*monika*
21.11.10,20:53
Dobry vecer mili poradaci, prosila by som o radu. Skusim v kratkosti a trosku laicky.
Moj otec ma dvoch surodencov. Otec mu zomrel pred 25mi rokmi a dedicstvo je vysporiadane s tym, ze otcov brat ma otcovi este vyplatit cast domu. Takze dedicstvo je vyriesenie. A teraz k veci:
v roku 1992 prisiel otcovi nejaky papier, ze sa ma hlasit k restitucii k navrateniu majetkov po starej mame z otcovej strany... prihlasil sa, zaplatil nejaky poplatok a od roku 1992 na to uz aj zabudol.. pridali ho k urbariatu vlastnikov pozemkov pri triblavine a roky sa o to ani nehovorilo... dodnes nevieme, ci jeho surodencom vtedy nic neprislo alebo sa na to vykaslali, kazdopadne v urbariate je zapisany len on, surodenci nie. (oni tvrdia, ze im nic neprislo, ale len boh vie, ako to bolo)

kedze tie pozemky asi pred piatimi rokmi zacali byt pre developerov velmi zaujimave kedze sa tam nasiel liecivy pramen, zacali sa jednania, ze to od urbariatu kupia a vlastnici budu vyplateni.. podotykam pri otcovej ciastke sa jedna o sumu nad 2 a mozno aj nad 3 miliony - podla toho ako urbariat dokaze vyjednat cenu
otcova sestra ked sa to dozvedela, zacala za tym behat..uz dva roky beha kde kade, dokonca aj na narodnej rade s tym bola ale restitucny zakon je jasny - do urbariatu sa uz neda zapisat, premeskala datum

minuly tyzden za nim sestra prisla na nevstevu a zacala mu hustit do hlavy, ze tretina tych penazi jej prinalezi, lebo dedicstvo.. lenze kedze to nebolo jednane na dedicskom konani, nejde podla mojho nazoru o dedicstvo, kedze ide o RESTITUCIU

zacala mu rozpravat, ze to je sudne napadnutelne a doslova ho TLACILA do toho, aby jej podpisa u pravnika nejaky papier, ze v pripade ak dostane tie peniaze,, tretinu z toho jej da..ze ma na ne zo zakona narok, lebo boli aj po jej prastarych rodicoch

neviem ci existuje nieco take ze tak moze byt zapisany len on ako najstarsi a je povinny sa rozdelit...
ale potom nechapem, preco ho neustale tlaci do toho, aby siel k tomu pravnikovi, ze jej tretinu z tych penazi da...

ani nevieme, kam sa obratit, co spravit, otec povedal, ze by jej tu tretinu mozno aj dal, ale nie v pripade, ked by zistil, ze ho chcela len oklamat..

kazdopadne v urbariate je zapisany len on, ziadni surodenci a ti si teraz na tie peniaze (ktore nota bene ani nema a mozno ani mat nebude, bohvia ako to cele dopadne) robia naroky..
Vacsina ludi, s ktorymi som hovorila mi tvrdi, ze nie su zapisani v urbariate, maju smolu, jeden znamy (pravnik) je podobneho nazoru, ale ze by musel vidiet tie papiere...a momentalne je v zahranici.
Nemate s tym niekto skusenosti? Za kym ist? ako to zistit?

Dakujem velmi pekne za akukolvek radu.
Mária27
21.11.10,20:34
Reštitučných zákonov bolo viac, jedno však mali spoločné, čo je pre vás podstatné: bolo sa treba prihlásiť do určitej doby, inak nárok zanikol. Prekluzívna doba je tu preto, aby aj súčasní vlastníci mali právnu istotu, že im po reštitúcii už vlastníctvo zostane.
Reštitučné zákony vždy vymenúvali, kto je oprávnený o vydanie majetku požiadať. Na niektoré nároky mohli byť oprávnené osoby upozornené, nebola však povinnosť upozorňovať. Každý sa má starať o svoje práva.

Mala by si uviesť niečo presnejšie, aby sa dalo písať konkrétnejšie. Nepíšeš, či sa pozemky mali dediť podľa závetu alebo zákona, či vôbec neboli prededené, kto otca oslovil ...
Je pravdou, že pozemky sa kedysi písali len na jedného dediča, ale aj tam bola doba pre ostatných súrodencov, aby požiadali o vyrovnanie dedičských podielov - bolo to v zákone 293/1992.

Keď od otca súrodenci niečo požadujú, nech argumentujú. Veď argumentovať musia aj právnikovi. Keď budú mať konkrétne údaje, zákony a pod., potom sa môžete podľa toho zariadiť.
*monika*
21.11.10,20:41
Dakujem velmi pekne Maria. Problemom je to, ze otec sa od toho roku 1992 o to vobec nestaral, zacal sa zaujimat asi pred dvomi rokmi ked ho znovu oslovili z urbariatu, aby sa zucastnil na nejakom zasadnuti.
Je mi jasne, ze mi nebude nikto dat fundovanu odpoved, kym nebude mat v ruke papiere, tie papiere pojdem s otcom vybavovat, musime ist na urbariat. Pravduovediac, toto je pre mna uplne spanielska dedina, takze po navsteve obce budeme mudrejsi, chcela som len vediet, ci mi k tomu moze niekto nieco povedat. V kazdom pripade - nie je dobry napad spisovat pre jeho sestru ten papier u notara, ze sa zavazuje vyplatit jej tretinu z tych penazi ze?
Idem si pozriet ten zakon a budeme to musiet riesit s konkretnym pravnikom - ale zaoberat sa tym naozaj budeme az v pripade, ze tie peniaze vobec niekedy otec dostane - nikdy nikto nevie co sa moze stat a nakoniec z toho aj tak nic nemusi byt.
Dakujem este raz, v pripade ak by som mala viac info, este sa spytam :-)
Mária27
21.11.10,21:01
Nech nič nedáva ani nepodpisuje. A keď ste už urbárnici (či urbalialisti), naštudujte si aj ten zákon 181/1995 o pozemkových spoločenstvách. Tu je v plnom znení:


http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:34Y8Xujt-1MJ:www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-pozemkovych-spolocenstvach/+z%C3%A1kon+o+pozemkov%C3%BDch+spolo%C4%8Denstv%C3 %A1ch&cd=1&hl=sk&ct=clnk&gl=sk
a_je_to
21.11.10,22:06
Vyriešené je iba dedičstvo po otcovi, po starej mame nie, tam reštitúcia predbehla dedičské konanie, lebo transformujúca spoločnosť v rokoch 1989 – 95 mala veľmi naponáhlo. Urbárske pozemky mali lesnú pôdu v užívaní Štátnych lesov bez založenia pozemkovoknižnej vložky a poľnohospodársku vo vlastníctve miestnych JRD, so založením svojej pozemkovoknižnej vložky. Kým lesné pozemky sa iba odovzdávali novým občianskym združeniam podľa 83/1990, ktoré sa po roku 1995 transformovali na pozemkové spoločenstvá, poľnohospodárska pôda sa musela čo najrýchlejšie reštituovať. Reštituovalo sa predložením dedičského rozhodnutia, vtedy sa reštituovaný podiel rozpísal na všetkých dedičov. Ale tým, ktorí nemali dedičské rozhodnutie, alebo ktorí mali dobrých poradcov, stačilo predložiť rodný list a preukázať rodinnú väzbu. Tí dostali celý podiel, nech bolo dedičov hocikoľko a založil sa list vlastníctva podielu iba na jedného. Mám s tým aj osobnú skúsenosť na strane poškodeného. Nič nepoškodilo naše rodinné vzťahy so vzdialenejšou rodinou tak, ako debaty o týchto veciach a neskutočná „hamižnosť“ reštituenta, ktorý sa kvôli tomu neznáša ani s vlastnou sestrou, ani s nami. Má síce pozemky a podiely, ale stratil najbližších, nemá rodinu. Mne ostal iba zbytok pôdy a les po otcovi, ktorý sa našťastie nereštituoval, ale dedil. Mám ho na seba celý, so sestrou som uzavrel písomnú dohodu, že dostane presnú polovicu zo všetkých úžitkov bez toho, aby to musela odo mňa pýtať ... a to aj dodržujem, zviazal som k tomu aj svoje deti.
Čo Ti poradiť ? Reštitúcia bola oprávnená, ale nie spravodlivá, pochádzala od niekoho, kto bol starou mamou viacerých. Nie je známe, ako bol dedený ostatný majetok. Otcova sestra by sa mohla podľa mňa súdiť aj uspieť na súde, ale je to neskutočná tortúra. Morálny nárok jej nemožno uprieť, ani odňať. Musíte si upresniť priority, či vám je prednejšia rodina, alebo prachy. U notára by som nič nepodpisoval, škoda peňazí na taký úkon. Ale ja svojej sestre by som určite sľúbil, že ak prachy budú, tak sa zachovám so cťou, ako súrodenec.
Predaj urbárskych pozemkov je pri súčasnej legislatíve prakticky nerealizovateľný. Kúpnopredajnú zmluvu musí podpísať pred notárom všetkých, rádovo 100 podielnikov, ktorí bývajú po celej zemeguli, z ktorých spravidla permanentne niekto umrie a kým nie je dedičské rozhodnutie, tak vec stojí ... a tak dokola.
*monika*
18.02.11,20:11
Čo Ti poradiť ? Reštitúcia bola oprávnená, ale nie spravodlivá, pochádzala od niekoho, kto bol starou mamou viacerých. Nie je známe, ako bol dedený ostatný majetok. Otcova sestra by sa mohla podľa mňa súdiť aj uspieť na súde, ale je to neskutočná tortúra. Morálny nárok jej nemožno uprieť, ani odňať. Musíte si upresniť priority, či vám je prednejšia rodina, alebo prachy. U notára by som nič nepodpisoval, škoda peňazí na taký úkon. Ale ja svojej sestre by som určite sľúbil, že ak prachy budú, tak sa zachovám so cťou, ako súrodenec.


Vies, v tej rodine to je cele zhnite. Jeho brat dostal polku domu po babke, proste to za jej zivota dala na neho prepisat, jeho sestra dostala vsetky ostatne pozemky, vsetko darovacimi zmluvami - a vtedy za otcom nikto neprisiel, ze ma narok na tretinu niecoho.. moralne hladisko v tomto pripade davam uplne bokom, pretoze mojho otca okaslali uz tolkokrat, ze by sa o tom dala napisat kniha. Konecne ma nieco dostat aj on a su ako supy - on v zivote ziadnu darovaciu zmluvu - ani na ten dom, ani na pozemky, nenapadol. Nechal to tak, este s pozehnanim, ze sice ho pekne oklamali, ale nech si to uziju. Ale co oni zacali robit teraz, to je nieco neskutocne..

Dakujem za radu.