mikisk
22.11.10,15:03
Vcera som prestudoval takmer celu profesiu, zistil som vela veci, ktore mi pomohli, stale vsak mam niekolko otazok a budem neskutocne stastny, ak mi s nimi niekto pomoze.
Som evidovany na UPSVAR, momentalne si hladam nejaku absolventsku prax, neskor by som si chcel zalozit zivnost.
Rozmyslam nad vlastnym eshopom, mam zaregistrovanu velmi dobru domenu, s eshopom si poradit dokazem sam a mam velmi slusne skusenosti s linkbuildingom, seo atd. Nasiel som si niekolko dodavatelov (UK) a myslim si, ze v buducnosti by na eshop dokazal zarobit nejake to Euro. Prevadzkujem portal s podobnou tematikou, navstevnost a popularita sa zvysuje kazdym mesiacom a verim, ze by mi v zaciatkoch prepojenie tychto webov mohlo priniest niekolko zakaznikov.
Tak a teraz k mojim otazkam: mozem pouzit cast z prispevku na zaciatok podnikania na nakup tovaru do eshopu? Dalsou castou z prispevku by som chcel vykryt odvody.
Ako je to so skladom a s priestormi? Pracovat by som chcel v byte, ktoreho vlastnikom nie som, mozem na skladovanie tovaru pouzivat bytove priestory alebo musi mat nejaky externy sklad, dalo by sa to napriklad vyriesit skladovanim v garazi?
Ako by som na tom bol s dph? Kedze by som tovar nakupoval z UK, clo by sa ma netykalo, ale s dph si nie som isty.
Priklad, kupil by som tovar za 300 eur, predat by som to chcel za 370 eur, ako by to bolo s dph?
Viem, ze na zaciatok nemusim byt platcom dph, je to pre mna vyhodnejsie?
Ako by to bolo s uctovnictvom? Musim viest podvojne?
Nemyslim si, ze eshop by ma na zaciatku uzivil, viem, ze prve roky by boli tazke, ale je to eshop s produktmi, ku ktorym mam velmi dobry vztah. Je to nieco, comu sa rozumiem. Nemam velke oci, chcem to robit najlepsie, ako dokazem.
Dalej by som sa chcel opytat, ci mozem popri prevadzkovani e-obchodu vykonavat dalsie sluzby, pripadne zamestnanie.
Mam skusenosti s tvorbou web stranok, s prekladmi, ci s doucovanim anglictiny.
Trosku som sa rozpisal a viem, ze som nenapisal ani z polovice vsetko co chcem vediet:) . Za kazdu radu som vopred vdacny
mikisk
29.11.10,15:01
tak asi som to zle formuloval, zacnem sa pytat trosku konkretnejsie:
Nasiel som si dodavatela v UK - na webe uvadzaju ceny bez VAT (dph). Ak budem neplatcom dph, ako postupujem pri nakupe? Zaplatim dodavatelovi VAT a co potom?
rastik000
29.11.10,17:13
tak asi som to zle formuloval, zacnem sa pytat trosku konkretnejsie:
Nasiel som si dodavatela v UK - na webe uvadzaju ceny bez VAT (dph). Ak budem neplatcom dph, ako postupujem pri nakupe? Zaplatim dodavatelovi VAT a co potom?


Ak budeš neplatcom DPH tak tovar bez DPH nemôžeš nakupovať, resp. predávajúci ti ten tovar tak predať nemôže...
rastik000
29.11.10,17:17
Ešte k ďaľším Tvojím otázkam:

Je možné získať príspevok z úradu práce avšak vtedy ak si tam riadne evidovaný viac ako 2 mesiace. Treba mať vypracovaný svoj podnikateľský plán.

K bytu - môžeš ho používať ako svoje sídlo, môžeš tam mať aj sklad ale ak nie si vlastníkom budeš potrebovať notárom overené splnomocnenie majiteľa nehnuteľnosti k užívaniu priestorov resp. so založením svojho sídla.

