brunetka777
22.11.10,08:48
Prosim Vas pekne, chcem sa utvrdit v tom, ako vyplnit zrazkovu dan vo vykaze za 3.kvartal?

Uvadzam v nom sumy za mesiace: jul, ahust, september? alebo april, maj, jun ?

Vopred Vam velmi pekne dakujem.
veronikasad
22.11.10,07:50
Prosim Vas pekne, chcem sa utvrdit v tom, ako vyplnit zrazkovu dan vo vykaze za 3.kvartal?

Uvadzam v nom sumy za mesiace: jul, ahust, september? alebo april, maj, jun ?

Vopred Vam velmi pekne dakujem.
zrážková daň je v Prehlade "posunutá" o jeden mesiac. Napr. výplatu za júl uvádzaš v stlpci za august.
brunetka777
22.11.10,08:21
Dakujem pekne. Cize to znamena, ze napr. ak za mesiac jul bola vybrana zrazkova dan 15,24 € a bola vyplatena z firemneho uctu na ucet DU dna 30.8., tak v stplci za august uvediem tuto sumu a tento datum ?
bea
22.11.10,09:22
zrážková daň je v Prehlade "posunutá" o jeden mesiac. Napr. výplatu za júl uvádzaš v stlpci za august.
Ale nemusí to byť vždy pravidlo. Ak sa mzdy vyplácajú v rôznych dňoch, napr. niekedy hneď po vykonaní práce, a tento deň je v júli, tak táto zrážková daň by mala byť uvedená v stĺpci "júl" a odvedená do 15.8. Či nie?
psps
24.11.10,17:08
Do akej sumy sa platí zrážková daň a od akej preddavková daň?
Vyplácame mzdy na základe dohôd. Je chyba ak z malej mzdy zrazím a zaplatím daň ako preddavok? Nie je to jedno? Veď je to rovnaká suma.
veronikasad
24.11.10,17:10
Do akej sumy sa platí zrážková daň a od akej preddavková daň?
Vyplácame mzdy na základe dohôd. Je chyba ak z malej mzdy zrazím a zaplatím daň ako preddavok? Nie je to jedno? Veď je to rovnaká suma.
čo rozumieš pod pojmom zaplatím ? Zrážková aj preddavková daň sa odvádza na rovnaký účet DU. Rozlišuje sa iba konšt.symbolom.
psps
24.11.10,17:28
Máme dohodárov dôchodcov a jedného dohodára nezamestnaného. Mám teraz taký pocit, že ak mali nízku mzdu, mal som im vo výplate vypočítať zrážkovú daň a nie preddavkovú. Ako je to?
Tweety
24.11.10,17:29
Máme dohodárov dôchodcov a jedného dohodára nezamestnaného. Mám teraz taký pocit, že ak mali nízku mzdu, mal som im vo výplate vypočítať zrážkovú daň a nie preddavkovú. Ako je to?
Ak sú poberateľmi už od 1.1., alebo už skôr, nemajú nárok na NČ, ich daň mala byť teda zrážková.
psps
24.11.10,17:31
Tá daň je vždy zrážková alebo len do určitej sumy?
Tweety
24.11.10,17:35
Tá daň je vždy zrážková alebo len do určitej sumy?
Áno, je tam limit, predtým bolo 5000,- sk, teraz je to 165,97€.
psps
24.11.10,17:38
Takže ak v jednom mesiaci zarobí napr. 165,- má mať zrážkovú daň a ak v ďalšom mesiaci to bude zas 165,- už to bude preddavková daň alebo stále zrážková?
rodina1
24.11.10,17:48
Takže ak v jednom mesiaci zarobí napr. 165,- má mať zrážkovú daň a ak v ďalšom mesiaci to bude zas 165,- už to bude preddavková daň alebo stále zrážková?
Ak v každom mesiaci zarobí tých 165 Eur, tak vždy pôjde o zrážkovú daň.
psps
24.11.10,17:51
A čo s tým našim nezamestnaným, ktorý pracuje na dohodu? Akú má mať on daň? Nie je to dôchodca, tak môže podpísať vyhlásenie? Má mať potom preddavkovú daň aj pri príjme do 165,97 E ?
Tweety
24.11.10,17:53
A čo s tým našim nezamestnaným, ktorý pracuje na dohodu? Akú má mať on daň? Nie je to dôchodca, tak môže podpísať vyhlásenie? Má mať potom preddavkovú daň aj pri príjme do 165,97 E ?
AK podpíše vyhlásenie k zdaneniu, jeho daň(ak mu nejaká výjde) bude preddavková. Lenže tam zas treba dať pozor na príjem, ktorý môže za mesiac zarobiť, ak je evidovaný ako uchádzač o zamestnanie na ÚPSVaR.
rodina1
24.11.10,17:55
A čo s tým našim nezamestnaným, ktorý pracuje na dohodu? Akú má mať on daň? Nie je to dôchodca, tak môže podpísať vyhlásenie? Má mať potom preddavkovú daň aj pri príjme do 165,97 E ?
Ak je nezamestnaný a je evidovaný na úrade práce a poberá podporu v nezamestnanosti, môže na dohodu zarobiť maximálne 136,52 Eur, ináč príde o podporu. Ak má podpísané vyhlásenie, tak by išlo o preddavkovú daň, avšak pri takto nízkej odmene bude preddavková daň 0.
psps
24.11.10,17:59
Neviem prečo, ale myslel som, že zrážková daň je zrušená, kedysi som platil zrážkovú daň, ale to bolo ešte všetko v Sk. Tam sa mi zafixovala čiastka 5000,- a potom keď zrušili oznámenie a bol len prehľad, už sme mali len normálnych zamestnancov s podpísaným vyhlásením. Teraz sme začali znovu zamestnávať dôchodcov a hľadal som to aj v zákone ale nenašiel, tak som dával stále preddavkovú daň. Je to veľká chyba? Treba to opraviť? Musia si teraz robiť DP ?
Tweety
24.11.10,18:06
Neviem prečo, ale myslel som, že zrážková daň je zrušená, kedysi som platil zrážkovú daň, ale to bolo ešte všetko v Sk. Tam sa mi zafixovala čiastka 5000,- a potom keď zrušili oznámenie a bol len prehľad, už sme mali len normálnych zamestnancov s podpísaným vyhlásením. Teraz sme začali znovu zamestnávať dôchodcov a hľadal som to aj v zákone ale nenašiel, tak som dával stále preddavkovú daň. Je to veľká chyba? Treba to opraviť? Musia si teraz robiť DP ?
Je to porušenie § 43 Zákona o dani z príjmov.
(3) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a neobmedzenou daňovou povinnosťou sa vyberá zrážkou, ak ide o

j) príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) až g) plynúci daňovníkovi od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ktorého úhrnná výška od tohto zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 165, 97 eura a u ktorého si tento daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 a daňový bonus podľa § 33,
rodina1
24.11.10,18:07
Neviem prečo, ale myslel som, že zrážková daň je zrušená, kedysi som platil zrážkovú daň, ale to bolo ešte všetko v Sk. Tam sa mi zafixovala čiastka 5000,- a potom keď zrušili oznámenie a bol len prehľad, už sme mali len normálnych zamestnancov s podpísaným vyhlásením. Teraz sme začali znovu zamestnávať dôchodcov a hľadal som to aj v zákone ale nenašiel, tak som dával stále preddavkovú daň. Je to veľká chyba? Treba to opraviť? Musia si teraz robiť DP ?

Zákon o dani z príjmu
§ 43

(3) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a neobmedzenou daňovou povinnosťou sa vyberá zrážkou, ak ide o


j) príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) až g) plynúci daňovníkovi od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ktorého úhrnná výška od tohto zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 165, 97 eura a u ktorého si tento daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 a daňový bonus podľa § 33,


Teraz, to je kedy?
psps
24.11.10,18:12
Teraz, myslel som pred dvomi mesiacmi.
Tweety
24.11.10,18:14
Teraz, myslel som pred dvomi mesiacmi.
Ak ich príjem bol zrazený PD, budú si musieť podať DP, alebo im urobíš ročné zúčtovanie dane, ak oň požiadajú v stanovenom termíne.
veronikasad
24.11.10,18:17
Neviem prečo, ale myslel som, že zrážková daň je zrušená, kedysi som platil zrážkovú daň, ale to bolo ešte všetko v Sk. Tam sa mi zafixovala čiastka 5000,- a potom keď zrušili oznámenie a bol len prehľad, už sme mali len normálnych zamestnancov s podpísaným vyhlásením. Teraz sme začali znovu zamestnávať dôchodcov a hľadal som to aj v zákone ale nenašiel, tak som dával stále preddavkovú daň. Je to veľká chyba? Treba to opraviť? Musia si teraz robiť DP ?
V odvodoch dane sa nič nezmenilo - len vo vykazovaní. Zrážková daň sa neuvádza mesačne v Oznámení ..., ale štvrťročne v prehladoch.

U dôchodcov je to rovnako ako u ostatných dohodárov. Len starobný dôchodca, ak bol poberatelom k 1.1. kal. roku nemôže podpísať vyhlásenie.

Ak je príjem do 165,97€, ide o zrážkovú daň, ak je príjem vyšší - zdaňuje sa preddavkovo.
Dohodár, ktorý nemá podpísané vyhlásenie u iného zamestnávatela, môže podpísať u vás vyhlásenie a vtedy vždy ide o preddavkovú daň - bez ohladu na výšku príjmu.

Podaj opravné prehlady a ak si zaslal zrazenú daň so zlým KS, žiadaj DU o preúčtovanie, aby si mal v ročnom Hlásení správne údaje.
psps
24.11.10,18:31
Ak ich príjem bol zrazený PD, budú si musieť podať DP, alebo im urobíš ročné zúčtovanie dane, ak oň požiadajú v stanovenom termíne.
Takže nezamestnanému dám spätne podpísať vyhlásenie a malo by to byť v poriadku a dôchodcom aj tak za tento mesiac presiahnu čiastku, takže budú mať preddavkovú daň a tak si na konci roku urobia DP a vyrovnaú si daň. Rozmýšľam správne?
Len či mi to bude akceptovať DÚ. Nemajú to jedno. Veď furt je to 19% a výsledok bude rovnaký, až na to, že do odišlo na ich účet pod iným symbolom a nie je to v prehľadoch.
Tweety
24.11.10,18:35
Takže nezamestnanému dám spätne podpísať vyhlásenie a malo by to byť v poriadku a dôchodcom aj tak za tento mesiac presiahnu čiastku, takže budú mať preddavkovú daň a tak si na konci roku urobia DP a vyrovnaú si daň. Rozmýšľam správne?
Len či mi to bude akceptovať DÚ. Nemajú to jedno. Veď furt je to 19% a výsledok bude rovnaký, až na to, že do odišlo na ich účet pod iným symbolom a nie je to v prehľadoch.
Nie, spätne nie, len už od teraz. Furt je to 19%, a urobil si to nesprávne, tak ako som už napísala predtým.
psps
24.11.10,18:37
Idem si kompletne preštudovať ten zákon. Chvíľu s tým človek nerobí a ...
Ďakujem vám za odpovede!!!