vanilka
21.11.10,15:16
Ahojte, potrebujem poradit

SZCO - platca DPH sa rozhodol pozastavit zivnost a pracovat na zmluvu...v majetku ma zaradene auto, ktore kupil v septembri toho roku za 8000 EUR

1. ak pozastavi zivnost a auto si v majetku necha vyplyvaju mu z toho nejake nevyhody?

2. ak pozastavi zivnost teraz k decembru moze si uplatnit odpis za rok 2010?

3. ak pozastavi zivnost v decembri a bude chciet auto v januari 2011 predat, je to mozne??? a ak sa ho rozhodne predat za cenu nizsiu ako 8000 EUR? taktiez ako je to s DPH? zaplati ho z predajnej ceny?

mam z toho zmatok....

dakujem za kazdu radu nad zlato
KEJKA
21.11.10,14:40
1. áno
2. nie
3. áno, komu chce predať? DPH z predajnej ceny.

odporúčam pozrieť vysporiadanie majetku a záväzkov v prípade prerušenia - mám pocit, že postup je rovnaký ako pri ukončení ž.
pokiaľ prerušenie trvá k 31.12.
vanilka
21.11.10,14:46
1. áno
2. nie
3. áno, komu chce predať? DPH z predajnej ceny.

odporúčam pozrieť vysporiadanie majetku a záväzkov v prípade prerušenia - mám pocit, že postup je rovnaký ako pri ukončení ž.
pokiaľ prerušenie trvá k 31.12.


1. ake by to mohlo mat pre neho nevyhody? nemohol by ho pouzivat ako sukromna osoba? je preto lepsie auto z majetku odobrat?

2. cize narok na odpis by mal len ak by ho predal az v r. 2011

3. ak by ho predal FO alebo PO v SR asi len z DPH kedze je platcom....
a nevadi ak by ho predal za nizsiu cenu???

idem si to pozriet....je to zivnostensky zakon???

dakujem velmi pekne za pomoc :-)
KEJKA
21.11.10,16:52
zákon o dani z príjmov.
marjankaj
21.11.10,17:29
1. ake by to mohlo mat pre neho nevyhody? nemohol by ho pouzivat ako sukromna osoba? je preto lepsie auto z majetku odobrat?

2. cize narok na odpis by mal len ak by ho predal az v r. 2011

3. ak by ho predal FO alebo PO v SR asi len z DPH kedze je platcom....
a nevadi ak by ho predal za nizsiu cenu???

idem si to pozriet....je to zivnostensky zakon???

dakujem velmi pekne za pomoc :-)

No je toho viac.
Pozastavením živnosti zostávaš platcom DPH?
Živnostenský zákon neviem na čo ti bude. Pozri zákon o dani z príjmov a najmä zákon o DPH.
Ak si si odpočítal DPH, tak ju budeš musieť uipraviť.



§ 54
Úprava dane odpočítanej pri investičnom majetku

(1) Platiteľ upraví odpočítanú daň, ak v období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom nadobudol investičný majetok alebo ho vytvoril na vlastné náklady, zmení účel jeho použitia.

(2) Investičným majetkom na účely tohto zákona sú

a) hnuteľné veci, ktorých obstarávacia cena bez dane alebo vlastné náklady sú 3 319, 39 eura a viac a ktorých doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok,
b) budovy, stavebné pozemky, byty a nebytové priestory,
c) nadstavby budov, prístavby budov a stavebné úpravy budov, bytov a nebytových priestorov, ktoré si vyžadovali stavebné povolenie podľa osobitného predpisu.27)

(3) Zmenou účelu použitia investičného majetku sa rozumie, ak platiteľ

a) investičný majetok, pri ktorom odpočítal daň, používa na dodávky tovarov a služieb bez možnosti odpočítania dane alebo na dodávky tovarov a služieb s možnosťou pomerného odpočítania dane alebo na iný účel ako na podnikaniealebo na iný účel ako na podnikanie,
b) investičný majetok, pri ktorom nemohol odpočítať daň, používa na dodávky tovarov a služieb s možnosťou odpočítania dane alebo na dodávky tovarov a služieb s možnosťou pomerného odpočítania dane,
c) investičný majetok, pri ktorom odpočítal pomernú výšku dane, používa na dodávky tovarov a služieb s možnosťou odpočítania dane alebo na dodávky tovarov a služieb bez možnosti odpočítania dane alebo na iný účel ako na podnikanie alebo na iný účel ako na podnikanie; za zmenu účelu použitia investičného majetku, pri ktorom platiteľ odpočítal pomernú výšku dane, považuje sa aj zmena výšky ročného koeficientu (§ 50 ods. 4) o hodnotu väčšiu ako 0, 10.

(4) Obdobie na úpravu odpočítanej dane pri zmene účelu použitia investičného majetku podľa odseku 1 je päť kalendárnych rokov vrátane roka, v ktorom investičný majetok platiteľ nadobudol alebo na vlastné náklady vytvoril okrem investičného majetku podľa odseku 2 písm. b) a c), pri ktorom je obdobie na úpravu desať kalendárnych rokov, a obdobie na úpravu odpočítanej dane začína plynúť v roku, v ktorom bol investičný majetok uvedený po prvýkrát do užívania. Ak platiteľ dodá investičný majetok podľa odseku 2 písm. b) a c) pred uvedením do užívania a zmení účel použitia, upraví odpočítanú daň v kalendárnom roku, keď dodá investičný majetok.

