Andrea Szabóová
22.11.10,14:54
Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť ohladne čerpania SF. Firma nakúpila karty Sphere, sú to karty, ktoré možno použiť v rôznych predajniach a uplatniť si zlavu, ktorú poskytuje jednotlivá predajňa. Karty nemajú menovitú hodnotu, v podstate majú podobu platobnej karty, ale uplatňujú sa ňou zlavy. Firma nakúpila tieto karty v tomto roku, pričom ich bude postupne vydávať zamestnancom po splnení určitých podmienok. Viete mi poradiť účtovanie? Nakoľko nie všetky karty sa vydajú tento rok, ale aj v priebehu budúceho roka.

1. faktúra od dodávatela 335/321
2. čerpanie 472/335 - bude doložený presný zoznam zamestnancov, ktorí si danú kartu v danom mesiaci prevzali a tiež bude zaúčtovaná aj daň z príjmov z poskytnutého nepeňažného plnenia - 331/342

Je toto účtovanie správne? Je potrebné aby daná 335 bola priamo viazaná analyticky na konkrétneho zamestnanca, alebo z daňového a účtovného hľadiska stačí aby sme mali k tomu vedené podklady?

ďakujem
Andrea Szabóová
23.11.10,10:55
neviete mi nikto pomôcť? :-(
Zoltán Kovács
23.11.10,10:59
Mňa v tomto prípade by zaujímalo ako vypočítaš daň z poskytnutého plnenia. Nakoľko si myslím, že nemá sa zdaňovať cena karty (čo vlastne ani nemá), ale skôr tie zľavy, ktoré si zamestnanec počas roka pomocou tej karty dosiahne. Čo na druhej strane odsledovať je asi nemožné.
Andrea Szabóová
23.11.10,11:04
to je dobrý dotaz :-) pretože ja som mala takýto istý dotaz na naše mzdárky. Karta nemá žiadnu menovitú hodnotu, oni chceli zdaňovať sumu, za ktorú sme kartu nakúpili, bolo to asi 10 EUR za ks. Ale zdaňuje sa nepeň. príjem a v tomto prípade nie je možné posúdiť, koľko bude to plnenie. Je možné, že napr. ja som si ju prevzala a nikdy ju nepoužijem. Moja teoria bola taká, že by som to zaúčtovala na 472/321 a hotovo. Mzdárky ani nevedia, či si ju vlastne všetci preberú. :mad:
ondrejvla
23.11.10,11:09
Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť ohladne čerpania SF. Firma nakúpila karty Sphere, sú to karty, ktoré možno použiť v rôznych predajniach a uplatniť si zlavu, ktorú poskytuje jednotlivá predajňa. Karty nemajú menovitú hodnotu, v podstate majú podobu platobnej karty, ale uplatňujú sa ňou zlavy. Firma nakúpila tieto karty v tomto roku, pričom ich bude postupne vydávať zamestnancom po splnení určitých podmienok. Viete mi poradiť účtovanie? Nakoľko nie všetky karty sa vydajú tento rok, ale aj v priebehu budúceho roka.

1. faktúra od dodávatela 335/321
2. čerpanie 472/335 - bude doložený presný zoznam zamestnancov, ktorí si danú kartu v danom mesiaci prevzali a tiež bude zaúčtovaná aj daň z príjmov z poskytnutého nepeňažného plnenia - 331/342

Je toto účtovanie správne? Je potrebné aby daná 335 bola priamo viazaná analyticky na konkrétneho zamestnanca, alebo z daňového a účtovného hľadiska stačí aby sme mali k tomu vedené podklady?

ďakujem

Ja by som zaúčtovala nákup kariet na účet 213/A ceniny, nakoľko ak som dobre pochopila budú takto aj odovzdané zamestnancom. Výdaj cenín 335/A/213/A, SF 472/335/A. Určite by som účtovala na účte 335 analytické členenie, prípadne účet 335 plus priložený podpísaný zoznam zamestnancov.
Andrea Szabóová
23.11.10,11:19
ceniny to nemôžu byť, nemajú žiadnu menovitú hodnotu, n
Andrea Szabóová
23.11.10,11:19
ceniny to nemôžu byť, nemajú žiadnu menovitú hodnotu,
ondrejvla
23.11.10,17:22
ceniny to nemôžu byť, nemajú žiadnu menovitú hodnotu,

Nemajú menovitú hodnotu, ale majú platobnú zľavovú hodnotu. Nákupná cena týchto kariet bude evidovaná na ceninách. Ak by sa jednalo o menovitú hodnotu, ako napr.vstupenky na podujatia, museli by byť vopred ohodnotené a zaevidované v hodnote vstupenky. Tieto karty nemôžeš mať len tak voľne položené na použitie, sú za odmenu.
Andrea Szabóová
24.11.10,05:26
na toto sme sa informovala aj u daňového poradcu, nemôžeme to dať na ceniny. V podstate nákupná cena tých kariet bola cca 10 EUR, ale nikto nikdy nezistí akú zľavu si jednotlivý zamestnanec uplatnil. Ešte skúmam, či vlastne je možné na nákup tých kariet použiť SF. K tomuto mi neviete pomôcť? mohlo by sa to podľa zákona o sociálnom fonde chápať ako realizácia podnikovej soc. politiky?