Vierocka.S
22.11.10,16:30
Zdravim,
som ucitelkou 28 rokov, mam doktorat (1. kvalifikacna skuska), prax, priebezne vzdelavanie. Z dovodu zrusenia skoly (v roku 2008) som prisla o pracu ucitelky. V sucasnosti som na zastupovani na SS a zastupca ma podla noveho zakona c. 317/2009 Z.z. o pedagogickych zamestnancoch a odbornych zamestnancoch zaradil do 10. platovej triedy, napriek tomu, ze na povodnej skole som bola zaradena do 11.PT ! Reakcia zastupcu, na moje prekvapenie bola, ze keby som ostala na starej (zrusenej!!!) skole mala by som 11. triedu, ale kedze som prestupila k nim, patrim do 10. triedy ???!!!
Moje otazky: Postupoval zastupca podla zakona spravne? Ako by som mala dalej postupovat?

Dakujem
zdenka131
22.11.10,15:50
Zdravím,

bolo by potrebné doplniť koľko hodín z úväzku učíš kvalifikovane, či sa jedná o rovnaký druh školy , ako bola pôvodná , kedy si robila " doktorát (1. kvalifikačná skúška)" - z uvedeného nie je celkom jasné, či máš kvalifikačnú skúšku alebo jej náhradu.

http://www.minedu.sk/data/USERDATA/ATEMY/2009/Zakon_o_PZ-tabulka-zaradovanie_do_PT.pdf
Vierocka.S
22.11.10,16:02
Ucim kvalifikovane 19 hodin. Predtym som ucila na ZS, v sucasnosti na SS (mam kvalifikaciu aj pre ZS a SS).
Vierocka.S
22.11.10,16:13
Doktorat sluzil ako nahrada 1. kvalifikacnej skusky (po skole 1985). Zastupca ma zaradil do skupiny " samostatny ucitel".
Vierocka.S
22.11.10,16:32
Nemam 1. atestaciu, ale viem o tom, ze malo ludi splna kriteria zaradenia podla noveho zakona, aj napriek tomu su zaradeni do vyssej PT.
Jedna sa mi iba o to, ze keby som ostala na povodnej skole (to pre zrusenie skoly nebolo mozne) bola by som v 11. PT. Tak preco takato zmena?
Vebi34
22.11.10,17:43
Pretože uznávanie náhrady platilo do roku 2009. Zmenila si pôsobisko, uzavrela novú pracovnú zmluvu. Je to nespravodlivé.
Janka 52
23.11.10,06:01
Pretože uznávanie náhrady platilo do roku 2009. Zmenila si pôsobisko, uzavrela novú pracovnú zmluvu. Je to nespravodlivé.
Možno je problém v tomto:
podľa § 61 odst. 7 zák, 317/2009 Z.z. - pedag. zam., ktorý má najmenej 5 r. pedag. praxe a vykonal 1. KS alebo získal jej náhradu podľa doterajších predpisov, sa od 1. novembra 2009 považuje za pedag. zam. s prvou atestáciou v súlade s § 49 ods. 7. A práve možno v paragrafe 49 ods. 7 vidím problém pri zaradení Vierocka.S-
vykonaná atestácia platí len pre príslušnú kategóriu alebo
p o d k a t e g ó r i u a príslušný stupeň a odbor vzdelania ped. zam.
A keďže Vierocka.Si zmenila podkategóriu zamestnanca - predtým bola učiteľ II. st. ZŠ, teraz učiteľ SŠ.ak sa berie do úvahy aj podkategória, nielen kategória, tak to zaradenie je správne.
jankkam
23.11.10,19:17
Ahoj . Potrebovala by som vedieť že ako som skončila VŠ v máji 2010 a v októbri som si požiadala o zvýšenie platovej triedy či mi je starosta povinný vyplatiť aj to aj pozadu a a to za jún júl august a september. Platovo to mám už v poriadku, ale dlh za tie mesiace mi nevrátili. žiadala som to písomne ale odpoveď som nedostala do kolo dní mi je povinný starosta k danej veci dať stanovisko ? Nieje to 30 kalendárnych dni? Kam sa mám obrátiť ako mi to nevyplatí?
pavlinka
24.11.10,11:44
Ako ma byť zaradený učiteľ SŠ , vyučuje predmet sociálna práca
má 3 roky ped. praxe.Podľa vyhlášky musí mať VŠ odbor soc.práca a DPŠ.On má pedag. fakultu odbor sociálna práca a nemá DPŠ.Znamená to že je nekvalifikovaný a zaradený do 9. triedy,alebo môže byť v 10. triede a začať si robiť do dvoch rokov od nástupu DPŠ?/Doteraz učil na ZŠ/
pavlinka
25.11.10,08:03
Keďže mi nikto neodpovedá skúsim si odpovedať sama a poprosím o odobrenie alebo vyvrátenie.
Keďže učí už tretí rok a nezačal si robiť u predchádzajúceho zamestnávateľa DPŠ je posudzovaný ako nekvalifikovaný ped. zamestnanec zaradený do 9. pl. triedy.Do 10. pl. triedy môže byť zaradený až keď si dorobí DPŠ.
Janka 52
25.11.10,08:33
Keďže mi nikto neodpovedá skúsim si odpovedať sama a poprosím o odobrenie alebo vyvrátenie.
Keďže učí už tretí rok a nezčal si robiť u predchádzajúceho zamestnávateľa DPŠ je posudzovaný ako nekvalifikovaný ped. zamestnanec zaradený do 9. pl. triedy.Do 10. pl. triedy môže byť zaradený až keď si dorobí DPŠ.
Aj by som súhlasila, len neviem, ako mohol učiť na ZŠ so sociálnou prácou ....
pavlinka
25.11.10,08:40
Na to ti neviem odpovedat, pre má je to nový zamestnanec, ktorý nezačal robiť DPŠ v termíne a u nás je ako nekvalifikovaný.
Ďakujem za odpoveď.Nebola som si istá tou 9.triedou.
ala99
26.11.10,07:35
Dobrý deň, nie je mi jasné, prečo by si mal urobiť DPŠ, keďže vyštudoval ped. fakultu v odbore, ktorý učí. Podľa má je kvalifikovaný a má byť v 10.platovej triede. Pozri si vyhlášku 437/2009.
jankkam
26.11.10,08:23
Ahoj . Potrebovala by som vedieť že ako som skončila VŠ v máji 2010 a v októbri som si požiadala o zvýšenie platovej triedy či mi je starosta povinný vyplatiť aj to aj pozadu a a to za jún júl august a september. Platovo to mám už v poriadku, ale dlh za tie mesiace mi nevrátili. žiadala som to písomne ale odpoveď som nedostala do kolo dní mi je povinný starosta k danej veci dať stanovisko ? Nieje to 30 kalendárnych dni? Kam sa mám obrátiť ako mi to nevyplatí?
pavlinka
26.11.10,08:45
Ale na vyučovanie predmetu sociálna práca sa vyžaduje aj DPŠ podľa vyhlášky, ona si ju do dvoch rokov nezačala robiť.Študovala na pedagogickej fakulte ale nie učiteľstvo ale sociálnu prácu, tak teraz neviem.
Sabadka
26.11.10,09:53
Ale na vyučovanie predmetu sociálna práca sa vyžaduje aj DPŠ podľa vyhlášky, ona si ju do dvoch rokov nezačala robiť.Študovala na pedagogickej fakulte ale nie učiteľstvo ale sociálnu prácu, tak teraz neviem.

