erzet
22.11.10,11:01
Prajem pekný deň. Viete mi poradiť? Na počítači mi stále svieti kontrolka činnosti HDD, akonáhle zapnem PC, akoby stále pracoval pevný disk.. Radili mi že je to iba zle prepojené. Skúšal som to poprepájať a stále svieti. Aj som si nainštaloval Ad aware, vraj to odstráni problém a nič. Čo je za tým? Viete? Ďakujem
Vlado40
22.11.10,10:18
Zelená kontrolka signalizuje zapnutie PC ,červená kontrolka činnosť HDD.Ak to je na doske zle zapojené tak červená svieti stále a pritom nesignalizuje HDD ale zapnutie PC a zelená činnosť HDD,mala by poblikovať.Vlastne na tom ako sú zapojené ani nevadí ,jedna svieti druhá poblikáva.
erzet
22.11.10,10:25
Svieti stabilne zelená aj červená. Píšem, že som to skúšal poprepínať, na doske, všetkými možnými variantami a nič.
Fero11
22.11.10,10:31
A nic si nemenil ? Na kazdej doske mas konektory, z ktorych su vyvedene signalizacne LED diody na frontpanel. (ak nie na MB, tak v manualy MB musis mat presne naznacene, ze ktory konektor je na co)
Vlado40
22.11.10,10:34
Treba skúsiť zapnúť núdzový režim ,vtedy nebeží toľko procesov či to funguje ako má.Niekedy zvykne na pozadí bežať antivýrovi program ,alebo niečo iné a preto kontrolka HDD stále svieti.
erzet
22.11.10,10:38
A nic si nemenil ? Na kazdej doske mas konektory, z ktorych su vyvedene signalizacne LED diody na frontpanel. (ak nie na MB, tak v manualy MB musis mat presne naznacene, ze ktory konektor je na co)
Nič iné, nikde inde som nič neprepájal iba na doske kde je zapojená zelená a červená ledka.
erzet
22.11.10,10:40
Treba skúsiť zapnúť núdzový režim ,vtedy nebeží toľko procesov či to funguje ako má.Niekedy zvykne na pozadí bežať antivýrovi program ,alebo niečo iné a preto kontrolka HDD stále svieti.
Skúsim ten núdzový
erzet
22.11.10,11:06
Skúsim ten núdzový
No a čo mi to povie ak mi v núdzovom režime prestane červená svietiť? Ako zistím čo mi to spôsobuje?
Vlado40
22.11.10,11:14
Tak vo windows si pozri ktoré procesy bežia.Zvykne napr.AVG automatický kontrolovať PC , treba to zmeniť v nastaveniach.Možno že to beží nejaký program na spyware a pod.
Stevo5
22.11.10,14:52
No a čo mi to povie ak mi v núdzovom režime prestane červená svietiť? Ako zistím čo mi to spôsobuje?