(5) Úpravu odpočítanej dane platiteľ vykoná v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom zmenil účel použitia investičného majetku. Platiteľ postupuje pri úprave odpočítanej dane podľa prílohy č. 1. Na účely výpočtu úpravy dane odpočítanej pri investičnom majetku sa daň, ktorú platiteľ nemôže odpočítať, považuje za odpočítanie dane vo výške 0.

(6) Úpravu odpočítanej dane platiteľ nevykoná, ak absolútna hodnota vyjadrujúca zmenu účelu použitia investičného majetku predstavuje 0, 10 a menej; hodnota vyjadrujúca zmenu účelu použitia investičného majetku je rozdiel čísla A a čísla B podľa prílohy č. 1.

(7) Ak v priebehu obdobia na úpravu odpočítanej dane platiteľ dodá investičný majetok s uplatnením dane, posudzuje sa tento investičný majetok až do uplynutia obdobia na úpravu odpočítanej dane, akoby bol používaný na podnikanie s možnosťou odpočítania dane. Ak v priebehu obdobia na úpravu odpočítanej dane platiteľ dodá investičný majetok s oslobodením od dane, posudzuje sa tento investičný majetok až do uplynutia obdobia na úpravu odpočítanej dane, akoby bol používaný na podnikanie s oslobodením od dane.
(8) Ak je účtovným obdobím platiteľa hospodársky rok, na účely odsekov 4 a 5 sa kalendárnym rokom rozumie hospodársky rok.
vanilka
21.11.10,18:16
No je toho viac.
Pozastavením živnosti zostávaš platcom DPH?
Živnostenský zákon neviem na čo ti bude. Pozri zákon o dani z príjmov a najmä zákon o DPH.
Ak si si odpočítal DPH, tak ju budeš musieť uipraviť.


este neviem ci SZCO sa rozhodne ostat platcom DPH ale kedze nesplna podmienky pre registraciu (obrat) a je reg. uz viac ako rok podla par. 4...mohol by zrusit registraciu, vadit by mu to mohlo len vtedy ak by opat zivnost rozbehol, kedze jeho hlavny dodavatel je z CR a je platcom...

auto kupil z DE a kedze nechcel platit DPH, tak ho kupil ako SZCO aby si uplatnil odpocet, teraz ho mam v majetku...

zivnost chce prerusit lebo mu uz nejdu ksefty a samozrejme nechce platit 19 z toho co ma, cize rozmysla, ze auto preda a tak sa tomu vyhne, predat ho chce za cenu nizsiu ako nakupil, takze DPH zaplati nizsie (z predajnej ceny)

zrejme si ale este predtym bude chciet uplatnit odpis, ratam ze ho bude chciet predat az v r. 2011

a ja mam zistit co je pre neho "vyhodnejsie"

......
KEJKA
21.11.10,20:51
ak nemá prísť o peniaze, tak zrejme to predá niekomu blízkemu. Ved tých 8000 zaplatil reálne. Zbaviť sa majetku, aby neplatil 19%?
A to "samozrejme" mi dosť vadí - čistá špekulácia, ktorá nie je namieste.
vanilka
22.11.10,18:57
ak nemá prísť o peniaze, tak zrejme to predá niekomu blízkemu. Ved tých 8000 zaplatil reálne. Zbaviť sa majetku, aby neplatil 19%?
A to "samozrejme" mi dosť vadí - čistá špekulácia, ktorá nie je namieste.

ano, preda to blizkej osobe za nizsiu cenu niekedy v januari 2011 aby si mohol uplatnit odpis za rok 2010, co potom s tou ZC, ktora bude vyssia ako predajna cena???
KEJKA
22.11.10,19:11
tebe tá špekulácia nevadí?
DU pri kontrole to môže napadnúť.
vanilka
22.11.10,19:16
tebe tá špekulácia nevadí?
DU pri kontrole to môže napadnúť.


praveze mi to vadi a chcela by som to nejako dat na pravu mieru, prave preto sa potrebujem uistit, ze takto nemoze byt a taktiez ako inac by sa to dalo urobit spravne :-( ale sama neviem co s tym....
KEJKA
22.11.10,19:27
predať môže bez problémov za trhovú cenu.
Alebo neukončovať ani neprerušovať živnosť.
Dobre to vieš, tak čo chceš nasilu riešiť?
Zákon je tak postavený, že ho špekulácia niekde chytí.
pretože to auto mohol kúpiť hneď ako občan a nemal by problém.
Od takých tiežpodnikateľov sa dištancujem.
vanilka
23.11.10,18:25
predať môže bez problémov za trhovú cenu.
Alebo neukončovať ani neprerušovať živnosť.
Dobre to vieš, tak čo chceš nasilu riešiť?
Zákon je tak postavený, že ho špekulácia niekde chytí.
pretože to auto mohol kúpiť hneď ako občan a nemal by problém.
Od takých tiežpodnikateľov sa dištancujem.

to moze, ale nechce platit vysoku DPH pri predaji
zivnost prerusuje lebo sa mu z nej znizil prijem
keby auto kupil ako obcan, nemohol by si na neho odpocitat DPH (samozdanenie)
ja viem, je to spekulant.....aj tak sa uz viac menej rozhodol, je to jeho zodpovednost, moje stanovisko pozna.....