DPH - Ak budeš neplatca DPH tak v zahraničí budeš nakupovať za plnú cenu vrátane DPH. Predaj na Slovensku budeš riešiť už za svoju vlastnú cenu uvázdanú bez DPH nakoľko si neplatca.
mikisk
29.11.10,17:47
Dakujem velmi pekne,
dodavatela som kontaktoval, kedze na webe pise toto:
If Goods are being ordered from outside country of residence, import duties and taxes may be incurred once the Goods reach their destination. a
All prices do not include VAT.
Pri objednavke vsak nie je ziadne policko o platcovi/ neplatcovi dane, je mozne, ze budem zdaneny na Slovensku?
Priklad: kupim vec v hodnote 10 eur+2eura VAT, v eshope to budem predavat za 16. Platim este nejaku dan z tych 4 eur?

Ad, prispevok z UPSVARU: podmienky splnam, teda, zatial este nie, ale na buduci rok uz budem splnat. Zaujimalo ma najma, ci sa da prispevok pouzit na nakup tovaru a na platenie odvodov. Ale ak som spravne pochopil niekolko diskusii na profesii, tak ano.

Takze to sidlo by namalo byt problemom. Zaujimalo ma, ci neexistuje nejaka legislativa na sklad (velkost, podmienky atd.). Nejde o ziaden nadrozmerny tovar a ani o tovar, ktory si vyzaduje nejake specialne skladovacie podmienky.

A este by ma zaujimalo, ako je to s etiketami. Je na to nejaky zakon? Budem ponukat siroke spektrum produktov (od hrncekov - po pyzama), musi mat kazdy z tychto produktov nalepku (vyrobca atd) a ak ano musi to byt po Slovensky (alebo to moze byt povodna nalepka)?
Velmi pekne dakujem kazdemu, kto si najde chvilku casu a zodpovie moje otazky. Mozno Vam pridu banalne, ale ja to chcem robit dobre a chcem si dat pozor na kazdy jeden detail, aby ma neskor nic neprekvapilo.:)
rastik000
29.11.10,18:00
Dakujem velmi pekne,
dodavatela som kontaktoval, kedze na webe pise toto: a
Pri objednavke vsak nie je ziadne policko o platcovi/ neplatcovi dane, je mozne, ze budem zdaneny na Slovensku?
Priklad: kupim vec v hodnote 10 eur+2eura VAT, v eshope to budem predavat za 16. Platim este nejaku dan z tych 4 eur?

Ad, prispevok z UPSVARU: podmienky splnam, teda, zatial este nie, ale na buduci rok uz budem splnat. Zaujimalo ma najma, ci sa da prispevok pouzit na nakup tovaru a na platenie odvodov. Ale ak som spravne pochopil niekolko diskusii na profesii, tak ano.

Takze to sidlo by namalo byt problemom. Zaujimalo ma, ci neexistuje nejaka legislativa na sklad (velkost, podmienky atd.). Nejde o ziaden nadrozmerny tovar a ani o tovar, ktory si vyzaduje nejake specialne skladovacie podmienky.

A este by ma zaujimalo, ako je to s etiketami. Je na to nejaky zakon? Budem ponukat siroke spektrum produktov (od hrncekov - po pyzama), musi mat kazdy z tychto produktov nalepku (vyrobca atd) a ak ano musi to byt po Slovensky (alebo to moze byt povodna nalepka)?
Velmi pekne dakujem kazdemu, kto si najde chvilku casu a zodpovie moje otazky. Mozno Vam pridu banalne, ale ja to chcem robit dobre a chcem si dat pozor na kazdy jeden detail, aby ma neskor nic neprekvapilo.:)

Predajca teda dodávateľ výrobkov zo zahraničia si nárokuje zaplatenie nákladov spojených s prepravou ešte pred dodaním tovaru. Myslím si, že ak sú splenené všetky podmienky úradu práce tak nenávratný príspevok môže byť použitý na čokoľvek. Legislatíva na sklad, to asi keď sa jedná o špecifické výrobky napríklad potraviny, ak sa jedná o to čo si písal/a tak je to jedno. Čo sa týka štítkov podľa môjho názoru by mal tovar obsahovať štítok s názvom distribútora pre SR a ak sa jedná o vec, čo má návod na použítie tak ten musí byť taktiež v slovenskom jazyku.

