mikumi
22.11.10,12:53
Dobrý deň, neviem či celkom správne zaraďujem svoju otázku, ale skúsim.

PO-podnikateľ, platiteľ DPH na základe zmluvy o financovaní prenajal inému podnikateľovi auto na 24 mesiacov a po tejto dobe a splnení všetkých zmluvných podmienok si toto auto odkúpi. Dohodnutá odkupná cena je 8.510,88 EUR vrátane DPH.
1.) Podľa zmluvy sa nájomca zaviazal, že 30% z celkovej sumy zaplatí prenajímateľovi hneď. t.j. 2.836,96 EUR vrátane DPH.
2.) Ďalej sa zaväzuje splácať mesačné splátky za prenájom, kde sú zahrnuté poistky za auto. t.j. 1,19 EUR vrátane DPH.
3.) Ďalej sa zaväzuje splácať mesačné zálohové platby na kúpu vozidla (to je tých 24 mesiacov). t.j. 236,41 EUR vrátane DPH.

Všetky platby sú samozrejme s DPH.
Teraz mi ide o správne zaúčtovanie, nakoľko pán majiteľ si to predstavuje, že DPH odvedieme každý mesiac a ostatné platby pôjdu na dlhodobé pohľadávka a po zaplatení 24 splátok sa vystaví faktúra a auto sa predá.
Môžem takmes dva roky účtovať len o zálohách.
Ďakujem za každú radu.


Opäť dávam svoju otázku a prosím o radu.Ďakujem.


Este raz prajem dobrý deň.
Vzhľadom k tomu, že nikto nereagoval na moju prosbu - čítala som na porade a v priručkách a prišla som na taketo zaúčtovanie, prosim opravte ma ak mam niekde chybu.
- DF-kúpa auta 042,343 / 321
- Uhrada v banke 321 / 221
- Zaradenie auta do majetku 022 / 042
- ID na predpis o spolufinacovani auta 385 / 641 (vzhľadom k tomu, ze to auto chceme o 24 mesiacov predať)
- úhrada mesačnej splatky 221 / 378
- ID DPH 378 / 385,343.
PROSIM PORAĎTE MI. Ďakujem