poistným obodobím kratším ako jeden rok jedná sa o krátkodobú zmluvu = poisťovňa veľa nezarobí, t.j. o takéto zmluvy sa veľmi netrhajú takže takéto poistenie je nanajvýš cestovné... to o čom ty píšeš je ako uviedla Katy a R spôsob platenia...

ja mam napr. havarijne poistenie uzavrete 7.1. na poistnu dobu "na neurcito" s poistnym obdobim stvrtrok (t.j. poistne platim kazdy stvrtrok) ...
poistne platim 4x do roka, vypoved zmluvy mozem podat k 7.1., k 7.4., k 7.7. alebo k 7.10.

mam aj urazove poistenie, aj poistenie domacnosti, oba s poistnou dobou "na neurcito", s polročným poistnym obdobim (t.j. poistne platim kazdy polrok) ...

mal som aj zivodne poistenie, s poistnou dobou 10 rokov, s mesacnym poistnym obdobím /t.j. poistne platene mesacne)

napr. cestovne poistenie sa uzatvara na poistnu dobu cca 2 tyzdne, poistna doba = poistne obdobie, poistne sa plati jednorazovo

uz konecne chapes rozdiel medzi poistnou dobou a poistnym obdobim ?
Kvaka
21.11.10,20:39
ad mesacne obdobie ... jednoducho, ked mas mesacne poistne obdobie zacinajuce napr. 14. v mesiaci, tak ak chces vypovedat poistenie napr. k 14.8., vypoved musis podat 6 tyzdnov pred 14.8., t.j. najneskor 2.7.

zvysok si opat uplne mimo ... radim ti, ujasni si co jednotlive pojmy, ktore pouzivas, vobec znamenaju ...
Nemýliš si to s lehotným poistným, čo je bežné poistné platené v určitých splátkach (mesačných, štvrťročných, polročných, ročných)?
Z mojej poistky: Doba poistenia neurčitá, poistné obdobie rok, lehotné poistné rok.
Keby bolo lehotné poistné štvrťročne, tak tá cena ročného poistného sa podelí štyrmi a to je výška lehotného poistného. Vypovedať poistenie možno podľa mňa len k dátumu poistného obdobia rok.
Ice dive
21.11.10,20:41
ad mesacne obdobie ... jednoducho, ked mas mesacne poistne obdobie zacinajuce napr. 14. v mesiaci, tak ak chces vypovedat poistenie napr. k 14.8., vypoved musis podat 6 tyzdnov pred 14.8., t.j. najneskor 2.7.

zvysok si opat uplne mimo ... radim ti, ujasni si co jednotlive pojmy, ktore pouzivas, vobec znamenaju ...
zaujímavé, že žiadna poisťovňa neakceptuje inú výpoveď ako 6 týždňov pred výročným dňom zmluvy a je jedno či klient platí štvrť,pol alebo ročne... a to ich máme 13 čo ponúkajú havarijné a 11 čo ponukajú povinné zmluvné poistenie, že to tam nedokážu pochopiť...

máš pravdu, hneď zajtra ráno, keď prídem do poisťovne si dôkladne preštudujem tie všeobecné poistné podmienky a najmä tie pojmy čo som do nich popísal... lebo som musel byť naozaj mimo, keď som to písal... ale že mi na to ešte nikto neprišiel, sa divím...

inak ako dlho robíš poistného poradcu? 2 - 3 mesiace a dovolím si tvrdiť, že si z dajakej MLM siete..
Rozalka
21.11.10,20:42
Ak sme všetci mimo, možno by sme privítali (ja určite), ak by si nás tohto omylu vyviedol .... si v tom doma, tak "kápni božskou".
misoft
21.11.10,20:45
Hádate sa o pojmoch.
Je zákonom stanovené, že každé vozidlo musí mať PZP, sú tam stanovené termíny a lehoty pri zrušení PZP.
Ale HP nie je stanovené zákonom, je dobrovoľné, je to zmluva medzi dvoma subjektami (poisťovňa a majiteľ vozidla). Je ho možné uzatvoriť na dané časové obdobie (rok, dva, neurčito), ale nikde nie je uzákonené, že ho nemôžete ukončiť pred týmto termínom. Pokiaľ ho chcete ukončiť, musíte sa držať podmienok zmluvy (dodržať výpovednú lehotu pred ukončením poistného vzťahu).
Ice dive
21.11.10,20:49
[QUOTE=bubkoch;1568658]ja mam napr. havarijne poistenie uzavrete 7.1. na poistnu dobu "na neurcito" s poistnym obdobim stvrtrok (t.j. poistne platim kazdy stvrtrok) ...
poistne platim 4x do roka, vypoved zmluvy mozem podat k 7.1., k 7.4., k 7.7. alebo k 7.10.

