zk24
22.11.10,06:34
Ahojte,

slovenská s.r.o. "zamestnáva" živnostníkov - cudzincov, s tou dohodou, že oni tu budú pracovať pre firmu, ak sa firma bude starať o ich povolenia a rôzne iné povinnosti voči štátu - napr. vybaviť im založenie živnosti, prihlasovanie do poisťovní (odvody si platia sami), prihlásenie na daňový úrad, každoročné hlásenie sa na cudzineckej polícii, atď.... (keďže sú to cudzinci, nevedeli by sa tu sami obracať na úradoch). S tým, že poplatky na vybavenie platí s.r.o-čka. Príklad - živnostník potrebuje potvrdenie od daňového úradu, že nemá nedoplatok, kde sa platí 3 € kolok a toto potvrdenie žiada pre živnostníka s.r.o-čka.

Sú takéto náklady daňovo uznateľné pre s.r.o-čku? Na tých bločkoch, ktoré sú trebárs z pošty nie je samozrejme uvedený odberateľ, ale je jasné, že s.r.o-čka nemá kde míňať 50 kolkov ročne, takže je jasné, že boli za niekoho iného.

Za to, že s.r.o-čka sa takto stará o živnostníkov si samozrejme nič nefakturuje, nezarába na tom, len je to v rámci dohody, aby tí živnostníci pre nich pracovali / spolupracovali... Keby išlo o zamestnancov, tak tam by asi nebol problém, ale neviem ako s tým, keď SZČO sú samostatné "jednotky"...

ďakujem,

Zuzana
berry
22.11.10,08:57
No ja by som to asi riešila, tak že by som im tie bločky (za kolky, overovanie , a iné ) strhla z peňazí , ktoré im budeš ty vyplacať za prácu na základe faktúry. už len to , že je to ústna dohoda by asi na DÚ neprešlo. A oni si ich budú môcť uplatniť ako výdaje.
My osobne čo sa týka živnostníkov nič nedávame do nákladov (už sme mali aj napomenutie z DÚ , keď sme dávali ) . Ak im dáme firemné monterky - to sa im strhne, aj iné veci , ktoré "vyfasujú". Oficiálne ani náradie alebo firemné auto nepoužívajú.
Ale teta robí účtovníctvo v jednej firme a oni to majú tak, že v zmluve majú zapísané (zmluva medzi živnostníkom a spoločnosťou), že firemné monterky im dávaju (bez nejakej protihodnoty) a ževraj je to v poriadku. Ale ja sa to bojím takto robiť, nakoľko mi to tak na DÚ už vytkli.
zk24
22.11.10,09:03
No ja by som to asi riešila, tak že by som im tie bločky (za kolky, overovanie , a iné ) strhla z peňazí , ktoré im budeš ty vyplacať za prácu na základe faktúry. už len to , že je to ústna dohoda by asi na DÚ neprešlo. A oni si ich budú môcť uplatniť ako výdaje.
My osobne čo sa týka živnostníkov nič nedávame do nákladov (už sme mali aj napomenutie z DÚ , keď sme dávali ) . Ak im dáme firemné monterky - to sa im strhne, aj iné veci , ktoré "vyfasujú". Oficiálne ani náradie alebo firemné auto nepoužívajú.
Ale teta robí účtovníctvo v jednej firme a oni to majú tak, že v zmluve majú zapísané (zmluva medzi živnostníkom a spoločnosťou), že firemné monterky im dávaju (bez nejakej protihodnoty) a ževraj je to v poriadku. Ale ja sa to bojím takto robiť, nakoľko mi to tak na DÚ už vytkli.

No, "dorobit" pisomnu dohodu by nebol problem - dohodu o tom, ze s.r.o-cka na seba prebera vsetky vydavky spojene s ich povoleniami a tak... Kedze zivnostnici dosli s tym, ze nebudu mat vydavky na zalozenie a tak... keby sa im to strhavalo z vyplacanych penazi, zarobili by o to menej, a uz by to mohol byt problem.

Jedine ze by si zivnostnici vystavovali faktury za pracu + nejake vedlajsie naklady a s.r.o-cka by to preplacala cele - s tym ze vlastne by mala o tu sumu vyssie naklady a zivnostnici by to mali preplatene...

To by sa tak dalo spracovat do buducnosti - dohodnut sa s nimi tak... ale spatne to uz teraz nepojde a neviem ci to tej s.r.o-cke mozem v nakladoch nechat. Hlavne ked oni nakupili 20 kolkov a minuli to na viac zivnostnikov, tak neviem ten blocek od kolkov rozdelit medzi piatiach.... :(
Llívia
22.11.10,09:18
No, "dorobit" pisomnu dohodu by nebol problem - dohodu o tom, ze s.r.o-cka na seba prebera vsetky vydavky spojene s ich povoleniami a tak... Kedze zivnostnici dosli s tym, ze nebudu mat vydavky na zalozenie a tak... keby sa im to strhavalo z vyplacanych penazi, zarobili by o to menej, a uz by to mohol byt problem.

