dadkapo
21.11.10,18:26
Ahojte.
Účtujem OZ.
V stanovách má zakotvené:
ciele:
podpora zdravia poradenstvom pri špeciálnej výžive – vegetariánstve, vegánstve
a pod., šírenie myšlienky zdravého životného štýlu, propagácia biovýrobkov
a zdravej výživy,

organizovanie infostánkov, podujatí, benefičných akcií s tematikou zvierat,
zabezpečenie zriadenia kvalitného mestského útulku s informačným centrom.

Tak a majú príjem z organizovania podujatí s tematikou zvierat a príjem z organizovania prednášok ohľadom zdravej výživy v jednej firme.

Príjmy, ktoré zodpovedajú cieľom združenia by sa zdaňovať nemali.
Tak teraz čo s tým? zdaniť alebo nie?
dadkapo
25.11.10,08:49
Nikto nič?! :/
Lueli
25.11.10,09:10
Ahoj,
uvažuješ správne.
§ 12 ods.2 - hlavná činnosť daňovníka nezriadeného na dosahovanie zisku sa nezdaňuje.
K týmto príjmom treba priradiť výdavky, aby sa neplietli do zdaňovanej činnosti, ak takú oZ má.
účtovník 007
25.11.10,11:18
Ahojte.
Účtujem OZ.
V stanovách má zakotvené:
ciele:
podpora zdravia poradenstvom pri špeciálnej výžive – vegetariánstve, vegánstve
a pod., šírenie myšlienky zdravého životného štýlu, propagácia biovýrobkov
a zdravej výživy,

organizovanie infostánkov, podujatí, benefičných akcií s tematikou zvierat,
zabezpečenie zriadenia kvalitného mestského útulku s informačným centrom.

Tak a majú príjem z organizovania podujatí s tematikou zvierat a príjem z organizovania prednášok ohľadom zdravej výživy v jednej firme.

Príjmy, ktoré zodpovedajú cieľom združenia by sa zdaňovať nemali.
Tak teraz čo s tým? zdaniť alebo nie?

Účtovala som OZ a v niektorých prípadoch je skutočne hranica medzi zdaňovanými príjmami a nezdaňovanými tenká.
Ale v tomto prípade si myslím, že prednáška ohľadne zdravej výživy je vlastne šírenie myšlienky zdravého životného štýlu a propagácia biovýrobkov a zdravej výživy. Nikde predsa nie je uvedené, akým štýlom má šírenie myšlienky zdr.živ.štýlu prebiehať.

A tiež podujatie s tematikou zvierat mohlo byť zamerané na získanie finančných prostriedkov na výstavbu útulku, taká PR akcia.
dadkapo
25.11.10,12:07
Ďakujem pekne.
Lueli zdaňovaciu činnosť nemajú.
Ale tak ma napadlo k tvojmu príspevku. Ak by mali zdaňovaciu činnosť, tak si k nej nemôžu priradiť výdavky? či k zdaňovacej činnosti môžu priradiť len výdavky vynaložené na túto činnosť?
A k nezdaňovacej činnosti môžu uplatiť výdavky na všetko potrebné v súlade so stanovami - teda výstavbu útulku a starostlivosť o zvieratá.
Dobre to chápem?
dadkapo
28.11.10,15:06
A ešte mám teraz jeden problém. Keďže OZ si tento príjem nezdaní pretože je to v súlade s ich stanovami a cieľmi. Tak firma, od ktorej majú faktúru si nemôže dať tieto položky do nákladov???
ondrejvla
28.11.10,15:15
Ďakujem pekne.
Lueli zdaňovaciu činnosť nemajú.
Ale tak ma napadlo k tvojmu príspevku. Ak by mali zdaňovaciu činnosť, tak si k nej nemôžu priradiť výdavky? či k zdaňovacej činnosti môžu priradiť len výdavky vynaložené na túto činnosť?
A k nezdaňovacej činnosti môžu uplatiť výdavky na všetko potrebné v súlade so stanovami - teda výstavbu útulku a starostlivosť o zvieratá.
Dobre to chápem?

K zdaňovanej činnosti výdavky, ktoré nepatria do nezdaňovanej, teda tie, ktoré k tejto činnosti netýkajúcej sa oslobodenej činnosti podľa stanov, priradí len tie.

K nezdaňovacej činnosti výdavky v súlade so stanovami.
ondrejvla
28.11.10,15:18
A ešte mám teraz jeden problém. Keďže OZ si tento príjem nezdaní pretože je to v súlade s ich stanovami a cieľmi. Tak firma, od ktorej majú faktúru si nemôže dať tieto položky do nákladov???

Ak som dobre pochopila, pýtaš sa, či si môže firma, od ktorej má OZ došlú faktúru dať do výnosov, je to správne? Lebo určite DF v OZ patrí do výdajov, ale u dodávateľa do výnosov. Ale ak myslíš vystavenú fa v OZ pre odberateľa, ten si ju samozrejme môže dať do nákladov.
dadkapo
28.11.10,15:29
Trošku inak :)
takže pekne po poriadku.
OZ robilo firme prednášky pre zamestnancov. Za to dostali peniaze. Tento príjem OZ nezdaňuje lebo je v súlade s ich cieľmi. Firma má z toho náklady a povedali mi, že si to nemôžu dať do nákladov. Teda nepovedali, ale sa ma pýtali :) pretože ak OZ príjem nezdaňuje tak vraj oni si to nemôžu dať do nákladov. Lebo štát príde o "peniaze". Že vraj je to potom niečo ako dar. No nejak sa mi to nezdá. Ako logiku to dáva, ale no neviem.
ondrejvla
28.11.10,15:53
Trošku inak :)
takže pekne po poriadku.
OZ robilo firme prednášky pre zamestnancov. Za to dostali peniaze. Tento príjem OZ nezdaňuje lebo je v súlade s ich cieľmi. Firma má z toho náklady a povedali mi, že si to nemôžu dať do nákladov. Teda nepovedali, ale sa ma pýtali :) pretože ak OZ príjem nezdaňuje tak vraj oni si to nemôžu dať do nákladov. Lebo štát príde o "peniaze". Že vraj je to potom niečo ako dar. No nejak sa mi to nezdá. Ako logiku to dáva, ale no neviem.

Môj názor, náklady sú daňovo uznateľné. Odberateľ nie je OZ a prednášky potrebovali na daňovo uznateľné náklady, ak tieto náklady boli použité pre zdaniteľné príjmy.