maron13
22.11.10,13:09
Dobrý den, chcem sa spýtať ked kamarát doma opravuje auta a je vedený na úrade práce dá sa to považovať za čiernu prácu? a aká sankcia mu za to hrozí
Ešte by aj chcel dokúpiť vyzuvačku a vyvažovačku na pneuservis, ale na to by si už mal vybaviť živnosť nie? a čo by na to potreboval? počula som že aj kolaudaciu budovy v ktorej by robil pneuservis?
Dakujem za odpovede
Dia
Zoltán Kovács
22.11.10,12:23
Ide o nelegálne prevádzkovanie živnosti, bez oprávnenia. Zneužívanie sociálneho systému štátu (registrácia na ÚP - následne sa stáva poistencom štátu v ZP). Vedomé krátenie daní......
maron13
22.11.10,12:44
Ale on už z úradu práce nič nedostáva, len je tam evidovaný, a doma občas robí neake fušky, kým si nenájde prácu. Ja som len chcela vedieť či mu hrozi neaka sankcia a ked si chce vybaviť živnosť na pneuservis či potrebuje skolaudovanu garaž alebo to može robiť doma u seba v garaži?
Dakujem
terezamaria
22.11.10,12:50
Ale on už z úradu práce nič nedostáva, len je tam evidovaný, a doma občas robí neake fušky, kým si nenájde prácu. Ja som len chcela vedieť či mu hrozi neaka sankcia a ked si chce vybaviť živnosť na pneuservis či potrebuje skolaudovanu garaž alebo to može robiť doma u seba v garaži?
Dakujem

Z úradu práce nič nedostáva, ale ÚPSV a R zaňho platí zdravotné poistenie, ktoré by si ako dobrovoľne nezamestnaný musel platiť sám / keby ho vyradili z evidencie/.
Tá sankcia môže byť to vyradenie z evidencie, pokiaľ to niekto oznámi na ÚPSV a R.
MatoB
22.11.10,19:25
Sankcia za neopravnene podnikanie je do 50 000 korun (rok 2009) este na stare od vtedy co su eura neviem ale ratam ze do 3 333,33 € lebo je zvykom vsetko trojkovat tak to bude zrejme 3 333,33 €
MatoB
22.11.10,19:33
Ide o nelegálne prevádzkovanie živnosti, bez oprávnenia. Zneužívanie sociálneho systému štátu (registrácia na ÚP - následne sa stáva poistencom štátu v ZP). Vedomé krátenie daní......

Nerozumiem vete ktoru si napisal: Ide o nelegálne prevádzkovanie živnosti, bez oprávnenia.
prevadzkovanie zivnosti bez opravnenia pocujem prvy krat :D, nejedna sa o nelegalne prevadzkovanie zivnosti ale o neopravnene podnikanie.
Nejedna sa o vedome kratenie dani (jedna sa len pri vyrobe liehovin doma a podobnych latok na ktoru sa vstahuje spotrebna dan) samozrejme v pripade vyssie spominaneho podnikania
Zoltán Kovács
22.11.10,19:46
Nerozumiem vete ktoru si napisal: Ide o nelegálne prevádzkovanie živnosti, bez oprávnenia.
prevadzkovanie zivnosti bez opravnenia pocujem prvy krat :D, nejedna sa o nelegalne prevadzkovanie zivnosti ale o neopravnene podnikanie. Jasné máš pravdu, blbá formulácia
Nejedna sa o vedome kratenie dani (jedna sa len pri vyrobe liehovin doma a podobnych latok na ktoru sa vstahuje spotrebna dan) samozrejme v pripade vyssie spominaneho podnikania


Podľa teba neplatenie dane z príjmov (vedome) je čo? Krátenie dane predsa.
marjankaj
22.11.10,21:50
Dobrý den, chcem sa spýtať ked kamarát doma opravuje auta a je vedený na úrade práce dá sa to považovať za čiernu prácu? a aká sankcia mu za to hrozí
Ešte by aj chcel dokúpiť vyzuvačku a vyvažovačku na pneuservis, ale na to by si už mal vybaviť živnosť nie? a čo by na to potreboval? počula som že aj kolaudaciu budovy v ktorej by robil pneuservis?
Dakujem za odpovede
Dia

Živnostenský zákon

HLAVA II
NEOPRÁVNENÉ PODNIKANIE

§ 63

Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom voľnej živnosti, živnostenský úrad uloží pokutu až do (50 000 Sk) 1659 eur.

§ 64

Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom remeselnej živnosti alebo viazanej živnosti, živnostenský úrad uloží pokutu až do (100 000 Sk) 3319 eur.

§ 65

Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom koncesovanej živnosti, živnostenský úrad uloží pokutu až do (200 000 Sk) 6638 eur.
maron13
23.11.10,06:21
Dobre dakujem všetkým za odpovede, to som potrebovala vedieť aka je možná pokuta, trošku ho postrašiť a zabralo, niekedy budúci týžden si ide vybaviť živnosť, len ešte by som potrebovala vedieť že ked chce v garaži spraviť pneuservis (bude tam robiť sam) či potrebuje neaku kolaudaciu alebo niečo podobné, má to len takú normálnu garaž
Dakujem