martuľa
22.11.10,08:06
prosím o vyjadrenie: Ak zamestnanec pracuje vo firme 4 roky 110 dni a dá výpoveď podľa § 69 odsek 1, písm.b.
Čo mu v takomto prípade patrí? Navyše firma je pred konkurzom

vďakahttp://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif
veronikasad
22.11.10,07:11
Martuľka, na hornej lište porady nájdeš všetky zákony - aj Zákonník práce.

§ 69
Na začiatok

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
martuľa
22.11.10,07:19
ja len som chcela vedieť, či by mu patrilo aj nejaké odstupné / ja si myslím, že nie / ale on dal okamžitú výpoveď bez výpovednej doby a takým spôsobom, že poobede o 14:00 ohlásil končím./samozrejme písomne /
dík
veronikasad
22.11.10,07:21
ja len som chcela vedieť, či by mu patrilo aj nejaké odstupné / ja si myslím, že nie / ale on dal okamžitú výpoveď bez výpovednej doby a takým spôsobom, že poobede o 14:00 ohlásil končím./samozrejme písomne /
dík
odstupné nie, patrí mu náhrada príjmu v zmysle odst. 4.

Nedal výpoveď, žiada o okamžité skončenie prac. pomeru z dôvodu nevyplatenej mzdy.
Prečítaj si pozornejšie odkaz, ktorý som ti priložila.
martuľa
22.11.10,07:27
ale áno dal výpoveď : citujem:" ......dávam výpoveď z PP podľa §69 odsek 1 písm.b ku dňu 22.11.......
veronikasad
22.11.10,07:30
ale áno dal výpoveď : citujem:" ......dávam výpoveď z PP podľa §69 odsek 1 písm.b ku dňu 22.11.......
Nie je to výpoveď, zle je to formulované.

To už je otázka pre právnika, či je platné ukončenie prac. pomeru, keď z citácie § je zrejmé o čo ide.
Tweety
22.11.10,07:30
ale áno dal výpoveď : citujem:" ......dávam výpoveď z PP podľa §69 odsek 1 písm.b ku dňu 22.11.......
Nie je to výpoveď, je to okamžité skončenie PP, ako už bolo písané vyššie. Tu odstupné nepatrí, len náhrada príjmu, ako je tiež už uvedené vyššie.
martuľa
22.11.10,07:35
takže držím sa toho, čo ste napísali - odst. 4 áno?
Pochopila som to správne, že výpoveď môže dať zamestnávateľ a zamestnanec iba môže skončiť pracovný pomer, alebo aký rozdiel je medzi výpoveďou a okamžitým skončením PP, aby sa to chápalo správne?
Tweety
22.11.10,07:37
takže držím sa toho, čo ste napísali - odst. 4 áno?
Pochopila som to správne, že výpoveď môže dať zamestnávateľ a zamestnanec iba môže skončiť pracovný pomer, alebo aký rozdiel je medzi výpoveďou a okamžitým skončením PP, aby sa to chápalo správne?
Výpoveď- tu je VD, PP skončí až jej uplynutím, okamžité skončenie PP- nie je VD, PP skončí okamžite.
martuľa
22.11.10,07:40
Tweety vďaka.
martuľa
22.11.10,10:43
ešte jeden dotaz:
je potrebné k tejto výpovedi, alebo ukončeniu PP písomné vyjarenie od zamestnávateľa, alebo nie?
Tweety
22.11.10,10:45
ešte jeden dotaz:
je potrebné k tejto výpovedi, alebo ukončeniu PP písomné vyjarenie od zamestnávateľa, alebo nie?
Už som napísala, že to nie je výpoveď, ale okamžité skončenie PP, tu nie je potrebný súhlas, alwbo nesúhlas zamestnáv..
martuľa
22.11.10,10:49
ešte jeden dotaz:
je potrebné k tejto výpovedi, alebo ukončeniu PP písomné vyjadrenie od zamestnávateľa, alebo nie?