Pozerala som do vyhlášky a skutočne sa vyžaduje DPŠ, ak si pozorne prečítaš § 60 odsek 2 zákona 317/2009 tak ten hovorí, že pedagogický zamestnane je povinný začať vzdelávanie na získanie na získanie pedagogickej spôsobilosti najneskôr do dvoch rokov od vzniku prvého pracovného pomeru pedagogického zamestnanca v príslušnom druhu a type školy... teda ak pred tým robil na ZŠ a teraz nastúpil na strednú školu, je to iný typ školy, takže je ešte v limite a potom ešte je tu aj § 60 ods. 3 Pedagogický zamestnanec, ktorý nesplnil kvalifikačný predpoklad podľa doterajších predpisov, doplní si ho do 31.12.2013. Takže podľa mňa má každopádne ešte časovú rezervu na doplnenie si DPŠ takže by mala byť zaradená ako samostatná do 10 PT.
Jan Tarabcak
26.11.10,09:54
Prosím o odpoveď: Aký najnižší počet žiakov môže byť v triede Praktickej školy, alebo koľko najmenej žiakov treba, aby sa otvorila nová trieda v Praktickej škole. Ďakujem za radu, alebo odpoveď.
Sabadka
26.11.10,09:58
Prosím o odpoveď: Aký najnižší počet žiakov môže byť v triede Praktickej školy, alebo koľko najmenej žiakov treba, aby sa otvorila nová trieda v Praktickej škole. 10Ďakujem za radu, alebo odpoveď.