Vlado ti tým chcel povedať, že tie programy ktoré sa spúšťajú pri štarte PC (Antivírová kontrola; defragmentácia a pod... ) vyťažujú harddisk, preto sa to javí že trvalo svieti.
V núdzovom režime sa tieto programy nespúšťajú, teda ak je problém v tom, dióda vtedy nebude svietiť.
Ak to tak bude, potom budeme riešiť programy ktoré by ti to mohli spôsobovať.
erzet
22.11.10,19:29
Pri núdzovom režime sa nič nezmenilo. Nie je žiadne vysoké zaťaženie PC
Stevo5
23.11.10,08:58
Z toho obrázku sa to nedá. Chyba bude asi len v nesprávnom pripojení káblika od LED.
Ale v knižke od základnej dosky si nájdi kam na doske sa pripája kontrolná LED harddisku. Býva to tam pekne vykreslené.
Potom si nájdi ktoré káble sú od tej LED-ky a pripoj ich tam. Mohlo by sa stať že ich pripojíš obrátene (sú len dva), vtedy sa nič nestane, len nebude dióda svietiť.
Skontroluj si podľa návodu aj pripojenie ostatných vodičov z predného panela.
Ak si s tým sám nevieš poradiť, zavolaj si známeho s väčšími skúsenosťami s PC.
erzet
23.11.10,09:12
Z toho obrázku sa to nedá. Chyba bude asi len v nesprávnom pripojení káblika od LED.
Ale v knižke od základnej dosky si nájdi kam na doske sa pripája kontrolná LED harddisku. Býva to tam pekne vykreslené.
Potom si nájdi ktoré káble sú od tej LED-ky a pripoj ich tam. Mohlo by sa stať že ich pripojíš obrátene (sú len dva), vtedy sa nič nestane, len nebude dióda svietiť.
Skontroluj si podľa návodu aj pripojenie ostatných vodičov z predného panela.
Ak si s tým sám nevieš poradiť, zavolaj si známeho s väčšími skúsenosťami s PC.
knižku síce nemám, ale toto všetko som robil. Tých káblikov je tam šesť
Vlado40
23.11.10,09:45
Veď určite si to zapájal podľa manuálu ,ktorý je k základnej doske.Označenie P Led+ a P Led- patria k led zapnutie PC a IDE Led+ a IDE Led- k činnosti HDD.Na niektorých doskách je to označené ako HDD+ a HDD-.Ak prehodíš naopak +a- tak jednoducho ti ledky nesvietia pretože sú to diódy a polarita musí byť dodržaná.
rickman
23.11.10,09:51
Sa vykašli na to, sú to len diodky :).
erzet
23.11.10,09:54
Veď určite si to zapájal podľa manuálu ,ktorý je k základnej doske.Označenie P Led+ a P Led- patria k led zapnutie PC a IDE Led+ a IDE Led- k činnosti HDD.Na niektorých doskách je to označené ako HDD+ a HDD-.Ak prehodíš naopak +a- tak jednoducho ti ledky nesvietia pretože sú to diódy a polarita musí byť dodržaná.
Ale ja som to nezapájal. Mne to začalo svietiť, ani už neviem odkedy, ani neviem prečo. Ja som to skúšal už iba poprepájať, rôzne, ako mi bolo poradené. Raz nesvietila ani zelená, potom nie červená, potom to svietilo opačne, tak som to dal do pôvodného stavu.
Mám známeho, je veľmi šikovný, ale má iba jednu ruku a s každou blbosťou mu musím pc niesť dva km. Auto nemám. pohľadám druhého, aj v práci máme, tiež je šikovný, ale... radšej by som si to urobil sám, keby som vedel ako a to je ten problém.
erzet
23.11.10,09:56
Sa vykašli na to, sú to len diodky :).
napr. spustím Firefox a neviem - nepočujem - nevidím či pracuje, kliknem druhý krát a po dlhšom čase sa mi otvoria dve okná.
Vlado40
23.11.10,09:58
Aj na doske je to označené , aj na tých káblikoch je to označené.Tak sa pozri ,nie je to veda.Ak máš manuál k základnej doske ,tak sa pozri na časť Systém panel connector.
erzet
23.11.10,10:05
nemám manuál, brat mi nedal, on mi ho dával do kopy a ten býva v Pezinku a ja v Dubnici. Mám tam dve závady a neviem ich odstrániť.
Vlado40
23.11.10,10:12
Akú máš základnu dosku .Nájdeme manuál.
rickman
23.11.10,10:14
napr. spustím Firefox a neviem - nepočujem - nevidím či pracuje, kliknem druhý krát a po dlhšom čase sa mi otvoria dve okná.

A keď pozrieš na diodku tak vidíš čo sa deje? Hmm:rolleyes: Nie vždy to takto funguje. Ale už len kvoli nejakému malému skratu by som to skúsil dohľadať, aby to bolo zapojené správne. Možno bude potrebné prepnúť nejaký prepínač..
erzet
23.11.10,10:36
Veď píšem že svieti stále akonáhle zapnem PC
erzet
23.11.10,10:37
o žiadnom utajenom prepínači neviem.
Bajar
23.11.10,11:28
Debata sa zvrhla len na LEDky, ale otázka stále je, či len svietia diódky, alebo sa naozaj točí disk a diódky signalizujú správne.
Keď zapneš PC a spustíš správcu úloh (pravé tlačidlo myši na dolnom hlavnom paneli - Spustiť správcu alebo, alebo CTRL-ALT-DELETE), zaťažuje niečo permanentne procesor?
Problémom môže byť aj nejaké zlé zapojenie, ako už bolo spomínané, ale najprv treba zistiť, či je problém hardvérový alebo softvérový.
erzet
23.11.10,11:33
Pozerám tu v práci procesor ide tak ako doma, ale CPU Usage History mi ide doma značne vyššie
Stevo5
23.11.10,14:15
bajar
čítal si celý tento thread od začiatku? Veď to či sa naozaj točí HDD sme sa pokúsili zistiť - stránka 1/3, príspevok #5 a #10.
erzet
23.11.10,19:37
Ja mám takúto dosku (v prílohe). Všetko som povyťahoval. Nevedel som to potom zapojiť, pretože tá doska je iná ako ste mi poslali zapojenie. Potom s bratovou pomocou pripojil zo strany 10 kábliky do X-ky. Sfunkčnili sme PC na diaľku. Zostal štvordierkový konektor s dvomi zapojenými káblikmi Speaker. A potom kábliky 1 - data, 1 + data, 2 - data, 2 + data, 2 GND, 1 GND, 1 + 5V, 2 + 5V. A to nevieme kam dať. Ale závada sa neodsránila. červená svieti. predstala mi fungovať aj druhé USB na prednom paneli.
Vlado40
23.11.10,20:51
10-dierový konektor je vlastne na pripojenie USB v predu na skrinke.Označenie 1 znamená USB1 a označenie2 USB2.
USB1
1 +5V
3 -Data
5 +Data
7 Zem GND