vieš čo pošli výpoveď do tvojej poisťovne k jednému z daných štvrťrokov (nie k výročnému) a zaves sem odpoveď čo ti odpíšu...

poistná doba je obdobie na ktoré sa poistenie dojednáva... t.j. spravidla na neurčito, resp. pri životkách na 10 - 15 alebo x rokov

poistné obdobie je doba za ktorú poisťovni prislúcha poistné- poistným obdobím je jeden rok...


ak by bolo poistné obdobie ako píšeš ty štvrťročné a pod.. aj cena poistenia by bola kalkulovaná štvrťročne, mesačne... a neprezentoval by si klientovi, že ročne ho to vyjde toľko a toľko ale štvrťročne ho to stojí toľko a toľko...
Ice dive
21.11.10,20:54
Hádate sa o pojmoch.
Je zákonom stanovené, že každé vozidlo musí mať PZP, sú tam stanovené termíny a lehoty pri zrušení PZP.
Ale HP nie je stanovené zákonom, je dobrovoľné, je to zmluva medzi dvoma subjektami (poisťovňa a majiteľ vozidla). Je ho možné uzatvoriť na dané časové obdobie (rok, dva, neurčito), ale nikde nie je uzákonené, že ho nemôžete ukončiť pred týmto termínom. Pokiaľ ho chcete ukončiť, musíte sa držať podmienok zmluvy (dodržať výpovednú lehotu pred ukončením poistného vzťahu).
náš pravdu, avšak HP spravidla kopíruje dôvody zániku PZP... (dobu určitú povolí v HP máloktorá poisťovňa a ak hej tak len na výnimku...) žiadna poisťovňa v súčasnosti nevýjde v ústrety odchádzajúcemu klientovi, podmieky zmluvy sú spravidla nastavené tak, že ak chcem zrušiť HP len tak, lebo ho už nechcem platiť, bez toho aby som auto predal tak k inému ako výročnému dňu zmlvy to nie je možné...
Rozalka
21.11.10,20:55
Misoft, "nehádame sa" o PZP ...
buchač
21.11.10,20:57
ja mam napr. havarijne poistenie uzavrete 7.1. na poistnu dobu "na neurcito" s poistnym obdobim stvrtrok (t.j. poistne platim kazdy stvrtrok) ...
poistne platim 4x do roka, vypoved zmluvy mozem podat k 7.1., k 7.4., k 7.7. alebo k 7.10.

mam aj urazove poistenie, aj poistenie domacnosti, oba s poistnou dobou "na neurcito", s polročným poistnym obdobim (t.j. poistne platim kazdy polrok) ...

mal som aj zivodne poistenie, s poistnou dobou 10 rokov, s mesacnym poistnym obdobím /t.j. poistne platene mesacne)

napr. cestovne poistenie sa uzatvara na poistnu dobu cca 2 tyzdne, poistna doba = poistne obdobie, poistne sa plati jednorazovo

uz konecne chapes rozdiel medzi poistnou dobou a poistnym obdobim ?
Máš nebodaj , mal si aj iné ???
F00 ....a vyššie ??? ;):rolleyes::D
bubkoch
21.11.10,20:57
[QUOTE=bubkoch;1568658]ja mam napr. havarijne poistenie uzavrete 7.1. na poistnu dobu "na neurcito" s poistnym obdobim stvrtrok (t.j. poistne platim kazdy stvrtrok) ...
poistne platim 4x do roka, vypoved zmluvy mozem podat k 7.1., k 7.4., k 7.7. alebo k 7.10.

vieš čo pošli výpoveď do tvojej poisťovne k jednému z daných štvrťrokov (nie k výročnému) a zaves sem odpoveď čo ti odpíšu...

poistná doba je obdobie na ktoré sa poistenie dojednáva... t.j. spravidla na neurčito, resp. pri životkách na 10 - 15 alebo x rokov

poistné obdobie je doba za ktorú poisťovni prislúcha poistné- poistným obdobím je jeden rok...
ak by bolo poistné obdobie ako píšeš ty štvrťročné a pod.. aj cena poistenia by bola kalkulovaná štvrťročne, mesačne... a neprezentoval by si klientovi, že ročne ho to vyjde toľko a toľko ale štvrťročne ho to stojí toľko a toľko...