Odpoveď v texte
pavlinka
26.11.10,10:41
Sabatka, ale zákon nehovorí, že keď zmení typ školy, tak pre ňu začína nový limit dvoch rokov na začatie DPŠ. Viem aj to že do 31.12.2013 je termín na doplnenie kvalifikácie, len sa mi to bije s tými 2 rokmi od začatia prveho pracovného pomeru ped. zamestnaca.
zdenka131
26.11.10,11:29
Sabatka, ale zákon nehovorí, že keď zmení typ školy, tak pre ňu začína nový limit dvoch rokov na začatie DPŠ. Viem aj to že do 31.12.2013 je termín na doplnenie kvalifikácie, len sa mi to bije s tými 2 rokmi od začatia prveho pracovného pomeru ped. zamestnaca.

317/2009, § 60 /2/ a. Pracovník zmenil typ školy, platí pre neho nový limit 2 roky.
Sabadka
26.11.10,11:36
Sabatka, ale zákon nehovorí, že keď zmení typ školy, tak pre ňu začína nový limit dvoch rokov na začatie DPŠ. Viem aj to že do 31.12.2013 je termín na doplnenie kvalifikácie, len sa mi to bije s tými 2 rokmi od začatia prveho pracovného pomeru ped. zamestnaca.

Ale práveže hovorí už tým, že v § 60 ods. 2 je napísané .... naneskôr do dvoch rokov od vzniku prvého pracovného pomeru pedagogického zamestnanca v príslušnom duhu a type školy....... , ak by ten príslušný typ a druh školy nebol smerodatným tak ho v zákone nemáš, máš tam napísané len že je povinný začať vzdelávanie do dvoch rokov od uzavretia pracovného pomeru pedagogického zamestnanca. Takže ak pred tým učil na ZŠ a teraz sa zamestnal na SŠ začínajú mu tie dva roky plynúť uzatvorením pracovnej zmluvy so SŠ.
pavlinka
26.11.10,11:36
Ďakujem za vašu trpezlivosť, pozorne som si ro prečítala , tá 10 trieda je v poriadku. Pekný víkend.
jankkam
27.11.10,16:18
Ahoj . Potrebovala by som vedieť že ako som skončila VŠ v máji 2010 a v októbri som si požiadala o zvýšenie platovej triedy či mi je starosta povinný vyplatiť aj to aj pozadu a a to za jún júl august a september. Platovo to mám už v poriadku, ale dlh za tie mesiace mi nevrátili. žiadala som to písomne ale odpoveď som nedostala do kolo dní mi je povinný starosta k danej veci dať stanovisko ? Nieje to 30 kalendárnych dni? Kam sa mám obrátiť ako mi to nevyplatí?
zdenka131
27.11.10,16:30
Ahoj, máš nárok na doplatenie ušlej mzdy pri zlom zaradení . Nechápem, prečo máš zvýšený plat až od októbra, keď si vzdelanie ukončila v máji.

Pozri si túto tému: http://www.porada.sk/t80540-p3-zaradenie-do-platovej-triedy.html
jankkam
27.11.10,17:00
Od októbra mi to zvýšili na výplate, ale to do spätne mi nezaplatili. Keďže ja som mala nárok poberať od 25.5 vtedy som mala štátnice, ale promócie som mala až neskôr tak so si to žiadala až v septembri, keďže som čakala na vyjadrenie z Krajského školského úradu lebo u nás to tak chodí že na nič nemáš nárok tak ja najsamprv napíšem tej pani a keď dostanem odpoveď podpísanú právnikom tak až vtedy si niečo žiadam. Oni mi to potvrdili a vtedi som napísala žiadosť o dorovnanie a vrátenie peňazí.
Sabadka
27.11.10,18:43
Od októbra mi to zvýšili na výplate, ale to do spätne mi nezaplatili. Keďže ja som mala nárok poberať od 25.5 vtedy som mala štátnice, ale promócie som mala až neskôr tak so si to žiadala až v septembri, keďže som čakala na vyjadrenie z Krajského školského úradu lebo u nás to tak chodí že na nič nemáš nárok tak ja najsamprv napíšem tej pani a keď dostanem odpoveď podpísanú právnikom tak až vtedy si niečo žiadam. Oni mi to potvrdili a vtedi som napísala žiadosť o dorovnanie a vrátenie peňazí.

