kubicanka
21.11.10,14:26
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, mám vystavené faktúry, ktoré nemám zaplatené a pravdepodobne budú uhradené až v novom roku, keďže plánujem zrušiť živnostenské oprávnenie, zaujíma ma, aký je postup pri účtovaní v JÚ týchto nezaplatených faktúr, či musím pri ukončení živnosti všetko zaúčtovať do peňažného denníka ako keby som ich mala zaplatené alebo nie. A tiež záväzky, ktoré nemám uhradené, či je pri nich taký istý postup ako pri pohľadávkach?
Ešte mám jednú otázku do kedy musím podať DP po ukončení živnosti? A ako to je napríklad potom z nedoplatkom zdravotného poistenia, keďže tiež bude zaplatené až po novom roku. Tiež napríklad ukončím živnosť 30.11. a musím zaplatiť aj odvody za 11/2010 až v 12/2010 ako toto zaúčtujem a kedy?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď!
KEJKA
21.11.10,13:36
ukončenie živnosti a daňové vysporiadanie rieši ZDP - nemala by si si to ako správny účtovník skúsiť najskôr naštudovať?
nevyrovnané P a Z usporiadaš v riadnom DPFO.
kubicanka
21.11.10,13:47
Nemám ten zákon! čiže chápem to tak, že teraz, po ukončení živnosti si to musím zahrnúť do POZD a VOZD aj napriek tomu, že to nemám zaplatené? A čo tie ostatné veci, RZZP a odvody?
KEJKA
21.11.10,13:50
kuk do zákona.............na to je Porada, všetko tu máš aj ked nemáš.....
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-30-09-2010-a.html
veronikasad
21.11.10,13:50
Nemám ten zákon! čiže chápem to tak, že teraz, po ukončení živnosti si to musím zahrnúť do POZD a VOZD aj napriek tomu, že to nemám zaplatené? A čo tie ostatné veci, RZZP a odvody?
Prepáč, si naozaj učtovníčka, alebo si z poraďákov robíš srandy ?
Všetky zákony nájdš na hornej lište porady
kubicanka
21.11.10,14:15
Ja som tu na tej porade prvý krát a vôbec ešte neviem ako to tu chodí, aj keď som sa tu už veľmi dávno zaregistrovala, ešte som túto stránku nevyužívala, a už vôbec by som si nedovolila robiť z niekoho srandu, možno sa zdá, že tie moje otázky sú trápne, ale ja fakt neviem ako to chodí v takých prípadoch, potrebovala som len poradiť. Ja nie som samostatný účtovník, len manželovi musím robiť Jedn.účtovníctvo a v práci skôr robím ako administratívny pracovník-referent podv.účtovníctva.
kubicanka
21.11.10,14:16
ďakujem za pomoc
KEJKA
21.11.10,14:19
aha, ale keď si dáš do profilu účtovník-živnostník a v zadaní neuvedieš svoje postavenie na pravú mieru, tak potom tie odpovede tak vyzerajú.
Asi ti ide o to, že živnosť chce zrušiť manžel a nie ty a nechce platiť zbytočne odvody. Takých tém a rád je tu neúrekom, v podstate moja odpoveď platí - auto nech nekupuje na firmu, a nech si živnosť nanovo založí až po 1.7.2011.
No a tie pohľadávky naozaj musí dodaniť - a samozrejme nezaplatené záväzky tiež (znížia mu základ dane).
kubicanka
21.11.10,14:27
Dakujem pekne za rady, a prepáčte, ja ani neviem čo som v tom profile mala označené už som to dala do poriadku.
KEJKA
21.11.10,14:35
aby si nepovedala, že sme boli na teba zlé /naozaj mňa si pomýlila/
uvediem ti tu jeden užitočný link - priamo v ňom nájdeš odpoveď z DRSR
http://www.porada.sk/t150769-ukoncenie-zivnosti-uprava-zakladu-dane-odpoved-drsr.html
klikni naň a počkaj až sa ti otvorí, potom čítaj dole stanovisko DRSR - hádam pomôže.
/toto by si si tiež našla, keby si použila ten vyhľadávač Porady, ako som ti napísala predtým/.
Silkov
12.01.11,12:19
Rekapitulácia odpovede DRSR prakticky:
Ukončená živnosť 13.8.2010. JÚ.
Pohľadávka napr. 1000 Eur (služby) a záväzok napr. 200 Eur(odvody) neboli uhradené do termínu ukončenia živnosti.

Pohľ. 1000 Eur zaúčtujem dňa 13.8.2010 ako ID POZD - služby?
Záv. 200 Eur. zaúčtujem dňa 13.8.2010 ako ID VOZD - odvody?
Silkov
15.01.11,19:36
Prosím je to správne????