JSJP
21.11.10,15:52
Ahojte,

chcem Vás poprosiť o radu. 10.11.2010 nám prišla faktúra za tovar od nášho dodávateľa z Talianska. Faktúra má dátum vystavenia 30.09.2010. Tovar nám ale príde až v novembri. Je správny postup, že faktúru zaradíme do účtovníctva 30.09.2010 / necháme na účte 131 /, a samozdanenie nadobudnutia tovaru vykonáme až 15.12.2010? Musíme mať v evidencii DPH za 09/2010 aj túto faktúru, ktorá nam prišla až v novembri? Obidve firmy sú platcovia dane.

Ďakujem
a_je_to
22.11.10,15:31
Na faktúru treba doplniť, že došla 10.11.2010. Faktúra za tovar pred dodaním tovaru nie je ani účtovným prípadom podľa § 2 Postupov PÚ, ani záväzkom, ani zdaniteľným plnením podľa § 2 ZoDPH. Jej doručenie zatiaľ k ničomu nezaväzuje. Treba preskúmať jej náplň, povahu a to najlepšie s tým, kto dojednával obchod a jeho pravidlá. Aj ja mám zdieľanú skúsenosť, že Taliani majú čudné kombinácie dodávky a fakturácie. Ak je to faktúra, ktorá požaduje platbu vopred, tak ju treba zatiaľ považovať za zálohovú – výzvu na úhradu, bez dopadu na DPH. Ak je to faktúra k dodaniu tovaru a ďalšiu už nemožno očakávať, tak by som ju považoval za účtovný prípad a podklad k zdaniteľnému plneniu – samozdaneniu až dňom nadobudnutia tovaru. Až k tomuto dňu by som ju zahrnul do účtovníctva aj DPH, lebo už mám aj tovar, aj faktúru, aj platbu vopred, aj záväzok na vysporiadanie, aj moment zdaniteľného plnenia. Skôr by som s ňou ohľadom na povahu a dodávku nič nerobil, okrem prípadnej úhrady vopred.
Otázka je nie vhodne pomenovaná, lebo podľa krajiny dodania nejde o dovoz, ale o nadobudnutie tovaru z EU.
Lubo44
23.11.10,07:27
Na poslednom školení k DPH sme preberali presne tento prípad. Faktúra zo septembra, dodávka až v decembri. Lektorka vravela, že keď je faktúra tak skoro pred dodávkov je lepšie brať dátum dodania podľa § 20, ods. 1, pism. a), čo je 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci kedy sa uskutočnilo nadobudnutie.

Písmeno b) toho istého odstavca však hovorí že dňom dodania môže byť aj dátum vystavenia faktúry ak je skorší ako 15. deň kalendárneho mesiaca podľa bodu a).

Lektorka nám to vysvetlila tak, že sa firma v takomto prípade môže rozhodnúť, či bude postupovať bodľa bodu a) alebo b). Záleží na tom, či je isté že tovar bude dodaný a kedy. Ak nie je jasné kedy to bude, tak je lepšie čakať na dodávku tovaru a postupvať podľa bodu a). Ak ale viete na 100% že tovar príde v určený deň, tak kľudne môžte ako dátum dodania brať dátum vystavenia faktúry. Či je alebo nie je zaplatená na to nemá žiadny vplyv.
JSJP
23.11.10,10:41
Ďakujem za odpovede, kedže tovar prišiel v 11/2010 nadobudnutie tovaru dáme 15.12.2010 a o faktúre budeme účtovať až v 12/2010?

Ďakujem
Lubo44
23.11.10,13:10
Ďakujem za odpovede, kedže tovar prišiel v 11/2010 nadobudnutie tovaru dáme 15.12.2010 a o faktúre budeme účtovať až v 12/2010?

Ďakujem
Áno.
martinez
23.11.10,15:09
Ďakujem za odpovede, kedže tovar prišiel v 11/2010 nadobudnutie tovaru dáme 15.12.2010 a o faktúre budeme účtovať až v 12/2010?

Ďakujem
ano.. je na to aj metodicky pokyn DR SR ako v takychto pripadoch postupovat... tu je to krasne vysvetlene :

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/tuztovar_20.pdf