jued
24.11.05,11:54
Dostala som sa do takej situácie, že omylom som sôr zaplatila leasingovú splátku t.j. v 10/2005 som zaplatila splátku za 11/2005. Od leasingovky som obdržala faktúru na túto splátku, nakoľko obdržali peniaze skôr. Kedy si môžem uplatniť DPH, podľa splátkového kalendára v 11/2005 alebo zaúčtujem faktúru za 10/2005, tým pádom , ale v 10/2005 budem uplatňovať odpočet z leasingovej splátky 2x. Poraďte mi prosím Vás.
Ďakujem
erika527
24.11.05,11:01
mali sme taký istý prípad, taktiež prišla fa z lízingovky, uplatnili sme 2x v tom mesiaci odpočet, aj lízingovka zaplatí DPH na základe tej fa.
Paula
24.11.05,11:11
Prípady mám zo skúsenosti rôzne. Jedna lízingovka dodáva aj splátkový kalendár, aj faktúry posiela. Iná dodáva iba faktúry, iná iba splátkový kalendár. Banky zvyknú stiahnuť podľa trvalého príkazu aj dve splátky v jednom mesiaci (pokiaľ deň splátky pre nasledujúci mesiac padne na víkend alebo sviatok, v druhom vznikne "pauza"). V prípade "iba" splátkového kalendára uplatňujem DPH podľa dátumu plnenia v splát.kalendári bez ohľadu na zápis na výpise z BÚ, v prípade platby "iba" na základe faktúr beriem do úvahy dátum dodania uvedený na faktúre, V prípade "dvojkombinácie" sa držím tiež dátumu plnenia na faktúre.
Tweety
24.11.05,11:15
Dostala som sa do takej situácie, že omylom som sôr zaplatila leasingovú splátku t.j. v 10/2005 som zaplatila splátku za 11/2005. Od leasingovky som obdržala faktúru na túto splátku, nakoľko obdržali peniaze skôr. Kedy si môžem uplatniť DPH, podľa splátkového kalendára v 11/2005 alebo zaúčtujem faktúru za 10/2005, tým pádom , ale v 10/2005 budem uplatňovať odpočet z leasingovej splátky 2x. Poraďte mi prosím Vás.
Ďakujem
Splátku môžeš mať dvakrát, ale uplatniť si môžeš len raz, tak ako je to v splátkovom kalendári.:eek: :cool: Dodanie je až budúci mesiac, to je smerodatné pre odpočet DPH.
Vladimír Ozimý
24.11.05,11:19
sice dodanie je buduci mesiac ale predsa pokial uhradis skor tak den dodania je den prijatia platby nie? paragraf 19 ods 4
jued
24.11.05,11:22
To znamena , ze tu fakturu, ktoru mi leasingovka poslala nebudem uctovat. Budem sa pridrziavat len splatkoveho kalendara? Za normalnych okolnosti mi faktury nechodia, stalo sa to iba teraz , nakolko som skor zaplatila splatku.
Na tej fakture je uvedenz iba datum vystavenia.
Vladimír Ozimý
24.11.05,11:25
no uctovat o tom treba to je samozrejme ide o klasicky preddavok podla mna...no ja by som to dal do dph v 10 mesiaci..no ale podmienka je aby si to uplatnila aj leasingovka a dolezite je mad fakturu...so vsetkymi nalezitostami to znamena musi tam byt uvedeny aj datum dodania a to je podla mna v tomto pripade pre nich den prijatia platby na ucet kedze to islo skor...