A tá DPH - v žiadnom prípade sa mi nezdá, že by predajca predával tovar neplatcom DPH bez VAT. To nejako nejde dokopy. Kúpiš s DPH a na SR predáš za koľko chceš, neplatíš žiadnu dodatočnú DPH. Platil by si iba ak by si bol platcom DPH - vtedy by si tovar nakúpil od neho bez VAT a na Slovensku by tovar podliehal samozdaneniu.

Ale pozor ak si neplatca DPH ale Tvoj ročný obrat bude vyšší ako tuším 40 tisíc EUR povinne sa stávaš platcom DPH.
padro
29.11.10,19:52
ked nie si platcom dph tak ti to bez dane predat nemozu, pred tym ako ti zo zahranicia poslu nieco bez dph tak si zvyknu pytat od teba potvrdenie ze si platcom dph.
karfiol
04.12.10,11:05
Len, aby to bolo jasne, ten prispevok z UPSVaR nemozes pouzit na nakup tovaru (zasob), ktore budes neskor predavat. Na platenie odvodov to pouzit mozes. Prispevok mozes pouzit napr. na nakup PC, notebooku, tlaciarne atd. ak to bezprostredne suvisi s tvojim podnikanim (v pripade e-shopu to je ok). Dalej moze sa to pouzit na nakup iba takych veci, ktore budes mat minimalne po dobu 2 rokov, cize ziadny spotrebny tovar. Moze ist o nabytok (skrinky, stolicky) a pod. V pripade nehmotneho tovaru moze ist o nakup domeny, webhosting, potrebny softver, ... Priprav sa na to, ze ak ten prispevok chces, od ziadosti az dovtedy kym ho dostanes uplynu aj 3 mesiace. Aspon tak to bolo v mojom pripade.
mikisk
04.12.10,12:24
Karfiol:
Len, aby to bolo jasne, ten prispevok z UPSVaR nemozes pouzit na nakup tovaru (zasob), ktore budes neskor predavat. Na platenie odvodov to pouzit mozes. Prispevok mozes pouzit napr. na nakup PC, notebooku, tlaciarne atd. ak to bezprostredne suvisi s tvojim podnikanim (v pripade e-shopu to je ok). Dalej moze sa to pouzit na nakup iba takych veci, ktore budes mat minimalne po dobu 2 rokov, cize ziadny spotrebny tovar.kde presne sa o tom hovori/pise? je o tom nejaka vyhlaska alebo zakon? Viem, ze to musis mat dokladovane na co sa prispevok pouzil, ale o tom, ze by som to musel mat po dobu dvoch rokov som nepocul:(
Takze ak budem mat podnikatelsky plan, v ktorom bude uvedene, ze 20% pouzijem na odvody, 20% na nakup tovaru a zvysok na vybavenie: software, hosting, domena.. ,tak mi to neprejde?
karfiol
04.12.10,12:40
Karfiol: kde presne sa o tom hovori/pise? je o tom nejaka vyhlaska alebo zakon? Viem, ze to musis mat dokladovane na co sa prispevok pouzil, ale o tom, ze by som to musel mat po dobu dvoch rokov som nepocul:(
Takze ak budem mat podnikatelsky plan, v ktorom bude uvedene, ze 20% pouzijem na odvody, 20% na nakup tovaru a zvysok na vybavenie: software, hosting, domena.. ,tak mi to neprejde?
Poziadaj si o prispevok a prejdes skolenim, ktore zabezpeci UPSVaR a tam Ti to bude vysvetlene na co to mozes a naopak nemozes pouzit. Este raz zdoraznujem, ze prispevok sa nemoze pouzit na nakup tovaru.
barbik
30.01.11,14:09
je to tak, musis to mat aspon dva roky a tovar za ten prispevok nakupit nemozes. presne na to som sa aj ja pytala na UPSVaR.