dookola tu opakujes ten nezmysel ze poistnym obdobim je rok ... nemusi byt ... ked platis stvrtrocne poistne, poistnym obdobim je stvrtrok a poistenie mozes vypovedat ku koncu daneho stvrtroka ... citoval som tu OZ, ak mas iny nazor, bolo by dobre konecne ho podlozit nejakym dokazom ...
Kvaka
21.11.10,21:30
Nemýliš si to s lehotným poistným, čo je bežné poistné platené v určitých splátkach (mesačných, štvrťročných, polročných, ročných)?
Z mojej poistky: Doba poistenia neurčitá, poistné obdobie rok, lehotné poistné rok.
Keby bolo lehotné poistné štvrťročne, tak tá cena ročného poistného sa podelí štyrmi a to je výška lehotného poistného. Vypovedať poistenie možno podľa mňa len k dátumu poistného obdobia rok.
Bubkoch, čo bolo neužitočné v mojom príspevku? Moje údaje z poistnej zmluvy? Alebo otázka, ktorú som ti dala?
Stanislav 1975
21.11.10,21:37
Aj keď moc nemám v láske bubkocha( zdá sa mi troška namyslený) ale teraz má pravdu JEDNOZNAČNE on- všetky poistenia okrem pzp sa dajú vypovedať aj 6- týždnovou výpovednou lehotou k splátke- jediná výnimka je to pzp kde je poistné obdobie 1 rok...
Stanislav 1975
21.11.10,21:39
Nemýliš si to s lehotným poistným, čo je bežné poistné platené v určitých splátkach (mesačných, štvrťročných, polročných, ročných)?
Z mojej poistky: Doba poistenia neurčitá, poistné obdobie rok, lehotné poistné rok.
Keby bolo lehotné poistné štvrťročne, tak tá cena ročného poistného sa podelí štyrmi a to je výška lehotného poistného. Vypovedať poistenie možno podľa mňa len k dátumu poistného obdobia rok.

Toto nieje pravda- pravda by to bola iba pri pzp, inak nie...
KEJKA
21.11.10,21:49
ja zajtra nesiem do poisťovne obe výpovede aj na PZP, aj na HP.
PZP je jasná.
HP mám tiež ročnú splátku, ale 5.2.2011, takže zrejme mi bude HP ukončená až k výročnému dňu.
Ak to bude inak, dopíšem.
bubkoch
21.11.10,21:57
ja zajtra nesiem do poisťovne obe výpovede aj na PZP, aj na HP.
PZP je jasná.
HP mám tiež ročnú splátku, ale 5.2.2011, takže zrejme mi bude HP ukončená až k výročnému dňu.
Ak to bude inak, dopíšem.

pri rocnom poistnom obdobi sa koniec poistneho obdobia vzdy kryje s vyrocnym dnom, preto iny datum vypovede ako k vyrocnemu dnu ani nemoze byt ... :)
Stanislav 1975
21.11.10,21:57
Aj keď moc nemám v láske bubkocha( zdá sa mi troška namyslený) ale teraz má pravdu JEDNOZNAČNE on- všetky poistenia okrem pzp sa dajú vypovedať aj 6- týždnovou výpovednou lehotou k splátke- jediná výnimka je to pzp kde je poistné obdobie 1 rok...

a prosím vas kolegovci- v tomto sa so mnou nehádajte-robím s tým dennodenne, čo sa týka poistenia segmentu áut som považovaný za to najlepšie čo na slovensku existuje tak viem,že mám 100% pravdu...:)
Stanislav 1975
21.11.10,22:03
bubkoch, keďže si poisťovák .. môžeš napísať, v ktorej poisťovni sa dá uzavrieť havarijné poistenie na menej ako rok:confused: (vyradenie vozidla, alebo predaj nepočítam).
neuzatvára sa náhodou na dobu neurčitú .... :confused:

upresním: v ktorej poisťovni môžeš zrušiť havarijné poistenie nie k výročiu vzniku zmluvy ... ale ak je napr interval platenia štvrťročný .. tak k tomu štvrťroku:confused::confused:

ale samozrejme že sa dá poistit auto aj na dobu určitú, napr. 3 mesiace a potom zmluva zaniká...:)
KEJKA
21.11.10,22:12
pri rocnom poistnom obdobi sa koniec poistneho obdobia vzdy kryje s vyrocnym dnom, preto iny datum vypovede ako k vyrocnemu dnu ani nemoze byt ... :)

Z tých príspevkov som už bola domotaná, až som si myslela, že dám výpoved, prejde 6 týždňov a zmluva zaniká ...... eventuálne mi vrátia peniaze - nehrozí.
OK, len som sa chcela uistiť. Ďakujem.
lucinkaa
22.11.10,07:08
Takže, ak som splácala štvrťročne a teraz mám termín splátky 15.12.2010, tak môžem podať výpoveď k havarijnej poistke a nemôžu mi napísať, že to neakceptujú?