mimabb
24.11.05,11:26
dph si uplatníš v 10/2005, kedy si zaplatila a dostala aj faktúru, z riadnej novembrovej splátky zaúčtuješ dph v 11/2005 a leasingová spoločnosť by ti mala poslať dobropis na novembrovú splátku, tým pádom sa ti dphcka v 11/2005 vynuluje :-)
Tweety
24.11.05,11:29
sice dodanie je buduci mesiac ale predsa pokial uhradis skor tak den dodania je den prijatia platby nie? paragraf 19 ods 4
To je síce pravda, lenže ten § pamätá skôr na zálohové platby, tu nešlo o zálohu, ale platbu skôr ako určoval splátkový kalendár.:rolleyes: :cool: Teoreticky by sa mohla uplatniť daň na základe fa, len neviem čo na to DÚ.:cool:
Vladimír Ozimý
24.11.05,11:36
dovolim si Tweete oponovat nikde sa tam nehovori o zalohe ale hovori sa o tom ze ak je platba prijata pred dodanim.....a to je rozdiel :)
Tweety
24.11.05,11:44
dovolim si Tweete oponovat nikde sa tam nehovori o zalohe ale hovori sa o tom ze ak je platba prijata pred dodanim.....a to je rozdiel :)
oponovať môžeš, súhlasím, že je tam iba o platbe pred dodaním, lenže u nej sa jedná o ten problém, že ona má spl. kalendár aj na dodanie na budúci mesiac. Teda zaplatila skôr ako mala podľa splátkového kalendára. Ja by som to riskla, je to len jeden prípad v roku. Za 10. má dve dodania, tak by som si uplatnila aj zo spl. kalendára aj z fa. V 11. by som uplatnila len náklady.:cool:
elPi
24.11.05,12:03
Jednoznačne to vyjde tak, že prijímateľ platby má povinnosť vystaviť k prijatej platbe faktúru - a na základe toho mám právo a možnosť si DPH nárokovať.
K splátkovému kalendáru by zárovaň v leasingovke mali/mohli na novembrovú splátku vystaviť daňový dobropis, lebo ten splátkový kalendár je stále z pohľadu zákona o DPH považovaný za faktúru.
Jana Acsová
24.11.05,17:14
No s tým dobropisom uvidíte. Podľa môjho názoru nemusí leasingovka vystaviť dobropis, len si zadávateľ otázky musí dať pozor, aby v nasledujúcom mesiaci neuplatnil DPH, nakoľko na vopred uhradenú splátku dostal faktúru. Znamená to, že ak už v nasledujúcom období bude platiť podľa splátkového kalendára a nie vopred, v jednom mesiaci (keď uhradil splátku vopred) bude mať možnosť 2x daň odpočítať, a v nasledujúcom mesiaci nebude mať možnosť daň odpočítať. Môže sa jednať čisto o záležitosť evidencie DPH podľa § 70 Zákona o dani z pridanej hodnoty.
jued
25.11.05,10:56
Ďakujem Vám, aj na daňovom riaditeľstve mi potvrdili, že si môžem 2x v 10/2005 uplatniť odpočet DPH.
betka
27.11.05,13:10
Trebo zobrat i z druhej strany. Leasingova spolocnost odviedla DPH do SR v 10 mesiaci. Preco by som si to nemala i ja odpocitat v 10 mesiaci, ked mam FA z nalezitostami podla par. 71. Leasingovka mi musi po prijati platby vystavit danovy doklad do 15 dni, mohlo by ist aj o platbu o mesiac skor.
belanicka
27.11.05,13:39
ak je to na fa ,treba sa riadit tou fakturou
Jana Acsová
27.11.05,13:46
ak je to na fa ,treba sa riadit tou fakturouFaktúra sa v tomto prípade týka iba uhradenej platby vopred. Celkovo sa v prípade nájomného jedná o opakované plnenie, ktoré je premietnuté spravidla do splátkového kalendára, ktorý je tiež v zmysle § 71 ods. 3 považovaný za faktúru, ak má všetky náležitosti.
V prípade, že sa daňový subjekt riadi splátkovým kalendárom, nebude mu prenajímateľom vystavená ďalšia faktúra, nakoľko ňou je spomínaný splátkový kalendár. Osobitná faktúra je u zadávateľa príspevku vystavená špeciálne iba pre účely vopred prijatej platby.
ALBO
29.11.05,06:24
Podľa mňa si môže odpočítať daň v 10 alebo v 11 mesiaci, pretože doklad o prijatej platbe má s 10 mesiaca ateda podľa § 51 ods 2 sa može rozhodnúť. Ja by som to dala do 11 aby mi to nenarušilo postupnosť splátok