Jedine ze by si zivnostnici vystavovali faktury za pracu + nejake vedlajsie naklady a s.r.o-cka by to preplacala cele - s tym ze vlastne by mala o tu sumu vyssie naklady a zivnostnici by to mali preplatene...

To by sa tak dalo spracovat do buducnosti - dohodnut sa s nimi tak... ale spatne to uz teraz nepojde a neviem ci to tej s.r.o-cke mozem v nakladoch nechat. Hlavne ked oni nakupili 20 kolkov a minuli to na viac zivnostnikov, tak neviem ten blocek od kolkov rozdelit medzi piatiach.... :(
Alebo by firma živnostníkom vyfakturovala náklady spojené s vybavením živnosti (bolo by lepšie na to uzatvoriť zmluvu medzi firmou a živnostníkmi, kde by bol popis, čo všetko firma za nich vybaví) - takto by sa dali "rozdeliť" medzi živnostníkov aj kolky - a živnostníci by si viac fakturovali, keďže mali vyššie náklady na svoju prácu.
zk24
22.11.10,09:25
Alebo by firma živnostníkom vyfakturovala náklady spojené s vybavením živnosti (bolo by lepšie na to uzatvoriť zmluvu medzi firmou a živnostníkmi, kde by bol popis, čo všetko firma za nich vybaví) - takto by sa dali "rozdeliť" medzi živnostníkov aj kolky - a živnostníci by si viac fakturovali, keďže mali vyššie náklady na svoju prácu.

Ak to chapem, tak tym by to zasa len platili zivnostnici. A to prave nechceme. Pre zivnostnikov su to velke sumy, a prisli sem zo zahranicia s tou podmienkou ze nebudu mat vedlajsie naklady s nicim. ze sa im postaraju o ubytovanie, o pomocky, povolenia a tak....

A moze firma fakturovat za zalozenie zivnosti ked to nema v zivnostenskom opravneni?

Mojim cielom je dostat to do nakladov firmy. Do buducna, trebars od noveho roku im viem navrhnut aby zivnostnici fakturovali okrem vykonanej prace aj vedlajsie naklady (Tak ako hovoris, alebo si dali vyssiu hodinovu sadzbu), a tam zahrnuli ich poplatky za rozne vybavovania. Tak by to vlastne preplacala firma.

Ale teraz spatne, ked idem robit rok 2010, uz to nepojde... vsetky blocky vlastni s.r.o-cka...
Llívia
22.11.10,09:28
No ja by som to asi riešila, tak že by som im tie bločky (za kolky, overovanie , a iné ) strhla z peňazí , ktoré im budeš ty vyplacať za prácu na základe faktúry. už len to , že je to ústna dohoda by asi na DÚ neprešlo. A oni si ich budú môcť uplatniť ako výdaje.
My osobne čo sa týka živnostníkov nič nedávame do nákladov (už sme mali aj napomenutie z DÚ , keď sme dávali ) . Ak im dáme firemné monterky - to sa im strhne, aj iné veci , ktoré "vyfasujú". Oficiálne ani náradie alebo firemné auto nepoužívajú.
Ale teta robí účtovníctvo v jednej firme a oni to majú tak, že v zmluve majú zapísané (zmluva medzi živnostníkom a spoločnosťou), že firemné monterky im dávaju (bez nejakej protihodnoty) a ževraj je to v poriadku. Ale ja sa to bojím takto robiť, nakoľko mi to tak na DÚ už vytkli.
Čo sa týka montériek: niekedy je v zmluvách (stretla som sa s tým pri zmluvách týkajúcich sa stavebnej činnosti) uvedené, že všetci "pracovníci" firmy sú povinní nosiť montérky svojho "zamestnávateľa". Generálneho dodávateľa celej stavby, nezaujíma, či je to SZČO alebo zamestnanec, jednoducho, ak robí pre firmu XYZ, tak musí mať oblečené montérky s označením firmy XYZ (t.j. firmy, s ktorou má generálny dodávateľ uzatvorenú zmluvu). Možno by sa dalo na DÚ argumentovať týmto, veď SZČO nie je povinná dať si na vlastné montérky logo toho, pre koho pracuje.
Llívia
22.11.10,09:30
Ak to chapem, tak tym by to zasa len platili zivnostnici....
Neplatili. Napr. výdavky by boli 100 EUR, firma by im vystavila faktúru za vybavenie živnosti v sume 100 EUR a o 100 EUR by si živnostníci zvýšili svoju fakturáciu na firmu. 100 EUR príjmy - 100 EUR výdavky = 0 u SZČO.

Edit: keď to platí za SZČO iná firma, mali by si to zdaniť ako príjem.
zk24
22.11.10,09:32
Čo sa týka montériek: niekedy je v zmluvách (stretla som sa s tým pri zmluvách týkajúcich sa stavebnej činnosti) uvedené, že všetci "pracovníci" firmy sú povinní nosiť montérky svojho "zamestnávateľa". Generálneho dodávateľa celej stavby, nezaujíma, či je to SZČO alebo zamestnanec, jednoducho, ak robí pre firmu XYZ, tak musí mať oblečené montérky s označením firmy XYZ (t.j. firmy, s ktorou má generálny dodávateľ uzatvorenú zmluvu). Možno by sa dalo na DÚ argumentovať týmto, veď SZČO nie je povinná dať si na vlastné montérky logo toho, pre koho pracuje.

