4Uadvisory
22.11.10,09:37
Zdravím poraďáci, prosím o radu pri nasledovnej problematike: Vedieme účto realitnej kancelárii, ktorá uzatvára s budúcim predávajúcim a budúcim kupujúcim rezervacnu zmluvu, na zaklade ktorej budúci kupujúci uhradí rezervačný poplatok prevodom alebo v hotovosti, na základe čoho mu rezervujú predmetnú nehnuteľnosť. V rezervačnej zmluve je uvedené:"...ak dojde k uzavretiu kupnej zmluvy rezervacny poplatok sa zapocita na uhradu prvej casti kupnej ceny nehnutelnosti. Ak nedojde k uzavretiu kupnej zmluvy rezervacny poplatok si rozdelia buduci predavajuci a realitna kancelaria ako svoju proviziu". V kúpnej zmluve je kupna cena nehnutelnosti uz uvedena ako navysena o proviziu realit. kancelarie.
Otazka: Na zaklade uvedeneho nie je potrebne z rezervacneho poplatku odvádzat DPH? alebo je nutne ho povazovat za zalohu na uhradu prve casti kupnej ceny nehnutelnosti a odvadzat z neho DPH? Dakujem za odpovede.
KEJKA
22.11.10,10:44
pri takejto formulácii by som to považovala za províziu a odvádzala DPH z prijatej platby.
Formuláciu o započítaní treba nahradiť "vrátením" a vysporiadanie pri neuzavretí KZ odporúčam pomenovať zmluvnou pokutou.
Tiež účtujem RK
4Uadvisory
22.11.10,20:23
mozes prosim presnejsie formulovat to vratenie,nejako tomu nerozumiem.dakujem
KEJKA
22.11.10,21:17
že si to zmluvne nebudete riešiť započítaním, jednoducho to vynechajte.
Ak to má byť kaucia-zábezpeka, z ktorej nechce odvádzať firma DPH, nemusí, ved je to vzťah s kupujúcim a nie s predávajúcim, tak tieto dva vzťahy treba oddeliť.
Zadanie vyznieva tak, že uzatvárate nejakú trojdohodu......
pozor, ja netvrdím, že je to zle.
negotiant
09.07.11,18:41
Zdravím poraďáci, prosím o radu pri nasledovnej problematike: Vedieme účto realitnej kancelárii, ktorá uzatvára s budúcim predávajúcim a budúcim kupujúcim rezervacnu zmluvu, na zaklade ktorej budúci kupujúci uhradí rezervačný poplatok prevodom alebo v hotovosti, na základe čoho mu rezervujú predmetnú nehnuteľnosť. V rezervačnej zmluve je uvedené:"...ak dojde k uzavretiu kupnej zmluvy rezervacny poplatok sa zapocita na uhradu prvej casti kupnej ceny nehnutelnosti. Ak nedojde k uzavretiu kupnej zmluvy rezervacny poplatok si rozdelia buduci predavajuci a realitna kancelaria ako svoju proviziu". V kúpnej zmluve je kupna cena nehnutelnosti uz uvedena ako navysena o proviziu realit. kancelarie.
Otazka: Na zaklade uvedeneho nie je potrebne z rezervacneho poplatku odvádzat DPH? alebo je nutne ho povazovat za zalohu na uhradu prve casti kupnej ceny nehnutelnosti a odvadzat z neho DPH? Dakujem za odpovede.
Nie som odbornik na uctovnictvo, ale viem, ze som sa s touto otazkou obratil na danovy urad v BA. Stretol som kontrolorov na DPHcku a mi oznamili: az prideme na kontrolu, rozhodneme sa ci ste mali zapocitat DPH na zaciatku alebo az po dorieseni pripadu. :) Skvele.

Tak sme ako RK zacali uctovat provizie od kupujuceho mimo kupnej ceny a priznavame DPH ihned po obdrzani zalohy.

Ak by to malo byt vratane Zmluvy o buducej kupe, tak kvazi vlastnik prebera zalohu vo vyske provizie, RK by mala vystavit zalohovu fakturu vlastnikovi ak si zalohu ponechava a DPH by som pre istotu radsej priznal na zaciatku.

Ak sa pripad nedokonci, alebo skonci so zmluvnou pokutou, tak sa vystavi riadna faktura bez DPH.