A ešte jedna otázka, ak som predala auto k 1.8.2010 a chcem vypovedať povinné zmluvné poistenie k 31.12.2010, budú to akceptovať? Posielam to dnes.

Dík

Lucia
Stanislav 1975
22.11.10,07:14
Takže, ak som splácala štvrťročne a teraz mám termín splátky 15.12.2010, tak môžem podať výpoveď k havarijnej poistke a nemôžu mi napísať, že to neakceptujú?

A ešte jedna otázka, ak som predala auto k 1.8.2010 a chcem vypovedať povinné zmluvné poistenie k 31.12.2010, budú to akceptovať? Posielam to dnes.

Dík

Lucia

Ak si predala auto, tak zmluvu ti zrušia k dátumu prepisu t.j. k 1.8. 2010,tam nedávaj klasickú výpoveď, ale zrušenie pz predajom- zmluva sa zruší aj dozadu k 1.8.2010- len treba doložiť fotokopiu tp s prepisom a ešte ti aj peniažky vrátia, ak nebola v poslednom roku poistná udalosť, ak bola,tak sa zaplatené poistné nevracia...
bubkoch
22.11.10,08:17
Takže, ak som splácala štvrťročne a teraz mám termín splátky 15.12.2010, tak môžem podať výpoveď k havarijnej poistke a nemôžu mi napísať, že to neakceptujú?

A ešte jedna otázka, ak som predala auto k 1.8.2010 a chcem vypovedať povinné zmluvné poistenie k 31.12.2010, budú to akceptovať? Posielam to dnes.

Dík

Lucia

uz nemozes vypovedat zmluvu k 15.12., lebo do toho terminu je menej ako 6 tyzdnov ... najskor ju mozes vypovedat k 15.3. ak stihnes dat vypoved do cca 30.1.
Kvaka
22.11.10,08:33
a prosím vas kolegovci- v tomto sa so mnou nehádajte-robím s tým dennodenne, čo sa týka poistenia segmentu áut som považovaný za to najlepšie čo na slovensku existuje tak viem,že mám 100% pravdu...:)
Stanislav, my sme sa s tebou nehádali, chceli sme len vedieť, kedy možno vypovedať HP. Moja poisťovňa napísala do zmluvy takto:
Doba poistenia neurčitá, poistné obdobie rok, lehotné poistné rok. Presne toto mám v zmluve
Na webe som našla, že ročné poistné je konečná cena poistného na jeden rok. Lehotné alebo niekedy nazývané aj splátkové poistné je cena poistného za uvedené časové obdobie menšie ako jeden rok, väčšinou polročné alebo štvrťročné.
Takže vypovedať moju zmluvu na HP možno naozaj len k výročnému dňu.
Vypovedať havarijné poistenie možno podľa mňa , netvrdím teda že aj podľa zákona, len k dátumu splátky lehotného poistnéhopoistného obdobia rok. Túto vetu opravujem, možno stále nie je správne?
Chápem správne, ak si myslím, že výpoveď sa riadi OZ a tam je poistné obdobie definované ako obdobie, za ktoré je poistenie zaplatené. Takže aj keď je na zmluve napísané poistné obdobie rok, tak podľa OZ na účely výpovede je len polrok. Pýtam sa, aby som tomu rozumela, ty si odborník, tak mi napíš, či je to tak, alebo inak.
Pozrela som aj dcérinu zmluvu, mala s inou poisťovňou, ako ja, tam je poistka uzatvorená na jeden rok, s automatickým predlžovaním, ostatné údaje:
poistné obdobie rok,
spôsob platenia poistného polročne. Takže tu je uvedený spôsob platenia, ako vidím, nie je tu šekom, ani prevodom, ale polročne.
Kedy by ona mohla vypovedať zmluvu HP?
Mám tomu rozumieť tak, že na zmluve HP je poistné obdobie rok, ale keďže spôsob platenia je polročne, tak podľa OZ je poistné obdobie pol roka a k tomuto dňu splátky polročného poistného môže vypovedať zmluvu?
mimotemy Len mi nedávaj neužitočné body, keď sa pýtam, alebo keď si niečo myslím, aj keď je to zle, takýto spôsob odpovedania na otázky pokladám za nefér.
Stanislav 1975
22.11.10,08:39
Stanislav, my sme sa s tebou nehádali, chceli sme len vedieť, kedy možno vypovedať HP. Moja poisťovňa napísala do zmluvy takto:
Doba poistenia neurčitá, poistné obdobie rok, lehotné poistné rok. Presne toto mám v zmluve
Na webe som našla, že ročné poistné je konečná cena poistného na jeden rok. Lehotné alebo niekedy nazývané aj splátkové poistné je cena poistného za uvedené časové obdobie menšie ako jeden rok, väčšinou polročné alebo štvrťročné.
Takže vypovedať moju zmluvu na HP možno naozaj len k výročnému dňu.
Vypovedať havarijné poistenie možno podľa mňa , netvrdím teda že aj podľa zákona, len k dátumu splátky lehotného poistnéhopoistného obdobia rok. Túto vetu opravujem, možno stále nie je správne?
Chápem správne, ak si myslím, že výpoveď sa riadi OZ a tam je poistné obdobie definované ako obdobie, za ktoré je poistenie zaplatené. Takže aj keď je na zmluve napísané poistné obdobie rok, tak podľa OZ na účely výpovede je len polrok. Pýtam sa, aby som tomu rozumela, ty si odborník, tak mi napíš, či je to tak, alebo inak.
Pozrela som aj dcérinu zmluvu, mala s inou poisťovňou, ako ja, tam je poistka uzatvorená na jeden rok, s automatickým predlžovaním, ostatné údaje:
poistné obdobie rok,
spôsob platenia poistného polročne. Takže tu je uvedený spôsob platenia, ako vidím, nie je tu šekom, ani prevodom, ale polročne.
Kedy by ona mohla vypovedať zmluvu HP?
Mám tomu rozumieť tak, že na zmluve HP je poistné obdobie rok, ale keďže spôsob platenia je polročne, tak podľa OZ je poistné obdobie pol roka a k tomuto dňu splátky polročného poistného môže vypovedať zmluvu?
mimotemy Len mi nedávaj neužitočné body, keď sa pýtam, alebo keď si niečo myslím, aj keď je to zle, takýto spôsob odpovedania na otázky pokladám za nefér.

