tom1252
22.11.10,12:41
Dobrý deň.

Nakoľko mi nie je celkom jasné, či medzi fázou založenia a vzniku s.r.o. žiada spoločenskou zmluvou určený konateľ o vydanie živnostenského oprávnenia v mene spoločnosti a toto oprávnenie sa vystavuje na spoločnosť ako právnickú osobu, a teda samostatný subjekt, alebo na svoju osobu (pri uvážení, že spoločnosť bude mať 3 spoločníkov, z toho 2 konateľov), rád by som poprosil tých skúsenejších o radu... za ktorú som už teraz samozrejme vďačný.
Ak platí druhý prípad, a teda živnostenské oprávnenie je možné vydať len fyzickej osobe, ktorá s ním vstupuje do spoločnosti, je potrebné, aby o živnostenské oprávnenie žiadali všetci konatelia (alebo všetci spoločníci)?
Čo v prípade, ak sa bude jednať o spoločnosť založenú 3 študentmi? Získaním živnostenského oprávnenia strácajú štatut študenta a musia začať platiť odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne?
Zoltán Kovács
22.11.10,11:45
Živnostenské oprávnenie bude vystavené na spoločnosť, a nie na FO (konateľa, alebo spoločníka).

Založením spoločnosti nestrácajú štatút študenta, naďalej ostanú byť poistencom štátu (ak sa jedná a študentov denného štúdia).
Economic
24.11.10,19:31
O živnostenské oprávnenie požiada spoločnosť, žiadosť podpisuje konateľ alebo konatelia ak podpisujú spoločne. Vydáva sa na obchodné meno spoločnosti. Potom nasleduje zápis do OR. Návrh na zápis sro podpisujú všetci konatelia. Pri podaní návrhu do OR sa dá samozrejme ušetriť 50 % na súdnych poplatkoch pri využití zaručeného elektronického podpisu. Nie je podmienka ho samozrejme vlastniť.
ucetni_fantozzi
24.11.10,19:48
v praxi som sa zial stretol s tym, ze aj v pripade, ak konatelia konaju samostatne, zivostenske urady (kontretne BA) vyzaduju, aby ohlasenie (dokument pre vydanie zivnostenskych opravneni) bolo podpisane vsetkymi konatelmi... viem, ze to v zmysle spolocenskej zmluvy nemusi byt povinne, ale vysvetlujte top uradnikom...

ano economic, viaceri sme tu drzitelmi zaruceneho elektronickeho podpisu a sme teda schopni zalozit s.r.o. so zvyhodnenym poplatkom...