Myslim ze monterky, pracovne oblecenie, pracovne pomocky, obuv... ze toto by mohlo prejst u danoveho uradu... Ked budu mat v zmluve o spolupraci ze objednavatel je povinny zabezpecit pre zivnostnika pracovne oblecenie a pomocky podla prace, na ktoru si ho objednaju...

Mna len "strasia" tie kolky. Ono tam sice neni uvedeny odberatel, ale asi by danovemu uradu bolo divne naco s.r.o-cka potrebovala 50 kolkov rocne... aby im to nevyhodili z nakladov...

Keby som do zmluvy so zivnostnikmi zapracovala formulku ze spolocnost je povinna vybavit pre zivnostnikov povolenia na vlastne naklady, dalo by sa to povazovat za danovo uznatelny vydavok?
zk24
22.11.10,09:35
Neplatili. Napr. výdavky by boli 100 EUR, firma by im vystavila faktúru za vybavenie živnosti v sume 100 EUR a o 100 EUR by si živnostníci zvýšili svoju fakturáciu na firmu. 100 EUR príjmy - 100 EUR výdavky = 0 u SZČO.


No, to je mi jasne, len to sa spatne spravit neda, faktury boli uhradzane, riadne cislovane... Do buducna to tak urcite spravime, od noveho roka... ale mam problem so spracovanim uctovnictva s.r.o-cky.

Proste - konatel s.r.o-cky mi predlozil blocky za kolky, je ich fakt fakt vela, cez tisic eur za cely rok asi... a ked to dam vsetko do nakladov, bojim sa ze s tym DU bude mat problem. Potrebujem bud zistit ci to tam radsej nedavat, alebo ako to oficialne podlozit, aby mi to DU nevyhodil a dodatocne nevyrubil nejaku pokutu...
Llívia
22.11.10,09:45
No, to je mi jasne, len to sa spatne spravit neda, faktury boli uhradzane, riadne cislovane... Do buducna to tak urcite spravime, od noveho roka... ale mam problem so spracovanim uctovnictva s.r.o-cky.

Proste - konatel s.r.o-cky mi predlozil blocky za kolky, je ich fakt fakt vela, cez tisic eur za cely rok asi... a ked to dam vsetko do nakladov, bojim sa ze s tym DU bude mat problem. Potrebujem bud zistit ci to tam radsej nedavat, alebo ako to oficialne podlozit, aby mi to DU nevyhodil a dodatocne nevyrubil nejaku pokutu...
Na tvojom mieste by som to riadne zaúčtovala ako nedaňový náklad, lebo potom by sa mu zvýšil zostatok v pokladni.
Neviem, či DÚ kontroluje účel, na ktorý sa kolky použili, ale pre istotu si na ne účel použitia píšem.
Llívia
22.11.10,09:47
...Keby som do zmluvy so zivnostnikmi zapracovala formulku ze spolocnost je povinna vybavit pre zivnostnikov povolenia na vlastne naklady, dalo by sa to povazovat za danovo uznatelny vydavok?
Podľa mňa by to neuznali. Bola by síce na to zmluva, ale sú to náklady zaplatené za iného daňovníka, ktoré nesúvisia s činnosťou spoločnosti.
Llívia
22.11.10,10:02
ZK24, skús pozrieť tu http://www.porada.sk/t13693-ubytovanie-zivnostnikov-ako-naklad-firmy.html Je to síce o ubytovaní, ale princíp je rovnaký (výdavky SZČO platí iná spoločnosť).
zk24
22.11.10,10:34
Ked sa mi to podari roztriedit, ze ktory kolok teda isiel ktoremu zivnostnikovi, tak mozem im teda vystavit k 31.12.2010 za cely rok nejaku uhrnnu fakturu, kde by som im prefakturovala celorocne vydavky s nimi spojene?

Mozem to spravit za cely rok spolu?

Len si musia zasa zivnostnici vyfakturovat o tu sumu viac v posledny mesiac, aby na tom neboli "stratovi".

A moze s.r.o-cka vystavit fakturu zivnostnikovi s textom ze 4kolky po 3 eura a 2 monterky a 1 boty a tak? Mozem to fakturovat? nebude to vyzerat ze s tym obchodujem? :D
Ajuška
22.11.10,10:55
...A moze s.r.o-cka vystavit fakturu zivnostnikovi s textom ze 4kolky po 3 eura a 2 monterky a 1 boty a tak? Mozem to fakturovat? nebude to vyzerat ze s tym obchodujem? :D
...inak to faktúrovať/účtovať ani nemôžeš... len ako nákup/predaj... aby to bolo kóšer...;)... (o koľkoch musíš účtovať??? ...ak to má ísť len z vrecka s.r.o...)