soraya
24.11.05,10:37
Ahojte vsetci,

chcem sa opytat, ci mam moznost ukoncit pracovny pomer s pracovnickou, ktora sa nechava permanentne opakovane vypisovat na PN. Jej spolupracovnici ma oslovili, ze nie to takto dalej nejde a ze za nu nebudu tahat. Fakt je, ze existuje velka pravdepodobnost, ze jej mnohe PN su spekulativne. Ked idem na kontrolu a nie je doma, vzdy donesie potvrdenie od tej istej lekarky, ze bola na vysetreni. Na kazdej PN ma vychadzky.

Hladala som v zakonniku prace - nasla som, ze ak donesie potvrdenie o strate sposobilosti, mozeme s nou ukoncit prac. pomer. To mi urcite nedonesie. Aku inu zakonnu moznost mam? Ani jeden z moznych dovodov mi tam nesedi. ďakujem Vám vsetkym za pomoc
nikulik
24.11.05,09:47
Viem o čom rozprávaš, aj my máme takú pracovníčku, stále je na PN. Dokonca sme ju raz aj videli v meste keď bola na PN, tak šéf jej to hneď vytmavil keď si prišla po výplatu, že keď to takto pôjde ďalej, tak ju nahlási, a nech si ju sledujú na UPSVaR.
Niekde som sa na túto temu tuto na porade už pýtala, a bolo mi povedané: Zamestnávateľ nemôže ukončiť pracovný pomer so zamestnancom, ktorý je na PN-ke!!!!
nikulik
24.11.05,09:50
§ 64 ZP - Zákaz výpovede, ods.1, pism. a)
STRELEC
24.11.05,09:51
...moznost ukoncit pracovny pomer s pracovnickou, ktora sa nechava permanentne opakovane vypisovat na PN.... Ked idem na kontrolu a nie je doma, vzdy donesie potvrdenie od tej istej lekarky, ze bola na vysetreni. Na kazdej PN ma vychadzky.
... inu zakonnu moznost mam?...
Predpokladám, že ináč si pracovné povinnosti plní. Možno by som zvážil alternatívu zrušenia pracovného miesta. Výpoveď z organizačných zmien, možno aj s dohodou o odstupnom (ak to tak súri, že by bolo potrebné aby odišla pred uplynutím výpovednej lehoty). Primerane by som vyhovel Zákonníku práce v tej súvislosti.
Možno by iný zamestnanec prevzal jej pracovné povinnosti za navýšenie mzdy?
soraya
24.11.05,09:57
To by neslo, pracuje v montazi. Pri reorganizacnych dovodoch by som tuto poziciu nemohla obsadit 6 mesiacov a ja viem ze uz vo februari budem potrebovat viac ludi. Ona proste zabera miesto niekomu, kto by si pracu plnil lepsie.
Evaman
24.11.05,10:06
To by neslo, pracuje v montazi. Pri reorganizacnych dovodoch by som tuto poziciu nemohla obsadit 6 mesiacov a ja viem ze uz vo februari budem potrebovat viac ludi. Ona proste zabera miesto niekomu, kto by si pracu plnil lepsie.

Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa §63, ods. b) , nesmie počas troch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného zamestnanca.

Nemyslela si náhodou toto? §61 (3) ZP
beatap
24.11.05,10:09
a čo takto otvorene sa s ňou porozprávať, pohroziť jej a výpoveď jej dať, v medzičase keď nebude na PN-ke... jasné, že by tam muselo byť asi odstupné, ale radšej to, než stále problémy... prípadne nejaké námatkové kontroly na PN-ke, predpokladám, že keď sú fingované, bude sa dať ju "načapať" ....
Chobot
24.11.05,10:10
A co tak §63 ods. 1 písm. d bod 4. "ak zamestnanec neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávtel ho v posledných 6 mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov ....".

Ak je lajdácka aj v práci, tak ju na to upozornit. Ale najlepsie by bolo dotlacit ju k dohode.
STRELEC
24.11.05,10:10
Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa §63, ods. b) , nesmie počas troch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného zamestnanca.