Kvakina, nemožeš povedať,že máš odo mňa nejaký neužitočný bod- to by som si nikdy nedovolil voči tebe- mám ťa rád tu na porade a v živote by som ti nedal neužitočné- nemáš ani jeden neužitočný bod odomňa...:)-a ani nebudeš mať...
Stanislav 1975
22.11.10,08:40
Kvakina, nemožeš povedať,že máš odo mňa nejaký neužitočný bod- to by som si nikdy nedovolil voči tebe- mám ťa rád tu na porade a v živote by som ti nedal neužitočné- nemáš ani jeden neužitočný bod odomňa...:)-a ani nebudeš mať...

takže tak...;)
Kvaka
22.11.10,08:45
Kvakina, nemožeš povedať,že máš odo mňa nejaký neužitočný bod- to by som si nikdy nedovolil voči tebe- mám ťa rád tu na porade a v živote by som ti nedal neužitočné- nemáš ani jeden neužitočný bod odomňa...:)-a ani nebudeš mať..
takže tak...;).
Ďakujem. Kvakikvak.
lucinkaa
22.11.10,09:41
Stanislav, bubkoch ďakujem za odpoveď.
Katy a R
22.11.10,15:22
ale samozrejme že sa dá poistit auto aj na dobu určitú, napr. 3 mesiace a potom zmluva zaniká...:)

.. mňa s týmto v tvojej poisťovni odmietli... :confused:

Tiež z vlastnej skúsenosti (v inej poisťovni) - chcela som dať výpoveď HP (štvrťročne platená) .. bolo to viac ako šesť týždňov pred ukončením tretieho štvrťroka - nepochodila som:mee:. Už je ukončená síce - ale až k výročiu.
Katy a R
23.11.10,09:16
ja by som sa chcela spýtať ... ako postupovať v prípade, ak je auto vyradené už dlhšiu dobu (zošrotované) .. a majiteľ pozabudol zrušiť HP :mee::confused::confused::confused::eek:
má tam samozrejme nedoplatok ... dá sa to ešte zrušiť k tomu dátumu vyradenia:confused: (aj keď je to už viac,ako rok?)
bubkoch
23.11.10,09:30
ja by som sa chcela spýtať ... ako postupovať v prípade, ak je auto vyradené už dlhšiu dobu (zošrotované) .. a majiteľ pozabudol zrušiť HP :mee::confused::confused::confused::eek:
má tam samozrejme nedoplatok ... dá sa to ešte zrušiť k tomu dátumu vyradenia:confused: (aj keď je to už viac,ako rok?)

ak auto bolo vyradene, je o tom zaznam ... ten treba doniest do poistovne a zrusit HP k datumu vyradenia ... tym okamihom zanikne nedoplatok