Súhlasím so Zdenkou, vyššia platová trieda ti patrí od 26.5. Tak si to žiadaj dorovnať spätne a to ešte tento rok, aby si na tom nebola stratová. Nabudúci rok sa znižuje nezdaniteľná časť základu dane, platila by si vyššiu daň.
jankkam
27.11.10,20:50
Ale čo mám robiť je som si to žiadala a to už 27.10.2010 a oni sa tvária ako by nič. Plat mi zvýšili a peniaze nevracajú. Napísala som si urgenciu že to odošlem lebo som k dnešnému dnu nedostala žiadne vyrozumenia. Neviem kam sa mám obrátiť a ako ich donútiť aby mi to vyplatili robí to spolu 230 eur.
Janka 52
29.11.10,06:26
Ale čo mám robiť je som si to žiadala a to už 27.10.2010 a oni sa tvária ako by nič. Plat mi zvýšili a peniaze nevracajú. Napísala som si urgenciu že to odošlem lebo som k dnešnému dnu nedostala žiadne vyrozumenia. Neviem kam sa mám obrátiť a ako ich donútiť aby mi to vyplatili robí to spolu 230 eur.
A keď si ukončila štátnice, predložila si doklad zo školy zamestnávateľovi? Fakulty ho dávajú s tým, že promócie budú v neskoršom termíne. Zamestnávateľ nemôže vedieť bez predloženia dokladu, že si štúdium úspešne ukončila.
Po ukončení štúdia Ti patrí nové zaradenie - len to bolo treba zdokladovať, potom Ti zamestnávateľ mal dať novú pracovnú náplň. Neviem, či si ukončenie štátnych skúšok zdokladovala včas ...
jankkam
29.11.10,12:58
Aké včas? Kde je nejaká vyhláška o tom? Aj keby som ho dala na druhý deň mal by stým problém. V malých obciach je to tak študovaných nepotrebujú na nič nemáš nárok a ako máš tak len min. Tak som to riešila tak, že som najsamprv požiadala Krajský školský úrad a keď mi to odobrili tak som mu všetko predložila. Nie je jedno či si to žiadam hneď, alebo o 4 mesiace neskôr? Ak mám nárok ta si myslím že tie peniaze mi patria.
Janka 52
29.11.10,13:35
Aké včas? Kde je nejaká vyhláška o tom? Aj keby som ho dala na druhý deň mal by stým problém. V malých obciach je to tak študovaných nepotrebujú na nič nemáš nárok a ako máš tak len min. Tak som to riešila tak, že som najsamprv požiadala Krajský školský úrad a keď mi to odobrili tak som mu všetko predložila. Nie je jedno či si to žiadam hneď, alebo o 4 mesiace neskôr? Ak mám nárok ta si myslím že tie peniaze mi patria.
Nesúhlasím. Veď zamestnávateľ v prvom rade musí vedieť, čo sa mu deje so zamestnancami.
Predpokladám, že Tvoj zamestnávateľ vedel o tom, že študuješ.
Povinnosť zaradiť do kariérového stupňa a následne priznať platovú triedu má až potom, keď vidí nejaký hodnoverný doklad. V tomto prípade my vyžadujeme - do promócií potvrdenie zo študijného oddelenia, že štúdium bolo riadne ukončené štátnou skúškou - úspešne. A potom konáme.
Potvrdenie o ukončení štátnej skúšky nám študenti donesú ihneď - na základe takéhoto potvrdenia ich zaradíme, zmeníme kariérový stupeň - dáme novú pracovnú náplń, vyhotovíme dekrét. Ale keď by nám niekto predložil doklady o pol roka, dáme si ich zaevidovať - a neviem, neviem, či by sme to spätne uznali, keď dovtedy zamestnanec mlčal ako ryba.Prečo neoboznámil zamestnávateľa, že štúdium úspešne ukončil?
Čiže najskôr zamestnávateľ - predložím doklady za účelom priznania kariérového stupňa a zaradenia do PT a až keď mi zamestnávateľ nevyhovie, tak idem cestou KŠÚ, resp. školských úradov v okrese, ak škola patrí pod školský úrad.
jankkam
29.11.10,14:04
Bohu žiaľ. U nás to je inak. V minulosti, keď som skončila Bc. a dala som mu doklad o ukončení štúdia hneď. Nemala som nárok na zvýšenie platovej triedy, lebo orodoval s tým že vysokú školu nepožaduje tak nevidí dôvod uznať mi platovú triedu. Ťahalo sa to niekoľko mesiacov a dosiahla som to až na základe vyjadrenia z KŠÚ a nebolo to po prvýkrát . Nemám síl stále počúvať tie ich hlúposti pričom nepoznajú ani zákony. Tak teraz to riešim tak, že si najsamprv napíšem na KŠÚ a potom ich postavím pred hotovú vec, lebo inak by to trvalo omnoho dlhšie.