Nemyslela si náhodou toto? §61 (3) ZP
Toto som aj ja myslel. Zamestnávateľ ale môže prijať zamestnanca v "hájenom" období. Ovšem s inou náplňou práce (a názvom pracovnej funkcie) ako mal predtým uvoľnený zamestnanec.
beatap
24.11.05,10:13
A co tak §63 ods. 1 písm. d bod 4. "ak zamestnanec neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávtel ho v posledných 6 mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov ....".

Ak je lajdácka aj v práci, tak ju na to upozornit. Ale najlepsie by bolo dotlacit ju k dohode.


presne, takto nejako by som si to predstavovala, ak jej nikto nič nepovie, nenaznačí, že je nespokojný ona sa cíti v bezpečí a podľa toho sa správa...
nikulik
24.11.05,10:20
Súhlasím s ostatnými, ja by som skúsila porozpravať sa s ňou, skúsiť jej pohroziť, ako to tu už bolo spomínané, keď sa nevyzná v zákone, tak môže sa stať, že sa zľakne a buď zmení svoj postoj k práci, alebo to s ňou nepohne. A ako spomenula beatap, skúsiť vystihnúť čas keď nie je na PN a vtedy jej dať výpoveď.
STRELEC
24.11.05,10:23
Keď zamestnávateľ kontroluje zamestnanca počas PN a ten reaguje protiopatreniami, vzťah nie je normálny. Chcelo by to dohovor. Z kontextu sa dá predpokladať, že keby tu bolo neplnenie si pracovných povinností, tak nie je táto otázka na Porade, ale zamestnanec vo výpovednej lehote.
beatap
24.11.05,10:26
presne tak ako hovoríme viacerí, chce to v každom prípade dohovor so zamestnankyňou
Luba2
24.11.05,11:24
Ty môžeš postupovať len v medziach zákona. Teba na ňu upozornili jej kolegovia, ktorí pravdepodobne musia za ňu vlastne ťahať, keď ona je doma. Pre Teba je to vlastne skoro neriešiteľné. Nemohli by si to poriešiť nejako jej kolegovia - napr. správaním sa k nej, resp. jej priamo povedať, čo si o tých jej PN-kách myslia???? Možno buď začne pracovať normálne, alebo dá výpoveď sama.
soraya
24.11.05,13:22
Ty môžeš postupovať len v medziach zákona. Teba na ňu upozornili jej kolegovia, ktorí pravdepodobne musia za ňu vlastne ťahať, keď ona je doma. Pre Teba je to vlastne skoro neriešiteľné. Nemohli by si to poriešiť nejako jej kolegovia - napr. správaním sa k nej, resp. jej priamo povedať, čo si o tých jej PN-kách myslia???? Možno buď začne pracovať normálne, alebo dá výpoveď sama.

Takze ten pohovor bude, len co sa vrati. Text si odsuhlasim s pravnikom, aby to bolo ciste. Komentare kolegov ignoruje, je to taky typ. Ulohy si plni, ked je v praci, chodi nacas. Problem je, ze kazdy mesiac je 2 tyzdne doma.
Bionda
24.11.05,15:53
Tiež si myslím, že takýto typ človeka úplne ignoruje to, čo si myslia kolegovia.
Otázne je o aké ochorenie sa môže jednať, nakoľko ani lekár nemôže len tak napísať vychádzky k bežných vírusovým event. k akútnym ochoreniam. Ak sa však jedná o psychiatrické ochorenie, v tomto prípade vychádzky sú povolené. Takže ešte jedna z alternatív a myslím si, že ak sa naozaj jedná o tak časté PN, žiadať potvrdenie o zdravotnom stave, či menovaná je schopná vykonávať prácu na ktorú bola prijatá. V tomto prípade by to vôbec nemalo byť vnímané ako porušovanie práv občana a zákona o ochrane osobných údajom, nakoľko nie je zrejmé, či zverenú prácu môže zamestnanec vykonávať vzhľadom k zdravotnému stavu, ak nie je schopný odpracovať viac ako 2 týždne.