USB2
2 +5V
4 -Data
6 +Data
8 Zem GND
Strana 32 v manuali.Panel je označený ako panel B na strane 30 Front panel USB.Panel C je panel kde sú zapojené - 1a3 pin led HDD aktivita ,2a4 Power Led ,ktorá svieti.
erzet
24.11.10,03:07
S bratom sme sa rozišli s tým že ráno je múdrejšie večera. V noci som sa zobudil a napadlo ma že to mám nafotené ako je to zapojené. Tak som polovicu, čo som videl, a polovicu podľa logiky zapojil. Funguje to tak ako predtým. ibaže neviem či tú kontrolku HDD sfunkčním/e tak, ako má fungovať. Ďakujem ti, áno presne takto to mám zapojené. Dokonca už mi fungujú na prednom paneli obe USB-čka.
Vlado40
24.11.10,07:35
erzet
24.11.10,08:28
Tak do toho sa púšťať nebudem
Stevo5
24.11.10,08:54
erzet
skúsil si tie kábliky od LED zapojiť aj obrátene? Na tie piny ako ich máš teraz ale ich medzi sebou vymeň.
erzet
24.11.10,09:15
skúsim
Vlado40
24.11.10,09:59
LED je dióda , má polaritu + a - ,ak sa zapojí naopak ,tak nebude svietiť vôbec.
Stevo5
24.11.10,10:32
To záleží na elektronike dosky. Napätie môže byť riešené ako v strede, "plávajúce" môže sa obracať alebo ktovie čo. Elektricky to možné je. Nič iné ma už nenapadlo prečo by mala stále svietiť, je to len pokus o riešenie. Pokaziť sa tým nedá nič, a vždy sa kábliky dajú vrátiť tak ako boli.
Ešte ma napadlo že by mohla byť vadná elektronika HDD v tom zmysle, že by nefungovalo len to ovládanie svietenia diody. S tým som sa ale zatiaľ nestretol.

P.S. - o LED by som ti mohol napísať celý článok, viem presne ako pracujú.
erzet
24.11.10,10:35
Pozri príspevok 27. Tam je aj manuál.
Vlado40
24.11.10,10:38
OK v pohode väčšinou to tak je.Ak sa obráti polarita nemala by svietiť ,ináč by myslím pri základných doskách nebolo označené + a - , ale môže skúsiť prehodiť polaritu ,iba výrobca dosky vie ako tá doska má pracovať.Veľa kombinácií tam nie je s tým prehadzovaním.
erzet
24.11.10,10:40
mini som písal pre Steva5
Vlado40
24.11.10,10:42
aj ja
erzet
08.12.10,08:46
Fakt je niečo nevysvetliteľné medzi nebom a zemou. Z ničoho nič mi tá kontrolka HDD začala fungovať. Vlastne z ničoho nič? Objavilo sa mi tam, že PC našiel nový hardware (neviem asi niečo v tomto zmysle: T & T 8). Neberte to ako bernú mincu, nezapísal som si to, jednoducho som to odixoval pretože žiadny hardware som tam však nepridával.
PotPalo
08.12.10,11:17
Stále sa tu riešili iba kábliky k LEDke. A pritom to môže byť aj káblom k CD (DVD)-mechanike, alebo drivermi. Mne po zapnutí PC svieti HDD LED stále, až počas spúšťania Windows keď sa detekuje CD-ROMka to začne korektne blikať.

Tiež keby tam bola pripojená nepoužívaná mechanika alebo harddisk na druhom kábli, ale bez zapojeného napájania, tiež by LEDka svietila vkuse.
erzet
09.12.10,12:23
a to je asi ono, nepoužívaná mechanika, ktorú akýmsi činom niekedy detekuje. Preto mi napísal že bol zistený nový hardware.