matej37
22.11.10,16:44
Je to výhodné pre mňa? Alebo sa inak spýtam, v čom je to nevýhodné pre mňa?


Ďakujem za odpoveď
padro
22.11.10,15:50
ze si neodratas dph,... cize ak by si mal dodavatela s rovnakou cenou s dph, tak by si to mal o 19 percent lacnejsie.
Tweety
22.11.10,15:51
Je to výhodné pre mňa? Alebo sa inak spýtam, v čom je to nevýhodné pre mňa?


Ďakujem za odpoveď
Nie, pretože takto nemáš možnosť uplatniť odpočet, kedže fakturuje bez nej, a na druhej strane ju musíš zo svojich plnení odviesť.
Dáša_
22.11.10,16:16
obzvlášť nevýhodné je to v tom prípade, ak tvoj dodávateľ dodáva aj iným predajcom a oni sú neplatitelia DPH.

Na príklade:
nákupná cena vyrobku je 10€. Pre teba aj pre iných odberatelov.

Tvoja prirážka nech je 20%, plus dph 19%
t.j. 10*1,2*1,19=14,28 je výsledná predajná cena. Z nej odvedieš štátu na DPH 2,28€

Neplatca DPH má pri rovnakých podmienkych predajnú cenu 12€ alebo ak sa bude držať tvojej ceny 14,28€, potom jeho zisk bude 4,28€
matej37
23.11.10,07:29
A nedá sa to tak obísť, že moja sestra si urobí živnosť a bude neplatca DPH a ja by som ju potom zamestnal pod sebou,ale bude mať samozrejme živnosť a bude neplatca DPH?


Alebo druhá možnosť, že by som založil s.r.o?

DIKY
padro
23.11.10,07:55
spekulujes.... co tak vybavit nizsiu cenu u dodavatela, alebo si najst ineho co je platcom DPH... nehovor ze minimalne vramci ceskoslovenska sa nenajdu.
Dáša_
23.11.10,17:06
A nedá sa to tak obísť, že moja sestra si urobí živnosť a bude neplatca DPH a ja by som ju potom zamestnal pod sebou,ale bude mať samozrejme živnosť a bude neplatca DPH?
Alebo druhá možnosť, že by som založil s.r.o?

DIKY

a týmto by si čo konkrétne získal? Tovar od neplatcu by predavala sestra?
JarkaL
23.11.10,17:15
A to nehovoriac o odvodoch, ktoré by platil za sestru, ak by ju zamestnal. To je nezmysel.
Stefan2005
23.11.10,17:53
ze si neodratas dph,... cize ak by si mal dodavatela s rovnakou cenou s dph, tak by si to mal o 19 percent lacnejsie.

uvedené platí za predpokladu, že daný dodavateľ je medzičlánkom v dodávateľskom reťazci... A to nevieme.
V prípade, že dodávateľ dodáva svoje vlastné výrobky, tak tie nie sú zaťažené DPH, teda môže byť o tú DPH lacnejší - výhoda pre teba je tá, že neviažeš 19% do termínu odpočtu DPH. Samozrejme to platí za predpokladu, že dodávateľ - neplátca toho istého tovaru - je o tých 19 % lacnejší, ak dodávateľ, ktorý je plátcom.